Yumurta alerjisi ve belirtileri

yumurtanın faydaları

Yumurta alerjisi

Yumurta alerjisi Düzenli olarak  bir vücut geliştirme programı uyguluyorsunuz ve protein tozu kullanıyorsunuz ancak vücudunuzda kaşıntı ya da kırmızı lekeler mi oluşuyor?

Spor salonundaki hocalarınız ya da takip ettiğiniz internet sitelerinde bol bol yumurta yemeniz mi tavsiye ediliyor?

Siz de bu önerilere uyarak yediğiniz besinlerdeki protein oranını artırmak için sık sık yumurta mı tüketiyorsunuz? Eğer cevabınız evet ise belki de çok büyük bir hata yapıyor olabilirsiniz.

Birçok vücut geliştirme beslenme programı kahvaltı menüsünde 3-4 yumurta bulunuyor. Ya vücudunuzun yumurta alerjisi varsa emekleriniz boşa gidebilir, hayalini kurduğunuz vücuda belki de hiç kavuşamayabilirsiniz. Bu makalede yumurta alerjisi hakkında bilmediğiniz her şeyi öğreneceksiniz.

Yumurta alerjisi, erken bebeklik dönemlerinden başlayarak yetişkinlik döneminde nadiren de olsa görülebilir. Çocuklarda sıklıkla görülen bu alerji ergenlik döneminde genellikle kaybolur. Yumurta ya da yumurta içeren ürünler kullanıldıktan kısa süre sonra bazı belirtiler meydana gelebilir.

Yumurta alerjisi belirtileri, kaşıntı, deri döküntüleri, burun alerjisi, bulantı, kusma, göğüs ağrısı ve yanma, öksürük, cilt alerjisi olarak sıralanabilir. Siz ya da çocuklarınızda bu belirtilerden biri ya da bir kaçı oluşur oluşmaz doktora görünmenizde fayda vardır.

Yumurtaya alerjisi olanların süt, soya ve yer fıstığı gibi besinlere de alerjisi olabilir. Yumurta hassasiyeti sindirim sistemi geliştikçe ergenlik döneminde kaybolsa da yetişkinler için daha tehlikelidir. Bu nedenle alerji testi yaptırarak alerjiniz olup olmadığınızı öğrenmeniz gerekir.

Eğer vücut geliştirme hareketleri yapıyorsanız yumurtaya karşı hassasiyetiniz olup olmadığını test ettirmeniz gerekir. Böylece protein tozu kullanırken meydana gelebilecek kızarıklık ve kaşıntıların nedenini de öğrenerek problemin kaynağını ortadan kaldırma imkanına sahip olabilirsiniz. Ayrıca yumurta yiyerek kazanmaya çalıştığınız aminoasitlerin aslında size zarar verdiğini ve kas yapayım derken göz çıkarabileceğinizi öğrenirsiniz.

Eğer yaptığınız spor nedeniyle vücudunuzda  yumurta alerjisi oluşuyorsa bunu gıda intolerans testi ile öğrenmeniz mümkün olabilir. Gıda testleri ile birçok besine karşı duyarlılığınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Kaliteli beslenme kurallarına uygun olarak beslenme şekli sağlıklı yaşam için çok önemlidir. Ancak bazen hastalanmamak ya da sağlıklı olmak için kaliteli beslenmek yeterli değildir.

Kaliteli besin olarak kabul edilen besinler aşırı zayıflık, aşırı şişmanlık gibi kilo problemlerine, migren, astım, alerji ve depresyon gibi hastalıklara, uykusuzluk, sindirim bozuklukları ya da şişkinlik gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Başka bir ifadeyle sağlıklı ve kaliteli beslenme kurallarına uygun olarak beslenseniz de vücudunuz besin intoleransı oluşturabilir.

Besin intoleransı en çok alerji, kilo alamama ve kilo verememe gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle özellikle sebebi bilinmeyen kaşıntılarda besin ya da gıda intolerans testi yaptırılabilir. Ayrıca diyetisyen kilo almak istiyorum ancak bir türlü kilo alamıyorum diyorsanız kilo alamamanızın nedeni vücudunuzun oluşturduğu besin intoleransı olabilir. Ayrıca çok sıkı bir diyet uygulamanıza rağmen bir türlü istediğiniz kiloya ulaşamıyorsanız ya da bir türlü kilo veremiyorum diyorsanız besin intolerans testi yaptırmayı doktorunuzla birlikte gözden geçirmeniz yararlı olacaktır. Peki besin intoleransı nedir?

Gıda intoleransı ya da besin hassasiyeti

Yediğiniz bazı besinlerin vücudunuz tarafından yeterince sindirilememesi sonucunda parçalanamayan proteinlerin kana karışması ile vücudun bağışıklık sisteminin devreye girmesi sonucunda besin hassasiyeti ya da besin intoleransı oluşabilir.

Özellikle parçalanamayan yani yapı taşlarına kadar ayrılamayan proteinler vücut tarafından sanki vücuda girmiş olan bir mikrop, bakteri ya da virüs gibi algılanır. Vücudun savunmaya geçtiği bu duruma besin intoleransı ya da gıda hassasiyeti denir.

Gıda intoleransı belirtileri 

Besin intoleransı belirtileri birden fazla sayıda olabilir. Bazı hastalarda sadece bir belirti olabilirken bazı hastalarda belirti sayıları artabilir. Örneğin bazı hastalarda hem kilo problemi hem de kaşıntı ya da alerji aynı olabilir. Aşağıda besin hassasiyeti belirtileri ile ilgili bir liste hazırladık.

 • Kilo almada zorluk yani aşırı zayıflık
 • Kilo vermede zorluk aşırı şişmanlık
 • Aşırı kabızlık
 • Bağırsak rahatsızlıkları
 • Sindirim bozuklukları
 • Reflü, mide yanması, göğüs ağrısı
 • Kas kramları
 • Uyku problemleri, uykusuzluk ya da aşırı uyuma
 • Astım, bronşit, nefes darlığı, soluk alıp vermede zorluk
 • Boğaz ağrıları, boğaz pisliği çıkarma ihtiyacı
 • Duygu durumu bozuklukları, depresyon
 • Sinirlilik
 • Çölyak hastalığı
 • Dikkatle ilgili sorunlar: dikkat eksikliği, algıda bozukluk
 • Migren ya da baş ağrısı
 • Sinüzüt
 • Aşırı hareketlilik ya da hiperaktivite
 • Altını ıslatma
 • Ödemler yani vücudun aşırı su tutması ve şişliklerin oluşması
 • Aşırı gaz çıkarma
 • Karın şişkinliği
 • Sürekli yorgunluk ve halsizlik
 • Sebepsiz kilo alma
 • Sebepsiz kilo verme ya da aşırı kilo kaybı
 • Eklemlerde rahatsızlıkla: artrit
 • Ülser ya da gastrit
 • İshal
 • Bağırsak  guruldaması
 • Anksiyete

Gıda intoleransı ve vücut geliştirme

Ya proteine karşı hassasiyetiniz varsa o zaman vücut geliştirme yapmak protein tozu kullanmak mantıklı mıdır? Cevabı tabi ki değil. Vücut geliştirme yapıyorsanız kırmızı et, tavuk eti, balık eti, peynir, süt, yumurta gibi besinler vazgeçilmezinizdir. Ancak vücudunuzun bu besinlere karşı gıda intoleransı varsa emekleriniz boşa gidebilir? Bazen protein tozu kullananların vücudunda kırmızı lekeler oluşmaya başlar? İşte bunun altında yatan neden gıda hassasiyeti olabilir.

Gıda intolerans testi

Birçok yerde besin intolerans testi yapılabiliyor ve testlerin çoğunda ortalama 200 kadar besine hassasiyetinizin olup olmadığı belirlenebiliyor. Bazı firmalar 500 TL talep ederken bazıları 1200 TL talep ediyor. Besin intolerans testinde aşağıdaki belirtilen besinlere hassasiyet dereceniz ölçülüyor.

Süt ürünleri

İnek sütü, koyun sütü, keçi sütü, manda sütü, peynir, kazein

Yumurtalar

Yumurta beyazı ve yumurta sarısı

Baklagiller

Mercimek, nohut, kuru fasulye, barbunya, soya fasulyesi, nohut

Deniz ürünleri

Ton balığı, orkinos, kalamar, sardalya, uskumru, levrek, somon , alabalık, dil balığı, sardalya, yengeç, istakoz, midye,havyar, kılıç balığı, mezgit

Sebzeler

Patates, patlıcan, kereviz, pırasa, salatalık, marul, lahana, brüksel lahanası, turp, rezene, ginseng, ginko, roka, karnabahar, brokoli, enginar, pazı, şalgam, biber, soğan, kabak, kırmızı lahana, havuç

Meyveler

Portakal, karpuz, üzüm, vişne, kiraz, yaban mersini, armut, elma, muz, çilek, greyfurt, kavun, kayısı, şeftali, hurma, domates, erik, mango, ananas, limon, papaya, ahududu, mandalina

Kuruyemişler

Fındık, fıstık, ceviz, badem, kaju fıstığı, şam fıstığı, çam fıstığı, hindistan cevizi

>

Bu makalede sadece yumurta alerjisi değil birçok gıdaya karşı hassasiyetiniz olup olmadığını öğrenmenizi sağlayan gıda testi üzerine odaklandık.  Vücut geliştirme egzersizleri yapıyorsanız ve cildinizde kızarıklar varsa yumurta alerjiniz olup olmadığını mutlaka öğrenmenizi öneririz.Sağlıklı günler dileriz.

Bu yazıyı okuyanlar sırasıyla en çok “Orta düzey vücut geliştirme programı” ve “Vücut geliştirme beslenme programı” adlı yazılarımızı okudular.

 1. deniz yılmaz says:

  Gerçekten çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Bilgilendirme için çok teşekkürler, emeğinize sağlık.

 2. ozan says:

  Ben protein tozu kullanınca her yerimde kızarıklık oluyor gıda testi yaptırmam gerekir mi hocam?

 3. nilüfer sipahi says:

  sadece protein tozu kullandığınızda mı kızarıklık oluyor yumurta ve baklagiller tüketiminde kızarıklık oluyor mu? gıda alerjisi olabilir yaptırmanızda yarar var..

 4. mazlum-3 says:

  Ne kadar güzel bir şekilde açıklama yapılmış, bilgiler günlük hayatta işimize yarayacak. Teşekkürler

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu etiketleri kullanabilirsiniz. HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>