E-Nabız: En İyi Sağlık Uygulaması

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen e-nabız kişisel sağlık sistemi, 2016 yılında Dünya Zirve Ödülleri kapsamında en iyi sağlık uygulaması seçildi. Böylece  e nabız uygulamasının Dünya’nın en geniş ve en kapsamlı sağlık bilişim alt yapısına sahip olduğu tescillenmiş oldu.

Ülkemiz açısından çok olumlu bir gelişme olması nedeniyle biz de bu yazıda, kısa sürede yaklaşık 5 milyon kullanıcı sayısına erişen “e-Nabız” uygulaması ile neler yapılabileceğini ve sistemin hangi açılardan faydaları olduğunu açıkladık.

Artık röntgen sonuçlarımı evde unuttum, randevu tarihim ve zamanım neydi, tahlil sonuçlarım çıktı mı ve aile hekimi nasıl değiştirilir dert etmenize gerek yok. Çünkü Dünya’nın en iyi sağlık sistemlerinden birine ücretsiz olarak erişme imkanınız var.

E- Nabız Nedir?

E-nabız kişisel sağlık sistemi, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen, vatandaşların ve sağlık profesyonellerinin internet ve mobil cihazlar ile her türlü sağlık kaydına ulaşmalarını sağlayan ve çok geniş kapsamlı bilişim alt yapısına sahip olan bir uygulamadır.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

e-Nabız (@enabiz)’in paylaştığı bir gönderi ()


Birleşmiş Milletler Dünya Bilgi Toplumu İnisiyatifi, bilinçli toplum ile ilgili konularda Dünya çapında geliştirilen projeleri desteklerken, e nabız kişisel sağlık sistemini de ödüllendirdi ve 2016 yılının en iyi sağlık uygulaması e-Nabız oldu. O günden bugüne uygulamaya yeni özellikler eklenmeye devam ediliyor.

E-Nabız kişisel sağlık sistemine son eklenen özelliklerden biri de karekod uygulaması oldu. Spor etkinlikleri ve çocuklar için anaokulu ya da kreş başvuruları için istenen aşı kartları www.enabiz.gov.tr üzerinden indirilip resmi işlemlerde kullanılabilecek.

İndirilen belgelere karekodlar eklendiği için akıllı telefonlar ile belge doğrulaması yapılabiliyor. Sisteme e- devlet üzerinden erişilebileceği gibi uygulamanın kendi web sitesi üzerinden de giriş yapılarak ulaşılabiliyor.

E- Nabız İle Neler Yapılabilir?

Uygulama ya da internet üzerinden aşağıda listelenen konular hakkındaki verilere ulaşabilirsiniz.

 • Tıbbi öz geçmiş
 • Tahlil sonuçları
 • MR raporları
 • Randevular ve geçmişi
 • Hastalıklar
 • Görüntüler
 • Reçeteler
 • Organ bağışı
 • En yakın hastane
 • Kalp krizi riski hesaplama
 • Vücut kitle indeksi hesaplama
 • Sporcu sağlığı bilgi sistemi

E-Nabız Uygulamasının Önemi

Konu sağlık olunca erken teşhis kavramının ne kadar önemli olduğunu söylemeye bile gerek yok. Bu açıdan bakıldığında zaman kaybının önüne geçen oldukça iyi bir uygulama olan e nabız kişisel sağlık sistemi bir çok açıdan faydalar sunuyor.

Bizzat şahsın kendisi tarafından verilen, süresi ve sınırı belirlenmiş yetki sayesinde sağlık ile ilgili veriler hekimlerce değerlendirilme imkanı bulur. Böylece teşhis ve tedavi sürecinin niteliği, kalitesi ve hızı artar. Hasta ile hekim arasında güçlü bir iletişim ağının kurulmasını sağlar.

Tahlil sonuçlarını ya da röntgen filmlerini evde unutmuş olmak bu uygulama ile artık problem değil. Hangi sağlık kuruluşuna giderseniz gidin vereceğiniz yetki ile bu problemi önleyebilirsiniz.

Uygulama sadece bilinçli toplum projesi değil aynı zamanda oksijen kaynağımız olan ormanlarımız için de bir güvence olma özelliği taşıyor. Çünkü bu uygulama ile kağıt israfı da engellenmiş oluyor.

E- nabız web sitesinden erişilen sporcu sağlığı bilgi sistemi ile sporculara aldıkları ilaçlarda doping etkisi var mı öğrenebilme imkanı sunuluyor olması da oldukça önemli bir ayrıntı.

Sisteme her geçen gün vatandaşların işine yarayacak özellikler eklenmesi de sistemin ne kadar iyi tasarlandığının bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

 

E-Nabız Sistemine Nasıl Girilir?

T.C kimlik numarası ve oluşturduğunuz şifre ile ww.enabiz.gov.tr üzerinden giriş yapabileceğiniz gibi  turkiye.gov.tr adresinden e devlet şifrenizi de kullanabilirsiniz.

 • Giriş işleminde karşınıza çıkan ilk ekranda kullanım şartlarını onaylamanız gerekiyor. Bunun için ilgili kutucuğu tıklamanız yeterli olacaktır.

İkinci aşamada profil oluşturmanız gerekiyor. Bu ekranda yer alan paylaşım seçeneklerinde kişisel sağlık bilgilerinize erişim hakkı vereceğiniz kişileri belirleyebilirsiniz. Böylece sağlık verileriniz sadece izinli kişiler tarafından görülebilir.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

e-Nabız (@enabiz)’in paylaştığı bir gönderi ()

Sonraki aşamada ise sms onayı ile e nabız sistemini aktif hale getirmiş olursunuz. Eğer e-devlet şifreniz yoksa aile hekimine kullandığınız cep telefonu ile birlikte başvurmanız yeterli. Cep telefonunuza gelen tek kullanımlık şifre ile e nabız sistemine girebilirsiniz.

E Nabız Kişisel Sağlık Sistemi Özellikleri

Sağlık geçmişim ile gerçekleştirdiğiniz son 2 muayeneyi görebilirsiniz.

Sağlık profilim ile nabız, şeker, tansiyon ve ağırlık bilgilerinizi inceleyebilirsiniz.

Sağlık profilim ile fotoğraf yükleme-değiştirme, şifre değiştirme, yaşadığı ülke, yaşadığı şehir, kan grubu, boy, e-posta ve cep telefonu bilgileri güncellenebilir.

Paylaşım seçenekleri ile aşağıda listelenen seçeneklerden size uygun olanları tercih edebilirsiniz.

 • Aile hekimim verilerimi görsün,
 • Hiçbir hekim verilerimi görmesin,
 • Muayene olduğum hekim verilerimi görsün
 • Muayene olduğum hastanedeki tüm hekimler verilerimi görsün
 • Sağlık Bakanlığındaki tüm hekimler verilerimi görsün

Reçetelerim ile doktorlar tarafından yazılan reçeteleri ve reçetelerde yazılan ilaçların isimlerini ve kutu resimlerine tıklayarak ilaçların fotoğraflarını görebilirsiniz.

E Nabız Sistemi hakkında daha ayrıntılı bilgi için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sistem hakkındaki tüm ayrıntıları öğrenmek için tıklayınız.


Bu yazıyı okuyanlar şunları da okudu:

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!