Saç dökülmesine ne iyi gelir rehberi ile saç dökülmesinin nedenleri ve saç dökülmesine çözüm için en etkili yolları öğreneceksiniz.

Günümüzde estetiğe verilen önem göz önüne alındığında karşımıza çıkan en önemli problemlerden birisi de maalesef saç dökülmesi problemidir. Peki ama saç dökülmesi kesin çözüm için neler yapılabilir? Saç dökülmesine bitkisel çözüm var mıdır?

Bütün bu soruların cevaplarını bu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. Öncelikle saç dökülmesi nedir ona cevap verelim. İngilizcesi Alopecia olan Alopesi yani saç dökülmesi ister çocuk olsun ister yetişkin ister bayan olsun ister erkek her yaş grubunda çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilen bir sorundur.

Saç dökülmesi önemli bir sorundur çünkü görünümüne önem vermeyen yok gibidir, artık günümüzde algıların çok önemli olduğunu söylemeye bile gerek yok. Ayrıca bazen saç dökülmeleri kelliğe kadar gidebilir. Bu sebeple saç dökülmesinin altında yatan nedenlerin iyi analiz edilmesi gerekir.

Saç dökülmesi neden kaynaklanıyor? Bunu öğrenmek lazım. Kimilerinin saçları 20 yaşında dökülmeye başlar, kimilerinin saçları ise 70 yaşında bile hala gür ve siyahtır. O halde saç dökülmesinin nedenlerine bakacak olursak şunları söyleyebiliriz.

Saç dökülmesinin nedenleri

saç dökülmesine kesin çözüm

Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden birisi kişinin saç dökülmesine karşı genetik yatkınlığının olmasıdır. Yani halk arasında söylendiği gibi saç dökülmesi bazen ırsi olabilir ve eğer annenin saçları erkenden dökülmeye başladıysa erkek çocuğun saçları da erken dökülebilir yani tamamen genetik faktörler söz konusudur bazı kişiler için.

Bazı insanlar sağlıklı beslenmelerine ve saç bakımlarını düzenli olarak yaptıkları halde saçları dökülüyorsa burada genetikten söz etmek mümkündür.

Saç dökülmesine neden olan faktörler; Kaliteli beslenme kurallarına uygun olmayan sağlıksız beslenme programlarının takip edilmesi ve iyi beslenememe, sigara kullanımı, stresli bir yaşam, ağır ameliyatlar ya da cerrahi girişimler, depresyon durumları, duygusal olarak yıpranmışlık, vitamin ve minerallerin yeterince alınamaması, bazı hastalıklar,  kanser hastalarında kemoterapi uygulanması, bazı ilaçların kullanılması, ışın tedavisi görmek, olumsuz ruhsal durumları gidermek için kullanılan ilaçlar ve tansiyon dengeleyici ilaçlar olarak sıralanabilir.

Şeker hastalığı da hücreleri tahrip ettiği için saç dökülmesine neden olabilecek kronik hastalıklardan biridir. Bu nedenle sık saç dökümlerinde şeker hastalığı olup olmadığı da araştırılabilir. Bunun dışında tiroit bezlerinin çalışmasında bazı sıkıntılar varsa da saç dökülmeleri yaşanabilir. Örneğin tiroit bezi çok fazla çalışıyorsa ya da olması gerektiğinden daha az çalışıyorsa vücutta gelişen bazı fizyolojik değişimler sonucunda saç dökülmeleri görülebilir.

Bazı kişiler ise sağlıklı beslenseler dahi, vitamin ve mineralleri yeterince alsalar bile, çevresel şartlar olumsuz olmasa bile saçları seyrekleşebilir. Bütün şartlar olumlu olmasına rağmen kişinin saçı seyreliyorsa kişide saç yolma hastalığı ya da tıp dilindeki adıyla kıl koparma hastalığı olabilir.

Bazıları özellikle bayanlar saçlarını sürekli boyatarak kimyasal maddeler kullanmış olurlar ve farkında olmadan güzelleşmek ya da imaj değiştirmek uğruna saçlarını yıpratmış olurlar. Sürekli saç şekillerini değiştirirler, bir ay sarıya boyatırlar, diğer ay başka bir renge çevirirler. Yüksek oranda kimyasallara maruz kalan saçlar haliyle yıpranmış olur. Bazı kadınlar da saçlarını çok sıkı bağlarlar. Bu durum da saç dökülmesine neden olabilir.

Erkeklerde ise vücut geliştirme için kullanılan bazı takviyeler de saç dökülmesine neden olabilir. Örneğin bazen testosteronu yüksek erkeklerde kellik olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünenler hiç de az oranda değildir. Peki ama bunun bilimsel bir kanıtı var mı? Bununla ilgili yapılan araştırmalara bakıldığında hormonlarla ilgili bir çalışmada (5), testosteron hormonu seviyeleri yüksek olan erkeklerde vertex de denilen koni şekline kellik olma olasılığının daha yüksek olduğu bulunmuştur.

Birçok hastalığa neden olduğu gibi duygusal durum bozuklukları ya da stres saç dökülmesini tetikleyebilir. Bu nedenle stresten kurtulmanın yolları başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Saç dökülmesine neden olan en önemli faktörlerden biri de yukarıda ifade edildiği gibi beslenmedir. Örneğin yeterince mineral ve vitamin alınmadığında saçlar yıpranarak dökülebilir. Örneğin D vitamini eksikliği sonucunda saç dökülmesi olabilir. Ayrıca saç dökülmesi demir eksikliği belirtileri arasında yer almaktadır.

Saç dökülmesine iyi gelen vitaminler

Aslında saç dökülmesine iyi gelen vitaminler demek ne kadar doğrudur bilinmez çünkü kaliteli beslenme kurallarına uygun beslenen kişi zaten sağlıklı besleniyor ve günlük alması gereken vitamin ve mineralleri yeterince alıyor demektir. Bu nedenle vitaminleri ayırmak doğru olmaz ancak bazı vitaminler saçları daha iyi beslediğinden saç dökülmesini engelleyebilir. Örneğin A vitamininin eksikliği durumunda ciltte kuruluklar meydana gelmektedir ve bu durum saç dökülmesini tetikleyebilir ya da saç dökülmesi için bir ortam oluşturmuş olur. Örneğin saçın günlük düzenli bir şekilde yıkanması saç dökülmesini engelleyebilir ancak her gün saçların yıkanması soğuk algınlığı ya da sünizit gibi hastalıklara neden olabileceği için çokta etkili bir yöntem olarak kabul edilmez.  Aynı zamanda saçların yıkanması kepek oluşumunu da engelleyebilir. Ancak vitaminlerin saç dökülmesine iyi geldiğine dair kesin kanıt olmamakla birlikte bilimsel çalışmalar da yeterli değildir (1).

Biyotin: Bazen Vitamin H olarak da telaffuz edilen biyotin saç esnekliğini artıran ve saçları güçlendiren vitaminler başında gelir ve esmer pirinçte, bulgurda, bezelyede, mercimekte ve yulafta bulunur (2).

Eskiler boşuna söylememiş erken yatıp erken kalkmak sağlık açısından çok iyidir, neden mi? Bu şekilde bir uyku düzenine sahip olmak kişinin düzenli bir uykusunun olduğunu gösterir ve düzenli uykudan elde edebileceğiniz en önemli kazançlardan birisi büyüme hormonunun salgılanması olacaktır. Çünkü büyüme hormonu ile çocuklar büyür ve gelişirler; yetişkinler ise artık uzamayacaklarına göre hücreleri yenilenmeye başlar.

A vitamini dışında B vitamini grupları da saçlar için çok önemlidir, özellikle B6 vitamini saç dökülmesine engelleyen bir vitamindir. Bazı sebzelerde ve Yumurta sarısında bulunur saç dökülmesini engelleyen bir diğer vitamin ise C vitaminidir. Kolajen yapımında etkili olduğu için saç köklerini besler. Yine E ve D vitaminleri de saçların sağlıklı olması açısından önemlidir.

Özellikle d vitamini eksikliği durumunda saçlarda seyrelmelerin yaşandığı ile ilgili bilimsel araştırmalar söz konusu olduğundan d vitamini içeren besinlerin neler olduğu ve beslenme listesine nasıl ve ne şekilde eklendiğini bilmeniz önem arz ediyor.

Saç dökülmesine iyi gelen besinler

Yumurta: A vitamini, B5 ve B6 vitaminleri, B7 vitamini, B12 vitamini,  D vitamini içermesi sebebiyle dökülen saçlar için birebir bulunmaz bir nimettir yumurta özellikle de sarısı.

Kabak çekirdeği: Kabak çekirdeğinde bulunan çinko kafa derisi kuruluğunu önleyeceği için (3) saç dökülmesini hazırlayan ortamın oluşmasını engelleyebilir. Bunun için bir avuç yenebilir. Bu da günlük çinko ihtiyacının yüzde 20’si ile yüzde 30’una karşılık gelmektedir.

Balık:  İçerdiği omega-3 yağ asitleri, D vitamini ve B3 vitamini saç sağlığı açısından kayda değer bir öneme sahiptir. Zaten özellikle B grubu vitaminleri yukarıda da ifade edildiği gibi saç büyümesinin hızlandıran en önemli vitaminlerdir. Bu nedenle haftada 2 kez balık yenilmesi mümkün olmuyorsa doktora danışılması suretiyle balık yağı beslenme listesine eklenebilir. Balık ve et çeşitleri B12 içerir ve B12 vitamini eksikliği sonucunda saç dökülmesi görülebilir.

Süt: A vitamini,  pantotenik asit, biyotin, B12 ve D vitamini gibi saç dökülmesini engelleyen ya da saç büyümesini sağlayan bu vitaminleri içeren süt ya da süt ürünleri için saç dökülmesine iyi gelebilir ya da saçlar için gerekli vitaminleri sağlayacağı için saç dökülmesini engelleyebilir.

Brokoli: İçerdiği A vitamini, bazı B vitaminleri ve E vitamini açısından saçların dökülmesini engelleyen bir ortam oluşturabilir.

Dünyaca ünlü WebMD sitesinde yayınlanan bir makaleye göre sağlıklı saçlar için yenmesi gereken yiyecekler ve saç dökülmesine iyi gelen en önemli içeriği şu şekilde sıralanmıştır (4). Bunlar;

 1. Somon balığı-Omega 3
 2. Yoğurt-Pantotenik asit
 3. Ispanak- C vitamini
 4. Guava yani tropikal bir meyva- C vitamini
 5. Müsli ya da kuru meyveli çıtırdaklar- Çeşitli mineral, vitaminler ve posa
 6. Hindi eti- Protein
 7. Tatlı patates- Beta Karoten- A vitamini
 8. Tarçın-Oksijen taşınmasına yardımcı maddeler
 9. Yumurta- Protein- B vitamini- Biyotin-demir
 10. İstiridye-Çinko

Yukarıda size saç dökülmesine iyi gelebilecek bazı yiyeceklerden bahsetsek de bu yiyecekleri bol bol yediğinizde saçlarınız artık hiç dökülmeyecek anlamına kesinlikle gelmez. Bizim esasında söylemek istediğiniz sağlıklı beslenme prensiplerine uyarak sağlıklı bir beslenme listesi takip etmeniz olacaktır. Zaten bunları yaptığınızda yeterli karbonhidratı, yeterli proteini, yeterli sağlıklı yağı, yeterli vitamini, yeterli minerali ve yeterli suyu alıyorsunuz demektir. İşte bu nedenle önemli olan takip ettiğiniz beslenme programının sağlıklı olup olmaması meselesidir.

Saç dökülmesi için bakım yağları

Beslenmenin sağlıklı saçlar üzerine etkilerini yukarıda açıkladık. Bazen sağlıklı ve dengeli bir beslenme şekline sahip olsanız da saçlarınız dökülebilir maalesef. Bu durumda saç derinizin kuruduğu ve saçınıza iyi bir şekilde bakamadığınız yorumu yapılabilir. Kepek oluşumunda da aynısı söz konusudur. Birçok kişi bakım yağlarını sağlıklı saçlar ya da saç bakımı için kullanmaktadır.

Bakım yağları kullanılmadan önce mutlaka uygulanma biçimleri ve kullanılması gereken miktarlarını çok iyi anlamak gerekir ve mutlaka uzmanına danışmak gerekir. Eğer fazla kullanırsanız saç derisinde yanmalar ya da tahrişler olabilir. Bu nedenle doktorunuza danışmadan kullanmak sakıncalı olabilir. Bu konuda çok dikkatli olmak lazımdır.

Susam yağı: Kurumuş saç tellerini ve kafa derisini nemlendirir. Yıpranmış saçların onarılmasını sağlar. Vitamin ve mineralleri sayesinde saçlara iyi gelir. Çin tıbbına göre siyah susamın anti aging yani yaşlandırmayı geciktirici en etkili yiyeceklerden biri olduğuna inanılır. Susamın içinde kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, B1 vitamini, bazı amino asitleri, lif ve selenyum içerir ve sağlıklı saçlar için iyi gelir. Yağı saça uygulanabilir.

Çam terebentin yağı: Saç dökülmesini durdurduğu düşünülen saç bakım yağlarından biri de çam terebentin yağıdır. Kullanım şekli markadan markaya değişebilir. Bu nedenle kutunun üzerinde nasıl kullanılacağına dair açıklama olanları tercih edebilirsiniz. Ancak boş kullanmak yerine 700 mililitrelik şampuana 5 ya da 6 damla dökülmesi yeterli olabilir. Gerekenden fazla kullanmak derinizi tahriş edebilir. Miktara çok dikkat etmelisiniz. Uzmana danışmadan kullanmak doğru değildir.

Bazen ne yaparsanız yapın saç dökülmesini engelleyemediğiniz durumlar da olabilir, belki de saçsız kaldıktan sonra bu yazıyı okumuş olabilir. Eğer saçsız kaldıysanız belki de en iyi çözüm iyi bir saç ekim merkezi ile irtibat kurmak olacaktır.

Burada şunu açıkça belirtmek istiyoruz bazıları lafı çok uzattığımızı söylese de kalitelibeslenme.com olarak sadece bilgi verip geçmenin çok monoton olduğunu düşünüyoruz, bu sebepten dolayıdır ki bazen sizinle sanki konuşuyormuş gibi o anda aklımızdan ne geliyorsa onu da söyleyebiliyoruz onun için kusurumuza bakmayın lütfen. Neyse bu yazımızda saç dökülmesine ne iyi gelir sorusunun beslenme kısmını yanıtladık, hem de bilimsel makalelerden önemli bilgiler sunduk. Özellikle saç dökülmesinin nedenleri nelerdir sorusuna ve saç dökülmesine kesim çözüm ve saç dökülmesine bitkisel çözüm nedir sorularını da cevapladık büyük ölçüde. Ayrıca saç dökülmesine çözüm için neler yapabiliriz konusunda da bir bilgilendirme yapmış olduk sayılır.

 1. Kiraz says:

  Merhaba hocam benim gündem 100 kadar saç telin düşüyor sanırım sadece yastığımın üzerinde sabah uyandığımda 60 70 tane kadar saç teli mi görüyorum sonra vitamin kullanmaya başladım birden saçlarını iki günde bir yıkamaya başladım Bir de saç dökülmesine iyi gelen bitkileri içeren bir saç bakım yağını Haftada bir kez saçlarımı yıkarken kullanıyorum Bunlar dışında saç dökülmesine ne iyi gelir bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

 2. Ertan says:

  Hocam merhaba, sigara içmek acaba saç dökülmesi yapar mi bir de testosteron hormonu saç dokebilir mi ya da fazla ilişki buna neden olur mu?

 3. Ebru says:

  Günde 8 10 bardak su içmek saç dökülmesini engeller mi acaba bir de hangi vitaminleri kullanmamız gerekir?

 4. nilüfer sipahi says:

  Merhaba Ebru hanım, saç dökülmesine ne iyi gelir başlıklı bu yazıda değinmesek de su içmek sağlık için olmazsa olmazdır. Vücudun dengesini ve sağlığını olumlu etkilediği için günde 8 10 bardak su içmek dolaylı da olsa saç dökülmesi çözüm kuralları içerisinde yerini almaktadır.

 5. nilüfer sipahi says:

  Merhaba Alican evet saçı beslediği biliniyor ve birçok yerde karşımıza çıkıyor ancak ben kullanmıyorum, saç dökülmesine ne iyi gelir yazımızda ifade ettiğimiz gibi strese girmemek, sağlıklı beslenmek, saçı düzenli olarak yıkamak, boyadan kaçınmak saç dökülmesi çözüm teknikleri arasındadır.

 6. Seher says:

  Hocam merhaba ben daha önce argan yağı kullandım hem cildime hemde saçlarıma fakat çok fazla bi etkisini göremedim. Şimdi karşıma çıkan saf keratin yağlarını denemek istiyorum siz ne önerirsiniz bu konuda?

 7. nilüfer sipahi says:

  Merhaba Seher doğrusunu söylemek gerekirse ben argan yağı ve keratin gibi ürünleri saçıma sürmem çünkü bitkisel olmayanlara güvenmiyorum. Kimyasal olan her şey saça zararlı diye düşünüyorum. Eğer saç dökülmesine ne iyi gelir yazımızı dikkatli okuduysan bitkisel ürünleri belirlenen oranlarda kullanmanın daha faydalı olduğunu görürsün. Ben sana bir şey tavsiye edemem ancak kendi kullandığım ürünün ismini vereyim. Ben Aksuvital softem bitkisel saç bakım yağını kullandım ve iyi geldi. Üzerinde haftada iki kez kullanın diyor ancak ben haftada bir kez kullanmama rağmen faydalı oldu. Özellikle saç boyaması yaptığım günlerde ise mutlaka kullandım. Boya malum yıpratıyor saçları. Bu bitkisel yağın içinde susam yağı, badem yağı, çam terebentin yağı, çörek otu yağı, zeytin yağı, ısırgan yağı, defne yağı, biberiye yağı gibi bir çok bitkisel yağ var. Sizin bunları uygun oranlarda bir araya getirmeniz mümkün değil.

 8. Su Özgen says:

  Saç dökülmesini önlemek için keratin içeren ürünler de uygulayabilirsiniz. Önemli bir soru olan saç dökülmesine ne iyi gelir konusunda bitkisel yağların uygun miktarlarda kullanılmasıdır. Bir de iğne tedavisi derim.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu etiketleri kullanabilirsiniz. HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>