Kaliteli beslenmeSağlıklı beslenmeNe iyi gelir?

Boğaz ağrısına ne iyi gelir ve boğaz ağrısı nasıl geçer?

Soğuklar başlayınca artan boğaz ağrıları bazen çekilmez bir hal alabiliyor. Yemeyi, içmeyi, nefes almayı ve uyumayı bile engelleyen boğaz ağrısından kurtulmanın yolları nelerdir hemen öğrenebilirsiniz.

Bu makalede sizler için hazırladığımız boğaz ağrısına ne iyi gelir rehberindeki boğaz ağrısı nasıl geçer hakkında en pratik bilgileri siz değerli ziyaretçilerimiz ve tüm boğaz ağrısından çok çekenler için araştırdık.

boğaz ağrısı nasıl geçer
Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Boğazınız mı ağrıyor, yutkunmakta zorluk mu çekiyorsunuz, çocuğunuzun boğazı fena halde ağrıyor mu, bu dayanılmaz ağrıdan nasıl kurtulacağınızı bilmiyor musunuz? İşte boğaz ağrısına ne iyi gelir rehberinde boğaz ağrısından pratik çözümlerle kurtulmanın yollarını ve boğaz ağrısı nasıl geçer sorusunun ayrıntılı cevapları ve videoları burada kalitelibeslenme.com farkıyla sizlerle. Kısa sürede dayanılmaz ağrılardan kurtulmanın en kolay çözümleri aşağıda sizler için bir rehber haline getirildi.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Boğaz ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabına geçmeden önce boğaz ağrısı nedir ve boğaz ağrısının nedenleri nelerdir gibi soruların cevaplarını vererek başlayalım. İnanılmaz ağrıları geçirmek için pratik çözüm yolları nelerdir? Bir kere geniz ağrısı olarak başlar sonra yutkunamayacak kadar ileri giderek soluk borusunu tıkamaya başlayan balgamlar oluşur. İşte bu gibi durumlarda ne yapmak gerekir?

Boğaz ağrısı nedir?

Boğaz ağrısı genellikle soğuk algınlığının ilk belirtisidir. Ancak, soğuk algınlığına göre boğaz ağrısı daha iyi denilebilir ve ilk bir iki gün iyi seyreder. Tedavi edilmediği zaman bakteriyel enfeksiyonlara neden olabilir.

Boğaz ağrısını burun akıntısı ve tıkanıklığı da seyrederse artık soğuk algınlığı, nezle, grip ya da sinüzit başlamış olabilir. Streptokok bakteriler nedeniyle bir enfeksiyon Strep boğaz , boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı başka bir nedenidir . Boğaz ağrısı ile birlikte, boğaz ağrısı genellikle daha şiddetlidir ve devam etmektedir.

Streptekok (streptecocus) bakterileri nedeniyle oluşan bir enfeksiyon olan boğaz ağrısı, farenjit ve bademcik iltihabı nedeniyle de oluşabilir.

Boğaz ağrısı neden olur?

Boğaz ağrısı bir çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bazen hastalıklar, bazen de günlük yaşamdaki bazı alışkanlıklar boğaz ağrısına neden olabilir. İşte boğaz ağrısının nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Soğuk algınlığı durumu
 • Bademcik iltihabı
 • Kızamık ve su çiçeği gibi hastalıklar
 • Difteri
 • Virüsler  ve enfeksiyonlar
 • Geniz akıntıları
 • Soluduğunuz havadaki bakteriler
 • Çok sıcak yiyecek ve içecekler
 • Çok soğuk yiyecek ve içecekler
 • Kullanılan diş macunları
 • Reflü nedeniyle mide asidinin yemek borusundan yukarı çıkması ile boğazı tahriş etmesi

Boğaz ağrısında ne zaman doktora gidilmelidir?

boğaz ağrısına ne iyi gelir, boğaz ağrısını ne geçirir
Boğaz ağrısı nasıl geçer?

Boğaz ağrısı ilk başladığında doktora gitseniz erkenden önlem almış olursunuz ancak iki günden fazla süren boğaz ağrılarında, kanlı balgam gelmesi, ağrının çekilmez bir hal aldığı ve burun akıntısı, üşütme, titreme, halsizlik, yorgunluk gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktora ya da bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. Eğer ağrılar 2 günden fazla sürdüyse doktora gitmeniz faydalı olacaktır. Yukarıda sayılan hastalıkların belirtisi olabilecek olan boğaz ağrısı ciddiye alınması gereken bir sorundur. Eğer yukarıdaki hastalıkların birinin başlangıcı ise sağlığınız tehlike altında demektir. Bu nedenle ağrının olduğu ilk günlerde doktora gitmek hayat kurtarabilir.

Boğaz ağrısı nasıl geçer?

Doktora gitmeden önce boğaz ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabını arıyorsanız hata edersiniz. Tabii ki bazı yöntemlerle boğaz ağrısı hafifletilebilir ancak bu doktor tedavisi olmayın anlamına gelmemektedir. Yani doktor kontrolü yukarıda da ifade edildiği gibi hayat kurtarabilir. Burada ciddi olmayan ve 2 -3 günü geçmemiş boğaz ağrısını hafifletmek ya da doktora gidene kadar neler yapabileceğiniz konusunda bilgiler vereceğiz.

1. Bol ılık su içebilirsiniz : Ilık su içmek hem boğazınızı kurumaktan kurtarır hem de boğazda biriken mikrop ve bakterilerden bir kısmının mideye geçmesini ve orada asit içinde yok olmalarını sağlar.  Ayrıca su içmek vücudun asit dengesini azaltır ve böylece asidik olmayan ortamda mikropların üremesi engellenmiş olur. Suyun kaynamış ve soğutulmuş olması mikroplardan korunmanızı sağlar.

2. Ada çayı kullanabilirsiniz : Ada çayında bulunan bazı maddelerin antibiyotikler kadar etkili olduğu bazı uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Eğer hamile iseniz ada çayı kullanmamanız gerekir. Zira düşüklere neden olabilir. Onun için kullanmayınız. Bazıları ada çayının tadını sevmeyebilir, bu gibi durumlarda ada çayını biraz soğuttuktan sonra boğazınızı yakmayacak kadar gargara yapmak uygun olabilir. Eğer ada çayını içmeyi düşünüyorsanız günde 2 bardaktan fazlasını tüketmeyiniz.

3. Papatya çayı:  Boğaz ağrısını hafifletecek bitkisel çaylardan biri de papatya çayıdır. Papatya çayı hem boğazı yumuşatır, bazı bakterileri boğazdan uzaklaştırır ve bazılarını yok eder. Günde iki bardaktan fazla tüketmeyiniz.

4. Bitkisel pastiller: İçerisinde meyan kökü, limon, bal, ada çayı veya zencefil içeren bazı bitkisel pastilleri boğaz ağrısının hafiflemesine yardımcı olabilir.

5. Nemli ortam: Nemli bir ortam boğazınızın kurumasını engelleyecektir. Çaydanlık gibi bir kapta kaynatacağınız su buharı ortamın nemlenmesini sağlayarak soluk borusunun rahatlatabilir. Eğer kış ise kombi peteklerine nemli havlu koyabilir ve daha nemli bir oda havası elde edebilirsiniz.

6. Ballı zencefil karışımı: Bir yemek kaşığı bal ile bir çay kaşığı toz zencefili karıştırın ve 1 hafta boyunca her sabah aç karnına yiyerek boğaz ağrısını hafifletebilirsiniz. Ayrıca limon, kara turp suyu, zencefil suyu gibi bitkisel gıdalardan ve harnup pekmezi gibi besinler de boğaz ağrısı ya da soğuk algınlığı ortadan kaldırabilir.

7. Sauna ve buharlı oda: Saunada terlemek ve vücut ısısını yükseltmek bağışıklık sistemini harekete geçirerek mikropların ortadan kaldırılmasını sağlar.

8. Spor yapın: Tabi ki spor,  boğaz ağrısı olduğunda değil her zaman yapıldığında etkili olur. Yani bağışıklık sisteminizi güçlendireceği için hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir.

9. Tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz: Bu da boğaz ağrısını hafifletebilir ve mikropları ortadan kaldırabilir. Her saat başında 10-20 saniye kadar tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. İyotsuz tuz kullanmak daha uygundur.

10. Keçiboynuzu pekmezin deneyebilirsiniz. Sabah akşam 1 yemek kaşığı keçiboynuzu pekmezi yiyerek balgamların ve pisliklerin dışarıya daha kolay atılmasını sağlayabilirsiniz. Pekmezi biraz şekerlidir ancak keçiboynuzu unu da aynı işlevi görebilir. Yapmanız gereken papatya çayınızın ya da yeşil çayınızın içine 1 tatlı kaşığı öğütülmüş keçiboynuzu eklemektir. İsterseniz pekmezini, isterseniz de öğütülmüş halini kullanın keçiboynuzu soluk borusu ve boğazdaki mikropları bir araya toplayarak dışarı atılmasını sağlar.

Bu makalede boğaz ağrısına ne iyi gelir ve boğaz ağrısı nasıl geçer rehberi ile boğaz ağrısını ne geçirir ve boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusunun ayrıntılı bir cevap bulabilirsiniz. Boğaz ağrısı artık çekilmez bir hal mi aldı? Boğaz ağrısını yaşam konforunuzu mu bozdu? Yutkunmakta zorluk mu çekiyorsunuz? Balgamlar kanlı mı geliyor? O zaman hemen bir doktora başvurmalısınız.  Boğaz ağrısına ne iyi gelir rehberinde boğaz ağrısı nasıl geçer ve boğaz ağrısını ne geçirir rehberimizden faydalanırken doktor kontrolünü ihmal etmeyin ve ya da bu rehberi tanı ve teşhis amacıyla kullanmayınız.

5 yorum

 • ben ne zaman boğazım ağrıyor desem annem hemen bir ıhlamur kaynatır ve ben de afiyetle içerim. Ancak ılıklaştırdıktan sonra içiyorum genelde. Ancak çocuklarda “boğaz ağrısı nasıl geçer” onlara ıhlamur içirmek doğru mudur ya da bir sakıncası var mıdır?

 • Çocuklarda boğaz ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabını vermek zor çünkü eğer çocuğun boğazı ağrıyorsa bunun ciddi nedenleri olabilir o halde hemen bir çocuk doktoruna başvurmalı ve internetten çocuklarda boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabını aramakla vakit kaybetmemek gerekir.

Bir Cevap Yazın