Bosu topu egzersizleri | Faydaları

Bosu topu egzersizleri

Bosu topu egzersizleri gittikçe popüler olmaya başladı. Nedeni ise hem evde rahat bir şekilde kullanılabilmesi, fazla yer kaplamaması hem de diğer spor aletlerine göre daha maliyetli olmasıdır. Eğer evde vücut geliştirme sehpası olması sorun oluyorsa bosu topu bir alternatif olabilir.

bosu topu hareketleri

Bosu topu egzersizleri

Doğru vücut geliştirme programları uygulanırsa BOSU topu ile vücut geliştirmek mümkündür. Bu yazıda bosu topu nedir, en iyi bosu topu egzersizi hangisidir ve özellikle vücut geliştirmede bosu topu nasıl daha etkili bir şekilde kullanılabilir gibi soruların cevaplarını da öğrenmiş olacaksınız.

Bosu topu hakkında ayrıca dayanıklılık ve güç artırma için hangi bosu topu egzersizleri nasıl kullanılır rehberi niteliği taşıyan bu makalede bosu topu hakkında her şeyi öğreneceksiniz.

Bosu topu nedir?

Bosu topu farklı nedenlerle kullanılan içine hava doldurulmuş yarım kubbe şeklinde olan eşsiz bir araçtır. Bu harika araç, bir üstünlük, çeviklik ve dayanıklılık kazanmak isteyen herkes için etkili bir şekilde kullanılabilir. Özellikle kilo vermek istiyorum diyenler, fitness yapanlar, futbolcular ve vücut geliştirmeciler için çok ciddi bir alternatiftir. Kesik bir karpuzun büyültülmüş haline benzetilebilir.

Bosu Topu Egzersizleri

Kullanımı giderek yaygınlaşan BOSU Topu ile spor salonlarında çoktan yerini aldı. BOSU topu ortadan ikiye bölünmüş bir pilates topuna benzer. Ayrıca doğru egzersiz yöntemleri ile pilates topundan daha yararlı bir şekilde kullanılabilir. Zira pilates topu ile vücut geliştirme hem zor hem de tehlikelidir. Ancak BOSU topu ile vücut geliştirme daha kolay ve etkilidir.

Bazı kaynaklarda BOSU topunun hipertrofi açısından az etkili olduğu yorumları var ancak buna katılmak mümkün değil. Bu tamamen uyguladığınız vücut geliştirme programı ve yaptığınız vücut geliştirme hareketleri ile ilgilidir. İkisinin de kullanım amaçları birbirinden farklı olduğu için Bosu topu ile pilates topunu karşılaştırmak her ne kadar doğru olmasa da pilates topunda iki tarafı kullanabilme özelliği yoktur. Bosu topunun ise iki tarafı da kullanılabilir.

Bazı kaynaklarda pilates topu ile vücut geliştirme ile hareketler var ancak yapılan çalışmalarda bunun pek de sağlıklı olmadığına dair sonuçlar mevcuttur. Bosu topu egzersizlerinde bosu topunun yuvarlak tarafı alta getirilirse denge egzersizlerine olanak sağlarken, düz kısmı alta getirildiğinde fitness ve vücut geliştirme egzersizleri etkili bir şekilde yapılabilir.

Bosu topunun en önemli 10 faydası

Step tahtasını duymuşsunuzdur ondan daha yararlı, efektif ve eğlencelidir. Bosu topu ile yapılabilecekler:

1. İnip çıkma hareketleri ile tüm vücut kaslarının çalışmasını sağlanabilir.
2. Denge egzersizleri
3. Vücut geliştirme hareketleri ile her vücut kasının gelişimini sağlanabilir.
4. Fitness hareketleri ile kilo vermeye yardımcı inceltme hareketleri yapılabilir.
5. Bütünleşik hareketlerle de güç, denge, çeviklik ve dayanıklılık açısından ilerlemeler kaydedilebilir.
6. Bosu topu ile çalıştırılamayacak kas grubu yoktur. Bacak kaslarınızı, karın kaslarınızı, göğüs kaslarınızı, omuz kaslarınızı, kol kaslarınızı, sırt kaslarınızı yani bütün vücut kaslarınızı bosu topu ile çalıştırabilir ve ağırlık ekleme yoluyla da bu sayılan kas gruplarını sadece çalıştırmakla kalmaz aynı zamanda geliştirebilirsiniz.
7. Kalp ve dolaşım sistemini harekete geçirmek ve kalp kasını güçlendirmek için ya da kardiovasküler anlamda da etkili bir şekilde hazırlanacak olan egzersizler ile çok faydalı olabilir.
8. Bosu topu egzersizleri düzenli yapıldığından ve sağlıklı bir kilo verme diyeti ile desteklendiğinde kilo vermek istiyorum diyenler için de çok ciddi bir seçenek olarak düşünülebilir. Ancak kilo vermede öncelikle önemli olan beslenme programınız olduğunu unutmayın. Yani, gerçekçi olalım, sağlıklı beslenme önerilerine hiç uymadan sadece bosu topu ile zayıflamak bir hayaldir.
9. Vücut geliştirme programı uygulayanlar  aynı zamanda ısınma hareketlerini bosu topu ile de yapabilirler.
10. Bel fıtığı, postür bozuklukları olan hastalar da fizik tedavi uzmanlarının kontrolünde bu aletten yararlanabilirler.

En iyi bosu topu egzersizleri

Bosu topu ile yapılabilecek en iyi üç egzersiz ile animasyonlarımız aşağıdadır. Peki en iyi derken bu sizin amacınıza göre değişiklik gösterebilir. Örneğin sağlıklı yaşam, sağlamlık, çeviklik ve dayanıklılık için en iyi bosu topu egzersizleri şınav, tek kol şınav ve mekik olarak sıralanabilir. İşte en iyi bosu topu egzersizleri animasyonları:

1. BOSU topu ile şınav hareketi (push ups)

 

2. BOSU topu ile tek kol şınav hareketi

3. Bükük Diz Kalkış hareketi

 

Bosu topu ile vücut geliştirme egzersizleri

BOSU topu sadece kilo vermek ve fitness yapmak için geliştirilmiş bir alet değildir. Aynı zamanda onunla vücut geliştirme harekeleri de yapabilirsiniz. Bu hareketlerle ilgili daha ayrıntılı bilgiler için “Vücut geliştirmede bosu topu” başlıklı yazımızı okuyun. Sanıldığının aksine vücut geliştirmede bosu topu ile oldukça gözle görülür bir değişim yaratabilirsiniz. Tabi ki kaslarınızı geliştirmek için etkili bir vücut geliştirme beslenme programı uygulamanız gerektiğini unutmayın.

Yorum

  1. esra Nisan 30, 2015
  2. sema Mayıs 6, 2015
  3. denizz Mayıs 11, 2015
  4. harun can Haziran 16, 2015

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!