E Vitamini Nelerde Var?

E vitamini nelerde var sorusunun cevabını öğrenmeniz demek e vitamini içeren gıdaları uygun miktarda tüketerek daha sağlıklı olmak demektir. E vitamini nelerde bulunur sorusunun cevabını bilmek özellikle vücut geliştirmek isteyenlere ve kas yapmak için de çok yararlı olacaktır. Bu bağlamda E vitamini vücuttaki birçok organın düzgün fonksiyonu için gerekli olan önemli bir vitamindir denilebilir.

E vitamini özellikle Yeni başlayanlar için vücut geliştirme programı takip eden vücut geliştirmeciler için de çok etkili olabilir. Çünkü yapılan araştırmalarda E vitamininin kalp ve damar sağlığına olumlu etkilere sahip olduğu ispatlanmıştır.

E vitamininin yeterince kullanılması durumunda dolaşım sisteminiz daha sağlıklı olacak ve kaslarınıza daha fazla kan ve dolayısıyla daha fazla besin ulaşacaktır. Tabi ki kas yapımı için aynı zamanda vücut geliştirme beslenme programı düzenli olarak uygulanmalıdır. Kas yapmak isteyenler için en önemli vitaminlerden birisi E vitamini olup testosteron düzeylerinin yükselmesinde de etkilidir.

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

E Vitamini İçeren Yiyecekler

E Vitamini Nelerde Bulunur?

E vitamini yağ içinde çözünen bir vitamindir. Bu bitkisel yağlar, tahıl, et, kümes hayvanları, yumurta, meyve, sebze ve buğday tohumu yağı da dahil olmak üzere birçok gıdada bulunur.

E vitamini bir antioksidandır. Yani hücrelere zarar veren yapılara karşı bir savunma oluşturur. Bu sizin bağışıklık sisteminizde ve metabolik süreçlerinizde önemli bir rol oynar. Bir çok kişide E vitamini eksikliği sıklıkla görülen bir durum değildir.

E vitamini eksikliği belirli bir genetik bozukluğu olan kişilerde ve çok düşük ağırlıklı prematüre bebeklerde oluşabilir. Bazı insanlar damar sertliği, kalp krizi, göğüs ağrısı, tıkalı arterler nedeniyle bacak ağrısı ve yüksek tansiyon gibi kalp ve kan damarlarının hastalıkların önlenmesi için E vitamini kullanır.

E vitamini, ayrıca, fiziksel dayanıklılığın iyileştirilmesinde artan enerji, egzersiz sonrası kas hasarını azaltmak ve kas gücünü artırmak için kullanılır.

Bazı kalıtsal hastalıklar için katarakt, astım, solunum yolu enfeksiyonları, deri hastalıkları, yaşlanma cilt, güneş yanığı, kistik fibrozis, kısırlık, kronik yorgunluk sendromu (CFS), peptik ülser, kullanılan ve alerji önlemek için de kullanılmaktadır.

Balık yağı gibi bir takviye kullanıyorsanız C vitamini ve E vitamini de kullanmanız gerektiğini unutmayın. C ve E vitaminleri antioksidan özelliği nedeniyle balık yağı ile birlikte kullanılması kanser riskini azaltmaktadır.

E Vitamini İçeren Yiyecekler

Bitkisel yağlar, margarin, fındık ve tohumlar, geniş yapraklı yeşillikler olarak sıralanabilir. Çoğu kişi yedikleri besinlerden yeterince E vitamini alır. Karaciğer hastalıkları, kistik fibroz ve Crohn hastalığı gibi belirli hastalıklar için, insanların ilave E vitamini almaları gerekebilir.

E vitamini takviyeleri, kan sulandırıcı ve başka ilaç alan insanlar için zararlı olabilir. E vitamini takviyesi almadan önce bir uzmana danışın ve gerekirse test yaptırarak kontrol ettirin.

Fındık
e vitamini

Badem

e vitamini nelerde var

Brokoli

e vitamini

Kuşkonmaz

e vitamini nelerde var

Kuru kayısı

Yorum

  1. asosyal adam Haziran 5, 2015
  2. sadenur Haziran 5, 2015
  3. Abdullah Darçın Haziran 5, 2015
  4. Elif Haziran 6, 2015
  5. fikret Haziran 6, 2015
  6. Furkan Küçük Haziran 12, 2015
  7. emirhan Temmuz 5, 2015
  8. adamzeka Temmuz 10, 2015

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!