Protein tozları

Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Bu yazıyı okumadan önce en iyi protein tozu hangisidir başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz. Protein tozu kullanımı genel olarak tüm sporcular tarafından merak edilen ve sıkça sorulan bir olgudur.

Daha önce kullanan ve ne yapacağını bilen kişiler zaten biliyor fakat spora yeni başlayan veya ilk defa sporcu besin takviyesi kullanmak isteyen bir sporcu, bu konuyu merak ediyor ve bilgilenmesi gerekiyor.

Protein tozu kullanımına bakıldığında son derece basit ve kullanımında karmaşa bulunmayan bir şeydir. Sadece suya koyup karıştırıyorsunuz, fakat asıl olan protein tozunun ne kadar sıklıkla, ne kadar süreyle ve günün hangi zamanlarında kullanılması gerektiğidir.

Öncelikle söylenmesi gereken ilk şey şudur, spora başlar başlamaz protein tozu kullanmak gereksizdir. Protein tozu, çoğu bilmeyen kişinin algıladığı kadarıyla kasları şişiren bir takviye olarak görülse de aslında sadece kasları besler ve besleyerek kas gelişimini destekler.

Yaptığınız antrenman doğrultusunda bir beslenme programı uygulayarak kaslarınızı besleyebilirsiniz. Tabi bu sadece spora yeni başlayanlar için geçerli bir durum.

İşin özü şudur; Spora başlarsınız, antrenman programınız doğrultusunda bir beslenme programı uygularsınız, bu beslenme programınızda da protein ağırlıklı besinler bulundurur ve kaslarınızın gelişimi için gerekli proteinleri alırsınız. Bu durum antrenman yoğunluğunuz artarak böyle gider.

Artık yaptığınız antrenman programınız iyice ağırlaşıp, öğün alarak yeterli proteini kaslara taşıyamaz hale gelene kadar. Sonuç olarak yaptığınız antrenman kaslarınıza fazla gelir ve kaslar beslenemez, bu noktada kasların ihtiyaç duyduğu beslenme ölçütü olan proteinleri vücudunuza takviye olarak almanız gerekir.

Orta seviyeye geçmeden protein tozu almak gereksizdir. Orta seviye bir sporcu olduktan sonra da protein tozunu düzenli olarak kullanmanız gerekir ve bu doğrultuda antrenman programları uygulamanız gerekir.

Protein tozunu genel olarak antrenmandan önce ve sonra kullanılır, bazı protein tozları gece uyumadan önce kullanılır, bazıları ise antrenman esnasında kullanılabilir. Bunu da aldığınız protein tozunun türü belirleyecektir. Örneğin kazein proteini gece yatmadan önce alınırken, whey proteini antrenman sonrası alınır.

Tabi protein tozunu kullanmaya önem verdiğiniz kadar nerden aldığınıza da önem vermelisiniz. Piyasadaki güvenilir firmaları baz alın ve bu firmalar arasında seçim yapmaya dikkat etmelisiniz. Size tavsiye edebileceğim oldukça güvenilir ve uygun fiyatlı bir web platformu mevcut. Arzu ederseniz https://www.besinstore.com/ adresine göz atabilirsiniz, hatta hiç güven şüphesi yaşamaksızın sipariş bile verebilirsiniz.

Uyarı: Protein tozu kullanmadan önce herhangi bir sağlık probleminiz olup olmadığını öğrenmeniz ve bir uzmana, doktora ya da diyetisyene danışmanız daha sağlıklı olacaktır.

Bir Cevap Yazın