Kaliteli beslenmeDiyet yemekleri

Ton balığı

Ton balığı kaliteli beslenme kurallarına uygun sağlıklı kilo vermek ve sağlıklı kilo almak isteyenler için ideal bir besindir.

Ton balığı konserveleri özellikle vücut geliştirme ile uğraşanlar için ciddi bir protein kaynağıdır. Vücut geliştirmede beslenme denilince ilk akla gelen kaliteli protein kaynakları arasında sayılabilir.Ton balığı konservelerinin çok tercih edilmesinin bir başka nedeni ise hazırlamasının çok kolay olmasıdır. 100 gram ton balığı konservesinde yaklaşık 23-24 gram protein bulunur.

diyet yemekleri
ton balığı konservesi

Hem sağlıklı hem de doğal protein kaynağı olması nedeniyle kas yapımını hızlandırır. Ayrıca omega 3 yağ asidi EPA ve DHA içerir ki bunlar kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olurlar.

Vücut geliştirme ile uğraşanlar spordan sonra 50 gramlık ton balığından bir tane yiyebilirler. Günde 3 adet 50 gramlık ton balığı spor yapan birinin günlük protein ihtiyacının yaklaşık % 30’nu karşılar. Eğer tercihiniz 100 gramlık ton balığı ise bunun her biri protein ihtiyacının % 20’sini karşılar.

Ton balığı konservesi besin değeleri

100 gr ton balığındaki yaklaşık besin değerleri

12-13 gram yağ

0-1 gram karbonhidrat

23-24 gram protein

1-2 gram tuz

200 mg Omega 3

Yukarıda belirtilen besin değerleri dışında konserve olarak satılan ton balıklarının yaklaşık 100 gramındaki niasin günlük ihtiyacın % 70’ini, selenyum % 100’ünü, fosfor % 23’ünü karşılamaktadır.

 Ton balığı, maydonoz ve limon.

Maydanozları iyice yıkayın. Küçük küçük doğrayın üstüne duruma göre 50 gramlık ya da 100 gramlık ton balığını koyun, karıştırın ve üstüne biraz limon sıkın. Püf noktası vücut geliştirmek için bunu yiyecekseniz 100 gr ton balığı kullanın. Amaç kilo vermek ise 50 gr ton balığı ile yetinin. Zeytinyağlı ton balıklarını tercih etmeniz sağlıklı kilo vermeniz için çok faydalıdır. Vücut geliştirme ile uğraşanların da ton balığı konservesi alırken dikkat etmeleri gereken nokta ise yine kilo vermek isteyenler de olduğu gibi zeytinyağlı olanları tercih etmeleri gerektiğidir.

Eğer bir hayvanların korunmasında duyarlı iseniz ton balığı konservelerindeki SAFE etiketinin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 

10 yorum

  • Balık maydanoz ve limonla güzel oluyor ama ton balığına bir türlü alışamadım.

  • eğer ton balığı yemek hoşunuza gitmiyorsa kendinizi zorlamanıza gerek yok… başka alternatiflere bakmanızı öneririm.

  • Çok severim ton balığını ben. Özellikle hamileyken çok tükettim, biraz zararlı diyorlardı ama gizli gizli alıp küçük kutulardan yerdim 🙂

  • Üniversiteye geçene kadar hiç ton balığı alıp yememiştim fakat şimdi her hafta en az 3-4 kutu konserve ton balığı yiyorum.

  • Merhaba ben vucut geliştirme yapıyorum ama biraz fazla yapım da var hem cardio hemde ağırlık çalışıyorum gelişmek için ton balığı yemeyi düşünüyorum ama korkum içinde ki yağ oranı.. Dahada yağlanmama neden olur mu acaba? Teşekkürler şimdiden.

  • Merhaba Oğuzhan, yağlanmanın en büyük sebebi alınan enerjinin verilen enerjiden fazla olması ve yenilen karbonhidratlardır. Ton balığı özellikle zeytinyağlı olanlar tercih edilebilir ancak mide problemleri ve ağız kokusuna neden olabilir. Ayrıca vücut geliştirme egzersizleri doğru ve düzenli olarak uzman eşliğinde yapılırsa kas yapın artabilir ve yağ oranında azabilir.

  • Ben kilo almak için şuan hem yiyorum hem de yazıyorum kilo almak için başka alternatifler varsa yazar mısınız, nilüfer hanım kaynanamın ismi de nilüfer ?

  • Ton balığını pişmiş yumurta’nın beyazı ile tavsiye ederim. Yağını iyice süzün.

  • Kilo almak istiyorsanız öncelikle bir diyetisyene gözükseniz iyi olur. Sağlıklı karbonhidrat tüketmeden kilo alamazsınız. Bu nedenle kilo almak amacında iseniz sadece ton balığı ile olmaz, kilo aldıran yiyecekler başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın