Kaliteli beslenme

Kalp krizi belirtileri nelerdir?

Kalp Krizi nedir?

kalp krizi nedir

Ölüme neden olabilen kalp krizi  ya da enfarktüs, damarın  tıkanması sonucunda kan akımının tamamen durmasıdır.  Kalp de diğer organlar gibi beslenmeye ihtiyaç duyan hücrelerden oluşur ve tüm vücuda kan pompalar.

Tüm hücrelere kan pompalayan kalp bu beslenmeyi sağlayabilmek için kan almalıdır. İşte kalbi besleyen koroner arterler yani damarlar tıkanırsa ya da bozulursa kan akımının durmasıyla hücreler beslenemez ve kalp krizi ortaya çıkabilir.

Kalp krizi nedenleri nelerdir?

Kalp krizinin bir çok nedeni vardır. Eğer spor yapmıyorsanız, sağlıklı ve kaliteli beslenme kurallarına uymuyorsanız kalp krizi geçirme riskiniz yüksek olabilir.

Sigara içmek, aşırı kilo, aşırı şekerli beslenme, hareketsizlik, diyabet yani şeker hastalığı, genetik faktörler kalp krizi riskini artırabilir ve kalp krizi meydana gelebilir.

Kalp krizi belirtileri nelerdir?

Dünyada ve ülkemizde en başta gelen ölüm nedeni olan kalp krizinin bazı belirtileri vardır.

Kalp krizi belirtileri ile ilgili doğru bilgi sahibi olabilen insanlar kalp krizi geçirdiklerinde daha bilinçli davranabilirler ve hayatta kalmayı başarabilirler. Bu nedenle “Kalp krizi belirtileri nelerdir?” sorusunun cevabı çok önemlidir. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

Kalp krizi belirtileri arasında en önemli belirti omuzlara, boyuna veya kollara yayılan göğüs ağrısıdır. Göğüs kafesinin orta bölgesinde birkaç dakikadan uzun süren baskı sıkışma oluşabilir. Ayrıca baş dönmesi, baygınlık, bayılma, bulantı, soğuk terlemenin eşlik ettiği göğüs kafesi şikayetleri kalp krizinin belirtileri olabilir.

Kalp krizinden korunma yolları

Kaliteli beslenme kurallarına uymalısınız.
Şekerden uzak durmalısınız.
Cips gibi kötü yağlar içeren besinlerden uzak durmalısınız.
Sigara içmemeniz gerekir.
Hareketli olmalısınız, düzenli spor yapmalısınız.
Sebze ağırlıklı beslenmeniz gerekir.
Yüksek tansiyonu tedavi ve takip ettirmelisiniz.
Şeker hastası olanlar beslenme düzenlerine dikkat etmelidir.
Ailenizde kalp hastası olanlar kontrollerini düzenli olarak yaptırmalıdır.

Kalp krizi dikkat edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır. Kalp krizinde ölen doku kendini yenileyemez yani geri dönüşü olmayan hasarlar bırakır.
Sigara kullanımı ve yüksek kolestrol, kişilerde zamanla damarların tıkanmasına ve kalp krizine neden olur.
Kalp krizinin belirtileri: Göğüste sıkışma hissi veren bir ağrıyla başlar. Ağrı sol kola ve çeneye yayılır, hareket ettikçe artar. Soğuk terlemeler ve mide bulantısı başlar. Nefes almakta güçlük çekilir.

Ülkemizde yaklaşık 2 milyon 800 bin kalp hastası var. Bu nedenle kalp krizi riskiniz nedir? Kalp krizi riskinizi öğrenmek için aşağıdaki programımızı kullanabilirsiniz.

2 yorum

Bir cevap yazın