Hemoroid yani basur ile başınız mı dertte? O inatçı ağrılardan usandınız mı? Otururken bile ağrınız mı var? Korkunuzdan yemek bile yemek istemiyor musunuz? İşte bu makalede sizler için basura ne iyi gelir sorusunu cevaplayarak basur tedavisi üzerinde durduk. Basur ile ilgili en ayrıntılı bilgilerin yer aldığı bu makaleyi okuduktan sonra artık basur nasıl geçer konusu hakkında merak ettiğiniz her önemli bilgiyi öğrenmiş olacaksınız.

Hemoroid (Basur)

İnsanın yaşama konforunu oldukça olumsuz şekilde etkileyen sindirim sistemi hastalıklarından belki de en ağrılı ve en acı çektireni tıp dilindeki adıyla hemoroid adı verilen hastalıktır.

Çok yayın bir hastalık olup özellikle kabızlık sonucu meydana gelir. Eğer basur olmanıza neden olabilecek derecede kabızlık sorunu yaşıyorsanız kabızlığa ne iyi gelir başlıklı makalemize okumanız çok faydalı olacaktır.

Hemoroid nedir?

basura ne iyi gelir

Basur nedir?

Hemoroide halk dilinde basur denilmektedir. İsmini makat çıkışında yer alan ve yastıkçık görevi yapan hemoroidal damarlardan alan bu hastalıkta adı geçen hemoroidal damarlar çeşitli nedenlere bağlı olarak şişerek sarkmalar yapar.

Hastalık makat bölgesinde meydana geldiği için hastalar genellikle utanırlar ve doktora gitmeye çekinirler. Öncelikle basur olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka doktora gitmeniz gerektiğini unutmayın.

Neden mi çünkü basur birçok çeşidi ve derecesi olan bir hastalıktır ve mutlaka doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir. Bu yazıda basur nasıl geçer buna bakacağız ancak öncelikle basur nedir ve basura neden olan faktörler nelerdir onlardan bahsedelim. Çünkü basurun nedenleri bilinirse onları ortadan kaldırmak daha kolay olacak ve basura ne iyi gelir anlamış olacaksınız.

Basur nedir?

Yukarıdaki bölümde de belirtildiği üzere basur ve hemoroid aynı anlama gelmektedir.

Basur (hemoroit), makat bölgesindeki damarlarda bazı deformasyonlar sonucu şişmelerin meydana gelmesi, damarların makattan dışarıya doğru çıkması ve rahat bir şekilde dışkı yapamama, makatta ağrı ve kanama gibi sonuçlara da neden olabilecek bir hastalık olarak tanımlanabilir.

Bilimsel bir ifade ile; “Hemoroid, rektumdaki şişik damarlardır.”(1) denilebilir. Bu damarların şişmesine ve yapısının bozulmasında birçok neden etkili olabilir. Bunlar aşağıda ayrıntılı olarak yazılmıştır.

Peki, ama basurun nedenleri nelerdir şimdi onlara bakalım.

Basurun nedenleri

 1. Kabızlık: Basurun en önemli nedenleri arasında sıklıkla yaşanan kabızlık durumları gelir. Kabızlık makat bölgesindeki damarların tahriş olmasına ve bozulmasına neden olur. Bu nedenle kabızlıktan kurtulmanın yolları nelerdir öğrenmek için kabızlık nasıl geçer ile ilgili makaleyi okuyabilirsiniz.
 2. Hijyen: Basura neden olan diğer bir neden de makat temizliğinin iyi yapılamamasıdır. Makat bölgesindeki hijyene dikkat edilmez ise orada bakteriler ve mikroplar üreyebilir. Bu nedenle o bölgenin hijyenine dikkat etmek basura yakalanmamak açısından çok önemlidir.
 3. Yanlış dışkılama şekli: Hemoroide neden olan bir diğer neden de doğru dışkılama tekniklerine aykırı yanlış dışkılama yollarıdır. Bunlar çok zorlanarak dışkılama yapmak ya da başka bir ifadeyle aşırı ıkınmaktır. Aşırı kabızlık nasıl basura neden olabiliyor ise çok fazla ishal olmak da basura neden olabilir. Önemli olan kabız ya da ishal olmadan rahat bir şekilde dışkılama yakmaktır. Bunu gerçekleştirmek için de dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bunlar daha sonra aşağıdaki bölümlerde ele alınacaktır.
 4. İlaç kullanımı: Bazı ilaçlar da basura neden olabilir; ilaçların yan etkilerine bakıldığında diyare yani ishal ve kabızlık yazıyorsa bu ilaçlara dikkat etmek gerekir. Hemoroidin nedenleri tabii ki bunlarla sınırlı değildir.
 5. Hareketsiz yaşam: Beslenme dışında sürekli oturmak ve hareketsiz bir yaşam da basuru tetikleyebilir. Bazen antibiyotik kullanımı da ishale ya da kabızlığa neden olabilir. Bunun için doktor yazarsa içebilirsiniz. Zaten artık yasal olarak da doktor yazmadan eczane antibiyotik vermiyor.
 6. İshal: Basur oluşumuna neden olan bir diğer faktör de ishaldir. Sanılanın aksine sadece kabızlık değil, aynı zamanda yakıcı ishal de hemoroidal damarların yanmasına ve tahriş olmasına neden olabilir. Sürekli bir ishal durumu çekiyorsanız bu dertten kurtulmak için ishale ne iyi gelir başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.
 7. Genetik Yatkınlık: Ailede anne ya da babada hemoroid durumları varsa çocuklar da bu hastalığa yatkın olabileceği için gereken önlemler alınabilir.
 8. Beslenme bozuklukları: Hemoroid oluşumuna neden olan en önemli faktörlerden biri de beslenme bozukluklarıdır. Yeterince su içilmemesi, gerekli miktarda sıvı alınmaması, lif açısından zengin olmayan besinlerle beslenilmesi, sürekli fastfood tarzı gıdalarla beslenmesi, sulu yemekler yenilmemesi, hep kuru gıdalarla beslenilmesi gibi durumlarda maalesef basura meydana gelebilir. Aşırı kola, çay, kahve içmek de hemoroide sebep olabilir.

Özetle basurun nedenleri dört başlık altında toplanabilir. Bunlar uzmanlar henüz tam olarak bilemeseler de aşağıdaki gibi listelenebilir (2):

 • Bağırsak hareketi ya da dışkılama dışında
 • Kronik kabızlık durumları
 • Dışkılama sırasında uzun süre oturmak
 • Aileye genetik olarak yatkınlık

Basurun belirtileri

En önemli belirtilerinden birisi makat bölgesindeki dayanılmaz ağrılardır. Bunun dışında kaşıntı ve kanama da olabilir. Ayrıca makattaki damarlar şişerek meme şeklini alabilir ve elle hissedilebilir. Ancak her kanama ve ağırdan basur olduğunu sonucunu çıkarmayın; çünkü bazen makatta oluşan çatlak ve yırtıklar da kanamaya neden olabilir.

İşte bu nedenle kendi kendinize teşhis koymak yerine hemen bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekir. Tabii birçok kişi utancından doktora gidemez ve uzman olmayan kişilerin denedikleri yöntemler ile yanlış tedavi yollara uygular. Sonuç olarak geçici bir süre ağrılarını dindirse de kalıcı bir sonuç elde edemezsiniz ve yıllarca aynı ağrıları çeker durur. Healthline.com’a göre basurun belirtileri şu şekilde listelenmiştir (3):

 1. Anüs ve çevresinde aşırı kaşıntı
 2. Makatta tahriş ve ağrı
 3. Makatta kaşıntılı veya ağrılı bir şişlik
 4. Dışkıyı kontrol edememe ve dışkı kaçağı
 5. Ağrılı bir bağırsak hareketi

Bu belirtiler siz de varsa hemen bir genel cerraha gözükmenizde fayda vardır. Erken teşhis bu hastalık için çok önemlidir çünkü belirli prensiplere uyulduğunda kendiliğinden düzelebilir.

Basur nasıl geçer?

Basurun derecelerine göre farklı tedavi yolları uygulanabilir. Eğer ileri derecede değil ve yeni başlamakta ise doktor anti hemoroidal merhem, fitil ya da kremler verebilir. Bunları dışkılamadan önce ya da sonra doktorunuzun önereceği şekilde kullanabilirsiniz.

Bazen de oradaki damarları iyileştiren ve ağız yoluyla alınabilen bazı ilaçlar da doktor tarafından reçetenize yazılabilir. Ancak size doktor hangi tedavi yolunu uygularsa uygulasın, burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta beslenme düzeninizi sağlıklı beslenme kurallarına uygun olarak oluşturmanızdır. Yani yani ister ilaç tedavisi, ister cerrahi bir yöntem ile tedavi olun, eğer beslenmenize dikkat etmezseniz ve kabız olmaya devam ederseniz basurun yeniden oluşma ihtimalini artırmış olursunuz. Bu nedenle sağlıklı bir beslenme listesi içeren bir beslenme programı uyguladığınızdan emin olmalısınız.

Basura ne iyi gelir?

Bazen de derecesine göre cerrahi işlemler yapılabilir. Bunların da bir çok çeşidi vardır. Enjeksiyon, hemoroid memelerini bağlama ve lazer ameliyat bunlardan bazılarıdır.

Basuru olanlar nasıl beslenmelidir?

  1. Su için: Bazı kimseler “Canım hiç su içmek istemiyor.” der ve günde bir bardak su bile içmezler, sonradan “Ben neden kabız oluyorum?” diye yakınırlar. Günde 8 ile 10 bardak su arasında su içilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.
  2. Lifli beslenin: Asıl önemli olan ve kişilerin beslenme ile ilgili dikkat etmeleri gereken diğer bir hususta lif açısından zengin besinlerin beslenme listelerine gerektiği şekilde eklenmesidir. Yani su ve lifli gıdalar basura iyi gelir; çünkü bunların alınması kabızlığı önleyip rahat bir dışkılamayı sağlayacağı için hemoroidin daha çabuk iyileşmesini sağlayabilir. Ancak su içerken de dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. O da yemeklerden en az yarım saat önce ve en az yarım saat sonra olmak üzere su içmektir; çünkü yemeklerle birlikte sıvı alınması asite neden olmaktadır. Bu da sindirim ve hemoroid için iyi bir durum değildir.
  3. Lif takviyesi kullanabilirsiniz: Yukarıda lif açısından zengin besinlerin hemoroide iyi gelebileceğini söylemiştik. Bazen besinlerden yeterince lif alınamayabilir. Bu sebeple doktorunuzun önereceği lif içeren takviyeleri kullanabilirsiniz ancak her şeyin doğal olanının daha iyi olduğunu bilirsiniz. Bu nedenle her ne kadar bazen günlük besinlerle lif oranı yeterli olmasa da lif açısından zengin besinler nelerdir öğrenerek onları yemek lazım.
  4. Lif açısından zengin besinler nelerdir? Lif açısından zengin yiyeceklerin başında bezelye daha sonra sırasıyla mercimek, esmer fasulye, Lima fasulyesi, enginar, kırık bezelye, brokoli, Brüksel lahanası, ahududu, böğürtlen, avakado, armut, kepek, kepekli makarna, arpa ve yulaf ezmesidir (4).
  5. Beyaz ekmek yerine tam buğdayı tercih edebilirsiniz: Ekmek yiyorsanız veya ekmeği bırakamıyorsanız beyaz ekmek yerine kepek ekmeğini ya da tam buğday ekmeğini tercih edebilirsiniz. Kepek ekmeğinde ve tam buğday ekmeğinde lif oranı beyaz ekmeğe göre daha yüksektir. Sebzeler, meyveler, yeşil yapraklılar, yeşillikler daha liflidir.
  6. Basura Ne İyi Gelir: Özellikle haşlanmış ıspanak, pırasa, hıyar ve kabak basura iyi gelen yiyecekler arasındadır. Yine her öğünde çorba içmek hemoroit için iyi bir çözüm olabilir ancak çorba derken şehriye çorbasından bahsetmiyoruz ya da hamur içeren çorbaları kastetmiyoruz.
  7. Basur Çorbası: Çorba derken sebze çorbalarından bahsediyoruz. İşte tam bu amaç için hazırlanmış kabızlık önleyici diyet sebze çorbası makalesini okuyabilirsiniz. Kısaca değinecek olursak patates, soğan, maydanoz, kabak, havuç gibi besinler hijyen kurallarına uygun bir şekilde kabukları soyulup yeterince pişirilir ve daha sonra mutfak robotu ile öğütülür. Sabah öğle akşam her öğünden önce içilir. Her öğün için 2 kepçe yeterlidir.
  8. Kafeinli ve gazlı içecekleri sınırlandırın: Çaydan, kahveden, asitli içeceklerden uzak durmanız çok önemlidir. Yine acılı baharatlı gıdalar bu rahatsızlığı tetikleyebileceği için onlar da mümkün olduğunca yememek gerekir. Kendi deneyimlerimden yola çıkacak olursak bu rahatsızlığım için doktora gittiğimde portakal yememem gerektiğini söylemişti.
  9. Doktor Kontrolünü İhmal Etmeyin: Genel cerrahi uzmanına görünün. Uzun süredir devam eden bir hemoroid söz konusu ise çok kan kaybetmiş olabilirsiniz. Bu durumda kan testi yaptırmanız gerekebilir. Tahlil sonucunda kansızlık sorunu yaşadığını ortaya çıkabilir. Böyle bir durum söz konusu ise hemen kan yapan yiyecekler başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Basurda dışkılama nasıl olmalıdır?

 • Büyük tuvaletiniz gelmeden dışkılamak için kendinizi zorlamayın. Yapmak için kendinizi zorlamayın, ıkInmayın. Zorlama makattaki damarların yapısını bozabilir. O halde tuvalete gittiniz beş dakika kadar geçti artık yapmaya çalışmayın yani burada ifade etmek istediğim tuvaletiniz geldiği halde onu yapmamak değildir yanlış anlaşılmasın, gelmediği halde yapmaya çalışmaktır. Sakıncalı olan gelmediği halde yapmaya çalışmaktır.
 • Gün boyunca sürekli oturuyorsanız belirli aralıklarda ayağa kalkın, hareket edin ve biraz yürümeye çalışın, spor ve egzersiz hemoroide iyi gelebilir. Ancak vücut geliştirme yapanlar ağır kaldırdıklarında hemoroid olabilirler yani aşırıya kaçmamak gerekir. Ayrıca diyaframdan nefes almaya dikkat etmek her açıdan faydalıdır.
 • Dışkılama yaparken kaslarınızı çok fazla sıkmadan oradaki damarların hasar görmesine neden olmayacak şekilde yapmaya çalışmak önemlidir. Dışkılama bittikten sonra yapılacak olan temizlik de çok önemlidir. Özellikle tuvalet kâğıtlarıyla yapılan temizlikte o bölge tahriş olmakta ve hemoroid gelişebilmektedir ya da ağrıları artırabilmektedir.
 • Tuvalet kağıdı çok fazla bastırmadan önce pislikler temizlenip sonra ıslak mendil kullanılabilir ancak ıslak mendilin markasının iyi olmasını pH değerinin de uygun olmasına özen göstermek lazımdır. Daha sonra yine fazla bastırmadan tuvalet kağıdı ile kurulama yapabilirsiniz.

Basura iyi gelen yiyecekler


 • Lifli gıdalar
 • Günde 1-1,5 litre su
 • At kestanesi
 • Keten tohumu (Kabızlık varsa)
 • Şahtere otu
 • Kabaklı sebze çorbası
 • Karnıyarık otu tohumu

Basur için Dr. Ender Saraç ne öneriyor?

Bir çok kişi için korkulu bir hastalık olan basur rehberinde basur nasıl geçer ve basura ne iyi gelir ile ilgili en bilimsel bilgileri sizlerle paylaştık. Doktorunuzun önereceği hemoroide ne iyi gelir ve hemoroid nasıl geçer tavsiyelerine uymanız gerektiğini sakın unutmayın. Makalemizde aynı zamanda basur ile hemoroidin aynı anlamda olduğunu, basur nedir, hemoroid nedir, basurun nedenleri ve basurun belirtileri ile basur tedavisi hakkındaki bir çok faydalı bilgiyi öğrendiniz.

 1. Ahmet says:

  Hocam merhaba bende 3 yıldan beri kabızlık problemine bağlı olarak hemoroid gelişti. Yazınızı okudum, emeğinize sağlık ancak aklıma takılan bazı konular var. Ben bu hastalığı beslenmeme dikkat ederek düzeltebilir miyim?

 2. nilüfer sipahi says:

  Merhaba Ahmet eğer basura ne iyi gelir ve basur nasıl geçer başlıklı yazımızı okuduysanız cevabımız şu öncelikle genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekiyor. Eğer hemoroid çok ileri düzeyde değilse doktorunuz zaten beslenme önerileri ile bu rahatsızlığın düzelip düzelmeyeceğini size bildirecektir.

 3. Tulay says:

  Merhaba Nilüfer hocam ben lazer ameliyat olmaya korkuyorum. Acaba çok acı veriyor mu? Basur için en iyi yöntem lazer ameliyat mı?

 4. nilüfer sipahi says:

  Merhaba Tülay korkmana gerek yok. Öncelikle basur problemi yaşıyorsan bir genel cerrahi uzmanı ile görüşmen ve ona muayene olman gerekiyor. O sana ameliyata uygun olup olmadığını, uygunsan risleri, avantaj ve dezavantajlarını anlatacaktır. Ona göre kararını verebilirsin.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu etiketleri kullanabilirsiniz. HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>