Afrodizyak ne demek?

Bu yazıyı okuduğunuzda afrodizyak ne demekafrodizyak bitkilerafrodizyak besinlerafrodizyak etkili yiyecekler nelerdir, erkeklik hormonu nedir, testosteron nedir, testosteron seviyesi nasıl artırılır gibi soruların cevaplarını öğreneceksiniz.

Afrodizyak nedir?

Afrodizyak isteği artıran genellikle bitkisel kökenli besinlerdir. Ancak bazı bitkisel olmayan besinler de afrodizyak etkisi gösterebilir.

Kadınlarda ve erkeklerde afrodizyak etkili yiyecekler farklılık gösterebilir. Yani erkeklerde isteği artıran bazı afrodizyak etkili yiyecekler kadınlarda artırmayabilir. Örneğin ginseng erkeklerde isteği artıran afrodizyak yiyecekler sınıfına girerken, kadınlarda isteği artırdığına dair yapılan çalışmaların sayısı fazla değildir. Ancak afrodizyak besinler ile ilgili şunu da belirtmek gerekir.

İyi uyku düzeni, yani günde en az 8 saat kaliteli bir uyku yaşamak, oksijenin hücrelere daha çok gitmesi yani düzenli spor yapmak bu afrodizyak besinler yani istek artırıcı  besinler kadar etkilidir. Ayrıca güneş ışığı ve temiz hava da afrodizyak etkisi gösterir.

Afrodizyak bitkiler ve afrodizyak besinler nelerdir?

Kadınlarda lifli besinler ve sebzeler afrodizyak etki gösterir. Kadınlarda afrodizyak bitkiler; patlıcan, ceviz, salatalık, domates,marul, kıvırcık, özellikle pişmiş domates, yulaf ezmesi, pırasa yemeği, ıspanak, zeytin, portakal, kayısı,elma, nar, üzüm, şeftali olarak sıralanabilir.

Kadınlarda afrodizyak besinler arasında, balık özellikle ton balığı, suda pişmiş et, zeytinyağı, uskumru balığı, palamut vardır.

Erkeklerde proteinli gıdalar genellikle afrodizyak besinler sınıfında sayılabilir. Örneğin etli besinler ve bazı bitkiler afrodizyak etki gösterir.

Erkeklerde afrodizyak bitkiler; ginseng, çörek otu, fındık, ceviz, badem, fıstık ezmesi, kekik, patlıcan, salatalık, domates, marul, kıvırcık, özellikle pişmiş domates, yulaf ezmesi, ıspanak, zeytin, portakal, kayısı,elma, nar, üzüm, şeftali olarak sıralanabilir.

Erkeklerde afrodizyak besinler arasında, yumurta, özellikle kırmızı et, balık özellikle ton balığı, suda pişmiş et, zeytinyağı, uskumru balığı, palamut vardır.

İsteği artıran afrodizyak besinler, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin yaptığı araştırmaya göre domates ve kayısı olarak tespit edilmiştir. Bu besinlerdeki vitaminlerin  isteği artırdığı görülmüştür.

Erkeklik hormonu: Testosteron

Erkeklik hormonu yani testosteron hormonu erkekler için güç demektir. Testosteron hormonunun seviyesini artırmadan vücut geliştirmeye çalışmak boşuna zaman, emek ve para kaybıdır.

Yıllardan beri vücut geliştirmeye çalışanlar bu hormonun seviyesini yükseltmeye çalışmak için kimyasal ilaçları kullanabilmektedirler. Bunun ne kadar sağlıklı ya da sağlıksız olduğu hala tartışılmaktadır. Ancak genel görüş sağlıksız ve vücut için çok tehlikeli olduğu yönündedir.

Biz bu yazıda vücut geliştirmek isteyen ya da erkeklik açısından daha sağlıklı olmak isteyenlerin testosteron seviyelerini nasıl artırabilecekleri üzerinde duracağız.

Vücut geliştirmek isteyenler için erkeklik hormonu

Testosteron seviyenizi artırmadan yaptığınız egzersizlerden çok fazla fayda göremezsiniz. Ancak bu hormonun seviyesini artırabilen yapay hormonların ya da ilaçların kullanılması da sağlık açısından büyük bir tehlike yaratıyor. Sağlığınız giderse vücut geliştirmenin hiç bir anlamı yok. Bir cesedin kasları olsa ne olur olmasa ne olur. Şakayı bırakalım ve ana konumuza geçelim.

Testosteron hormonunu doğal olarak artırmanın birçok yolu var. Bazen spor salonuna gelen vücut geliştirmeye yeni başlayanların yaptığı en büyük hata “Hocam ben sadece göğüs kaslarımı ve kol kaslarımı geliştirsem, bacaklara gerek yok.” diyerek sadece göğüs ve kollara odaklanmaktır. Bu durumda ne oluyor biliyor musunuz?

Testosteron seviyesl artamıyor maalesef. Halbuki testosteron hormonu artmış olsa vücut geliştirmeye yeni başlayan bu genç delikanlı çalışmalarından daha çok verim alacaktır ve kasları daha hızlı gelişmeye başlayacaktır. Testosteron hormonu arttıkça kas üretiminin arttığını biliyor musunuz?

Hipotezimiz şu testosteron seviyesinin yükselmesi kas oluşumunu tetikler. Gerekli literatüre bakıldığında yani yapılan bilimsel araştırmalar incelendiğinde testosteron hormonu seviyelerinin yüksek olduğu erkeklerdeki kas gelişimi daha hızlı gerçekleşmiş benden söylemesi. O halde yeni başlayan gençler sadece bir bölgeye odaklanmanız bir hata ve bu egzersizler (sadece kol ve göğüs çalışmak) testosteron seviyesini gerektiği kadar artırmaz.

Testosteron seviyesini artırmanın birinci yolu sizin de yukarıdaki paragraftan anladığınız üzere bir bölgeye odaklanmamak ve birkaç bölgeyi çalıştırmaktır. En iyi testosteron artırıcı yöntem ise bacak çalışmaktır. Bacak çalışmadan, karın çalışmadan testosteron seviyesi artmaz. O halde göğüs çalışmadan önce ısının, ısınma hareketlerinden sonra birkaç set bacak çalışın ve dinlendikten sonra artık göğüs çalışabilirsiniz. Bacak çalışarak testosteron seviyesini artırmış ve gerekli alt yapyı oluşturmuş olduktan sonra göreceksiniz ki göğüs çalışmanız daha verimli olacaktır. Kol çalışırken de aynı yolu takip edebilirsiniz.

Eğer bir erkeğin göbeği balkon gibi çıkmışsa testosteron seviyesinin düşük olduğu yorumu rahatlıkla yapılabilir. Yukarıda karın kası çalışmanın da testosteron seviyesini artırabileceğini söylemesem de ima ettim. O halde şimdi söylüyorum, eğer genetik bir rahatsızlığınız yoksa karın kası çalışmak göbeğinizdeki yağları eriteceğinden testosteron seviyenizi artırabilir. Egzersiz genel olarak bu hormonu etkiliyor. Dediğim gibi aşırısı da vücut geliştirmeyi özellikle şampiyonluk için yarışanları olumsuz etkileyebiliyor. Bazı yarışmalara katılan sporcular son iki ay uzak durmaya çalışıyorlar hatta duruyorlar.

Peki testosteron seviyeleri sadece egzersiz ile mi yükseliyor? Sevinmeniz için hemen söyleyeyim. Cevap tabiki hayır. Başlığımıza dikkat edecek olursanız testosteron seviyesini doğal yoldan artırmak için mükemmel öneriler demişim. Yani tek bir yol yok. Bir sürü yöntem var. Ben size en bilinenlerden bahsedeceğim. Egzersizden sonra testosteron seviyenizi artırmanın bir başka yolu da kaliteli beslenmekte yatıyor. Nasıl beslenirseniz testosteron seviyesi yükselir? Hangi gıdalar testosteron seviyenizi yükseltir? Hangi gıdalar testosteron düzeylerini azaltır?

Testosteron hormonu kas kütlesi inşası için mükemmel bir hormondur.Normal bir testosteron seviyesine sahip olmanın kendini iyi hissetme, enerjiyi artırma,

isteği artırma ve atletik performansı artırma gibi bir sürü faydaları vardır. Ancak bu faydaları gerçekleştirmek için yapay yollara değil doğal yollara ihtiyacınız var. Zira uzmanlar yapay testosteron hormonu kullanımının büyük zararları olduğu konusunda hemfikir gözüküyorlar. Zaten herşeyin yapayı zararlı değil mi? Bu nedenle testosteron seviyenizi doğal yoldan artırmanın yollarını bilmeniz çok önemlidir. Bir öncekiyazımızda testosteron seviyesini artırmanın bazı yollarından bahsetmiştik. Bu yazımızda testosteron seviyesini artıran doğal yiyeceklerden bahsetmek istiyoruz. Özellikle bor mineralinin testosteron seviyesini artırdığına dair yapılan birçok araştırma var. Bu nedenle öncelikle bor minerali bulunan başlıca besinleri listesini aşağıda oluşturduk.
Badem, Bal,Fındık, Elma, Hurma, Erik, Şeftali, Üzüm, Çilek, Brokoli, Sarımsak, Domates, Ginseng
Yukarıda saydığımız besinlerden özellikle bal bor minerali açısından çok zengindir. Ayrıca balda bulunan azot oksit  damarların açık kalmasında çok önemlidir.

D vitamini içeren gıdalar da testosteron seviyesinin artırılmasında % 85- 90 oranında kilit rol oynuyor. D vitamini içeren başlıca gıdalar

Güneş ışığı
Tereyağı
Balık çeşitleri
(ton, uskumru ve özellikle somon)
Yumurta
Peynir

Avokado yiyen erkeklerde testosteron seviyesinin arttığını gösteren bazı araştırmalar mevcuttur. Bu meyvenin aynı zamanda kötü kolesterol seviyelerini azalttığını gösteren çalışmalarda yapılmıştır. Kötü kolesterol seviyesinin azalması da damar sağlığı açısından çok önemlidir.

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!