Protein tozları

En İyi Protein Tozları

En İyi Protein Tozlarıİnsan vücudunu oluşturan en temel madde protein tozudur, bu bilinen bir gerçektir. Fakat protein tozunu oluşturan en temel yapı taşı da amino asittir.

Amino asitler, proteinlerin işlenmesinden hastalıklarla mücadeleye, vücut gelişiminden spora kadar her alanda insan vücudunun gereksinim duyduğu en büyük kaynaktır. Bu alanda en gelişmiş çalışmalar spor alanında besin destek ve takviye ürünleri adına yapılmaktadır. Bunun en temel nedenlerinden birisi de kasları oluşturan proteinlerin de yapı taşlarının amino asitler olmasıdır.

Etkili bir kas inşası için bir sporcuya amino asit, olmazsa olmazdır ve her profesyonel sporcu amino asit ürünlerini sporcu takviyesi olarak kullanır.

Sporcu İçin Amino Asitler

Amino asitler, özellikle kas inşası söz konusu olduğu zaman bir numaradır. Çünkü amino asitler kasları kalıcı kılan ve gelişimi uzun süre boyunca tetikleyip etkileyen en temel üründür. Bir protein tozu kadar kasları şişirmez ama kasların uzun süre boyunca iri, güçlü ve sert kalmasını sağlar. Yani hiç amin o asit kullanmayan bir sporcu spor hayatına son verdiğinde veya ara verdiğinde kaslarında büyük oranda gerileme görürken, amino asit takviyeleriyle kaslarını geliştiren sporcularda bu kaslar daha uzun süre kalıcılık sergiler.

Sonuç olarak kas gelişimi için amino asitlerin en temel kaynaklar olduğu tartışmasız bir gerçektir. Peki amino asitler sadece kasları oluşturup kalıcı kalmasını mı sağlar?

Amino Asitler Ne İşe Yarar?

Amino asitler kasları geliştirmekle beraber kas yıpranmalarının önüne geçer ve performansı arttırır.

Bir takım amino asit modelleri kas gelişimini ön plana çıkarırken, bir takım amino asit formları da kas ve doku yıpranmalarını, zedelenmeleri ve deformasyonları önler veya onarır.

Özellikle yoğun antrenman dönemlerinde kaslar çok fazla yıpranır. Bu durumda sporcular bir sonraki antrenmana kadar uzun süre dinlenme gereksinimler duyar çünkü kasları ağrır. Fakat amino asit kullanımı bunun önüne geçer ve kasları onarıp yeniler. Protein kaynakları yazımızdan amino asitler hakkında daha geniş kapsamlı bilgiler edinebilirsiniz ve piyasadaki tüm amino asitleri görebilirsiniz.

1 Yorum

  • Güzel bir yazı olmuş, bu protein tozlarını nereden alabilirim. En iyi protein tozu nedir birde bu konuda cevap arıyorum. Saygılar.

Bir cevap yazın