Boy Uzatma Egzersizleri – En Etkili 5 Hareket

Boy uzatma egzersizleri işe yarar mı veya gerçek mi diyorsanız şu konuda anlaşalım. Eğer sağlıklı besleniyorsanız cevap evet. Ancak tütün kullanımı varsa iyi beslenmiyorsanız hayır tam verim almanız maalesef mümkün değil! Yani sağlıklı beslenirseniz boy uzatma hareketleri ile düzenli bir çalışma sonucunda boyunuzda 7-8 cm kadar fark olabilir. Ancak bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu şartlar nelerdir, daha uzun boylu olmak için egzersiz faydalı olur mu, eğer faydalıysa boy uzatma hareketleri nelerdir, hangi egzersizleri ne kadar ve nasıl uygulamak gerekiyor merak ediyorsanız bu yazı tam size göre.

Yıllardır vücut geliştirme ve fitness antrenörü olarak görev yaptığım spor salonlarında o kadar çok kısa boylu ve bundan memnun olmayan gençle karşılaştım ki hangisinin başarılı olabileceğini kestiriyorum. Ben bir program yazmadan önce rehberliğini yaptığım kişinin tüm özelliklerini öğreniyorum.

Öğrencimin beslenme biçiminden, hobilerine sigara kullanma durumundan, hangi hastalıkları geçirdiğine kadar her şeyi hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyorum.

İster vücut geliştirme programı olsun, isterse başka bir amaca yönelik olsun kısa boydan memnuniyetsizlik söz konusu ise bu mutsuzluğu ortadan kaldırabilecek olan boy uzatmak için önerilen en etkili egzersizleri de yapmalarını söylüyorum.

Kişinin herhangi bir açıdan mutsuz olması tüm çalışma motivasyonun olumsuz etkileyebiliyor. Sonuçta kişinin mutlu olması onu diğer alanlarda da daha başarılı kılıyor.

En Etkili Boy Uzatma Egzersizleri

Şimdi sıkı durun. Size en az boyundan memnun olmayan yaşları 17 ile 22 arasında olan 250 öğrencim ile uyguladığım bir çalışmadan bahsetmek istiyorum. Bu çalışma 2012 yılları ile 2018 yılları arasında gerçekleşti.  Öğrencilerin beslenme düzeyleri aşağı yukarı aynıydı ve onlar spor salonu diyetisyeni tarafından hazırlanan beslenme programları ile beslendiler.

Öğrencilerime düzenli olarak 1 yıl boyunca aşağıda sunduğum egzersizleri uygulattım. Daha önce de söylediğim gibi beslenme açısından öğrenciler arasında anlamlı bir farklılık yoktu. Araştırma hakkında çok fazla bilgi veremiyorum çünkü makalemiz uluslararası bir dergide yayınlanmak üzere kabul edildi. Zaten burada bilimsel verilerle sizi yormak da istemem.

Boy Uzatmak İçin En Etkili 5 Egzersiz

Boy uzatma egzersizleri gerçek mi değil mi hala inanmak istemeyenler var. Böyle düşünenlere hemen söyleyeyim. Evet gerçek! Eğer bir şey yapmazsan boyun kesinlikle uzamaz. Ancak günde 10-15 dakika sürecek bir egzersiz için bu kadar düşünme ve aksiyona geç. Hayalini gerçekleştirenler cesur olup aksiyona hazır olanlardır.

Boy uzatma egzersizleri işe yarar mı diye endişe etmen doğal, seni anlıyorum. Sağlıklı bir beslenme programı ile boy uzatan egzersizleri birlikte yaptığında başarı olman kaçınılmaz. Videoda hareketleri gösterdim.

1.Bar Hanging (Barda sallanma veya asılma)

Her gün 1,5 dakika veya haftada en az 5 gün 2 dakika şeklinde uygulanabilir. Bu hareket özellikle postür düzeltmeyi ve omurlar arasındaki mesafenin açılmasını sağladığı için düzenli olarak yapıldığında duruşunuzu değiştirir. Daha dik durmaya özen gösterir hale gelirsiniz.

1 yıl boyunca uygulandığında 3-4 cm kadar uzayabilirsiniz.

2.Cobra Stretch (Kobra)

Boy uzatan egzersizler arasında en etkili olanlardan biri de kobra gerilmesidir. Haftada 3 gün 20 tekrar şeklinde uygulanması boy uzatmak için oldukça etkili sonuçlar verebilir.

  • Yüzüstü karnınızın üzerine uzanın ve ayaklarınızı hafif açın. Avuç içlerinizi tam omuz hizasında yere yapıştırın. Sonra kuyruk sokumundan esneyerek yavaşça kalkın.

Başınız karşı yukarıya baksın. Derin derin 3 kez nefes alın.

Haftada 3 sefer ve 20 tekrar olmak üzere 1 yıl boyunca düzenli olarak uygulayın. Ancak bel fıtığı gibi bir probleminiz varsa doktorunuza danışmadan uygulamanızı önermem.

3. İp Atlama

Kim ne derse ip atlama ve zıplama hareketleri boy uzaması için oldukça etkili egzersizlerdir. Ancak sağlıklı beslenme düzenine sahip değilseniz, tütün kullanımı varsa tabi ki etkisi az olacaktır.

Haftada en az 5 gün 3 set – 10 tekrar şeklinde uygulanması ile gözle görülür bir değişim sağlayabilir.

4. Köprü Hareketi

Haftada 3 kez 2 dakika boyunca köprü egzersizi yapın ve farkı görün. Bu egzersize başladıktan hemen sonra boyunuzun en az 1 cm uzadığına tanık olacaksınız. Zaten her insanda 1 cm kısa durmasına neden olan duruş bozuklukları vardır.

5. Yüzme

Haftada 1 veya 2 gün yaklaşık 1 saat yüzmeniz size hem esneklik kazandırır hem de duruşunuzu düzeltir. Böylece boyunuz uzar. Ancak boy uzamasına yardımcı yiyecekleri mutlaka tüketmeniz gerekir.

6. Bisiklet Sürmek

Haftada 1 gün 1 saat kadar bisiklet sürmek boy uzamasına yardımcı olabilir. Sağlıklı beslenin ve protein oranını artırın. Her gün 30 gram ahududu yiyin ve farkı görün. Boy uzatma egzersizleri işe yarıyor mu diyenlere uzun boyunuzu göstererek cevabınızı verebilirsiniz.

7. Esneme Hareketi

Özellikle her gün ayaklara dokunma işlemini 3-4 dakika kadar uygulayın. Bu omurlar arasındaki mesafenin açılmasını sağlar ve kısa sürede daha uzun boylu olabilirsin. Ancak doğru yapmak için bir uzmandan destek almanı veya aşağıda senin için hazırladığım videoyu seyredebilirsin.

Boy uzatan egzersizlerin nasıl yapıldığını öğrenmek için hemen aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Yukarıda önerilen boy uzatma egzersizleri herkes için uygun olmayabilir. Herkesin beslenmesi aynı değil. Dinlenme durumları farklı. Bu nedenle egzersizlere başlamadan önce iyi besleniyor muyum diye kendinize sorun. Egzersizlere başlamadan önce boy uzatmak için nasıl beslenmek gerekiyor bilmeniz çok önemli. Sigara içiyorsanız bir an önce bırakın. Boy uzatmak için gerekli olan şartlar nelerdir, kaç yaşına kadar boy uzar, nasıl beslenmeli, ne yemeli ne içmeli hepsini boy uzatma yöntemleri başlıklı yazımda anlatmıştım. Ona göz atmanızı öneririm.

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!