Kaliteli beslenmeNe iyi gelir?Kilo verme yöntemleri

Karaciğer yağlanması ve büyümesi

Karaciğer büyümesi rehberinde karaciğer yağlanması nedir ve karaciğer yağlanması belirtileri nelerdir sorularının cevaplarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca karaciğer yağlanması tedavisi nasıl olur, karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir ve örnek bir karaciğer yağlanması diyeti nasıl olur gibi merak ettiğiniz her soruya en bilimsel cevabı bulabilirsiniz.

Çok mu kilolusunuz? Sürekli yorgun musunuz? Peki, alkol kullanıyor musunuz?

Beslenme programınızdaki karbonhidrat oranı çok mu yüksek, yeterli protein alamıyor musunuz?

Uzun yıllardan beri hareketsiz bir yaşam mı sürüyorsunuz? Düzenli egzersiz yapmıyor musunuz? Şeker hastalığınız var mı?

Zaman zaman karın bölgenizde şişlik ya da dolgunluk hissi oluşuyor mu? Bu soruların cevaplarını hatta bir kaçını evet olarak cevaplıyorsanız karaciğer yağlanması gibi bir hastalıktan zarar görüyor olabilirsiniz.

Karaciğer Yağlanması

Bu bölümde karaciğerin görevleri, karaciğer yağlanması nedir sorusuna cevap verdikten sonra karaciğer yağlanması neden olur ve karaciğer yağlanmasının belirtileri üzerine odaklanacağız.

Karaciğerin Görevleri Nelerdir?

Süngerimsi bir yapıda olan karaciğer midenin sol tarafında yer almaktadır. Temel görevi vücuttaki zehirli maddeleri atmaktır. Bunun dışında karbonhidrat protein ve yağ metabolizmasını düzenler.

Karaciğer kandaki şekeri glikojene çevirir ve depolar. Karaciğerin görevleri;

 1. Sindirim sırasında ince bağırsaktaki yağların parçalanmasını yardım eden safra üretimi
 2. Kolesterol üretimi
 3. Kanın pıhtılaşmasını düzenleme
 4. İhtiyaç duyulduğunda glikozu depolama ya da bırakma
 5. Kan plazmasındaki bazı proteinlerin üretimi
 6. Demir kullanımı için hemoglobini düzenleme
 7. Kanı ilaç ve diğer zararlı maddelerden temizleme
 8. Zararlı amonyağın üreye dönüştürme
 9. Kandaki bakterileri temizleme ve bazı bağışıklık sistemi faktörlerini üreterek direnç kazandırma
 10. Fazla bilirubini temizleme

olarak sıralanabilir. İşte bu kadar önemli görevleri olan bir organın yağlanması çeşitli problemlere neden olabileceği için karaciğer yağlanması nedir iyi bilinmesi gerekir.

Karaciğer Yağlanması Nedir?

karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir
Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Karaciğer hücrelerinde biriken yağ oranı yüzde onun üzerine çıktığında bu durum karaciğer yağlanması olarak adlandırılabilir yani karaciğer hücrelerinde ağızda yağ birikmesi durumuna karaciğer yağlanması denilmektedir.

Bir çok nedene bağlı olarak gelişen karaciğer yağlanması İngilizcesiyle “fatty liver” tıp dilinde steatosis olarak adlandırılmaktadır.

Karaciğerde belirli miktarda yağ bulunması normal iken, karaciğer yağlanması durumunda ağırlığı yüzde 5 ile yüzde 10’u arasında daha fazla olmaktadır.

Karaciğer büyümesi ise karaciğer yağlanması sonucunda karaciğerin hacminde ve kütlesinde artış olarak büyümesi olarak tanımlanabilir.

Karaciğer yağlanması nedir sorusunun cevabı karaciğerdeki yağ oranının fazlalaşması ve buna bağlı olarak karaciğer ağırlığının artmasıdır. Peki ama karaciğer yağlanması neden olur ve karaciğer yağlanmasının nedenleri nelerdir?

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

Aşırı kilo alma ve şişmanlık problemlerinde aşırı şekerli ve karbonhidratlı bir beslenme programı takip edildiğinde kısaca kaliteli beslenme kurallarına uymayan bir beslenme programı uygulandığında karaciğer yağlanması oluşabilir.

 • Karaciğer yağlanmasının en önemli nedeni sağlıklı beslenme kurallarına uymamak ve sağlıksız yiyeceklerin tüketilmesidir.
 • Aşırı şeker ya da karbonhidrat içeren yiyecekler ile dolu bir beslenme programı uygulanıyorsa karaciğer alınan bu fazla şekeri glikojen olarak depo eder.
 • Yüksek şeker içeren alkol kullanımında da önce karaciğer yağlanması ilerleyen zamanlarda da Siroz hastalığı gelişebilir.
 • Kandaki şeker miktarı arttıkça ya da daha aşırı bir şekilde karbonhidratlar tüketildiğinde aynı zamanda trigliserid adı verilen kan yağları da artış gösterecektir. Bu durumda trigliserid yüksekliği oluşacaktır.
 • Karaciğer, iltihabı dengesizliği ortadan gidermeye çalışacak ve hücrelerde yağ birikimi oluşmaya başlayacaktır.

Karaciğer yağlanması bazı hastalıklara bağlı olarak da gelişebilir: Bu hastalıklar şeker, sarılık ve Wilson hastalığı olarak sıralanabilir. Karaciğer yağlanması neden olur sorusuna cevap olarak aşağıdaki nedenleri;

 1. Trigliserid ve kötü kolesterol yüksekliği gibi “hiperlipidemi” adı verilen kan yağlarının normal değerden saparak yükselmesi durumu
 2. Aspirin ve steroid gibi maddeler içeren bazı ilaç tedavilerinin yan etkileri
 3. Aşırı alkol tüketimi
 4. Obezite ve aşırı şişmanlık
 5. Şeker yani diyabet hastalığı
 6. Genetik yatkınlık olması,
 7. Hızlı bir şekilde kilo kaybı

olarak sıralanabilir. Yine özellikle antibiyotik kökenli bazı ilaçların karaciğer yağlanmasına neden olduğu da tespit edilmiştir. Şimdi karaciğer yağlanması belirtileri nelerdir onlara göz atalım.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda ifade edilen nedenlere bağlı olarak karaciğer yağlanması problemi yaşıyor olabilirsiniz ancak genelde kendini belli etmeyen karaciğer yağlanması için mutlaka doktor kontrolü şarttır.

Tam kan sayımı gibi bazı tahliller ile karaciğer yağlanması teşhis edilebilir Ayrıca diğer hastalıkların tedavisinde kullanılan ultrasonlardan da anlaşılabilmektedir.

Karaciğer yağlanması ilk başlarda belirti vermeyebilir ancak yağlanma ilerledikçe yorgunluk ve halsizlik durumları, iştah kaybının gelişmesi, kilo kaybı sonucunda zayıflık, mide bulantısı, kararsızlık ve konsantrasyon gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Şimdi karaciğer yağlanması nasıl geçer sorusu üzerine odaklanalım.

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Her hastalıkta olduğu gibi karaciğer yağlanmasında daha erken teşhis hastalığın anlatılmasında ve önlem alınmasında çok önemlidir.

Aslında karaciğer yağlanması alacağınız bazı tedbirlerle ortadan kaldırılabilecek bir hastalıktır.

Tahlil yaptırılmadan kesin sonuca varılması mümkün olmasa da bazı risk faktörlerini iyi değerlendirmek gerekir.

Kişi şişmansa, aşırı alkol kullanıyorsa, yediklerine içtiklerine dikkat etmiyor da sürekli karbonhidrat içeren besinlerle besleniyorsa yağlanma söz konusu olabilir. Buna ilaveten hareketsiz bir hayata sahipseniz karaciğer yağlanması riski yüksek olacağından doktora gidip muayene olmakta yarar olacaktır.

Doktora gittiğinizde bu risk faktörlerini değerlendirerek tam kan sayımı isteyebilir.

Tahlillerinin sonucunda karaciğer yağlanması olduğu tespit edilen hastalar bazı önlemler alarak ya da bazı sağlıklı yaşam kurallarına uyarak bu sorunu minimize edebilir.

Karaciğer yağlanması problemi olmayan insanlar bile aşağıdaki kurallara uyduğu takdirde karaciğer yağlanması hastalığına yakalanma riskini en aza indirebilirler.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Geçer?

Karaciğer yağlanması durumlarında ya da karaciğer yağlanmasında yakalanmamak için alınması gereken en önemli tedbir sağlıklı ve kaliteli beslenmektir. Ya da başka bir ifadeyle sağlıklı yaşam kurallarına uygun hareket etmektir. Peki, ama bunlar için ne yapmamız gerekir?

 • Aşırı kilonuz varsa doktora gitmeli ve muayene olmalısınız. Eğer karaciğer yağlanması sorunu varsa diyetisyene giderek karaciğer yağlanması hastalığına sahip olduğunuzu ve ona uygun bir beslenme programı hazırlamanız hazırlamasını isteyebilirsiniz.
 • Şeker içeren yiyeceklerden uzak durmanız ya da onları mümkün olduğunca sınırlandırmanız etkili bir çözüm olabilir.
 • Ekmeği azaltmak hamur işlerinden uzak durmak kola gazoz, meyveli soda gibi gazlı ve şeker oranı yüksek olan içecekleri tüketmemek de alınacak önlemlerin başında gelir.
 • Karaciğer yağlanmasına yakalanmamak için yapılan önemli bir yanlış konusunda dikkatli olmanız gerekiyor.
 • Bazı kimseler özellikle dışarıda yemek yemeyi alışkanlık haline getirenler gazlı içecekler içmeseler de hazır meyve suları içebiliyorlar. Bu hazır meyve suları da zararlıdır. Zira içindeki şeker miktarları en az gazlı içeceklerdeki kadardır.
 • Yemekle birlikte herhangi bir sıvı tüketmek sağlıklı değildir. Asidoza neden olur. O nedenle yemeklerden 30 dakika önce ya da sonra sıvıları tüketmeniz daha sağlıklıdır.
 • Yemeğin yanında bir şey içmek istiyorsanız su, ayran ya da kefiri tercih edebilirsiniz. Suyun içinde hiç şeker ya da karbonhidrat yoktur, enerjisi sıfırdır, ayranların ise 250 mililitre sizde genelde 5-6 gram karbonhidrat bulunabilir ki bu oran gazlı içeceklerle ve meyve suları ile karşılaştırıldığında çok azdır.
 • Yukarıda neler yememeniz gerektiğini vurguladık. Peki, ama bu durumda neler yemek gerekecektir?
 • Tüm uzmanların tavsiye ettiği şekilde sebze ağırlıklı, protein açısından zengin ve lifli beslenmek bu sorunu ortadan kaldırmak için çok faydalı olabilir. Bu beslenme şekli siroz düzeyine yaklaşmış hastalar için ne kadar faydalı olur ona ancak doktor karar verecektir.
 • Günde bir bardak kahve içmek, kemiklerin içerisine bir çay kaşığı kadar zerdeçal eklemek ve günde bir bardak zencefilli çay içmek karaciğer yağlanması iyi gelebilir. Ancak bunu diyetisyenin hazırlayacağı yol haritası doğrultusunda uygulamanız gerekmektedir yani diyetisyen onay verdiği takdirde bunları tüketebilirsiniz.
  Biraz daha enerjik olur, çok kilolu iseniz ve herhangi bir sağlık probleminiz yoksa spor salonuna yazılıp fitness ya da vücut geliştirme yapabilirsiniz.
 • Kardiyo antrenmanları ile karaciğer yağlanma riski de azaltılabilir ancak sporları yaparken protein tozu ya da karbonhidrat tozu kullanmaktan kaçınmalısınız. Bununla ilgili protein tozu kilo aldırır mı başlıklı yazımıza bakabilirsiniz. Bunları yaparken doğal beslenmek kaliteli beslenme kurallarına uygun hareket etmek gerekecektir. Vücudumuzdaki kas kütlesi arttıkça alınan fazla enerjilerde kaslarda harcanabilir.
 • Karaciğer yağlanmasından kurtulmak için illaki fitness ya da vücut geliştirme sporu ile ilgilenmeniz gerek yoktur. Her gün yarım saat hafif tempolu bir yürüyüş 25-30 dakika yüzme gibi sporlarda yapılabilir.
 • 2017 yılında hayatını kaybeden ünlü vücut geliştirmeci Rich Piana otopsi raporunda karaciğer yağlanması, beyin ödemi, tıkanmış böbrek, tıkanmış tiroid, karında protein içeren sıvı birikimi tespit edildi.
 • Kas yapmak ya da kilo almak amaçlı takviyeleri doktor denetiminde kullanmanız gerektiğini unutmayın ve anabolik steroid gibi maddelerden kesinlikle uzak durun.

Kalitelibeslenme.com olarak karaciğer yağlanması hakkında hazırladığımız bu makalede karaciğer yağlanması nedir ve karaciğer yağlanması neden olur sorularının cevabını vererek, karaciğer yağlanması belirtileri ve karaciğer yağlanması tedavisi için en etkili yollar üzerinde durduk. Ayrıca karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir ya da karaciğer yağlanması nasıl geçer gibi soruları da bilimsel makalelerden elde ettiğiniz verilere dayanarak cevap vermeye çalıştık. Mutlu ve güzel günler görmeniz dileğiyle.

Bir Cevap Yazın