Alkali su nasıl yapılır | Alkali su nasıl elde edilir?

Bugünkü yazımızda kilo vermek istiyorum diyenler için kilo vermede çok önemli bir etkiye sahip olan “Alkali su nasıl yapılır?” sorusunun cevabını öğreneceksiniz.

Alkali su nasıl elde edilir rehberi ile siz de hem ucuz hem de çok kolay bir şekilde kendi alkali suyunuzu hazırlayarak kısa sürede sağlıklı kilo vereceksiniz. Bu makalede sadece alkali su nasıl hazırlanır sorusunun cevabını değil aynı zamanda alkali suyun faydaları, “alkali beslenme“diyeti gibi konularda da önemli bilgiler kazanacaksınız. Hadi başlayalım.

Alkali su nasıl yapılır?

Alkali su nasıl elde edilir sorusunun cevabına geçmeden önce bilinmesinde fayda olan bazı önemli kavramlar üzerinde duralım. Bunlar alkali beslenme nedir, alkali beslenmenin faydaları, alkali suyun faydaları gibi temel konulardır.

Alkali beslenme nedir?

Alkali beslenme vücutta asit oluşturan gıdaların, vücutta bazik yani alkali etki oluşturan gıdalara oranla daha az oranda tüketilmesi olarak tanımlanabilir. Bu tanımdan yola çıkarak kesinlikle hamburger yemeyin, kola içmeyin diyemeyiz. Ancak tabi ki bu gıdaları tüketmeniz hiç bir diyetisyen tarafından önerilmez. Ancak diyelim ki bu gıdaları mecburen tükettiniz veya kola içmek zorunda kaldınız diyelim. Bu durumda siz 1 bardak kola içtiyseniz, buna karşılık 2 bardak alkali su tüketerek kolanın vücutta oluşturacağı asit oranını azaltabilirsiniz.

Başka bir örnek verecek olursak diyelim ki bol ketçaplı, mayonezli bir hamburger yediniz, bu durumda yine 3 bardak alkali su içebilir ya da bir tabak haşlanmış brokoli ya da bir kase haşlanmış ıspanak tüketebilirsiniz. Böylece hamburgerin de zararlı etkisini yok etmeniz mümkün olabilir. Ancak kola, hamburger, çikolata, çay, kahve, kümes hayvanlarının etleri, beyaz un ve beyaz şeker içeren gıdaları tükettiğinizde bu gıdalara karşın alkali besinleri ayrıca tüketmeniz demek ek kalori almanız demektir. O nedenle  alkali su nasıl hazırlanır sorusunun cevabını bilmek ve alkali su tüketmek kilo kontrolünde çok önemli bir etkiye sahip olacaktır. Çünkü alkali suda hiç kalori yoktur. Su içtikçe ek kalori almamış olursunuz.

En iyi yöntem vücutta asit etkisi oluşturan gıdaların mümkün olduğunca sınırlandırılarak tüketilmesidir. Yoksa yukarıda da ifade edildiği gibi hem asit etkisi oluşturan gıdaların tüketilmesi hem de bunların etkisini yok etmek için alkali yiyecekleri tüketmek sizi amacınıza ulaştırmayacaktır. Yani zayıflamak için yapılması gerekenler ne ise onları yapmak ve buna ek olarak alkali beslenme kurallarına da uymak sizi amacınıza ulaştıracak olan en kısa ve en sağlıklı yoldur.

Alkali beslenmenin önemi

Alkali beslenmenin vücudumuzda asit etkisi yaratan besinleri daha az tüketmek olduğunu yukarıda ifade etmiştik. Asitli beslenmek vücuda her türlü açıdan olumsuz yönde etki eder.Örneğin hücreleri tahrip ederek her türlü hastalığa davetiye çıkarırlar. Çünkü mikroplar, bakteriler, virüsler gibi vücuda zararlı canlılar asitli ortamda daha çok çoğalırlar ve etkileri artar.

Eğer siz onların yaşayabilecekleri ortamı oluşturursanız bağışıklık sisteminiz de böylece zayıflar. Alkali beslenme de ise bu canlıların yaşama oranları azalacaktır. Çünkü alkali beslenme o canlıların yaşayabileceği asitli ortamı ortada kaldıracaktır. Aynı zamanda alkali beslenme hücrelerinizin daha iyi çalışmanızı sağlayacaktır. Böylece metabolizmanız hızlanacak ve vücudunuzun  kilo verme eğilimi yükselecektir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgiler için sizlere özel olarak hazırladığımız “alkali beslenme önerileri” başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Alkali beslenme listesi

Alkali beslenmenin önemi her geçen gün artmakta ve birçok diyetisyen de artık verdiği diyetlerde alkali beslenme kurallarına uyma konusunda çok duyarlı davranıyorlar.  Diyetler artık artık alkali beslenme listesi kapsamında hazırlanıyor. Siz de alkali beslenme listesi hazırlamak istiyorsanız aşağıda önerilen gıdaları bolca tüketmeniz önerilmektedir.

 1. Alkali su: Bu yazıda nasıl yapıldığını öğreneceksiniz.
 2. Zemzem suyu. Yüksek derecede alkali bir sudur.
 3. Sebzeler: Haşlanmış ıspanak, pazı ve brokoli gibi. Haşlanarak yenmesi önerilir.
 4. Tuzsuz zeytin ya da az tuzlu zeytin
 5. Pırasa
 6. Isırgan otu
 7. Salatalık
 8. Kabak
 9. Karbonat
 10. Kekik
 11. Turp çeşitleri: Kırmızı ya da kara turp
 12. Zerdeçal
 13. Zencefil
 14. Doğal tuz ya da kaya tuzu
 15. Zeytinyağı
 16. Çörek otu
 17. Kuşkonmaz
 18. Karpuz
 19. Kavun
 20. Hurma

Yukarıda bahsedilen besinler tüketildiğinde vücudunuzdaki asit oluşturan gıdaların etki oranlarını azaltabilirsiniz. Ya da diyet programınızda bu alkali beslenme listesindeki gıdalara ağırlık vererek vücudunuzu daha alkali yapabilir ve kısa sürede sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Bunların arasında en önemlisi kuşkusuz alkali sudur. İşte nedenleri:

Alkali suyun faydaları

alkali su nasıl hazırlanır

Alkali su nasıl elde edilir?

Alkali su demek ph değeri yüksek olan su ve yüzey gerilimi düşük su demektir aslında. Peki insan vücudunun Ph’ı yaklaşık 7,4 tür. Alkali olduğu ya da hafif alkali olduğunu söyleyebiliriz.  Eğer 7,35 altı asidik, üstü ise alkali yani bazik olarak kabul edilmektedir. 7,45 in üstü alkalidir. Peki ama yüzey gerilimi ne işe yarar veya neden içtiğimiz suyun yüzey geriliminin düşük olmasına dikkat etmeliyiz?

Yüzey gerilimini daha iyi anlayabilmek için sanki suyun etrafında ince esnek bir zar varmış gibi hayal edelim. Bu zar ne kadar kuvvetli olursa su o zardan dışarı çıkamaz ve hücreleriniz susuz kalır. Ancak bu zar ne kadar ince ise suyun o zarı patlatma olasılığı daha fazla olur ve hücrelerinize su ulaşabilir. Yani yüzey geriliminin fazla olması hücrelerinizi susuz bırakırken, yüzey gerilimin az olması hücrelerinize suyun daha kolay ulaşmasını ve suyun hücreler tarafından emilmesini hızlandırır.

Fizik derslerini sevenler ya da bilenler o derste aslında yüzey geriliminin nasıl artırılıp azaltılabileceğini bilirler. Yüzey gerilimi ile ilgili şu açıklayıcı örneği dikkatli okuyun.  Çok basit günlük yaşamdan bir örnek verelim. Çamaşırı nasıl daha temiz yıkarız? Bu sorunun cevabını aranızda bilmeyen yok sanırım. Nasıl daha temiz yıkarız? Suyun sıcaklığını artırırız ve deterjan koyarız dediğinizi duyar gibiyim.  Bunları yapınca ne oluyor suyun yüzey gerilimini azaltmış oluyorsunuz. Böylece su çamaşır tarafından daha kolay çekiliyor ve kirler daha çabuk çıkmış oluyor.

alkali su nasıl hazırlanır

Alkali su nasıl yapılır?

Peki bu anlatılanların alkali su ve alkali beslenme ile ne ilgisi var diyeceksiniz biliyorum. Bu yöntemlerden sabunu, deterjanı suyumuza katıp içemeyeceğimize göre alkali su nasıl hazırlanır? Sabun ve deterjan baziktir yani alkalidir. O halde bunlar yerine konulabilecek ama insana zarar vermeyecek başka bir alkali ürün bulmalıyız. Hadi şimdi öğrenelim alkali su nasıl elde edilir? “Sonunda geldik.” dediğinizi ve “Lafı neden bu kadar uzattın?” dediğinizi de duydum ancak bunlar çok önemli bilgilerdi ve önemi anlamanız gerekiyordu.

Alkali su nasıl hazırlanır?

Evet şimdi gelelim merakla beklediğiniz sorunun cevabına… Alkali su hazırlamak gerçekten çok basit. Öncelikle suyu kaynatmak ve soğutup içmek alkali bir su örneğidir. Ancak içtiğiniz her suyu kaynatın, sonra ılıtın ve için çok kolay ve pratik bir yöntem değil biliyorum. Bunun için eğer çay içiyorsanız – ki bu alkali beslenmede önerilmez, en azından çok açık içmeye gayret gösterin – çaydanlıkta kalan suyu atmayın ve onu soğutup içebilirsiniz.

Bir başka yöntemde bir bardak suya 2-3 damla limon suyu sıkmaktır unutmayın. Bir çok kişi limonun asit etkisi yaptığını düşünse de limon vücutta bazik yani alkali bir etkiye sahiptir.

Şimdi alkali su hazırlamanın en pratik yolunu söyleyelim. Eczaneden ingiliz karbonatı alın. Fiyatı hiç de pahalı değil merak etmeyin. Yanlış hatırlamıyorsam 200 gramı 3 lira filandı. Belki de daha ucuz da olabilir. Mümkün olan en büyük ambalajı alınız. Böylece daha karlı almış oluyorsunuz. Neyse alkali suyu şöyle hazırlıyoruz. 2 litre suyumuzun içine 1 yemek kaşığı ingiliz karbonatı koyalım. İyice çalkalayalım. İşte size vücut için çok yararlı bir alkali su hazırlama yöntemi.

Bazıları alkali suyun tadını beğenmeyerek içmek istemeyebiliyor. Ama size tavsiyem onu su değil de bir kilo verme ilacı olarak kabul edin. Zayıflamak ve hayal kurduğunuz vücuda kavuşmak için buna değmez mi?  Ayrıca verilen oranlara dikkat ettiğinizde alkali suyun tadı normal suyun tadı ile neredeyse aynı gibi olur yanlış anlaşılmasın. Tadı dert etmeyin kilo vermek ve daha sağlıklı olmak için için gitsin ne olacak. “Bismillah, hücrelerime şifa olsun inşallah.” deyin ve için. Bu sizin faydanıza…

Diyelim ki  kızartma, hamur işi, kola, kahve, demli çay, et türleri, pasta, börek, kurabiye ve bunun gibi asit etkisi olan birçok gıdayı tükettiniz. İşte o gün alkali suyumuzu daha fazla oranda tüketmeye çalışırsak vücudu asidik ortamdan kurtarabiliriz.

Bu makalemizde alkali su nasıl yapılır ve alkali su nasıl hazırlanır sorularının cevaplarını vermekle kalmadık aynı zamanda bu alkali su nasıl elde edilir rehberi ile alkali beslenme nedir, alkali beslenme listesi ve alkali suyun faydaları gibi çok önemli konular hakkında da önemli bilgiler verdik.  Siz de alkali su nasıl yapılır rehberindeki bilgileri uygulayarak kısa sürede sağlıklı bir şekilde kilo vererek hayalinizdeki vücuda kavuşabilirsiniz.

Yorum

 1. berrak Temmuz 13, 2015
 2. aras bey Temmuz 14, 2015
 3. nicat Temmuz 14, 2015
 4. nilüfer sipahi Temmuz 14, 2015
 5. polat Temmuz 15, 2015
 6. Ayhan Mahvi Temmuz 18, 2015
 7. sinem Temmuz 19, 2015
 8. marziye Temmuz 20, 2015
 9. midyat Ağustos 3, 2015
 10. Buket Ağustos 22, 2016
 11. Ahmed Mart 27, 2017

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!