Vücut geliştirme hareketleri

Vücut geliştirme

 

Vücut geliştirmek mi istiyorsunuz yoksa fit görünümlü olmak istiyorsunuz. Öncelikle buna karar vermelisiniz.

Yani Arnold gibi iri kaslara ve görünüme mi sahip olmak istiyorsunuz yoksa Çağatay Ulusoy gibi plaj kasları mı istiyorsunuz? Bu ayrımın farkındaysanız önemli bir adım atmış olacaksınız.

 Biz bu yazıda vücut geliştirme ile ilgili genel kurallardan bahsedeceğiz.

Beslenmenin egzersizden daha önemli olduğunu söyleyen antrenörler bizce doğru söylüyor.

Yeni Başlayanlar İçin Vücut Geliştirme Programı

Protein kas gelişiminde çok önemlidir. Ancak sadece besin takviyesi kullanmak gerektiği yanlış bir bilgidir. Yani  normal günlük olarak beslenmezseniz protein tozu kullanmanızın hiçbir faydası olmayacaktır. Doğal olan her zaman daha yararlıdır. Ancak bunu egzersiz sırasında protein tozu kullanmayın olarak algılamayın.

vücut geliştirme1

Sadece protein kullanmak da yanlıştır. Her zaman sağlıklı beslenme protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağlardan oluşur. Yani vücut geliştirmek istiyorsanız yüzde 50 oranında karbonhidrat, yüzde 35 oranında protein ve yüzde 15 oranında yağ tüketmelisiniz.

Sağlıklı yağlar denildiğinde zeytin yağı, tereyağı ve fındık, fıstık, ceviz ve badem gibi yağlar anlaşılmalıdır.

Yağdan uzak durun anlayışı yerine margarinden, mısır özü yağından, çikolata, cips gibi maddelerin içindeki yağlardan uzak durun anlayışı benimsenmelidir. Zeytin yağından ve tereyağından kaçmayın, bu yağları tüketmeniz kas gelişimini destekleyicidir. Aşırıya kaçmadığınız sürece tereyağının yararlı olduğu söylenmektedir.

Egzersizleri değiştirmek söylenenin aksine bazı durumlarda yararlı olabilir.

Sadece bir bölgeye odaklanmak doğru değildir. Mümkünse kol çalışılacaksa önce bacak çalışmak daha yararlı olabilir. Kimileri split programları tercih etse de full body programlar daha etkili olabilir.

Hacim kazanmak için program nasıl olmalıdır?

Testosteron vücut geliştirmede çok önemlidir. Yaptığınız egzersizler ile testosteron miktarınızı artırabilirsiniz.

Testosteron sadece egzersizle değil aynı zamanda tüketeceğiniz besinlerle de değişiklik göstermektedir.

Testosteron nasıl artırılır bunu mutlaka araştırmalısınız ancak genel olarak bazı egzersizlerin ve besinlerin testosteron düzeyini önemli derecede etkilediğini aklınızdan çıkarmayın.

Protein tozunun nasıl ve ne zaman kullanıldığında daha etkili olabileceği konusunda mutlaka bilinçlenmeniz gerekmektedir.

Uyku düzeniniz vücut geliştirmede en az beslenme kadar önemli bir konudur. Erken yatıp erken kalkmayı bir alışkanlık haline getirmeniz olmazsa olmazdır. Bunu yapmayanlar, gece çok geç yatıp sonra da erkenden kalkanlar ya da geç yatıp geç kalkanlar çalışmalardan verim beklemesinler.

Kaliteli bir uykunuz yoksa büyüme hormonu ve melatonin daha az salgılanır ve hücreleriniz ve kaslarınız yenilenmez.Kaliteli bir uyku için mutlaka zifiri bir karanlık oda gereklidir. Ayrıca herhangi bir ışık kaynağı gözünüze geliyorsa melatonin üretimi olmaz.

Arnold Vücut Geliştirme Programı

Sık sık ama az az yemelisiniz. Vücudu mümkünse her 3 saatte beslemek gerektiğini unutmayın. Ancak bu kural vücut geliştirmek ve kilo almak isteyenler için geçerli sakın unutmayın.

Kaliteli beslenme kurallarını bir an önce öğrenmek gerekir…

5 yorum

Bir cevap yazın