Besin piramidi ya da sağlıklı beslenme piramidi ile daha sağlıklı bir şekilde beslenebilir ve daha mutlu olabilirsiniz. Zayıflamak ya da kilo almak amacında ya da sağlıklı beslenmek istiyor olabilirsiniz. İşte beslenme piramidi sizi hedefinize ulaştırmak için hazırlanan bir piramittir. Sağlıklı beslenme piramidi size hangi yiyecekleri ne kadar sıklıkla yemeniz gerektiğini açıklar. Bu yazıda farklı besin piramitleri ile ilgili bilgilere de yer verilecektir.

Sağlıklı Beslenme Piramidi

Sağlıklı beslenme piramidi ya da sık kullanılan adıyla besin piramidi, daha sağlıklı olmak için her gün ne kadar ve ne sıklıkta yemeniz gerektiğini gösteren basit görsel bir rehberdir ve  5 ana besin grubunu içerir.

Amacınız sağlıklı beslenme ve internetten “besin piramidi” ile ilgili araştırma yapıyor olduğunuzu varsayalım. Karşınıza bir sürü çeşit çeşit besin piramidi çıkar. Acaba bu besin piramitleri ile gerçekten sağlıklı beslenmek ve sağlıklı olmak mümkün müdür?

Farklı Besin Piramitleri

Aşağıda iki beslenme piramidi sunduk. “Sağlıklı beslenme piramidi 1” şişmanlık ya da aşırı zayıflık gibi herhangi bir sağlık sorunu olmayan bireyler için geçerli iken, daha altta yer alan “Sağlıklı Beslenme piramidi 2” ise özellikle kilo vermek zorunda olanlar için uygun olan bir beslenme rehberidir.

Sağlıklı Beslenme Piramidi 1

En sık karşılaşılan ve sağlıklı beslenme amacına hizmet ettiği tartışmalı olan besin piramidi aşağıdaki resimde görülmektedir. Şekil 1′ deki besin piramidine göre en çok yenmesi gereken gıdaların karbonhidrat içeren yiyecekler olduğunu görebilirsiniz. Bu besin piramidi herhangi bir sağlık sorunu olmayan bireyler için geçerlidir. Örneğin aşırı kilo probleminiz varsa bu beslenme rehberi pek faydalı olmayacaktır.

Sağlıklı Beslenme Piramidi

Şekil 1: Besin Piramidi 1 (Kaynak: cnpp.usda.gov)

Ayrıntıları yukarıdaki Şekil 1′ de görülen sağlıklı beslenme piramidinde alt tabandaki 1. geniş basamakta ekmek, makarna ve pirinç gibi karbonhidrat içeren yiyeceklerin 6-11 servis arasında yenmesi öneriliyor.

Besin piramidi alttan ikinci basamakta sebzeler ve meyveler yer alıyor. Sağlıklı beslenme için günde 3-5 servis sebze ile 2-4 servis arasında meyve tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Sağlıklı beslenme piramidinin 3. basamağında ise süt ve süt ürünleri ile hayvansal gıdalar yer alıyor. Bu piramide göre sağlıklı olmak istiyorsanız 2 ya da 3 servis peynir, süt ve yoğurt tüketebilirsiniz. Yine aynı basamağa bakıldığında ise 2 ya da 3 servis kırmızı et, tavuk, balık, yumurta ve kuru yemiş içeren yiyeceğin beslenme programına eklenmesi gerekiyor.

Beslenme piramidi tepesinde yer alan üçgen bölge ise şeker ve yağın en az yenmesi gerektiği anlamına geliyor. Sağlıklı yağlar haricinde kalan yağlar şekerden daha faydalıdır. Örneğin yağlar içinde sızma zeytinyağı en faydalı besinlerden biridir.

Sağlıklı beslenme piramidinde eleştirilen yön karbonhidratların geniş bir alana yayılması proteinli besinlere çok küçük bir alan ayrılması olabilir.

Gerçek şu ki, iyi bir beslenme programında günlük besin miktarı karbonhidratların oranı % 50, protein oranı % 30, yağ oranı ise % 20 olmalıdır.

Sağlıklı Beslenme Piramidi 2

Bu besin piramidi ise zayıflamak zorunda olanlar ya da kilo vermek isteyenler için uygun bir beslenme rehberi niteliğindedir.

Sağlıklı Beslenme Piramidi

Şekil 2: Besin Piramidi 2 (Kaynak: http://nutritionaustralia.org)

Sağlıklı beslenme piramidi 2’ye göre piramidin en alt tabanında sebzeler ve meyveler yer alıyor. Yani zayıflamak istiyorsanız ve 10 kilo vermek istiyorum diyorsanız günlük beslenme rutininde sebzelere daha fazla yer vermelisiniz. Bu piramide göre meyvelerden yiyebilirsiniz ancak şekerli olduklarını unutmayın ve onları sınırlandırarak tüketmenin daha doğru olduğunu bilin.

Şekil 2’deki sağlıklı beslenme piramidi’ne göre ikinci basamakta ise karbonhidratlar yer alırken, üçüncü basamakta ise hayvansal ürünler yer alıyor. En üst basamakta ise sağlıklı yağlar var. O halde sağlıklı beslenmek, yaşamak ve zayıflamak için en çok sebzeleri, sonra meyveleri ve karbonhidratları tüketebilirsiniz. Daha az oranda ise hayvansal ürünleri ve yağları kullanabilirsiniz. Ancak şekeri ve tuzu limitli kullanmanız gerektiğini sakın unutmayın.

Besin piramidindeki en sağlıklı 10 yiyecek

 • Kereviz
 • Çiğ badem
 • Keçi sütü
 • Kefir
 • Pırasa
 • Ispanak
 • Evde yapılmış yoğurt
 • Kuru fasulye
 • Lahana
 • Ceviz
 • Su
 • Hamsi balığı
 • Nar
 • Karpuz
 • Maydanoz
 • Portakal
 • Kivi
 • Muz
 • Brokoli
 • Avakado

Yukarıda bahsedilen 10 sağlıklı yiyeceğe diyetisyen kontrolünde sizin amacınıza ve metabolizmanıza uygun olarak hazırlanan besin piramidi içinde yer verilebilir.

Sağlıklı beslenme piramidi rehberinde sizlere sağlıklı beslenmenizi sağlayacak farklı besin piramitleri sunduk.  Birinci besin piramidi daha çok sağlık sorunu olmayanlar için, ikinci beslenme piramidi ise zayıflama sürecinde olanlar için daha uygundur.

 1. Ahmet says:

  Selam Nilüfer hocam, ben vücut geliştirmeye başladım. Boyum 177 cm, kilom ise 66 kg sorum şu ben hacimli bir görünümüm olsun istiyorum acaba hangi beslenme piramidini uygulamam lazım? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

 2. nilüfer sipahi says:

  Bence ikinci besin piramidi senin için daha uygun olabilir ancak diyetisyene gitmelisin.

 3. Serap says:

  Ben de zayıflamak istiyorum o zaman ikinci besin piramidini mi uygulamam gerekiyor? Peki sağlıklı beslenmek için de birincisi pek uygun değil gibi geldi Bana?

 4. nilüfer sipahi says:

  Serap hanım zayıflamak için ikinci besin piramidi daha uygun bence. Ancak buna diyetisyen ile birlikte karar vermelisiniz.

 5. Asiye says:

  Merhaba hocam ben kilo vermek istiyorum. Hangi besin piramidi benim için daha uygun? Kilom 78 boyum 164 top gibi oldum. Nasıl vericem bu kiloyu lütfen yardımcı olur musunuz?

 6. nilüfer sipahi says:

  İkincisi zayıflama için daha uygun tabi ki ama buna doktor karar verecek. Onun için diyetisyenle görüşmelisin.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu etiketleri kullanabilirsiniz. HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>