Kaliteli beslenmeKilo verme yöntemleriDiyet yemekleriKilo alma yöntemleriVücut geliştirme hareketleri

Çılbır tarifi

Çılbır tarifi: Sağlıklı kilo almak ya da vücut geliştirme hareketleri yapanlar için çok etkili bir öğün olabilir.

Kilo almak istiyorum diyenler sabah kahvaltısında, vücut geliştirme yapanlar ise egzersizlerden sonra tüketebilir. Spordan yarım saat sonra yiyeceğiniz çılbır hasar gören kaslarınıza protein yollamak için iyi bir yöntemdir ancak çoğu kişi protein tozlarına bir sürü paralar ödüyor.

Çılbır tarifinden kilo vermek istiyorum diyenler de yararlanabilir. Ancak burada verilen besin miktarlarının 4’e bölünmesi gerekir.

Çılbır, içinde yumurta ve yoğurt bulunması sebebiyle kaliteli bir protein kaynağıdır.

Bir de yumurta ve yoğurttaki proteinlerin bileşimi daha güçlü bir etki yapar kaslara. Ayrıca margarin enerji verirken, sirke bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar.

Gerekli malzemeler

2,5 bardak su
1 bardak yoğurt
5 yumurta
1,5 yemek kaşığı sirke
2 yemek kaşığı margarin
1 tutam tuz
1 tutam kırmızı biber

Çılbır tarifi hazırlanışı

çılbır nasıl yapılır?
Çılbır tarifi

2,5 su bardağı su, tuz ve sirke geniş bir tencerede kaynatılır.
Yumurtalar büyük bir özenle ayrı ayrı kaynayan suyun içine kırılır ve bir yumurtayı kırıldıktan sonra biraz bekleyip diğer yumurta kırılır. Bu durumda kırılan yumurtanın diğer yumurtaya yapışmamasına dikkat edilir.
Yumurtaların her tarafı piştikten sonra tenceredeki suyla birlikte kevgire konulur ve böylece yumurtalar ayrılmış olur. Yumurtalar ayrıca bir tabağa konulur.
İyice çırpılan yoğurt yumurtaların üzerine konulur.
Bu aşamadan sonra yoğurdun üzerine de yağdan ve kırmızı biberden oluşan sosu eklenir. Bunun için küçük bir tava yeterlidir. (Yağı eritip içine kırmızı biber koyun.)
Sonuç olarak afiyetle yenilebilir.

Spor yapanlara yararları

Kaslar için kaliteli ve sağlıklı bir protein ve enerji kaynağıdır.
Testosteron seviyesini artırarak kaslanmayı hızlandırır.

9 yorum

  • Denemiştim bir defa bunu ama sırf meraktan, ben yakında mide problemim geçince yoga dersleri alma istiyorum ondan sonra spor salonlarına gidicem nasipse sağlığı unuttuk bu sıra işten güçten.

  • Öncelikle geçmiş olsun…eğer midenizde problem varsa çılbır tarifinde zeytinyağı ve çörek otunu tavsiye edebilirim. Yoga ile ilgili yazılarımız ve videolarımız olacak.. Ayrıca çörek otu ile ilgili bir makalemiz olacak bizi izlemeye devam edin…

  • Şu çılbırı çok seviyorum. Ancak dediğiniz gibi kilo almak için ideal bir yemek. Bizim gibi kilo vereceğim diye koşu bantında 1 saat koş sonra çılbır ye 🙂 Niye tadı güzel yiyecekler kilo aldırır offff ya :

  • kilo almak isteyenler için de kilo vermek isteyenler için de ideal bir protein deposu çılbır ancak tek başına yeterli değil. çılbırı nasıl tüketeceğiniz önemli, öğün sayınız nasıl olacak? hepsi düşünülmeli…

  • Ne güzel yiyecek türüdür bu. Ancak ben bunu normal şekilde yiyordum, kilo vermesi gerekenlerin miktarı düşürmesi gerekiyormuş. Teşekkürler

  • kilo vermek istiyorsanız bu tarifteki miktarın yarısını yemelisiniz. hatta biraz daha azını….yüzde 40 ını diyelim:)

  • Cılbırın önemli bir destek besini olduğunu duymuştum. Tarifinin de buradan ayrıntılı bir biçimde belirtilmesi iyi olmuş.

  • Kilo almak için idealse hemen bu tarifi denemem lazım. Ben yumurtayı daha çok haşlama ya da yağda severim özellikle kahvaltılarda olmazsa olmazlarımdan. Tarifi iyice okuyup öyle yapayım 🙂

Bir cevap yazın