Boy kilo endeksi ve vücut kitle indeksi hesaplama. Acaba kilolu musunuz? Kilonuz normal mi? Kilo mu almalısınız yoksa kilo mu vermelisiniz? Yine mi kilo mu veremediniz?

Kilo verme konusunda çok mu sorun yaşıyorsunuz? Yoksa kilo verme süreci çok sağlıklı bir şekilde ilerliyor, sadece rutin olarak bu indeksi mi hesaplamak istiyorsunuz? Cevabınız hayır mı?

O zaman sporla uğraşıyorsunuz ve boy kilo endeksi değerinizi mi merak ettiniz? Ya da herkes size normal kilonuzda olmadığınızı mı söylüyor? Siz de bunun için bu değeri Özellikle kilo vermek isteyenlerin bilmesi gereken en önemli hesaplamalardan birisi de boy kilo endeksi diye biliniyor.

Bu değer gerçekten önemli bir hesaplamadır. Nedeni ise kilolu olup olmadığınızın en önemli göstergelerden biri olarak kabul ediliyor olmasıdır. Ancak sadece kilo vermek isteyenler değil aynı zamanda kilo almak ve kaslanmak amacında olanlar da bu boy kilo indeksi değerini aralıklı olarak hesaplatırlar.

Zaten spor salonuna yazılan vücut geliştirme ile uğraşanların çoğu da genellikle aylık olarak bunu özel makineler yardımı ile öğrenirler. Amacınız hangisi olursa olsun yani ister kilo vermek, ister kilo almak ve isterse kaslanıp irileşmek olsun bu değerini bilmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Peki ama boy kilo endeksi nedir?

Boy kilo endeksi

Bu bölümde boy kilo endeksi nedir, boy kilo indeksi ile vücut kitle indeksi aynı kavramlar mıdır? ve boy kilo endeksi hesaplama hakkında sizler için bilimsel makalelerden derlediğimiz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Okumaya hazırsanız hadi başlayalım.

Boy kilo endeksi nedir?

beden kitle indeksi

Boy kilo endeksi

İngilizcesi “body mass index” olan boy kilo endeksi ifadesi aslında yanlış bir kullanımdır. Boy kilo endeksi ya da boy kilo indeksi diye anlatılmak istenen aslında vücut kitle indeksi değeridir.  Body mass index (Vücut kitle indeksi) ya da diğer adıyla Quetelet index olan boy kilo endeksi, bireyin boy ve kilosu ile ilişkili bir değerdir. Bu değer yani vücut kitle indeksi; yetişkin erkek ve kadınlar için uygulanan boy ve kilo değerlerine dayalı bir vücut yağı ölçümüdür (2). Başka bir tanımda ise, vücut kitle indeksinin (VKI) 20 yaşından büyüklerin boy ve kilo değerleri ile ilişkili beden yağı ölçümü olduğu ve 2 yaşından 20 yaşına kadar olanlar için ölçümün VKI persentil değerinin kullanıldığını (3) yazıyor. Bu da demek oluyor ki 20 yaşından küçük olanlar için bu hesaplama yöntemi gerçeği yansıtmaz.

Boy kilo endeksi doğru ve yanlış kullanımlar

Vücut kitle indeksi-beden kitle indeksi

Vücut kitle indeksi- boy kilo endeksi

Bu değerin nasıl kullanıldığına değinmeden önce doğru ve yanlış kullanımlar hakkında bir bilgilendirme yapma gereği duyuyoruz ki kalitelibeslenme.com sitesine yakışan da budur. Sitemizi yanlış bilgilerle dolu olan bir siteden ayırmak ve ismimize uygun davranmak zorunda olduğumuzu da hatırlatmak isteriz. Yani şimdi ne gerek vardı ben boy kilo endeksinin ne olduğunu hemen öğrenmek istiyorum ya da bu değeri hemen hesaplamak istiyorum diyebilirsiniz ancak biz doğrusunu ve yanlışını da belirtmeliyiz. En azından böyle bir prensibimiz var. Neyse bu kadar sözü uzatmak istemezdik ama sağlık da ciddi bir şey siz de hak verirsiniz ki. Bu nedenle vücut kitle indeksi hesaplama ve vücut kitle indeksi hesaplama nasıl yapılır sorusuna geçmeden önce bu bilgileri sunmak istiyoruz.

  • Doğru kullanımlar:

“Vücut kitle indeksi”   ve  “Beden kitle indeksi” doğru kullanımlardır.

  • Yanlış kullanımlar:

Boy kilo endeksi, boy kilo indeksi, vücut kütle indeksi, vücut kütle endeksi gibi ifadeler ise yanlış kullanımlardır.

Boy kilo endeksi hesaplama nasıl yapılır?

Boy kilo endeksini yani vücut kitle indeksini hesaplamak için kilonuzu ve boyunuzu bilmeniz gerekiyor. Kilonuzu killogram cinsinden boyunuzu ise metre cinsinden biliyorsanız işiniz kolaydır. Herkesin maalesef matematiği iyi değil ve bu birim çevirmelerini herkes de yapamıyor. O halde örnek üzerinden ilerlemekte yarar var. Örneğin boyunuz 175 cm ise bu metre cinsinden 1,75 metredir. Boyunuz 162 cm ise bu değerin metre cinsinden karşılığı ise 1,62 metredir. Kilo ise zaten gram cinsinden değil de kg cinsinden ölçülmektedir. Kiloda bir sorun yok yani. Peki ama bunları ben zaten biliyorum siz esas vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır onu söyleyin mi diyorsunuz? Boy kilo endeksini hesaplamak için yapılması gerekenler şunlar:

  1. Boyunuzun metre cinsinden değerinin karesini alın. Yani boyunuzu tekrar boyunuz ile çarpın. Örneğin boyunuz  1,79 metre ise bunu tekrar 1,79 değeri ile çarpın. İşlemin sonucu; 1,79 x 1,79 =3,2041 yapar. Bu değeri bir kenara not edin lütfen. Gelelim ikinci aşamaya.
  2. Şimdi kilonuzu yukarıda bulduğunuz o değere yani boyunuzun karesine bölünüz. Örneğin kilonuz 88 kg olsun. Yukarıda bulduğunuz değer de 3,2041 olduğuna göre; 88/3,2041= 27,46 olarak hesaplanmaktadır.

O halde vücut kitle indeksi, kilonun kg cinsinden deperi, boyun metre cinsinden karesine bölünerek hesaplanmaktadır. Ama biz size bununla uğraşıp vakit kaybetmeyesiniz diye aşağıdaki boy kilo endeksi hesaplama programını sunuyoruz. Onunla hemen vücut kitle indeksi değerinizi hesaplayabilirsiniz.

Peki ama bu boy kilo endeksi programı nasıl kullanılmaktadır? Önce programın en üstteki sekmesindeki Metric – kg/cm yazılı olan yere tıklamanız gerekiyor. 

Weight: Ağırlık demek olsa da buraya kilonuzu yazmalısınız.

Height: Boy demektir. Bu alandaki ilk kutuya 1 yazacaksınız. İkinci kutuya cm değerini yazacaksınız örneğin boyunuz 183 cm ise birinci kutuya 1, ikinci kutuya ise 83 yazılmalıdır. Sonra da Calculate yazan yani hesapla yazan BMI mavi butonuna basınca boy kitle indeksi başka bir ifade ile beden kitle indeksi değeriniz otomatik olarak hesaplanıyor.  Alttaki renklerde kilo durumunuzu görebilirsiniz.

  • Underweight anlamı “Aşırı zayıf”,
  • Normal anlamı “İdeal kilo”
  • Overweight anlamı “Normal Kilo üzerinde”
  • Obese anlamı “Obez” ya da “aşırı kilolu” demektir. Program renkli olarak hangi kategoride olduğunuzu gösteriyor.

Boy kilo endeksi hesaplama nasıl yorumlanır?

vücut kitle indeksi

Boy kilo endeksi – beden kitle indeksi

Boy kilo endeksi yani doğru ifadeleriyle vücut kitle indeksi ya da beden kitle indeksi aslında doğrudan vücut yağını ölçemez. Bu zaten mantıken de yanlıştır. Yani bu hesaplama sonucunda bulduğunuz değer sizin vücut yağ değerinizi ifade etmemektedir. Başka bir ifade ile beden kitle indeksi değeri, yeterince doğru bir tanı aracı olarak kullanılamaz ancak genellikle kilo problemlerinin göstergesi olarak kullanılmaktadır. Bu değer diyetisyenler için sadece bir araçtır denilebilir. Doktor ya da diyetisyen için kullanılan tek araç ya da gösterge değildir. Yapılan araştırmalara bakıldığında vücut yağı ile boy kilo endeksi arasında yüksek bir korelasyon olduğu (4) görülmektedir. Ayrıca beden kitle indeksleri eşit olan iki insanın vücut yağ düzeyleri birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle yukarıda bu değerin direkt bir gösterge olmadığını da vurguladık. Özetlenecek olursa bu değer sonucunda bulunan değerleri ancak uzman biri ya da doktor yorumlayarak teşhis koyabilir. Çünkü diğer kriterleri değerlendirebilecek olanlar da onlardır.

Bu yazıda sizlere hesaplamak için merak ettiğiniz ve kilo kontrolü sürecinde önemli bir gösterge olarak kabul edilen yanlış ifadesiyle boy kilo endeksi ya da boy kilo indeksi değerinin ve doğru yazımı ile vücut kitle indeksi ve beden kitle indeksi konuları üzerinde durduk. Doğrusuyla yanlışı ile bilimsel bir değerlendirme yaptık. Ayrıca sizlere boy kilo endeksi hesaplama programı sunduk. Buradan elde ettiğiniz boy kilo endeksi değeri ile ilgili yorumu ya da teşhisi doktorlara ya da uzmanlara bırakmanız çok mantıklı olacaktır. Umarız istediğiniz kiloya kısa sürede sağlıklı bir şekilde kavuşabilirsiniz.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu etiketleri kullanabilirsiniz. HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>