Boy Uzatma Egzersizleri – En Etkili 5 Hareket

Boy uzatma egzersizleri ile düzenli bir çalışma sonucunda boyunuzda 7-8 cm kadar fark olabilir. Ancak bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu şartlar nelerdir, daha uzun boylu olmak için egzersiz faydalı olur mu, eğer faydalıysa boy uzatma hareketleri nelerdir, hangi egzersizleri ne kadar ve nasıl uygulamak gerekiyor merak ediyorsanız bu yazı tam size göre.

Yıllardır vücut geliştirme ve fitness antrenörü olarak görev yaptığım spor salonlarında o kadar çok kısa boylu ve bundan memnun olmayan gençle karşılaştım ki hangisinin başarılı olabileceğini kestiriyorum. Ben bir program yazmadan önce rehberliğini yaptığım kişinin tüm özelliklerini öğreniyorum.

Öğrencimin beslenme biçiminden, hobilerine sigara kullanma durumundan, hangi hastalıkları geçirdiğine kadar her şeyi hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyorum.

İster vücut geliştirme programı olsun, isterse başka bir amaca yönelik olsun kısa boydan memnuniyetsizlik söz konusu ise bu mutsuzluğu ortadan kaldırabilecek olan boy uzatmak için önerilen en etkili egzersizleri de yapmalarını söylüyorum.

Kişinin herhangi bir açıdan mutsuz olması tüm çalışma motivasyonun olumsuz etkileyebiliyor. Sonuçta kişinin mutlu olması onu diğer alanlarda da daha başarılı kılıyor.

Boy Uzatma Egzersizleri

Şimdi sıkı durun. Size en az boyundan memnun olmayan yaşları 17 ile 22 arasında olan 250 öğrencim ile uyguladığım bir çalışmadan bahsetmek istiyorum. Bu çalışma 2012 yılları ile 2018 yılları arasında gerçekleşti.  Öğrencilerin beslenme düzeyleri aşağı yukarı aynıydı ve onlar spor salonu diyetisyeni tarafından hazırlanan beslenme programları ile beslendiler.

Öğrencilerime düzenli olarak 1 yıl boyunca aşağıda sunduğum egzersizleri uygulattım. Daha önce de söylediğim gibi beslenme açısından öğrenciler arasında anlamlı bir farklılık yoktu. Araştırma hakkında çok fazla bilgi veremiyorum çünkü makalemiz uluslararası bir dergide yayınlanmak üzere kabul edildi. Zaten burada bilimsel verilerle sizi yormak da istemem.

Boy Uzatmak İçin En Etkili 5 Egzersiz

Yaptığım araştırmada öğrencilerim boy uzatmak için yapılan egzersizler nelerdir diye sorduğunda şunları önerdim.

1.Bar Hanging

Her gün 1,5 dakika veya haftada en az 5 gün 2 dakika

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Riccardo Collins Motus (@riccardocollins)’in paylaştığı bir gönderi ()


Bu hareket özellikle postür düzeltmeyi ve omurlar arasındaki mesafenin açılmasını sağladığı için düzenli olarak yapıldığında duruşunuzu değiştirir. Daha dik durmaya özen gösterir hale gelirsiniz. 1 yıl boyunca uygulandığında 2-3 cm kadar uzayabilirsiniz.

2.Cobra Strech

Haftada 3 gün 20 tekrar

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Robbie Geary (@robbiegeary_)’in paylaştığı bir gönderi ()


Yüzüstü karnınızın üzerine uzanın ve ayaklarınızı hafif açın. Avuç içlerinizi tam omuz hizasında yere yapıştırın. Sonra kuyruk sokumundan esneyerek yavaşça kalkın. Başınız karşı yukarıya baksın. Derin derin 3 kez nefes alın. Haftada 3 sefer ve 20 tekrar olmak üzere 1 yıl boyunca düzenli olarak uygulayın. Ancak bel fıtığı gibi bir probleminiz varsa doktorunuza danışmadan uygulamanızı önermem.

3.Spot Jump

Haftada en az 5 gün 3 set – 10 tekrar

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Poras Patil (@poraspatil)’in paylaştığı bir gönderi ()

4.Rope Skipping

Haftada 3 kez 2 dakika

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Sparkling Skippers (@sparkling_skippers_tsg)’in paylaştığı bir gönderi ()

5.Basketbol Smaç

Haftada 1 gün yaklaşık 1 saat

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Basketball Videos 🎥🏀 (@slameds)’in paylaştığı bir gönderi ()

Yukarıda önerilen boy uzatma egzersizleri herkes için uygun olmayabilir. Herkesin beslenmesi aynı değil. Dinlenme durumları farklı. Bu nedenle egzersizlere başlamadan önce iyi besleniyor muyum diye kendinize sorun. Egzersizlere başlamadan önce boy uzatmak için nasıl beslenmek gerekiyor bilmeniz çok önemli. Sigara içiyorsanız bir an önce bırakın. Boy uzatmak için gerekli olan şartlar nelerdir, kaç yaşına kadar boy uzar, nasıl beslenmeli, ne yemeli ne içmeli hepsini boy uzatma yöntemleri başlıklı yazımda anlatmıştım. Ona göz atmanızı öneririm.

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!