Kaliteli beslenmeKilo alma yöntemleri

Pharmatondaki jelatin

Pharmaton adlı gıda takviyesinin içeriği okunduğunda jelatin yazdığını görebilirsiniz. Pharmatondaki jelatin neden elde ediliyor bir fikriniz var mı? Pharmaton jelatin zararlı mıdır bir bilginiz var mı? Jelatinin neden elde edildiğini biliyor musunuz?

Jelatin bir çok gıda olan ve genellikle domuz ve sığırdan yapılan bir proteindir. Şekerlemelerde, peynirlerde, kaşar peynirlerde ve bir çok gıdada maalesef kullanılıyor. Dolayısıyla islami açıdan içinde haram olarak nitelendirilen birçok gıda var piyasada. Bu yazıyı sizlerden gelen talep doğrultusunda hazırladık.

Helal midir haram mıdır?

Peki ama siz de ya Pharmaton kullanıyorsanız ve haram olan maddeleri tüketiyorsanız  endişe ederdiniz değil mi? Bu makaleyi okuduğunuzda bu sorunun cevabını öğrenmiş olacağınızı ümit ediyoruz.

Amacınız sadece vitamin ve mineral kazanmak ancak ya yanlış bir şeyler yapıyorsanız, ya haram tüketiyorsanız o zaman ne yapacaksınız, hiç düşündünüz mü? Bazılarınız için önemli olmasa da bazıları için de önemlidir.

Bize bu konuda danışanlarda Pharmaton kullananların ya da kullanmak isteyenlerin çok endişeli olduklarına dair bir gözlememiz oldu. Pharmatondaki jelatinin domuzdan elde edildiğini ve bunun haram olduğunu iddia edenler var.

İddialar doğru mudur?

Ben de buradan diyorum ki biz o jelatinin domuzdan mı yoksa başka bir hayvandan mı elde edilip edilmediğini belirleyebilecek kurum değiliz. Ancak dün benim erkek arkadaşım aldı. Ben de hemen içeriğini okudum.

Jelatin kelimesinin yanında parantez içinde sığır yazıyordu. Ben ve erkek arkadaşım o yazıyı görünce rahatladık. Yani bu demek oluyor ki Pharmatondaki jelatin sığırdan yapılıyor. Ama kutunun üzerinde yazanlara inanmayacak olanlar varsa bilmem ben.

İnanmayanlar Sağlık Bakanlığı’na, Gıda ve Tarım Bakanlığı’na ya da helal sertifikası veren kuruluşa danışabilirler. Ya da firmanın kendisine de danışmanızı öneririz. Bizim bu konuda bu gıda takviyesini karalamak gibi bir niyetimiz asla olamaz. Zira benim erkek arkadaşım ilk kullandığı gün, çok etkili olduğunu söyledi. Çok enerjik olduğunu gözlemledim. İçerisinde birçok vitamin, mineral ve ginseng var.

Bu makalede Pharmaton jelatin hakkında bilgiler verdik. Pharmatondaki jelatin helal midir, haram mıdır sorusunun cevabını hep birlikte yanıtlamaya çalıştık. Jelatin kavramını da öğrendiğimizi sanıyorum.

Nilüfer Sipahi

4 yorum

  • selam ben artvinden adnan, bu yazıyı tesadüfen gördüm ben de bir pharmaton kullanan biri olarak kutunun içeriğine baktım ve jelatin yazısını gördüm. Jelatinin yanında bu makalede de yazdığı gibi parantez içinde sığır yazıyor. Yani bu gıda takviyesindeki jelatin domuzdan değil sığırdan yapılıyor. Ancak yine de içim rahat etmiyor. İnşallah domuzdan değildir? Umarım korktuğumuz gibi değildir.

  • ben kemal 36 yaşındayım iki aydır kullanıyorum bu gıda takviyesini içinde jelatin olduğunu bilmiyordum kutusunun üzerine baktım üzerinde domuz jelatini yazmıyor sığır jelatini yazıyor bu sebeple bence haram değildir. bir de jelatin zaten bir çok gıdada varmış . Ancak bu takviye o kadar faydalı oldu ki anlatamam.

  • Pharmaton’un jelatininde problem yok, bovine yani sığır jelatini. Ancak Glycerin konusunda benim şüphem var, hayvansal veya bitkisel kaynaklı olabiliyor ama ayrıntısını yazmamışlar ilacın üzerine. Firmaya mail attım dönmediler 4 gün oldu. Glycerin in kaynağını öğrenen olursa başka problemli madde yok.

Bir cevap yazın