Protein tozu kilo aldırır mı?

Protein tozu kilo aldırır mı?” sorusu vücut geliştirmeye yeni başlayanların ya da belli bir süre evde kas yapma hareketleri ile uğraşanların ve bu konuda uzman olmayan vücut geliştirmecilerin sorduğu sorulardan cevabı en çok merak edilenlerinden biridir. Yapılan araştırmalarda protein tozları kilo aldırır mı sorusu oldukça araştırılan bir konu olma özelliğini koruyor. Tabii ki bu sorunun cevabına geçmeden önce protein tozu kullanımı hakkındaki makalemizi okumanızı öneririz. İşte protein tozu kilo aldırır mı rehberi…

Protein tozları, protein oranı en az yüzde 80, karbonhidrat oranı en fazla yüzde 15 olduğunda Kaliteli beslenme kurallarına uygundur. Bu oranlar protein tozu markasına göre maalesef değişiklik göstermekte olup etkileri de birbirinden oldukça farklıdır. Protein tozu ile karbonhidrat tozu aynı değildir. Protein tozu vücut geliştirmeciler tarafından kas yapmak için kullanılırken, karbonhidrat tozları kilo almak için kullanılırlar.  Peki ama karbonhidrat tozu kullanılmadan protein tozu kullanımı kilo aldırır mı?

protein tozu yağlandırır mı?

Protein tozu kilo aldırır mı?

Bu sorunun cevabını daha iyi kavrayabilmek için protein tozu hakkında bilgi vermek gerekiyor.  Bir spor salonuna giderseniz, muhtemelen protein tozu kullanmanızı tavsiye edenler olabilir. Protein tozları besin takviyesi olarak kullanılır. Özellikle vücut geliştirmeye yeni başlayanlar arasında popülerdir. Her beslenme deposundan ve internet üzerinden protein tozu satın alabilirsiniz. Hatta önceden karıştırılmış, hazır içecek proteini birçok mağazada bulabilirsiniz. Ancak protein tozu kullanımı konusunda çok dikkatli olmak gerekiyor. Kısa vadede çok faydalı gibi görünen bazı protein tozları uzun vadede bazı olumsuz etkilere neden olabiliyor. Bunların başında hiç şüphesiz böbrek rahatsızlıkları, hormon dengesizliği ve göbekte yağlanma geliyor.

Yapılan bir araştırmada protein  tozu kullananlar arasında en çok duyulan şikayet göbek yağlanmasıdır. Gerçi bununla ile ilgili Göbek eritme egzersizleri başlıklı yazımızı okuyarak böyle bir probleminiz varsa bunu etkili egzersizler ile giderebilirsiniz. Ancak amaç bu sorunu hiç ortaya çıkarmamaktır. İşte bunun için bu makaleyi çok iyi okuyup buradaki prensipleri egzersizlerinizde uygulamanız gerekiyor.

Protein tozu kesinlikle kilo aldırır demek mümkün değildir. Bu daha çok uyguladığınız vücut geliştirme beslenme programı  ve yaptığınız vücut geliştirme hareketleri ile ilgilidir. Sizin amacınız nedir, kilo almak mı yoksa, kas yapmak mı? Ya da amacınız her ikisi de olabilir. Yani hem kas yapmak hem de kilo almak istiyor olabilirsiniz. Amacınız sadece kilo almak ise diyetisyen kilo almak istiyorum başlıklı yazımızı da okumalısınız.

Protein tozu hangi durumlarda kilo aldırır?

Mantıklı ve sağlıklı olanı hem kas yapmak hem de kilo almaktır. Protein tozları, etkili bir kas yapma programı ile tabii ki hem kas yaptırabilir hem de kilo aldırabilirler. Ancak ideal olanı kas oranını artırıp yağ oranını azaltarak kilo almaktır. Aslında burada sorulmak istenen protein tozu yağlandırır mı? şeklinde olmalıdır. Bu kapsamda hacim kazanmak ve irileşmek isteyen bir vücut geliştirmeci için kilo almak istenmeyen bir durum değildir. İstenmeyen durum yağlanmaktır. Yani yağlanmadan kilo almak istenen bir durumdur. Bazıları da fitness yaparlar, onlar için ise hem zayıflamak hem de kas yapmak amaçtır.

Protein tozu yağlandırır mı?

Eğer egzersizleri düzenli ve yeterli bir biçimde yani gerektiği gibi yapmadığınız taktirde göbek yağları ve basen yağları oluşabilir.Peki ama hangi şartlar altında protein tozu yağlandırır?

Hangi şartlarda protein tozu yağlandırır?

1. Eğer yaptığınız egzersize göre gereğinden fazla yani önerilenden fazla protein tozu kullanırsanız vücudunuzun çeşitli bölgelerinde yağlanmalar oluşabilir.

2. Kaliteli olmayan bir markanın protein tozunu kullanıyorsanız yani protein oranı yüksek olduğu iddia edilen ancak şeker dolu bir ürün kullanıyorsanız hem yağlanarak kilo alırsınız, hem de sağlığınız bozulur.

3. Yanlış bir beslenme düzeni uygular ve özellikle kilo aldıran yiyecekler hakkında bilgi sahibi olmadan bir kilo alma diyeti uygularsanız ve bir de üzerine protein tozu kullanırsanız yağlanma olasılığınız fazladır.

4. Çok az egzersiz yapıyorsanız yine kullandığınız protein tozu kilo artışına ve yağlanmaya neden olabilir.

Yani bazı durumlarda protein tozu kilo aldırır mı sorusunun cevabı evet, bazı durumlarda ise hayırdır. Bu makalede protein tozu kilo aldırır mı rehberi sunmaya çalıştık. Protein tozları kilo aldırır mı bu kısacası tamamen size bağlıdır. Hareketleri doğru ve yeterli sayıda yapın ve kullandığınız protein tozu kaliteli bir ürün olsun kilo almazsınız.

Sağlıklı günler

 1. Bilgecan says:

  Merhaba ben doğal olmayan şeyleri zararlı buluyorum bu tür şeyler bazı insanlarda ters tepebiliyor kaliteli olsada olmasada buna ne derece güvenmeliyiz ki ?

 2. Elif says:

  Her şeyde olduğu gibi protein tozu kullanımında da çok dikkatli olunması gerekliymiş bunu öğrendiğim iyi oldu. Daha iyi araştıracağım

 3. emirhan says:

  bence bazıları göbek yağı yapıyor maalesef o da eğer iyi bir egzersiz programınız yoksa fazla protein tozu yağlanmaya neden oluyor yani kilo da aldırmış oluyor yanlış kullanmamaya dikkat etmek gerekiyor

 4. yunus says:

  bence protein tozu sporla birlikte yapıldığında kas artışı yapacağı için sonuçta ağırlığınız artacaktır. ancak egzersiz yapmadan ya da yetersiz yaptığınızda ise özellikte göbekte yağlanmalara sebebiyet verecektir. Bu nedenle doğru bir program uyguladığınızdan emin olmanız gerekiyor. ayrıca bu sitede emeği geçen herkese teşekkür ederim gerçekten çok emek verilmiş özgün bir site

 5. gurbetci says:

  Arkadaşlar ben ağır bir işte çalışıyorum hergün inanılmaz derecede aynı spor yapar gibi ter atıyorum daha fazlada diyebilirim ama gittikce zayıflıyorum ve bu benim pskolojimi bozmaya başladı artık yüz hatlarım çöktü 1.75 boyundayım 60 kilo kaldım daha az değilse eğer yurt dışında inşaat işinde çalışıyorm inşaat diyip grçmeyin tünel kalıp işi çalışan nekadar ağır ve yorucu olduğunu bilir herneyse Kilo almaya ihtiyacım var ama şantiye ortamında bunu yiyeceklerden karşılamak baya bir zor protein tozu kullanmak istiyorum işim ağır gereken eğzersizin fazlasını yapıyorm çalışarak ve burda kendi imkanlarımla ufak tefek egzersizler işte şnav barfix mekik dambıl filan yapsaö protein tozu kullansam işe yararmı lütfen yardmcı olun ?

 6. nilüfer sipahi says:

  Merhaba Sevgili Gurbetçi, öncelikle Allah yardımcın olsun, zor bir işte çalışıyorsun, emeğinin karşılığını alıyorsundur inşallah. İş seni çok yoruyor ve alın teri ile para kazanıyorsun. Eğer yemenize dikkat ederseniz aynı zamanda güzel bir vücudunuz olabilir çünkü iş yerinde mecburen egzersiz yapıyorsun. Biz buna ağır iş egzersizi diyoruz. Burada yani protein tozu kilo aldırır mı başlıklı yazımızda ifade ettiğimiz gibi protein tozu kilo almak isteyenler için çok uygun değildir. Kilo almak isteyen biri sağlıklı karbonhidrat tüketmeden kilo alamaz. Bu nedenle içinde hem karbonhidrat hem de protein olan ürünler daha etkili olabilir ancak bunu kullanmadan bir uzman ya da diyetisyenden onay almanız gerekir. Yani öncelikle doğal olarak yiyeceklerden sağlıklı karbonhidrat tüketmenizde yarar var. Örneğin bir diyetisyenin kontrolünde yulaf, bulgur pilavı, tam buğday ekmeği, makarna, yumurta, pirinç pilavı, bakliyat, et, süt, kefir gibi yiyecekleri beslenme listene ekleyebilirsin. Sizin hem karbonhidrata, hem proteine hem de sağlıklı yağlara ihtiyacınız var. işiniz ağır bir de üstüne egzersiz yaptığınızı söylüyorsunuz. Bu durumda enerji ihtiyacınız yüksek. Tam buğday ekmeği arasına kaşar peyniri koyarak sandiviç yapabilirsiniz. Sandiviçleri acıktığınızda yiyebilirsiniz. Ancak bir seferde iki dilimi geçmesin. İki dilim tam buğday ekmeği arasına 3 ya da 4 dilim tostluk protein oranı yüksek kaşar peyniri arasına 2 3 kıvırcık koyabilirsiniz. İki saatte bir bu şekilde hazırlanmış sandiviçler size enerji verecektir. Ayrıca kilo aldırıcı tozlar pek sağlıklı değildir. Onun yerine hem karbonhidrat hem de protein oranları aynı olan ürünleri doktor onay verdiği takdirde kullanabilrsiniz. Ayrıca bir parazit testi yaptırabilirsiniz.

 7. Gurhan says:

  mass gainer 12 lbl karbonhidrat kullanmanı tavsiye ederim 52 kg den 62 ye çıktım. Kol cm 28 di suan 41 santim. Haftanın yedi gunu spor yapıyorum tabi kahvalti ve yemek yenmiyorsa duzenli bosa spora baslamayin
  Saygilar

 8. Yaşar says:

  1780 boy 65 kg, kol 31 cm spora yeni başladım 2 hafta oldu haftanın 7 gününde 5 gün gidiyorum iki gün dinleniyorum pro gainer kullansam 70 veya 75 kilo olmak istiyorum alır mıyım kilo yan etkisi olur mu sizce?

 9. nilüfer sipahi says:

  Merhaba Yaşar protein tozu kilo aldırır mı başlıklı yazımızda vurguladığımız gibi kilo almak isteyen biri için haftada 5 gün spora gitmek bana pek mantıklı gelmedi. Kilo almak için takviye kullanmak özellikle karbonhidrat ve şeker oranı yüksek takviyelerde dikkatli olmak ve diyetisyen önerisi olmadan kullanmamak gerekiyor. Sağlıklı karbonhidratları ve proteinleri yine diyetisyene danışarak artırabilirsin.

 10. ömer says:

  Ben 7 ay boyunca düzenli olarak haftada 3-4 gün spora gittim. İlk 3 ayda 4 kilo aldım, sonra 2 kilo daha aldım ama fazlasını alamayınca bırakmak zorunda kaldım. Çünkü yeterli karbonhidratlı yiyecekler alamıyordum (boyun 1.70 kilo başlangıçta 51). Sizce karbonhidrat tozu kullanırsam önereceğiniz marka var mı yada protein tozu?

 11. nilüfer sipahi says:

  Merhaba Ömer, protein tozu kilo aldırır mı yazımızda da ifade ettiğimiz gibi sağlıklı bir beslenme programı uygulamadan sadece karbonhidrat tozu ile kilo almaya çalışmak gerçekten hiç sağlıklı olmaz. Karbonhidrat tozları içeriğinde kompleks karbonhidrat olduğu iddia edilse de pek çok markanın ürününde basit şekerler de oluyor. Bu gerçeği dikkate almak gerekiyor. Bunun yerine kepekli makarna, pirinç ve bulgurdan faydalanmak daha mantıklı bir seçenek olabilir ancak bir diyetisyene görünmeniz kilo alma sürecindeki en önemli adımdır.
  Yukarıda ifade edilenler protein tozu için de geçerlidir denilebilir. Marka olarak bir önerim yok ancak ben kendim de kullanıyorum ve weider protein tozu alıyorum. Ancak ben egzersiz günlerimde 30 gram kullanıyorum. Kilo almak için kullanmıyorum. Başka birine ise kullanmasını söyleyememem.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu etiketleri kullanabilirsiniz. HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>