En İyi CLA Yağ Yakıcı Hangisi?

Kilo vermek ve fazla yağlarını yakmak isteyenler en iyi cla hangisi merak ediyor ve cla yağ yakıcı ürünlerini umut ışığı olarak görüyor. Ancak cla takviyelerinin zararları ve yan etkileri hakkında yeterince araştırma yok. Ayrıca insanlar üzerindeki araştırmalar da yağ yakımı hakkında pek umut verici değil!

Evet hayvanlarla yapılan güvenilir çalışmalarda cla ürünlerinin vücut yağını azalttığı gösterilmiştir. Elde edilen başarıya istinaden insanlar üzerinde de çalışmalar yapıldı. Sonuç olarak insanlarda çok az bir kilo kaybı kaydedildi.

Yapılan bir araştırmada günde 3 gram civarında kullanılan CLA takviyesi vücut kütlesinde haftalık 50 gram kadar bir azalma sağladı. Bu değer aylık 200 gram kilo kaybı demektir. Bu cümlelere bakarak etkisiz diye düşünmekte haklısınız ancak en iyi yağ yakıcı CLA nedir ne işe yarar kapsamlıca araştırdık.

CLA gerçekten güvenilir mi zararları nelerdir hangi besinlerde bulunur oldukça çarpıcı sonuçlara ulaştık. Muhtemel etkilerinden nasıl faydalanmak gerekir, yiyeceklerden mi yoksa takviyeden mi karşılanmalı merak ettiğiniz sorular yazının devamında.

CLA Nedir Ne İşe Yarar?

CLA ürünleri sporcuların kilo vermesini kolaylaştıran yağ yakıcı supplementler olarak bilinirler. Açılımı “konjuge linoleik asit” olup aslında birer yağ asidi çeşididir. Keçi ve inek gibi otçul hayvanların sindirim sistemlerinde bulunan enzimler omega 6 yağ asitlerini CLA’ya çevirir. Oluşan linoleik asitler, hayvanların sütünde veya kas dokularında depolanır.

CLA bitkisel yağlarda bulunan oldukça yaygın bir çoklu doymamış omega 6 yağ asididir. Başka bir ifadeyle trans yağdır. Ancak doğal trans yağıdır ve paketli yiyeceklerde bulunan endüstriyel trans yağlarından değildir.

Doğada bulunan birçok yağ asidinde olduğu gibi yağ yakıcı kaliteli yağlardan oluşurlar. Yiyeceklerdeki miktarı sınırlıdır. Örneğin kırmızı et ve süt ürünlerinde bulunur fakat oranı oldukça düşüktür.

Sporcunun günlük alması gereken miktar 3 gram CLA ise bunu karşılaması için büyük hacimde et yemesi gerekir. Örneğin 1 kilogram kırmızı et yenildiğinde vücuda alabildiği miktar sadece 5,5 miligramdır. Ortalama olarak bir kişinin gün içerisinde tükettiği CLA miktarı ise 184 mg’dır.

Aşağıdaki tabloda içerisinde CLA asidi bulunan besinlerin listesini görebilirsiniz. Bu liste CLA bakımından en zengin 6 besin ile sınırlıdır. İçerisinde konjuge linoleik asit bulunan başka besinler de vardır fakat oran çok düşük olduğu için listeye dahil edilmemiştir.

Besin (1kg) Bulunan CLA miktarı
1 kg Dana Eti 43 mg
1 kg Kuzu Eti 56 mg
1 kg Tavuk Eti 9 mg
1 kg İnek Sütü 55 mg
1 kg Tere Yağı 47 mg
1 kg Lor Peyniri 45 mg
cla nedir

CLA yağ yakıcı

Görülebileceği üzere yiyeceklerdeki miktarı oldukça azdır. Faydaları ve zararları üzerinde araştırmalar devam ediyor. Ancak spor dünyasını bir kenara bırakacak olursak birçok hastalığa ve organa iyi gelen bir yağ asidi olduğu iddia ediliyor.

Sporcular açısından bakacak olursak da kilo vermek adına kullanılabilecek ürünler arasındadır. Özellikle spor yaparak metabolizmasını hızlandırmak isteyen kişilerin CLA kullanarak çok daha hızlı ve verimli bir şekilde kilo verebildiğine inanılır.

Besinlerden elde edilecek miktarlar yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi oldukça azdır. Günlük gerekli CLA’yı almak için de normal şartlarda kimse 10 kilogram et yiyemez. Buradan yola çıkarak bir çok kişi CLA’nın en kolay tüketim şeklinin takviye formunda olduğunu düşünür. Ancak bunun sağlıklı olduğunu iddia edecek kanıtlar ne yazık ki yeterli değil! Peki faydalı olan CLA çeşidi nedir?

CLA Faydaları

Öncelikle burada bahsedilen faydaların doğal CLA türleri için geçerli olduğu konusunda anlaşalım. Takviyelerden değil yiyeceklerden doğal olarak elde edilen linoleik asitler faydalıdır. Besinlerde doğal olarak bulunan CLA’nın en büyük faydalarından biri, özellikle sporcular için, kas kaybı yaşatmadan yağ yakıyor olmasıdır.

CLA kullanan bir sporcu ideal kilosuna ulaşıyorsa, bunu kas kaybı yaşamadan gerçekleştiriyor olacaktır. Ayrıca CLA, diğer yağ yakıcılar moleküllerden farklı olarak spor yapılmasa da etki göstermeye devam eder. Tabi bu etki spor yapılmıyorsa kişinin metabolizmasına, günlük yaşamındaki hareketliliğe ve beslenmesine bağlıdır. Ancak çok büyük bir beklenti içinde olmamak gerekir.

Bunlara ek olarak Amerikan Gıda Kurumu Departmanı tarafından yayınlanmış bir bildirgede CLA’nın kansere karşı etki gösterdiği açıklanmış ve çoğu otorite tarafından bu açıklama kabul görmüştür.

CLA’lar diğer yağ yakıcı supplementlerden farklı olarak vücudu terleterek ve ısısını yükselterek kilo vermenizi sağlamaz, bunun yerine çok daha etkili bir yol olan yağ hücrelerini deri altındayken çözmeye başlar ve bu hücrelerden enerji açığa çıkmasını sağlar. Deri altı yağlanmasını engeller ve azaltır, yani karın bölgesindeki göbek yağının düşmanıdır diyebiliriz.

CLA’nın bir diğer faydası da yine sporcular için kas büyümesine destek veriyor olmasıdır. Örneğin bazı bilimsel raporlara göre linoleik asidin yağ yakımını hızlandırır, kas miktarını artırır ve vücut kompozisyonunu iyileştirir (1, 2). Ancak bu çalışmaları destekleyen yeterli araştırma olmadığı da unutulmamalıdır.

Bir büyüme hormonu kadar olmasa da içerisinde bulundurduğu omega-6 “doymamış” yağ asitleri sayesinde saf kas gelişimini destekler. Bunlardan ayrı olarak CLA kullanımının genel faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz

  • Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır.
  • Metabolizmanın hızlanmasıyla özellikle antrenman dönemlerinde yağ yakımı ve kas büyümesinde artış gözlemlenir.
  • İnsülin direncini azaltıcı etkisi vardır.
  • Doğal yolla alınan gıdalara olan alerji etkisini giderme etkisi vardır.
  • Son olarak bağışıklık sistemini güçlendirecek mineraller içerir.

Uyarı!

💪Bir çok araştırma, doğal linoleik asidin insanlarda önemli bir yağ kaybına neden olabileceğini göstermiştir. Ancak hiç bir etkinin görülmediği sonucuna ulaşan araştırmalar da vardır (3).

💪Takviyelerde bulunan farklı formların dengesi bozulmuştur ve doğal CLA ile alakası yoktur (4). O nedenle takviyelerden doğal linoleik asidin faydalarını beklemek doğru olmayacaktır. Buna rağmen yine de takviye kullanmak istiyorsanız işte en iyi 3 cla markası:

En İyi 3 CLA Ürünü

Piyasada bulunan ve en popüler olan en iyi CLA ürünlerini belirlerken şu kriterleri kullandık. Birincisi takviyenin çok tercih edilmesi. İkincisi ise kullanıcı yorumlarına göre memnuniyet derecelendirmelerinin yüksek olması.

Piyasada çok fazla bir CLA çeşitliliği bulunmuyor. Bu nedenle yapılacak kısa bir araştırma neticesinde de en iyi CLA ürünlerini görebilirsiniz.

Musclepharm CLA Core 90 Kapsül

Günlük kullanımında kişiye 1000 mg CLA emilimi sağlar ve sporcular için günlük ideal miktar da zaten 1000 mg olarak belirlenir.

İçerisinde saf zeytin yağı ve avokado yağı da bulunur fakat bu yağlar sadece iştah ve kan şekeri düzenleyici etkiler için vardır. Zaten ürünün içerisindeki toplam yağ 1 gramdır.

Dymatize CLA 90 Kapsül

Hemen hemen Musclepharm markasının CLA ürünü ile aynı kalitededir. Sadece CLA içerir başka bir yağ veya bitkisel öz içermez.

Günlük düzenli kullanımda kişiye 1000 mg CLA asidi salgılar. Özellikle yoğun spor yapan kişilerin termojenik bir ürünle kombine ederek kullanması durumunda müthiş bir performans göstereceği iddia edilmektedir.

Hardline CLA One 100 Jel Kapsül

Özellikle son zamanlarda oldukça iyi puanlar toplayan ve giderek artan bir talep çizgisine sahip olan yerli Hardline firmasının Hardline CLA One ürünü, diğer ithal ürünlerden aşağı kalmıyor.

Hem fiyatı daha uygun, hem çok etkili, hem de servis sayısı daha fazla. Üründeki CLA miktarı 1800 mg iken bunun 1000 miligramlık bölümü saf konjuge linoleik asit yağı olarak salınım yaparken kalan 800 gramı bileşenlerden meydana geliyor.

Zaten firma özellikle yağ yakıcılar alanında yabancı markaları aratmıyor, diğer yağ yakıcı supplementler de olduğu gibi CLA ürününde de başarıyı yakalamış durumda.

Hatta bazı çalışmalarda takviyeye ek olarak egzersiz yapılması durumunda bile kilo kaybı üzerinde herhangi bir değişiklik kaydedilmedi.

CLA Zararları ve Yan Etkileri

CLA takviyeleri sağlığı olumsuz etkileyebilir. Bazı çalışmalara göre takviyelerin herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak bazı çalışmalarda vücuttaki iltihaplanmayı artırıcı etkilerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır (5).

Bir meta analiz çalışmasına göre CLA takviyesi kullanımı iltihaplanmaya ve karaciğer hasarına neden olabilecek enzimlerde artışa neden olmuştur (6). Ancak bu sonuçlar doğal besinlerde bulunan konjuge linoleik asit için geçerli değildir.

SONUÇ: Besinlerde doğal olarak bulunan CLA az da olsa yağ yakımını hızlandırır. Ayrıca sağlık üzerine olumlu etkileri vardır. Ancak en iyi CLA yağ yakıcı besinlerden elde edilir. Besinlerdeki miktarı az olsa da etkisi büyüktür. Takviyelerde bulunan cla’nın zararları ise oldukça fazladır. Sonuç olarak yapılan araştırmalara göre tonalin ve diğer linoleik asit içeren takviyelerin kullanımı güvenilir olmayabilir.

Kaynaklar

1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16924272/

2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11110851/

3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15277146/

4. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0955286305002731

5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28556504/

6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26541717/

1 Yorum

  1. blank Yunus Temmuz 10, 2016

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!