Alkali Su Nasıl Elde Edilir?

Alkali beslenme kavramını yeni duyanlar ve kilo vermek isteyenler için evde alkali su nasıl yapılır sorusu büyük önem kazandı. Hem hastalıkları önlediği hem de zayıflatıcı etkisi olduğu iddia edildiği için alkali su yapımı merak konusu oldu. Siz de hiç para harcamadan alkali su nasıl elde edilir merak ediyorsanız doğru adrestesiniz.

Şanslısınız çünkü alkali su nasıl hazırlanır sorusunun tek bir cevabı yok. Alkali su hazırlamanın bir kaç farklı yolu var. Bütün yöntemler de az maliyetle uygulanabiliyor, bu sizin için oldukça iyi bir haber!

Tamam da alkali su elde edince ne olacak peki, ne faydasını göreceksiniz oldukça önemli sorular. En büyük faydası vücuttaki zararlı asidin etkisini söndürmeye yardımcı olmak. Ancak faydaları bununla bitmiyor. Sadece içtiğiniz suyun değil, yediğiniz diğer yiyeceklerin de alkali olanını seçtiğinizde hayatınızın olumsuzdan olumluya döndüğünü fark edeceksiniz.

Alkali Su Nasıl Hazırlanır ve Evde Alkali Su Nasıl Yapılır?

Alkali beslenme, vücutta fazla asit oluşturan gıdaların, alkali etki oluşturan gıdalara oranla daha az oranda tüketilmesidir. Bunu sağlamak için beslenme programınıza az asit oluşturan yiyecekleri ekleyebilir ve içtiğiniz suyu da alkali su haline getirebilirsiniz.

Hamburger, kola, ekmek ve tüm hamur işleri sindirildikten sonra yüksek asitli bir ortam oluştururlar. Bu yiyecekleri beslenme programından çıkarmak en akıllıca yoldur. Ancak bazen herkes kaçamak yapar. İşte o zaman alkali yiyecekler ve su imdadınıza yetişebilir.

Diyelim ki 1 bardak kola içtiniz ve hiç iyi yapmadığınızı da düşünmeye başladınız. O zaman hemen 2 bardak alkali su tüketerek kolanın vücutta oluşturacağı zararlı etkiyi bir miktar azaltabilirsiniz. Aynı durum et türleri için de geçerli. Uzmanlar neden etin yanında bol yeşil yapraklı sebzeler tüketilmesini önerir?

Büyük bir tavuk budu veya bol ketçaplı, mayonezli bir hamburger yediniz. Oturup ağlayacak haliniz yok tabi ki. Olumsuz etkiyi azaltmak için yemekten yarım saat sonra 3 bardak alkali su içebilirsiniz. Ayrıca et yerken yanında bir tabak haşlanmış brokoli veya bir kase haşlanmış ıspanak tüketerek kendinizi sağlama alabilirsiniz. Ancak alkali suda hiç kalori olmadığı için kilo da aldırmaz. Şimdi alkali su hazırlama yöntemlerine yakından bakalım.

Evde Alkali Su Nasıl Yapılır?

Suyu kaynatıp sonra soğumasını beklerseniz alkali bir su elde etmiş olursunuz. Ancak kabul etmek gerekir ki bu çok pratik bir yöntem değil. Alkali beslenmede çay içilmesi önerilmez ancak içtiğiniz çaydan arda kalan sıcak suyu dökmek yerine değerlendirebilirsiniz. Çaydanlıkta kalan su soğuduktan sonra daha alkali hale geçmiştir.

Alkali suyun tadı herkes için iyi olmayabilir. Siz de böyle bir probleme sahipseniz onu bir kilo verme ilacı olduğunu hayal edin. Zayıflamak ve hayal kurduğunuz vücuda kavuşmak için bu tada katlanmaya değmez mi? Hemen söyleyeyim yanlış anlaşılmasın tadı çok kötü değil!

Verilen oranlara dikkat edildiğinde alkali suyun tadı normal suyun tadından çok farklı olmaz. Kilo vermek ve daha sağlıklı olmak için oranlara dikkat etmek şartıyla içebilirsiniz. Ancak içmeden önce “Bismillah, hücrelerime şifa olsun inşallah.” dediğinizde vücudunuza direkt olumlu bir enerji vermiş olursunuz. Daha çok faydasını göreceğinizden endişeniz olmasın.

İngiliz Karbonatından Alkali Su Nasıl Elde Edilir?

Şimdi alkali su hazırlamanın en pratik yolunu söyleyelim. Eczaneden İngiliz karbonatı alın. Fiyatı hiç de pahalı değil merak etmeyin.

100 İngiliz karbonatı eczane fiyatı 8-9 lira civarında satılıyor. 100 gramı en az 5-6 ay kadar dayanabilir. Yani maliyeti yok denecek kadar az. Mümkün olan en büyük ambalajı alınız. Böylece daha karlı almış oluyorsunuz.

2 litre suyumuzun içine 1 yemek kaşığı İngiliz karbonatı koyalım. İyice karıştıralım. İşte size vücut için çok yararlı bir alkali su hazırlama yöntemi.

Limonla Alkali Su Nasıl Yapılır?

1 bardak suya 2-3 damla limon suyu sıkacaksınız hepsi bu. Bir çok kişi limonun asit etkisi yaptığını düşünse de limon vücutta alkali etki yapar. Böylece hem alkali su elde etmiş hem de limonlu suyun sayısız faydasından yararlanmış olursunuz. Nedir bunlar?

 • Günlük  C vitamini ihtiyacının bir kısmının karşılanması

Alkali Suyun Faydaları

alkali su nasıl hazırlanır

Alkali su nasıl elde edilir?

Alkali su demek ph değeri yüksek olan su ve yüzey gerilimi düşük su demektir. Peki insan vücudunun Ph’ı yaklaşık 7,4 tür. Alkali olduğu ya da hafif alkali olduğunu söyleyebiliriz. Eğer 7,35 altı asidik, üstü ise alkali yani bazik olarak kabul edilmektedir. 7,45 in üstü alkalidir. Peki ama yüzey gerilimi ne işe yarar veya neden içtiğimiz suyun yüzey geriliminin düşük olmasına dikkat etmeliyiz?

Yüzey gerilimini daha iyi anlayabilmek için sanki suyun etrafında ince esnek bir zar varmış gibi hayal edelim. Bu zar ne kadar kuvvetli olursa su o zardan dışarı çıkamaz ve hücreleriniz susuz kalır.

Bu zar ne kadar ince ise suyun o zarı patlatma olasılığı daha fazla olur ve hücrelerinize su ulaşabilir. Yani yüzey geriliminin fazla olması hücrelerinizi susuz bırakırken, yüzey gerilimin az olması hücrelerinize suyun daha kolay ulaşmasını ve suyun hücreler tarafından emilmesini hızlandırır.

Kızartma, hamur işi, kola, kahve, demli çay, et türleri, pasta, börek, kurabiye ve bunun gibi asit etkisi olan birçok gıdayı tükettiniz. İşte o gün alkali suyumuzu daha fazla oranda tüketmeye çalışırsak vücudu asidik ortamdan kurtarabiliriz.

En iyi yöntem vücutta asit etkisi oluşturan gıdaların mümkün olduğunca sınırlandırılarak tüketilmesidir. Yoksa yukarıda da ifade edildiği gibi hem asit etkisi oluşturan gıdaların tüketilmesi hem de bunların etkisini yok etmek için alkali yiyecekleri tüketmek sizi amacınıza ulaştırmayacaktır. Yani zayıflamak için yapılması gerekenler ne ise onları yapmak ve buna ek olarak alkali beslenme kurallarına da uymak sizi amacınıza ulaştıracak olan en kısa ve en sağlıklı yoldur.

Alkali Suyun Önemi

Asitli beslenmek vücuda her türlü açıdan olumsuz yönde etki eder. Örneğin hücreleri tahrip ederek her türlü hastalığa davetiye çıkarırlar. Çünkü mikroplar, bakteriler, virüsler gibi vücuda zararlı canlılar asitli ortamda daha çok çoğalırlar ve etkileri artar.

Eğer onların yaşayabilecekleri ortamı oluşturursanız bağışıklık sisteminiz de böylece zayıflar. Alkali su ve beslenme de ise bu canlıların yaşama oranları azalacaktır. Çünkü bazlar o canlıların yaşayabileceği asitli ortamı ortada kaldıracaktır.

Alkali su, hücrelerinizin daha iyi çalışmanızı sağlayacaktır. Böylece metabolizmanız hızlanacak ve vücudunuzun kilo verme eğilimi yükselecektir. Bunun dışında bazı yiyecekleri tüketerek aynı etkiyi sağlamak mümkün. Şimdi onlardan bir kaçını yakından tanıyalım.

Alkali Yiyecekler Listesi

Alkali yiyeceklerin önemi her geçen gün artmakta ve birçok diyet listesi de çoğunlukla alkali beslenme kurallarına oldukça duyarlı şekilde hazırlanıyor.

 1. Alkali su
 2. Zemzem suyu. Yüksek derecede alkali bir sudur.
 3. Sebzeler: Haşlanmış ıspanak, pazı ve brokoli gibi. Haşlanarak yenmesi önerilir.
 4. Tuzsuz zeytin ya da az tuzlu zeytin
 5. Pırasa
 6. Isırgan otu
 7. Salatalık
 8. Kabak
 9. Karbonat
 10. Kekik
 11. Turp çeşitleri: Kırmızı ya da kara turp
 12. Zerdeçal
 13. Zencefil
 14. Doğal tuz ya da kaya tuzu
 15. Zeytinyağı
 16. Çörek otu
 17. Kuşkonmaz
 18. Karpuz
 19. Kavun
 20. Hurma

Yukarıda bahsedilen besinler tüketildiğinde vücudunuzdaki asit oluşturan gıdaların etki oranlarını azaltabilirsiniz. Ya da diyet programınızda bu alkali beslenme listesindeki gıdalara ağırlık vererek vücudunuzu daha alkali yapabilir ve kısa sürede sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Bunların arasında en önemlisi kuşkusuz alkali sudur.

Yorum

 1. blank berrak Temmuz 13, 2015
 2. blank aras bey Temmuz 14, 2015
 3. blank nicat Temmuz 14, 2015
 4. blank nilüfer sipahi Temmuz 14, 2015
 5. blank polat Temmuz 15, 2015
 6. blank Ayhan Mahvi Temmuz 18, 2015
 7. blank sinem Temmuz 19, 2015
 8. blank marziye Temmuz 20, 2015
 9. blank midyat Ağustos 3, 2015
 10. blank Buket Ağustos 22, 2016
 11. blank Ahmed Mart 27, 2017

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!