A vitamini nelerde bulunur | A vitamini faydaları

Bu yazıda A vitamini faydaları ve A vitamini nelerde bulunur öğreneceksiniz. Eğer vücut geliştirme programı uyguluyorsanız A vitamininin görevlerini mutlaka öğrenmelisiniz.

a vitamini faydaları

A vitamini nelerde bulunur

A vitamini nelerde bulunur ?

A vitamini bir antioksidandır. Bu bitki veya hayvan kaynaklarından gelebilir. Bitki kaynakları renkli meyve ve sebzeler sayılabilir. Hayvansal kaynaklar arasında ise karaciğer ve tam yağlı süt vardır. A vitamini, tahıl gibi gıdalara da ilave edilir.

A vitamini faydaları

A vitamini aşağıdaki konularda rol oynar:
• Görme
• Kemik gelişimi ve büyümesi
• Üreme sistemi ve gelişme
• Hücre fonksiyonları
• Bağışıklık sistemi

A vitamini eksikliği

Vejetaryenler, küçük çocuklar ve alkolikler, kistik fibrozis ve Crohn hastalığı gibi karaciğer hastalıkları olanlar için ekstra A vitamini gerekebilir. Eğer A vitamini takviyesi almanız gerektiği konusunda tereddütleriniz hemen bir sağlık başvurun.

A vitamini görevleri

İlk keşfedilen A vitamini iyi görme, sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve hücre büyümesi için anahtardır. A vitamininin iki türü vardır. Birincisi retinoidlerdir. Bunlar Hayvansal ürünlerden gelir. İkincisi ise bitkilerden gelen Beta-karotedir.

Amerikan Kalp Derneği, A vitamini takviye desteğinin yararları ve riskleri hakkında yeterli bilimsel bilgi elde edilenceye kadar meyve, sebze ve tam tahıl içeren iyi dengelenmiş bir sağlıklı beslenme diyeti uygulayarak beta-karoten içeren antioksidanlar kullanmayı öneriyor. Yani A vitaminini takviyelerden değil de besinlerden almayı öneriyor.

A vitamini zararları

A vitamini de dâhil olmak üzere antioksidanların yüksek dozda alınması aslında yarardan çok zarar verebilir. Tek başına bir A vitamini takviyesi veya diğer antioksidanlarla birlikte alınımı, birden fazla çalışmanın analizine göre, tüm nedenlere bağlı ölüm riskinde artış ile ilişkilidir.

A vitamini ve cilt sağlığı

Retinoidler ya da retinoller yani hayvansal kaynaklardan elde edilen A vitamini kaynaları akne ve kırışıklıklar da dâhil olmak üzere diğer cilt hastalıkları için tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Oral yoldan alınan A vitamini, A vitamini düzeyi düşük kişilerde kızarıklıklarda ve kuru göz tedavisinde kullanılır. Ayrıca A vitamini löseminin belirli bir türü için kullanılmaktadır.

A vitamini ve hastalıkların tedavisi

A vitamininin kanser, katarakt ve HIV gibi diğer koşulların tedavisi üzerine etkisinin olup olmadığı incelenmiştir. Ancak bu araştırmalardan bir bu yönde bir sonuç elde edilememiştir.

Çoğu insan diyetinde ya da besinlerden yeterli A vitamini alır. Ancak, doktor A vitamini eksiklikleri olan kişilere A vitamini takviyesi önerebilir. A vitamini eksikliği olması en muhtemel kişiler sindirim bozuklukları gibi hastalıkları olan ya da çok fakir diyetleri olanlardır.

Yorum

  1. kader Mayıs 25, 2015
  2. emrullah Temmuz 10, 2015
  3. Sevim Eylül 11, 2015

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!