Kaliteli beslenme

Kaliteli beslenme çantası

Kaliteli beslenme nedir? Kaliteli beslenmek için nasıl beslenmeliyiz? Kaliteli beslenmek için ne yemeliyiz?

Kaliteli beslenme: Şeker oranı düşük, karbonhidratları geç emilen, lifli ve genellikle protein oranı yüksek olan besinlere kaliteli besin, bu gıdaları dengeli bir şekilde tüketmeye de kaliteli beslenme denir.

Örnek verilecek olursa bir gıdanın karbonhidrat oranı yüzde 40’dan fazlaysa bu gıdanın kaliteli besin olduğu söylenemez. 

Sadece karbonhidrat oranı düşük gıdalar değil ancak Harvard Tıp Fakültesi’nin uzmanlarına göre taze sebze-meyveler, tam taneli tahıllar, süt ürünleri, yağsız et çeşitleri ve kuru yemişler yüksek kaliteli besinlerdir. Burada katılmadığımız tek nokta meyvelerinde kaliteli besin sınıfında olmasıdır.

Elbette meyveler içerdikleri vitamin, mineral ve antioksidanlar nedeniyle tabi ki yararlıdır.  Buna rağmen meyveler içerdikleri şekerler nedeniyle hiç de masum değildirler.

Fazla yenildiği takdirde kilo alımına ve göbek yağlanmasına neden olabilecekleri unutulmamalıdır. Özetle kilo almak için ya da kilo vermek için kaliteli beslenme kurallarını öğrenmeniz gerekir.

Kaliteli besinler

kaliteli beslenme çantası
Kaliteli beslenme

İstavrit, çinekop ve palamut, Ton balığı, Domates, Zeytinyağı, Zeytin, Brokoli, Patlıcan, Lahana, Pırasa, Ispanak, Kereviz, Kırmızı et, Pirzola, Yeşil fasulye, Organik süt, Organik tavuk eti, Organik yumurta, Organik tereyağı, Maydonoz, Dereotu, Peynir, Yoğurt, kefir, ceviz, fındık, fısık, badem, kaju, su

Kalitesiz besinler

Kola, hazır meyva suyu, tuz, çay şekeri, unlu gıdalar, makarna, pirinç, kızarmış et çeşitleri, cips, çikolata, reçeller, her türlü kraker ya da büsküviler, beyaz un, yüksek trans yağ asidi ve glisemik indeksi yüksek olan bu besinler de kaliteli olmayan, kalitesiz ya da düşük kalite besinlerdir. Kalitesiz besinlerin ayrıca sağlıksız olduğunu söylemeye gerek bile yoktur.

Kaliteli beslenmenin vücuda yararları 

Kasların gelişimine olumlu etkisi vardır.

Daha fazla enerji harcatır ve kilo kontrolünü sağlar.

Gücü artırır.

Beyin için çok faydalıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur.

Vücut geliştirmek isteyenler için kasların daha hızlı gelişmesini sağlarlar.

Kaliteli beslenme çantası içeriğinden bahsetmek istediğimiz için size aşağıda kaliteli beslenme çantasında neler olması gerektiğini özetlemeye çalıştık.

  • Yeşillikler
  • Balık çeşitleri
  • Sebzeler, meyveler
  • Baklagiller
  • Kuru yemişler ya da sağlıklı yağlar

Bu makalede kaliteli beslenme çantasında neler olması gerektiğini anlattık. Ancak daha ayrıntılı bilgi için en iyi sağlıklı beslenme rehberi tam size göre.

1 Yorum

  • ben 15 yaşındaym kilo alamıyorum kemik gibiyim ve boyum kısa herkez bana 10 yaşında gösteriyorsun diyor . kiloalmak ve boy uzatmak için ne yapmalıyım

Bir Cevap Yazın