28 Günde 10 Kilo Vermek İçin Diyet Listesi

Acilen zayıflamak istiyor ve 10 kilo ne kadar sürede verilir merak ediyor olabilirsiniz. Doğru beslenme teknikleri ve sağlam bir egzersiz programı ile 28 günde 10 kilo vermek hayal değil. Sizin de tahmin ettiğiniz gibi 10 kilo nasıl verilir diyenler için sihirli bir değnek yok. Ancak bilimsel dayanaklar, denenmiş yöntemler ve birçok kişide etkisi kanıtlanmış 1 ayda 10 kilo verdiren diyet listesi örnekleri var.

Herkesin yapısı, metabolizması, vücut tipi ve genetik yapısı aynı olmadığından başkasında etkili olan diyet siz de etkili olmayabilir. Bu nedenle zayıflamayı kolaylaştırmak için bilimsel verileri göz ardı etmek emek israfı demektir. 10 kiloyu nasıl verebilirim diyorsanız doğru strateji izlediğinizden ve olumlu enerjiye sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

Şimdi 28 günde 10 kilo verdiğinizi hayal edin. Herkesin gıpta ile baktığı bir vücuda kavuşmuşsunuz. Satın almak için denediğiniz her kıyafet üzerinizde mükemmel duruyor. Size bir bakan dönüp bir daha bakıyor. Bu hayalleri gerçekleştirmek sadece sizin elinizde. Buna yürekten inanarak harekete geçmek için önünüzde hiç bir engel yok. Tek yapmanız gereken karar vermek! Hadi başlayalım.

28 Günde 10 Kilo Nasıl Verilir?

Ne olursa olsun diyetisyene gitmek doğru bir beslenme programını takip etmeniz ve amacınıza ulaşmanız açısından çok önemlidir. Bazı rahatsızlıklar veya hastalıklar tedavi edilmeden kilo vermek mümkün olmayabilir. Emekleriniz boşa gitsin istemiyorsanız bu aşamayı lütfen es geçmeyin.

Diyetisyene veya dahiliye uzmanına gitmeniz kilo almanıza neden olan veya kilo vermenizi engelleyen sebepleri öğrenmeniz açısından çok önemli. Örneğin diyabet probleminiz varsa ne yaparsanız yapın kilo veremezsiniz. Yapılan araştırmalara göre tiroid hormonları az salgılandığında vücudun enerji ihtiyacı azaldığı için kilo vermek zorlaşır.

Bazılarında ise mide normalden fazla büyüdüğü için kilo vermek mümkün olmayabilir. Diyet uygulansa bile faydası görülmeyebilir. Medyada küçültme ameliyatı yapanlar hakkında hep olumsuz haberlere yer verilse de doğru teknikler ve doğru hastalar seçildiğinde başarılı sonuçlar da elde edilebiliyor.

Vücut kitle indeksi 40 ve üzerinde ise obez sınıfında olduğunuz için mide küçültme ameliyatı düşünülebilir. Ancak buna tamamen ayrıntılı bir muayeneden sonra doktorla birlikte karar verilir. Yani sağlık durumunu bilmek ve onlara uygun tedavi seçeneklerinin uygulanması sağlıklı kilo verme sürecinin ilk aşamasıdır.

10 Kilo Nasıl Verilir?

10 kilo ne kadar sürede verilir sorusundan daha da önemlisi 10 kilo nasıl verilir sorusudur. İlk aşamayı geçerseniz oldukça şanslısınız demektir. Yani kilo vermenizi engelleyecek herhangi bir probleme sahip değilsiniz ve sağlıklısınız. İşte o zaman şu kurallara harfiyen dikkat etmeniz kilo vermenizi oldukça kolaylaştırabilir:

Amacınız sağlıklı beslenmek olsun. Yapılan bir araştırmada sağlıklı beslenen kişilerin yüzde 85’inin kilo sorunu yaşamadıkları ortaya konulmuştur. O halde kilo vermek ve fit bir görünüme kavuşmak istiyorsanız hemen sağlıklı beslenme kurallarına uygun bir şekilde beslenmeye başlamalısınız.

Günde 3 Öğün Kuralını Aşmayın

Canan KARATAY günde 2 öğünden fazla yemeğin yağ yakımını engellediğini neredeyse bütün katıldığı televizyon programlarında ve kitaplarında açıkladı. Neredeyse uzmanların çoğunluğu artık bu görüşü onaylamaya başladı.
Gerçekten de kilo verme konusunda başarılı olanların yorumları analiz edildiğinde 3 öğünden fazla yemedikleri anlaşılmaktadır.

8-10 Bardak Su İçin

Diyetisyen aksini söylemedikçe günde 8 ile 10 bardak su içmek faydalı olacaktır. Su içmenin mideyi doldurduğu, alkali beslenmeyi sağladığı ve zayıflamaya yardımcı olduğu bir çok uzman tarafından görüş birliği sağlanan bir konu.

Daha Az Karbonhidrat Tüketin

Kilo nasıl verilir diye araştırma yapmaktan yorgun düştüyseniz o zaman karbonhidratları sınırlandırmanın kilo vermede ne kadar etkili olduğunu da okumuşsunuzdur. Ekmek, çay şekeri, meyvelerden gelen şeker, hamur işleri, pirinç gibi karbonhidrat içeren besinler azaltılırsa kısa sürede kilo vermeniz mümkün.

Karbonhidrat yiyeceğiz ancak normal sınırlara sadık kalarak. Demek ki pilav yiyeceksek 5 çorba kaşığından fazlası zarardır ve bulguru tercih etmek daha faydalıdır. Kuru yemişlerden, baklagillerden ve hayvansal ürünlerden gelen karbonhidrat tahıl ürünlerden gelen karbonhidratlardan daha az zararlıdır.

Proteinleri Artırın

Günlük olarak erkekler 65 gram, kadınlar ise 55 gram protein tükettiklerinde kilo almaya karşı daha dirençli olurlar. Sabah kahvaltısında 2 yumurta, öğün aralarında badem sütü, peynir ve yağsız haşlama kırmızı et ile organik tavuk eti kilo vermeye yardımcıdır.

Bazı kuru yemişler, deniz ürünleri ve baklagiller protein içeren besinler olarak beslenme listelerine eklenmesi gereken yiyeceklerdir. Sabah kahvaltısında yumurta ve zeytin ikilisi tüketmek gün içinde daha tok tutar ve geç acıktırır.

Sağlıklı Yağlardan Korkmayın

Herkes yağın şekerden daha fazla kilo yaptığını sanıyor. Halbuki kullandığınız yağ sağlıklı olduktan sonra vücut için zararlı değil faydalı etkileri vardır. Örneğin zeytinyağının sayısız faydaları olduğu bir çok araştırma ile kanıtlanmış durumda. Organik tereyağı da yine sağlıklı yağlardan birisi. Yumurtanızı tereyağı ile pişirmenin, ekmek yemekten daha sağlıklı olduğunu biliyor musunuz?

Zayıflama Çorbası İçin

Hiç bir şey yapmadan normal beslenme rutininize sadece zayıflama çorbası bile eklemek size ayda 3 kilo verdirebilir. Neden mi bu çorba hem lif içeriyor hem de sağlıklı sebzeler. Bu çorba hem mideyi kaplıyor hem de öğünlerde daha az yemenizi sağlıyor.

Zayıflama çorbası daha az yiyerek ve daha tok durarak kilo vermeye daha yatkın oluyorsunuz. Her öğünde yemeklerden önce 2 kepçe zayıflama çorbası güzel sindirim, güzel boşaltım ve daha kolay kilo vermek demektir.

Hızlı Kilo Vermek İçin Fitness Yapın

Kısa sürede kilo vermek isteyen biri spora özen göstermelidir. En iyi sporlar hiç şüphesiz yürüme ve yüzmedir. Ancak kışın bunları yapmak biraz zor olabiliyor. O nedenle kilo vermek ve forma girmek için en etkili yollardan birisi de hiç şüphesiz fitness oluyor.

Erkekseniz ve kaslanarak kilo vermek istiyorsanız yeni başlayanlar için vücut geliştirme programı rehberine göz atmanız çok faydalı olacaktır. Bu makalede hareketleri nasıl yapmanız gerektiği ile ilgili animasyonlu ve videolu açıklamalar bulabileceğiniz gibi aynı zamanda uzmanlarımıza merak ettiğiniz soruları sorarak kısa sürede cevap alabilirsiniz.

28 günde 10 Kilo Verdiren Diyet Listesi

Sabah Kahvaltısı (Saat 8)

 • 3 dilim çemeni sıyrılmış pastırma
 • 1 fincan yeşil çay
 • 1 dilim tam buğday ekmeği
 • Sıcak suda bekletilmiş ve kabukları soyulmuş 4 adet ceviz
 • 2 haşlanmış yumurta
 • 3 biber haşlama

Öğle Yemeği (Saat 12)

 • 1 porsiyon zayıflama sebze çorbası
 • 4 adet köfte
 • Süzme zeytinyağlı salata ve 1 dilim kaşar peyniri (15 gram)

Ara Öğün (Saat 15)

 • 1 kase yoğurt
 • 15 adet çiğ badem (sıcak suda 10 dakika bekletin ve kabuklarını soyun)

Akşam Yemeği (Saat 18)

 • 2 kepçe sebze çorbası
 • 1 tabak brokoli ve 1 tavuk budu
 • 1 bardak kefir

Yatmadan Önce

 • Balık yağı takviyesi ve doktor onaylı multivitamin

Ekmek günde 1 dilimden fazla yenmez. Sadece kahvaltıda yenebilir. Beyaz ekmek kesinlikle yasaktır.


Yorum

 1. Serpil Ekim 15, 2017
 2. nilüfer sipahi Ekim 15, 2017

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!