Kaliteli beslenme

Adaçayının faydaları

Adaçayının faydaları arasında belki de en önemlisi kan dolaşımını hızlandırması ve vücuda dinçlik vermesidir. Özelikle kadınlar tarafından kullanımı yaygındır.

Erkekler tarafından fazla kullanılmaması ancak sadece gerektiğinde kullanılması uygundur. Erkekler için adaçayı ne zaman gerekli olur? Soğuk algınlıkları, nezle, grip gibi hastalıkların başlangıcında tabii ki…

Kadınlar için adaçayının daha faydalı olduğu kabul edilen bir görüştür. Özellikle kadınların normal olmayan akıntılarını durdurması açısından adaçayı oldukça faydalıdır.

Adaçayının en önemli faydası ise şeker hastaları için bulunmaz bir şifa, fevkalade bir bitki, sağlık kokan bir nimet olmasıdır.

Kandaki şekeri çok hızlı bir şekilde normal seviyelere indirmesi adaçayını diğer bitkilere göre bir adım öne taşıyor. Bu yazıda adaçayının faydaları ile adaçayı yağının faydaları ile ilgili en ayrıntılı ve en doğru bilgileri bulacaksınız. Ayrıca adaçayının cilde faydaları konusunda bilgileneceksiniz. Buna ilaveten artık günümüzde sıklıkla kullanılan ve doktorlar tarafından yazılması gereken, devlet hastanelerinde doktorların bolca yazdığı ancak eczaneye gidip kolay bir şekilde satın alınabilen ve yararları olduğu kadar çok tehlikeli zararları da olan antibiyotiklerin yararları ve zararları hakkında en doğru bilgiyi öğreneceksiniz ve kullanırken ikiden fazla düşüneceksiniz.

adaçayı yağının faydaları
Adaçayı yağının faydaları

Antibiyotiğin faydaları ve zararları

Yaklaşan kış günleriyle birlikte nezle, grip, faranjit ve solunum yolları ile ilgili birçok hastalığa yakalanma olasılığınız da gittikçe artıyor. Günden güne bu hastalıkların daha ciddi bir hal aldığını çevrenizdeki insanlardan anlayabilirsiniz. Öyle ki hastalıklar daha geç iyileşmeye başladığı, hastalık ortadan kalksa bile öksürük krizlerinin devam ettiği ve daha uzun sürdüğü söylenebilir. Bu bağlamda antibiyotikler hayat kurtaran ilaçlar olarak karşımıza çıkıyor, gittiğiniz çoğu doktor reçetenize antibiyotik yazabiliyor.

Antibiyotik gerçekten de solunum, enfeksiyon, yumurtalık iltihapları, prostat, idrar yolları, anjin, tüberküloz ve tifo gibi ciddi hastalıkların tedavisinde çok etkili ve yararlı olabilir. Ancak bazı hastalıkların iyileşmesinde yarardan çok zarar getirebilir. Bu nedenle antibiyotiğin uzman kişiler tarafından yazılması, uygun hastalıklarda ve uygun şekilde kullanılması gerekir.

Antibiyotik doğru kullanıldığında hastalıkları geçirmede etkili olsa da vücutta oluşturacağı yan etkiler açısından dikkatle kullanılmalıdır. Yani antibiyotik kullanmadan önce deyim yerindeyse bin kere düşünmek gerekir. Peki, antibiyotik kullandığımızda ne gibi yan etkileri olur?

Eğer uygun hastalık tedavisinde kullanılmazsa hastalığın daha geç iyileşmesine neden olabilir. Bunun dışında en çok bağırsak florasına zarar verdiğini söyleyebiliriz. Bağırsaklarda yararlı ve zararlı bakterilerin bulunduğunu en azından daha önce duymuşsunuzdur. İşte antibiyotikler bağırsaklarda bulunan zararlı bakterilerin yanında yararlı bakterileri de öldürebilirler. Bu durumda bağışıklık sisteminizin zayıflamasına neden olur. Çünkü bağırsaklarda bulunan yararlı bakteriler vücudun bağışıklık sistemini güçlendirirler. Yine reklamlardan da aşina olduğumuz özellikle yoğurt, süt ve kefir gibi ürünlerde bulunan probiyotikleri de öldürürler. Bu nedenle antibiyotik kullanımlardan sonra bağırsak florasının tamiri için özellikle kefir kullanılabilir. Kefir içerdiği milyonlarca yararlı bakteri ile bağırsaklarınızı kısa sürede düzenleyebilir.

Antibiyotikler sadece bağırsakları değil aynı zamanda mideyi ve tüm sindirim sistemini olumsuz yönde etkileyebilirler. Özellikle mide rahatsızlıklarına ve reflüye bile neden olabilirler. Zaten doktorlar antibiyotik yazarken mide rahatsızlığınızın olup olmadığını da sorabilirler. Mide ilacı kullandığınızda antibiyotikler mideye daha az zarar verirler. Ancak antibiyotik kullanımının mide rahatsızlıklarını tetiklediğine dair bazı araştırmalar vardır.

Antibiyotiklerin etkilediği organlardan biri de böbreklerimizdir. Antibiyotikler doğru kullanılmadığında hatta doğru kullanılsalar bile böbrek yetmezliğine dahi neden olabilirler. 

Antibiyotikler doğum kontrol haplarının da etkisini azaltabilirler. Evli çiftler de antibiyotik kullanımları sırasında bu durumda dikkatli olmalıdırlar ki istenmeyen gebelikler meydana gelmesin.

Zararları yararından daha çok olan antibiyotikleri çok gerekmedikçe ve doktor tavsiye etmedikçe kullanmamanızda yarar var. Çünkü birçok hastalığın tedavisi için doğadaki çok çeşitli bitkiler kullanılabilir. Muhakkak ki bu bitkiler de doğru kullanılmadığında tehlikeli olabilir. Ancak doğru kullandığınızda hiçbir yan etkisi olmaz ve size antibiyotiklerden kesinlikle daha çok fayda sağlar. Bu bitkilerden biri de adaçayıdır. Adaçayı doğru ve uygun dozlarda kullanıldığında antibiyotiklerden kat kat daha etkilidir. Unutmayın ki antibiyotikler sadece bakterileri öldürebilirken adaçayı bakteri, mikrop ve virüsleri öldürebilir. Kuvvetli bir antiseptiktir. Yararları genel olarak;

Adaçayının faydaları nelerdir?

Boğaz ağrısının tedavisinde çok etkilidir.

Öksürüğü keser.

Bronşit ve astım belirtilerini azaltır.

Beyin fonksiyonlarını olumlu etkiler.

Ağızda yara çıktığında adaçayı içilmesi ya da adaçayı ile gargara yapılması çok etkili olur.

Kan şekerini düşürür. Şeker hastalarının dikkatli kullanması önerilir.

Hafızaya iyi gelir. Bu nedenle Alzheimer hastalarına da iyi gelir.

Vücuttaki bakterileri, mantarları, mikropları ve virüsleri öldürür.

Saçların beyazlaşmasını önler.

Adaçayı çay olarak tüketilebileceği gibi gargara olarak da kullanılabilir. Hamile olanların kullanması önerilmez. O kadar güçlüdür ki düşüklere neden olabilir.

Sallama çay olarak temin edilebileceği gibi doğal, organik olarak da satın alıp kendiniz demleyebilirsiniz. Adaçayını kendisi demlemek isteyenler ölçüyü iyi tutturmalıdır. Aksi takdirde çok acı olabilir ve içemeyebilirsiniz. Ölçümüz 2 su bardağı suya toplam başparmağınız büyüklüğünde konulacak şekilde olmalıdır.

Adaçayının cilde faydaları nelerdir?

Adaçayı cildi korur. Örneğin ağzınızda yara çıktıysa adaçayı ile gargara yapın ve yaranın daha çabuk iyileştiğini göreceksiniz. Adaçayının cilde faydaları konusunda yapılan araştırmalarda yaraların iyileşmesinde, cildin daha gergin ve canlı olmasını sağladığı görülmüştür. Adaçayı selülitleri  azaltmak için de son derece faydalıdır. Ayrıca adaçayı ciltteki tahrişlere ve kızarıklara iyi gelmektedir çünkü içindeki antiseptik maddeler ile virüs ve mantarları yok etmektedir. Adaçayının faydaları arasında saçtaki kepekleri yok etme de bulunuyor.

Adaçayı yağı faydaları

Adaçayının faydaları ile adaçayı yağının faydaları birbirleri ile tabii ki aynıdır ancak adaçayı yağı yukarıda ifade edilen adaçayının faydalarından daha etkilidir. Adaçayı yağı adaçayının tüm özütünün yağ haline getirilmesi ile oluşur. Bu nedenle adaçayına göre son derece yararlıdır. Adaçayının faydaları kızarıklık, tahriş giderici, kepek önleyici ve kepek giderici, selülit tedavisi ve selülit giderici olarak sıralanabilir.

Adaçayının hamilelikte kullanımı

Adaçayının faydalarından bahsettik ancak hamile olanların kesinlikle adaçayı kullanmaması gerekir. Allah korusun bebeğinizin düşmesine neden olabilir. Düşük tehlikesine karşı kesinlikle kullanmamanız gerekir.

Adaçayı kilo verdirir mi?

Adaçayının dolaşımı hızlandırması demek aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırması anlamına gelmektedir. Kilo vermek istiyorum diyenlerin adaçayının bu faydalarından yararlanması gerekir.

Sağlıklı kilo verme konusunda adaçayı sadece enerji ihtiyacını artırması açısından değil aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmesi açısından kilo vermenize yardımcı olur. Eğer siz de diyetisyen kilo vermek istiyorum diyorsanız adaçayını antibiyotik yerine kullanabilirsiniz. Çünkü her antibiyotik sonuç olarak kimyasaldır, doğal değildir. Bu da vücudun asit oranını artırır ve kilo almaya daha yatkın hale gelirsiniz.

Ada çayı rehberimizde adaçayının faydaları nelerdir sorusunu cevaplamanın yanı sıra adaçayı ile ilgili bilimsel araştırmalardan bahsettik. Aynı zamanda antibiyotik ve adaçayı faydaları arasındaki ilişki üzerinde durduk.

4 yorum

  • Adaçayını eskiden çok tüketirdim ama yaklaşık 15 yıldır ağzıma almadım. Yazınız sonrası tekrar başlamam gerektiğini düşünmeye başladım. Teşekkürler

  • Sadece soğuk algınlıklarında ya da hasta olacak gibi hissettiğinizde adaçayı faydalıdır.

  • Bende ada çayı içemiyorum ballı vs bir türlü tad alamıyorum. Kepek sorunu olan bir arkadaşım denedi azalma olduğunu söyledi ancak tamamı ile geçmedi.

Bir cevap yazın