Kaliteli beslenmeSağlıklı beslenmeNe iyi gelir?

Kabızlığa ne iyi gelir ve kabızlık nasıl geçer?

Kabızlıktan bir türlü kurtulamıyor musunuz? O zaman sizlere hazırladığımız kabızlığa ne iyi gelir? ve kabızlık nasıl geçer?  rehberine bakabilirsiniz.

Bu rehberi hiç bir zaman doktor kontrolünün üstünde tutmayın ve kabızlığın da tıpkı ishal gibi ciddi bir hastalık olduğunu ve mutlaka araştırılması gerektiğini unutmayın.

Hemen hemen herkes hayatının bir noktasında bu sorunla karşılaşmıştır. Bazen olması sorun olmasa da sık sık kabız olmak ciddi problemlere de yol açabilir.

İşte kabızlık nasıl geçer? sorusunun cevabı. Ancak öncelikle kabızlığın ne olduğunu ve kabızlığın nedenlerini görelim. Eğer basur probleminiz varsa basura ne iyi gelir başlıklı yazımıza bakmanız faydalı olabilir.

Kabızlık ve kabızlığın nedenleri

Kabızlığa ne iyi gelir sorusunu cevaplamadan önce ne demek olduğunu açıklayalım. Kabızlık, dışkının sert ve kuru bir hal alarak bir kaç gün boyunca tuvalete çıkılamaması durumudur. Kabız olanlarda bağırsak hareketleri zorlaşır ya da normalden daha az olur. 

Bağırsak hareketleri arasındaki zamanın normal uzunluğu kişiden kişiye değişir. Bazı insanların bağırsak hareketleri günde üçe kadar çıkabilirken bazılarında günde sadece bir veya haftada iki kez kadar olabilir. Bağırsak hareketleri tamamen durduğunda ise bağırsak tıkanmaları bile olabilir.

kabızlık nasıl geçer
Kabızlığa ne iyi gelir?

Dışkının sert ve katı olmasının yanında dışkının uzun süre yapılamaması da kabızlık olarak değerlendirilebilir. Yukarıda da ifade edildiği gibi nadiren olması fazla sorun yaratmasa da uzun süre bu problem ile karşı karşıya kalmak anüste çatlaklara ve kanamalara neden olabilmektedir. Ayrıca halk arasında basur ya da hemoroit olarak bilinen ve daha ileriki dönemlerde kolon kanserine neden olma  olasılığı vardır. Bu nedenle kabızlığı oluşturan nedenlerin çok iyi teşhis edilmesi gerekecektir.

Kabızlık neden olur?

Birçok sebebe bağlı olarak gelişebilir. Özellikle beslenme düzenindeki hatalardan, yenilen besinlerden, sindirim sistemindeki bir bozukluktan ve kullanılan ilaçlardan kaynaklanabilir. En temel sebebi ise posalı beslenmedeki yetersizlik ve suyun az içilmesidir.

1. Beslenme düzeni

Eğer kaliteli beslenme kurallarına uygun bir beslenme düzeniniz yoksa kabız olabilirsiniz. Aşırı yeme, fazla unlu gıdaların yenmesi ya da aşırı protein tüketimi ve posasız beslenme sonucunda meydana gelebilir. Belirli bir beslenme düzeninin olmaması da bağırsak hareketleri üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Örneğin kahvaltıyı bir gün sabahın saat sekizinde yaparken diğer gün öğlen ikide yapmak gibi. Ayrıca her zamanki diyet veya faaliyetlerinde değişiklikler de kabızlığa neden olabilir.

2.Posalı beslenmedeki yetersizlik

Sebze ve meyve az mı yiyorsunuz? O zaman dışkının sert ve kuru olması kaçınılmaz bir durum olabilir sizin için. Sabah kahvaltılarını yağlı poğaça ve katran gibi demli çaylarla mı geçiştirmek zorunda mı kalıyorsunuz? Üzülerek söylemeliyiz ki her olumsuz durum başımıza düzensizlikten geliyor. Neden sabahları poğaça yemek zorundasınız? Buna bazıları “Çünkü erken kalkamıyorum.”, bazıları “Çok erken yiyemiyorum, midem bulanıyor.”gibi cevaplar verir. Eğer akşam yemeğini 7 den önce yerseniz ve erken yatıp sabah da erken kalkarsanız kahvaltınızı evde yapabilirsiniz. Hem de mideniz bulanmadan. Eğer kahvaltıyı evde yaparsanız posalı bir kahvaltı yapma olasılığınız artar. Ondan yukarıdakileri yazdık. Sabah kahvaltısında iki salatalık, bir domates rahatlıkla yenebilir. Beyaz ekmek de posalı beslenmenizi engeller.

3.Parazit ve enfeksiyon kaynaklı

Bağırsak parazitleri de bazen bağırsak hareketlerinin durmasına neden olarak bağırsakların tıkanmasına ve kabızlığa neden olabilir. Bazen de yenilen gıdalardan ve içilen sulardan bakteri, virüs, mantar ya da parazit gibi gözle görülmeyen mikroorganizmalar sindirim sisteminde ilerleyerek bağırsaklara kadar ulaşıp kilitlenme yapabilirler. Bu durum özellikle yiyeceklerin hazırlanmasında ve tüketilmesinde hijyen kurallarına uyulmamasından kaynaklanmaktadır. Yukarıda da ifade edildiği gibi bozulmuş gıdalar da ishale ya da kabızlığa neden olabilir. Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri satın almayınız ve bozuk gıdalardan uzak durunuz.

3.Bazı ilaçlar

Özellikle kalsiyum ya da alüminyum içeren antiasit ilaçlar ve antibiyotikler yeterli su ile alınmadıkları durumlarda kabızlığa neden olabilir. Ayrıca antidepresanlar ya da demir hapları gibi ilaçlar da kabızlığa neden olabilir. Aşırı laksatif kullanmak da bağırsak kaslarını zayıflatarak uzun kullanımda kabızlığı tetikleyebilir.

4. Yetersiz su tüketimi

Günde 1,5- 2 litre arasında su tüketen bireylerin kabızlığa yakalanma olasılığı tabii ki daha düşük. Bu sağlıklı bireyler için söylenebilir, eğer herhangi bir sağlık sorununuz varsa bundan söz etmek doğru olmaz. Hatta bazen su içmek de yeterli olmayabilir. Vücuttaki asit dengesini artırmayan sulardan yani alkali su içmeniz gerekebilir.

5. Hareketsizlik

Gün boyunca sürekli oturmak da kabızlığa neden olan etkenlerden biridir. Her zaman spor yapmak gerekir. Ancak yaptığımız spor doğru olmalıdır. Örneğin vücut geliştirme yapanlar çok ağır kaldırmaktan sakınmalıdır eğer kronik bir kabızlık durumlarına sahipseler. Sürekli oturmak, bilgisayar başından kalkmamak,  asansöre binmek ve her yere arabayla gitmek kabızlığa neden olabilir.

6. Süt ve süt ürünleri

Özellikle inekten elde edilen süt ve süt ürünlerini aşırı tüketmek kabızlığı tetikleyebilir.

Kabızlığa ne iyi gelir?

Kabızlığın ne olduğunu ve nedenlerinin ne olduğunu öğrendiniz. Aslında yapılması gereken kabız olduğunda ishale çözüm bulmak değil, hiç kabız olmamaya çalışmaktır. Bu nedenle kabızlığı meydana getiren nedenleri ayrıntılı bir şekilde yukarıda açıkladık. Ancak bazen önlem alsanız bile her şey yolunda gitmeyebilir ve kabız olabilirsiniz. İşte bu durumda neler yapabileceğinizi aşağıda listeledik. Şimdi geçelim kabızlığa ne iyi gelir, kabızlık nasıl geçer ve kabızlığı ne geçirir rehberine. Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde kabızlığa ne iyi gelir ve kabızlık nasıl geçer gibi konular ciddi konular ve çözümü de uzmanlık gerektirir. Eğer 2 günden daha uzun sürdüyse hiç vakit kaybetmeden doktora görünmenizde fayda var. Bu hastalığı deyip geçmeyin. Çok ciddi bir problemin belirtisi olabilir. Kabız olduğunuzda sulu ve posalı beslenmeniz önerilir. Ayrıntılar aşağıda…

Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir?

Bebeklerin dışkıları mutlaka kontrol edilmeli ve böyle gibi bir durum varsa hemen doktora gidilmelidir. Bebeklerdeki kabızlığın nedenleri ise posa açısından zengin olmayan gıdalarla beslenme ve bebeğinde gerektiği kadar su alamamasıdır. Bebeklerde uzun süreli kabızlık durumlarında anüste çatlak ve kanamalar meydana gelebilir. bu durumda bebeğinizin maalesef canını çok acıtır ve sürekli ağlamasına neden olabilir. Süt çocuklarına süt içirirken inek sütünü sulandırmamak ya da şeker katmamak ve bazı mamaların yedirilmesi kabızlığa neden olabilir. Ayrıca baskıcı bir tuvalet eğitimi de kabızlığın en önemli nedenleri arasındadır. Çocuğun tuvaleti gelmeden zorla yaptırmaya çalışmak da ıkınmaya ve zorlanmaya neden olacaktır. Bu da zararlı bir durumdur. Çatlaklara ve kanamalara neden olur.

Ne zaman doktora gidilmelidir?

Kabızlığa ek olarak bebekte normal olmayan durumlar geliştiyse ters giden bir şeyler var demektir. Bebeklerde 1 günden fazla süren her kabızlık durumunda çocuk doktoruna başvurmalı ve doktorun önerilerini uygulamalısınız. Eğer buna ilaveten birlikte aşağıdaki durumlar söz konusu ise gecikmeden çocuk doktoruna başvurunuz.

 • Ateşlenme- yüksek ateş
 • Bulantı, kusma, yediklerini geri çıkarma
 • Huzursuzluk durumu, sürekli ağlama ve inleme

Bebeklerde kabızlık nasıl geçer?

Çocuk doktoru kontrol ettikten sonra neler yapmanız gerektiğini ayrıntılı bir şekilde söyleyecektir. Çünkü bebeklerde oluşan kabızlık çok ciddi olabilir ve doktor kontrolü şarttır. Ayrıca yukarıdaki videoyu sonuna kadar seyretmeniz bebek kabızlığı konusunda ciddi anlamda bilinçlenmenizi sağlayacak ve bu tür durumlarda neler yapabileceğinizi öğreneceksiniz.

Bebeklerde kabızlığı ne geçirir?

Eğer kabızlıkla birlikte ateş yoksa, kusma yoksa, dışkıda kan yoksa, balgam yoksa, çocuğun keyfinde bir bozulma yoksa, ağlamıyorsa eczanelere danışabilirsiniz.

 • İnek sütünü sulandırmak ve doktorun önereceği miktarda şeker koymak kabızlığı önleyebilir.
 • Mamayı doğru miktarda vermek ve doktorunuzun önereceği demir miktarı açısından aşırı yüksek olmayan mama markalarını tercih edebilirsiniz.
 • Kabız olan çocuğa müshil ve lavman gibi teknikleri doktora danışmadan uygulamak kesinlikle doğru değildir. Doktora danışmadan kesinlikle kullanmayınız.

Kabızlık nasıl geçer?

kabızlığa ne iyi gelir
Kabızlık nasıl geçer?

Kabız olduğumuzda vücudumuz yeterince su alamamış olabilir. En başta da ifade edildiği gibi özellikle yediğimiz besinlerden kaynaklanabilen kabızlık durumlarda bazı besinlerin tüketimi kabızlığın daha kolay atlatılmasında etkili olabilir. Kabız olmamak için su alımını artırmak ve posalı gıdalarla beslenmek gerekir. Yüksek oranda lif içeren gıdaları sağlıklı beslenme listesi içerisine eklemenizde yarar vardır. Çok yağlı ve sindirilmesi zor olan besinler beslenmek kabızlığı daha da artırabilir. Kabız olduğunuzda acı biber, kara biber, alkol ve kafeinli gıdalardan uzak durulmalıdır. Ayrıca kabız olmamak için de bunlardan her zaman uzak durmanız çok faydalıdır. Tabi sürekli devam eden, bulantı, kusma, ateş, dışkıda kan gibi durumlarla birlikte meydana gelen kabızlık vakalarında hemen doktora başvurmalısınız ve kendiniz kabızlığı düzeltmeye çalışmayınız. Mutlaka doktorunuzun önerilerini uygulamalısınız.

Kabızlığı ne geçirir?

Çevrenizdekiler sizi bu durumdan kurtarmaya çalışırken önerdikleri bazı kabızlık giderici besinler kabızlığınıza çare olmak şurada dursun onu daha da artırabilir?  Özellikle geç sindirilen besinler konusunda dikkatli olmalısınız. Bunlar kabızlığı daha da çok artırabilir. Özellikle sosis, salam, kızartmalar, mantar, pastırma, ton balığı, sardalya gibi sindirilmesi 5 saatten daha fazla süren besinlerin tüketimine ara vermenizde fayda var. Aşağıda kabızlığı kesen yiyecekler listelendi:

Suyu yeterince içmeye çalışın

Günde 1,5- 2 litre kadar su içmek kabız olmanızı engelleyecektir. Özellikle pH değeri 7,5’tan yüksek olan alkali su içmenizde büyük fayda vardır. Ancak yemekten 30 dakika önce ya da 30 dakika kadar sonra su içmeye dikkat etmeniz daha sağlıklıdır. Çünkü yemekle birlikte içilen su besinlerin hacmini artırarak sindirimini de zorlaştırır. Bazı olumsuz durumlara neden olur.

Kahvaltıdan önce

Sabah uyanır uyanmaz aç karnına bir su bardağı su içmeniz çok önemli ve değerlidir. Ayrıca sürekli kronik böyle bir durumu söz konusu ise bu durumda aç karnına bir su bardağı suyun üzerine 3-4 adet kuru kayısı ve üstüne takrar bir bardak su içebilirsiniz ve yarım saat sonra da kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Sebze çorbası

İster kahvaltı, ister öğle arası, isterse de akşam yemeği olsun bütün öğünlerden önce içeceğiniz diyet sebze çorbası kabızlık problemlerinizi en aza indirecektir. Bu çorbanın içerisine eklediğiniz kabak, patates, brokoli, soğan, havuz gibi sebzeler kabızlık için birebirdir. Nasıl yapıldığını öğrenmek için ilgili linke tıklayabilir ve sebze çorbasının tarifi hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kahvaltıda posalı ve lifli tüketin

Kahvaltınızda demli çay içme alışkanlığını bırakarak doğal sebze suyu ya da erik suyu içimine alışmaya özen gösterin. Eğer bunları yapamıyorsanız ya çayınızı çok açık için ya da bitkisel çaylara yönelin. 1 bardaktan fazla çay içmeyin.

Kahvaltıda poğaça, ekmek, simit gibi unlu mamullerden uzak durmak kabızlığı önlemek açısından çok önemlidir. Peki ama lif oranını nasıl artırabilirsiniz? Kahvaltıda 15-20 adet tuzsuz zeytin, 2 adet domates ve 1-2 adet salatalık yiyebilirsiniz. Ayrıca suda pişmiş yumurtanın beyazı ve 1 dilimi geçmeyecek şekilde tam buğday ya da ruşeymli ekmek tercihiniz olabilir.

Kuru kayısı ve incir

Sabahlarda bir gün aç karnına bir bardak su içtikten sonra tüketeceğiniz 3 adet kuru kayısı tüketerek diğer gün aynı şekilde kuru kayısı kuru incir tüketebilirsiniz. Bu hem sindirimi kolaylaştırır hem de kabızlığı önler. Posa ve lif alımını da böylece artırmış olursunuz.

Probiyotik içeren gıdalar

Probiyotik içeren besinlerin düzenli olarak tüketilmesi bağırsak florasını düzene sokarak bağırsaktaki yararlı bakterilerin sayısını dengeler ve kabızlık önlenmiş olur. Sütlü tatlılar, yoğurt ve ayran aşırıya kaçılmadan tüketilebilir. Aşırısı ters etki yapabilir. Özellikle antibiyotik tedavileri sonlandıktan sonra düzenli olarak yoğurt tüketebilirsiniz. Örneğin her akşam yemeğinden 1 saat sonra bir kase doğal yoğurt yenebilir. Manda yoğurdu daha faydalı olacaktır.

Yulaf kepeği

100 gram yulaf kepeğinde 17 gram protein, 67 gram karbonhidrat ve 1,5 gram yağ vardır. Ayrıca 27 gram lif içerir.Eğer 10 gram yulaf kepeği yerseniz yaklaşık 2,7 gram lif kazanabilirsiniz. Yalnız işlenmiş ve marketlerde satılan yulaf kepeğini tercih etmemek gerekir. Yani işlenmemiş ham yulaf seçilmelidir. Özellikle bir tabak sebze çorbası içine 1 yemek kaşığı kadar ekleyebilirsiniz.

Su teresi

100 gram su teresinde yaklaşık 11 gram lif vardır. Lifin kabızlık tedavisinde ne kadar önemli olduğunu bir kez daha söylemeye gerek yok. Özellikle kırmızı et ve tavuk eti yediğinizde su teresi kabızlığı önlemek açısından çok faydalı olabilir. Ayrıca sadece lif değil aynı zamanda kalsiyum, demir, potasyum, fosfor gibi mineraller ve C vitamini içerir.

Sızma zeytinyağı

Salatalarınıza ekleyeceğiniz 1 yemek kaşığı doğal sızma zeytinyağı hem sindirimi kolaylaştırır hem de dışkı atımının daha rahat olmasını sağlar. Kabızlığı da önler. Ayrıca eğer yoğurt yiyecekseniz 1 kase yoğurdun içine 1 tatlı kaşığı zeytin yağını iyice karıştırıp tüketebilirsiniz.

Kabak

Çorbalarınıza kabak eklemeniz kabızlığa karşı tedbir almaktır. Kabız olmamak için en önemli gıdalardan birisidir kabak. 100 gram kabakta 28 kalori vardır.

Ayaklarınızı sıcak tutun

Soğuktan uzak durun, ayaklarınızı üşütmeyin ve aşırı dar giysilerden kaçının. Bu sayılanlar direkt olarak kabızlığa neden olmasa bile uzun vadede reflü, hemoroit gibi ciddi rahatsızlıklara neden olarak bağırsakları da olumsuz etkiler.

Hamilelikte kabızlık nasıl geçer?


Hamilelikte meydana gelen bu tür durumlarda doktorunuzun önerdiklerini yapmanız çok önemlidir. Kulaktan dolma bilgilerle kendiniz bir şeyler yapmaya çalışmayın.

Kabızlıkta uzak durulması gerekenler

 • Her türlü pilav
 • Makarna
 • Börek, kek gibi unlu gıdalar
 • Portakal
 • Suda pişmiş tavuk eti
 • Aşırı şekerli gıdalar
 • Süt, yağ, dondurma ve peynir gibi süt ürünlerinin aşırı tüketilmesi
 • Alkol ve kafeinli içecekler
 • Aşırı yağlı ve katı besinler
 • Mayalı gıdalar
 • Uzun süre beklemiş ve dondurulmuş gıdalar

Uzun süreli kabızlık ciddi bir rahatsızlıktır, mutlaka doktorunuzun önerilerini dikkatle uygulayın. Bizim sitemizde dahil olmak üzere hiç bir internet sitesindeki bilgileri doktor kontrolünden üstün tutmayın. Ayrıca ellerinizi bol bol yıkayın ve hijyen kurallarına da dikkat edin.

Bu yazıda size sunduğumuz kabızlığa ne iyi gelir ve kabızlık nasıl geçer rehberi ile özellikle kabızlığı ne geçirir sorusunun cevabının yanında kabızlık hakkında merak ettiğiniz her şeyi bulduğunuzu umuyoruz. Yine de merak ettiğiniz noktaları uzmanlarımıza danışabilir ve aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Yazıda geçen deyimlerini asla doktor kontrolü yerine ya da tanı ve teşhis amacıyla kullanmayınız.

Sağlıklı günler.

15 yorum

 • kabız olmamak için öncelikle sabahları aç karnına 2 su bardağı ılık su içerim ve sebzeyi meyveyi bol yerim kabızlık nasıl geçer diyorsanız ben eczaneden lağman alıyorum genelde ancak fazla kullanmak istemiyorum doktor derse kullanırım

 • ben kabız olunca genelde ayran ve süt içiyorum üzerine 200 gram çilek yerim üzerine 3 bardak su içerim acaba kabızlığa iyi gelir mi bazen faydasını görüyorum bazen ise etkili olmuyor. Peki babam da basur hastası kabız olmaması gerekiyor. basurda kabızlığa ne iyi gelir ya da kabızlık nasıl geçer?

 • en iyi gelen seylerde n biri bol corba tuketmektır. ardından lıflı yıyecekler hem agrıları hemde bagırsaklaımız calıstırarark kendımıızı rahatlatacaktır

 • Hocam merhaba bende sürekli bir kabızlık durumu var, artık bıktım ben ne yapacağım. Çok rahatsız edici oldu artık bu kabızlıktan kurtulmak için denemediğim şey kalmadı, her gün 10 bardak su içiyorum, sürekli sebze çorbası yiyorum ancak yine de kabız oluyorum. Acaba ekmek, makarna ve muz çok yediğim için mi kabız oluyorum? Ayrıca kabızlık için en iyi çözüm nedir lütfen yardımcı olun kabızlığa ne iyi gelir En azından benim için bir kez daha cevap verebilir misiniz hocam sizin için dua edeceğim.

 • Hocam merhabalar öncelikle bu kadar güzel bir sitemize olduğu için size çok teşekkür ederim. Ben her zaman olmasa da kabızlık durumu yaşıyorum. Ancak çok kötü oluyorum ve hiç bir şekilde yapamıyorum. Ben de eczaneden makat içine sıkılınca kolon temizliği yapan ilaçdan kullanıyorum. Sadece yapamayacak gibi olunca kullanıyorum. Bunun bur sakıncası var midir? Çok teşekkür ederim.

 • Merhaba Tuba hanım, kabızlığa ne iyi gelir ve kabızlık nasıl geçer sorularının ayrıntılı bir şekilde cevaplandığı bu makalede belirtildiği üzere eğer bu kadar ciddi kabızlık durumu yaşıyorsanız hemen doktora gitmeniz gerekir.

 • hocam benim sormak istediğim bir şey var Ben bazen dışarıda yemek yemeye gittiğimiz zaman vişne suyu kayısı suyu şeftali suyu gazoz bazen hayran bazen kodu içebiliyorum kendime engel olamadım caba İşte bu içecekler kabız olmaması neden oluyor bazen makat bölgemde kaşıntı var olabiliyor beyaz ekmek yemiyorum Tamam hadi ya da kepekli ekmek yiyorum bunlara rağmen yine de Kabız olmamak nedeni ne olabilir Ne yapmam lazım Lütfen yardımcı olur musunuz kabız olmaktan bıktım artık cevap versene teşekkür ederim ayrıca çok fazla meyve yiyemiyorum yoksa o nedenle muhafız oluyorum

 • Sevgili Mesut, kabızlığa ne iyi gelir yazısında belirtildiği gibi tabi ki o saydığınız meyva sularını içmek yerine su içmeniz daha faydalı olacaktır.

 • Merhabalar ben gırtlak kanseri oldum ve şu anda sıvı tüketimiyle ilgili sorun yaşıyorum. Sıvı gıdaları normal tüketemiyorum. Yiyecek ve içeceklerim de kıvam artıcı kullanıyorum. Zaten bağırsak tembelliği vardı. Kıvam artırıcı kullanmaya başladığımdan bu yana daha fazla var. Laktasif ilaç kullanıyorum faydasını görmedim ne yapmalıyım?

 • Merhabalar Mihrican, öncelikle çok geçmiş olsun, Allah şifa versin. Biz gerek bu kabızlığa ne iyi gelir makalesinde ve diğer bütün makalelerimizde her şeyin üzerinde bir konuyu tutarız. O da doktor muayenesinin çok önemli olduğudur. Yani kabızlık nasıl geçer başlıklı bu makalede de belirtildiği üzere doktora gitmelisiniz. Zira sizin ciddi bir hastalığınız var. Bu nedenle internetten araştırma yapmanın yanında mutlaka doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almalısınız. Yani size kıvam artırıcı ilacı kim yazdıysa o doktorla görüşmeniz en mantıklı olanıdır. Acil şifalar dilerim.

 • Hocam benim kabızlıgım 20 günü geçiyor dikkat de ediyorum besinlerine doktora gittim kolonoskobinin sonuçlarında da sadece tembellik çıktı geçmesi için ne yapmalıyım?
  Hocam merhaba benim 22 yaşında kızım var kızım sürekli kabızlık yaşıyor ve kabızlık süresi en az 8 en fazla 30 günü gördük doktora gittik verdiği ilaçları düzenli kullandı başlarda iyi gibiydi sonradan eski haline döndü çok ağrılar çekiyor ne yapmam lazım onu bu ağrılardan kurtarmak.

 • Merhaba kabızlığa ne iyi gelir başlıklı yazımızda vurguladığımız üzere doktorun tedavisini uygulamanız gerekiyor. Siz zaten doktora gitmişsiniz ve kolonoskopi yaptırmışsınız. Çok fazla oturmayın ve hareketli olun, bol bol su için ve diyet sebze çorbasından tüketin. Onun dışında sigara kullanıyorsanız bırakın. Kola içmeyin. Bir müddet puding yiyebilirsiniz ancak aşırıya kaçmayın. Doktorunuzun önerilerine de harfiyen uyun. Doktora lavman yapmanıza gerek olup olmadığını sorun. Doktor lavman yapılmasını tavsiye ederse ondan sonraki süreçte sıvılı gıdalarla beslenmek iyi gelebilir.

Bir cevap yazın