CLA ürünleri | En iyi 3 CLA ürünü

CLA Ürünleri

CLA ürünleri sporcuların kilo vermesini kolaylaştıran yağ yakıcı supplementlerdir.

Açılımı Conjuge Linoleik Asit olan CLA’lar aslında birer yağ asididir. Fakat doğada bulunan birçok yağ asidinde olduğu gibi CLA’lar da yağ yakıcı yani kaliteli yağlardan gelir.

Doğada oldukça az bulunur, kırmızı et ve sütlerde bulunur fakat oranı çok çok düşüktür.

Sporcuya 3 gram CLA lazımsa 1 kilogram kırmızı et yiyerek vücuduna alabildiği CLA miktarı sadece 5,5 miligramdır. Ortalama olarak bir kişinin gün içerisinde tükettiği CLA miktar ise 184 mg’dır.

Aşağıdaki tabloda içerisinde CLA asidi bulunan besinlerin listesini görebilirsiniz. Bu liste CLA bakımından en zengin 6 besin ile sınırlıdır. İçerisinde CLA bulunan başka besinler de vardır fakat oran çok düşük olduğu için listeye dahil etmedik.

Besin (1kg) Bulunan CLA miktarı
1 kg Dana Eti 43 mg
1 kg Kuzu Eti 56 mg
1 kg Tavuk Eti 9 mg
1 kg İnek Sütü 55 mg
1 kg Tere Yağı 47 mg
1 kg Lor Peyniri 45 mg
cla nedir

CLA yağ yakıcı

Görülebileceği üzere doğada CLA oldukça azdır. Faydaları ise inanılmazdır. Spor dünyasını bir kenara bırakacak olursak birçok hastalığa ve organa iyi gelen bir yağ asididir.

Sporcular açısından bakacak olursak da kilo vermek adına kullanılabilecek en iyi ürünlerden birisidir. Özellikle spor yaparak metabolizmasını hızlandıran kişiler CLA kullanarak çok daha hızlı ve verimli kilo verebilir.

Besinlerden elde edilecek CLA oranları yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi olduğu için, gerekli CLA’yı almak için de normal şartlarda kimsenin 10 kilogram et yiyemeyeceği için CLA tüketiminin en kolay tüketim şekli supplement formunda almaktır.

CLA Ürünleri Faydaları

CLA’nın en büyük faydalarından biri, özellikle sporcular için, kas kaybı yaşatmadan yağ yakıyor olmasıdır. Yani CLA kullanan bir sporcu ideal kilosuna ulaşıyorsa, bunu kas kaybı yaşamadan gerçekleştiriyor olacaktır. Ayrıca CLA, diğer yağ yakıcı supplementlerden farklı olarak spor yapmasanız da etki gösteren bir supplementtir. Tabi bu etki spor yapılmıyorsa kişinin metabolizmasına, günlük yaşamındaki hareketliliğe ve beslenmesine bağlıdır ve çok bir beklenti olmamalıdır. Sonuçta bu ürünler “sporcu besin destek ürünleridir.”

Bunlara ek olarak Amerikan Gıda Kurumu Departmanı tarafından yayınlanmış bir bildirgede CLA’nın kansere karşı etki gösterdiği açıklanmış ve çoğu otorite tarafından bu açıklama kabul görmüştür.

CLA’lar diğer yağ yakıcı supplementlerden farklı olarak vücudu terleterek ve ısısını yükselterek kilo vermenizi sağlamaz, bunun yerine çok daha etkili bir yol olan yağ hücrelerini deri altındayken çözmeye başlar ve bu hücrelerden enerji açığa çıkmasını sağlar. Deri altı yağlanmasını engeller ve azaltır, yani karın bölgesindeki göbek yağının düşmanıdır diyebiliriz.

CLA’nın bir diğer faydası da yine sporcular için kas büyümesine destek veriyor olmasıdır. Bir büyüme hormonu kadar olmasa da içerisinde bulundurduğu omega-6 “doymamış” yağ asitleri sayesinde saf kas gelişimini destekler. Bunlardan ayrı olarak CLA kullanımının genel faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz

  • Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır.
  • Metabolizmanın hızlanmasıyla özellikle antrenman dönemlerinde yağ yakımı ve kas büyümesinde artış gözlemlenir.
  • İnsülin direncini azaltıcı etkisi vardır.
  • Doğal yolla alınan gıdalara olan alerji etkisini giderme etkisi vardır.
  • Son olarak bağışıklık sistemini güçlendirecek mineraller içerir.

En İyi 3 CLA Ürünü

CLA ürününün özelliklerini, yararlarını ve kilo vermek isteyenler için oldukça geçerli bir ürün olduğunu belirttikten sonra sıra geldi piyasada bulunan ve en çok rehavet gören en iyi CLA ürünlerini belirlemede. Aslına bakarsanız piyasada çok fazla bir CLA çeşitliliği bulunmuyor. Bu nedenle yapılacak kısa bir araştırma neticesinde de en iyi CLA ürünlerini görebilirsiniz, ki piyasadaki tüm CLA’lar hemen hemen aynı kalitededirler.

Musclepharm CLA Core 90 Kapsül

Musclepharm CLA Core, piyasadaki en etkili CLA ürünlerinden birisidir. Günlük kullanımında kişiye 1000 mg CLA emilimi sağlar ve sporcular için günlük ideal miktar da zaten 1000 mg olarak belirlenir. İçerisinde saf zeytin yağı ve avokado yağı da bulunur fakat bu yağlar sadece iştah ve kan şekeri düzenleyici etkiler için vardır. Zaten ürünün içerisindeki toplam yağ 1 gramdır.

Dymatize CLA 90 Kapsül

Dymatize CLA da hemen hemen Musclepharm markasının CLA ürünü ile aynı kalitede ve yine etkili bir CLA ürünüdür. Sadece CLA içerir başka bir yağ veya bitkisel öz içermez, fakat günlük düzenli kullanımda kişiye 1000mg CLA asidi salgılar. Özellikle yoğun spor yapan kişilerin termojenik bir ürünle kombine ederek kullanması durumunda müthiş bir performans gösterecektir.

Hardline CLA One 100 Jel Kapsül

Özellikle son zamanlarda oldukça iyi puanlar toplayan ve giderek artan bir talep çizgisine sahip olan yerli Hardline firmasının Hardline CLA One ürünü, diğer ithal ürünlerden aşağı kalmıyor. Hem fiyatı daha uygun, hem çok etkili, hem de servis sayısı daha fazla. Üründeki CLA miktarı 1800 mg iken bunun 1000 miligramlık bölümü saf Konjuge Linoleik Asit yağı olarak salınım yaparken kalan 800 gramı bileşenlerden meydana geliyor. Zaten firma özellikle yağ yakıcılar alanında yabancı markaları aratmıyor, diğer yağ yakıcı supplementler de olduğu gibi CLA ürününde de başarıyı yakalamış durumda.

2 yorum

  1. Ehliyet Soruları Temmuz 10, 2016
  2. nilüfer sipahi Temmuz 12, 2016

Yorum yaz