Ne yeseniz kilo mu alıyorsunuz? Kilo verdiren yiyecekler nelerdir diye araştırıp duruyor musunuz? İşte bugünkü yazımızda kilo verdiren besinler hakkında ayrıntılı bir inceleme yapmak istiyoruz. Ayrıca kilo verdiren yemekler nelerdir?sorusunun cevabını da vereceğiz.

Kilo verdiren yiyecekler hakkında bilgi sahibi olmanız etkili kilo verme yolları arasındadır. Ayrıca daha önce kilo aldıran yiyecekler ile ilgili bir yazımız olmuştu. O yiyeceklerden uzak durmak ya da onları mümkün olduğunca az tüketmek zayıflama sürecinde kilo vermenize yardımcı besinleri öğrenmeniz kadar önemlidir.

Hiç şüphesiz beslenme programı sizin yapınıza uygun olarak hazırlanmaz ise, burada bahsedilen yiyeceklerin tüketilmesi zayıflamanıza yardımcı olacağı yerde tam tersi etki yapabilir. Bu nedenle kilo verme sürecinde stratejik bir planlama yaparak öncelikle diyetisyene gitmelisiniz.

Diyetisyen sizin bir hastalığınız var mı yok mu ona göre sizin yapınıza göre bir beslenme programı hazırlar. Bu konuda daha ayrıntılı bilgiler için “zayıflama yöntemleri” ile ilgili makalemizi de okumanızı öneririz. Zira o yazıyı okumanız aşağıda listesi verilen yiyeceklerin nasıl tüketildiğinde kilo vermenize yardımcı olacağı açıklanmıştır.

Kilo verdiren yiyecekler

Kilo verdiren yiyecekler listesini sıralamadan önce “sağlıklı kilo verme ve zayıflamak için yapılması gerekenler” başlıklı yazımızı mutlaka okumanızı öneririz. Neden mi? O yazıda kilo vermeniz için en etkili kilo verme yolları yer alıyor. Bu yazıyı okumadan önce aslında o bilgileri de  okumanız yararınıza olacaktır.

Bu yazıda yer alan kilo verdiren besinlerin en etkili şekilde kilo vermenize yardımcı olması için bazı kurallara dikkat etmeniz kesinlikle şarttır. Yoksa hiç bir besin siz düzensiz bir beslenme programına sahip olduğunuz taktirde kilo verdirmez, aksine kilo aldırır. Bu nedenle sağlıklı beslenme listesi  nasıl oluşturulur? konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

 kilo verdiren besinler

Kilo verdiren yiyecekler

Şimdi lafı uzatmadan kilo verdiren yiyecekler nelerdir? sorusunun cevabını verelim ve daha sonra da bu gıdaları ayrıntılı bir şekilde inceleyip etkilerini görelim.

Kilo verdiren yiyecekler,  içinde şeker olmayan, kompleks karbonhidrat oranı düşük, protein oranı karbonhidrata göre daha fazla, sağlıklı yağlar içeren, vücutta asit etkisi yaratmayan ve glisemik indeksi düşük yani kan şekerini hızlı yükseltip hızlı indiren gıdalardır.

Kilo verdiren besinler

Yukarıdaki tanıma göre bu özelliklere sahip olan gıdalar genellikle sebzeler ve süt grubudur. Sebzelerin genelinde karbonhidrat, protein ve yağ oranları azdır ve kalori açısından düşük değerdedirler. Bu bakımdan en hızlı kilo verdiren besinlerin başında sebzeler gelir. Daha sonra ise bu sıralamada ise hayvansal ürünler de kilo vermenizi sağlayan besinlerdendir. Ancak sebzeyi bile doğru şekilde tüketmediğiniz taktirde kilo verdiren besinler sınıfında olan bu gıdalar kilo aldıran bir canavara bile dönüşebilir. Şaka şaka o kadar da değil ancak doğru şekilde tüketmek çok önemlidir.

Kilo verdiren mineraller

Kilo vermenize yardımcı olan bazı mineraller var. Özellikle bu mineralleri içeren besinlerin dengeli tüketimine mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor. Bu minerallerin başında ise kalsiyum, potasyum, magnezyum ve sodyum gelir. Bu minerallere vücudun asit-baz dengesini ayarladıkları için aşırıya kaçmadan dengeli tüketimleri kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Yıllardır biliyorsunuz,  süt ve süt ürünleri tüketmemiz ta ilkokul öğretmenimiz tarafından mutlaka söylenmiş ve hayat bilgisi derslerinden de bildiğimiz bir gerçektir. Hatta okumaya başlamak için kullanılan “Işık süt içer.” gibi cümleler beynimize adeta kazınmış durumda.

Kalsiyum almak için sadece süt ürünleri  tüketmemiz gerekmiyor aslında. Salata, roka, lahana gibi yeşilliklerde de kalsiyum var. Bazen kalsiyum emiliminde sorunlar olabilir. Eğer böyle bir sorun varsa C vitamini ve D vitamini  eksik alıyor olabilirsiniz.

Sodyumu yemek tuzundan almak yerine besinlerden almanız daha faydalı olacaktır. Çünkü işlenmemiş gıdalarda bulunan sodyum daha yararlıdır. Buna kereviz, meyve, levrek ve yumurta örnek verilebilir.

Diğer önemli bir mineral de magnezyumdur hatta kalsiyumdan sonra ikinci derece önemlidir denilebilir. Vücuttaki bir çok önemli fonksiyonda yer aldığı için temel minerallerden biridir. Kuru fasulye, ıspanak ve ay çekirdeği tüketerek magnezyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Sağlıksız beslenmenin vücuttaki belirtileri

Daha önce sağlıklı beslenme önerileri başlıklı bir yazımız olmuştu. Ancak sağlıksız beslenmeniz dolayısıyla vücutta meydana gelen bazı değişikliklerden bahsetmemiştik. Yani eğer sağlıksız besleniyorsanız vücudunuzda şu belirtiler söz konusu olabilir. Bunlar;  sürekli bir yorgunluk hali, hiç bir şey yapmama isteği, mutsuzluk, bazı psikolojik rahatsızlıklar, burunda sürekli tıkanıklık, sinirli bir ruh hali, eklem ağrıları, kasların erimesi, kaslarda zayıflık, kemiklerde kırılganlık artması, sürekli (grip ve nezle gibi) hasta olma durumları, eklem ağrıları, ağız kenarlarında yaralar ya da uçuklar, vücudun çeşitli yerlerinde ödemler ve ağrılar olarak sıralanabilir.

Kilo verdiren yiyecekler listesi

Kilo verdiren yiyecekler

Kilo verdiren besinler

Kilo verdiren yiyecekleri bir kaç başlık altında toplayabiliriz. Bunlar; sebzeler, meyveler ve hayvansal ürünler olarak sıralanabilir. Kilo verdiren besinler yukarıda bahsedilen özellikler dışında iştah kapatma ve tok tutma özelliklerine sahip olabilirler.

1. Kabak

Bazıları kabak yemeğinin tadını nedense sevmez. “Zaten hep tadı beğenilmeyen gıdalar kilo verdiren besinler arasında yer alır.” diye düşünebilirsiniz. Böyle düşünebileceğiniz gıdalar arasında yer alan kabak aslında çok lezzetli bir şekilde tüketilebilir.

Fırında patlıcan közlemeyi çoğu kişi bilir. Eğer kabağı da sanki patlıcan közler gibi bütün şekilde küçük bir elektrik ocağına koyun, pişene kadar bekleyin. Bakın ne kadar lezzetli bir yemek ortaya çıktı. Pişen ya da közlenen kabakları dilimleyip yanında lor peyniri ve doğal sızma zeytinyağı ekleyip afiyetle yiyebilirsiniz. 2 tane kabak yeseniz en fazla 50-60 kalori kazanırsınız. Ayrıca hem bir çok vitamin hem de bir çok mineral içerdiğinden çok sağlıklı bir besindir. Az kalori, iyi oranda mineral ve vitamin deposudur.

2. Salatalık 

Bir çok vitamin ve mineralden oluşan salatalık kilo vermek isteyenler için mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir. Özellikle kahvaltılarda yediğiniz salatalık ağızdaki özellikle koku yapan bazı bakterileri öldüren fitokimyasallar salgılar. Kalori oranı düşüktür ve vücutta asit oluşturmadığı için kilo vermenizi sağlar. Ayrıca kahvaltıda ekmek yerine yiyeceğiniz her bir salatalık sizi gün boyu da tok tutabilir. Ancak yanında domates de yemelisiniz. Bir de suda pişmiş yumurtanın beyazını yemelisiniz.

3.Patlıcan

Fırında ya da elektrik ocağında közleyip afiyetle yiyebilirsiniz. Kan yağlarını dengeleyici özelliktedir. Yoğurtla ya da lor peyniri ile birlikte tüketildiğinde çok etkili bir tok tutucu olarak görev yapar. Ayrıca hem lezzetli hem de kilo verdiren gıdalar arasındadır. 100 gramında sadece 24 kalori vardır. A, B ve C vitaminlerini içerir.

4.Pancar

Detoks etkili ve iltihap giderici pancar bağışıklık sistemini güçlendirecek olan C vitamini içerir. Suda haşlayıp yiyebilirsiniz. Ancak bir öğünde 2 taneden fazla yememeniz gerekiyor.

5. Yumurta

Özellikle suda pişirin ve iki tane yumurta akı yiyin. Bunun yanında kibrit kutusu büyüklüğünde bir dilim de süzme peyniri yerseniz gün boyunca akşam yemeğine kadar hiç acıkmadığınızı deneyerek gözlemleyebilirsiniz. Ancak tek şartı kesinlikle kahvaltıda ekmek yemeyin. Diyelim ki gün acıktınız hemen bir bardak su içersiniz ve açlığınız hemen kaybolur. Ancak bünyeden bünyeye değişmekle birlikte genelde acıkmama oranı fazladır. Ancak acıkan bünyeler de yukarıdaki öneriye uyabilirler.

6.Kereviz

100 gram kerevizde yaklaşık 18 kalori enerji vardır. Bir çok vitamin ve mineral içerir ve alkali yapıda olan yani vücutta asit etkisi oluşturmayan gıdalardandır. Hem tok tutar hem de iştahı dengeler. Böyle kilo vermenize yardımcı olur.

7. Sarımsak 

Haydari içerisinde ya da yoğurt içerisinde zeytinyağı ile haftada bir gün yiyebilirsiniz. Fırında patlıcan ile közleyerek ya da çorbaların içerisine (1 tencere çorbaya 3-4 diş sarımsak atarak pişirebilirsiniz.) ekleyerek tüketebilirsiniz. Ancak çiğ yemenin daha faydalı olduğuna dair çalışmalar var.

8. Yeşil biber

Kahvaltıda tüketebileceğiniz gibi öğle aralarında yani ara öğünlerde tüketebilirsiniz. Kahvaltıda tüketeceğiniz 3-4 tane iyice yıkanmış çiğ yeşil biber sizi gün boyu tok tutarak acıkmanızı engelleyecektir. Elektrikli ocakta da pişirilerek daha fazla da tüketilebilir. Yanında kesinlikle ekmek olmamalıdır.

9. Bezelye

Lif kaynağı olması sebebiyle bağırsak problemlerine yakalanmayı engelleyici bir etkiye sahiptir. Yüksek oranda protein içeren bitkisel besinler arasında yer alır. Özellikle ekmeksiz yenilen bezelye sizi uzun süre tok tutacaktır. Böylece daha az yiyeceğiniz için kilo verdirecektir.

10. Çiğ badem 

Yapılan bir araştırmada ara öğünlerde günde 15 gram çiğ badem yiyen ve kilo vermek istiyorum diyenlerin daha yüksek oranda kilo verdiği ortaya çıktı.  Çiğ badem içerdiği sağlıklı yağlar ve protein açısından kan şekerini dalgalandırmadan tok durmanızı sağlıyor.

Kilo verdiren besinler listesi

Yukarıda ayrıntılı olarak açıklanan besinler dışında kilo vermenizi sağlayan bütün besinleri açıklamak için bu yazının tam 3- 4 katı kadar okumanız gerekebilir. Bu nedenle aşağıda kilo verdiren gıdaların sadece isimlerini yazmakla yetineceğiz. İşte o gıdalar: Tofu, brokoli,  brüksel lahanası, havuç, kara lahana, enginar, pazı, ıspanak, mantar, soğan, maydanoz, kıvırcık, roka, dere otu, semiz otu, kırmızı biber, turp, bamya, limonlu su, marul, taze patates, ısırgan otu, sızma zeytinyağı, tuzsuz zeytin, suda pişmiş kırmızı et,  balık türleri olarak sıralanabilir. Zayıflama hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için hızlı kilo verme ile ilgili en kapsamlı zayıflama rehberimize bakabilirsiniz.

kilo verdiren yiyecekler

Bu yazımızda kilo verdiren yiyecekler önem sırası dikkate alınmadan listelendi. Kilo verdiren besinler rehberinde hangi gıdaların neden kilo verdireceği açıklandı. Ayrıntılı olarak açıklanan kilo verdiren yiyecekler tabii ki hepsi aynı anda yenmeyecek. Kilo verdiren yemekler ile ilgili nasıl bir program yapmanız gerektiği ise “hızlı zayıflama diyeti” başlıklı yazımızda açıklanmıştı. O programı okuyarak bu yazıda bahsedilen kilo verdiren yiyecekler nasıl tüketilir öğrenebilirsiniz.

Sağlıklı günler.

 1. yaren says:

  bu yazıdan sonra bu faydalı ve kilo verdiren yiyecekleri daha çok tüketmeye başladım hem yorgunluğum gitti hem de 2 günde 500 gram verdim ayrıca özellikle patlıcan közlemesi yapmak çok iyi geliyormuş gerçekten çok teşekkür ederim

 2. adamzeka says:

  Bende mesela kabak tadını sevmiyorum lafı bile var kabak tadı verdi diye 🙂 ama faydalı ise yemek gerek…

 3. harun talha says:

  ya bence de kilo verdiren besinlerden ziyade sğlıklı beslenme ve bu sitede fazlasıyla değinilen kaliteli beslenme kurallarına uymak daha fazla kilo verdiyor örneğin peynirle karpuz yemek çoğu kişi kilo verdirir diye düşünür ancak karbonhidrat ve protein aynı anda yenmemelymiş

 4. bilge canan says:

  merhaba hocam ben İzmir’den bilge, 34 yaşındayım, iki çocuk annesiyim ilk çocuğum 8 yaşında, ikinci çocuk 4 yaşında, doğum sonra aldığım kiloları bir türlü veremedim. eşimle aram açılmak üzere. boyum 165 kilom 80 oldu ve bir türlü veremiyorum, doktora gittim ve tahlilleri yaptıktan sonra hiç bir sağlık sorunun yok dedi. yani yemene dikkat etmelisin ve bir diyetisyene gitsen iyi olur dedi. Diyetisyene de gittim ancak 6 aydır verdiği programı aynen uyguladım tam olarak yaptım söylediklerini ancak hiç bir işe yaramadı, sık sık ama az az ye uyarısını da harfiyen yaptım. ancak 1 kilo bile veremedim. bir kez daha doktora gitmem gerekir mi? kilo vermek için ne yapmam gerekir hocam, evliliğimi kurtarmak istiyorum, eşim ilk başlarda çok anlayışlıydı fakat şimdi beni anlamıyor, ben kilo vermek için o kadar çaba harcıyorum ki buna rağmen bana hak vermiyor, lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim, burada bahsedilen kilo verdiren yiyecekleri nasıl bir düzende yemem gerekir?

 5. Pingback: mercan

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu etiketleri kullanabilirsiniz. HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>