Hızlı Zayıflamanın Yolları Ve En İyi Kilo Verme Yöntemleri

Hızlı zayıflamanın yolları nelerdir merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazıdaki en iyi zayıflama yöntemleri kısa sürede kilo vermeniz için tasarlanmıştır. Hayallerinizi gerçeğe döndürecek kıvılcım ve kolay zayıflama yolları burada!

Zayıflamak için ilaç ve çay gibi ürünler işe yarar mı, yağ yakmak için ilaç kullanmak sağlıklı mıdır gibi sorular kafanızı karıştırmış olabilir. Bu yazıda sadece merak ettiğiniz soruların cevaplarını değil, aynı zamanda ünlülerin kullandığı kolay zayıflama yöntemleri hakkında da ne bilgi sahibi olacaksınız.

Hiçbir şey yemiyorum ama bir türlü kilo veremiyorum diyorsanız ya yanlış yöntemler deniyorsunuz ya da bilmediğiniz bir sağlık probleminiz var. Bu problemin tespit edilmesi sağlıklı kilo verme sürecini etkileyen en önemli faktördür. Peki, ama acilen ne yapmanız gerekiyor? Hadi başlayalım.

Hızlı Zayıflamanın Yolları

Sağlıklı ve hızlı zayıflamanın çeşitli yolları vardır. Bunlardan ilki olan diyet takviyeleri iştahı bastırmak veya metabolizmayı hızlandırmak amacıyla pazarlanır. İkincisi zayıflama kremleridir ki bunlar da belirli vücut bölgelerine uygulanarak lokal yağ depolarını küçültmeyi amaçlar. Diğer tekniklerden daha zahmetli olarak cerrahi teknikler arasında ise barsak bypass, mide bir kısmının çıkarılması veya zımbalanması, yağ dokusunun çıkarılması veya emilmesi bulunur. En popüler olanı da diyet uygulamaktır.

Ama ne yazık ki zayıflama diyetleri neredeyse her türlü manipülasyonu içerir. Bunlar arasında yüksek yağlı diyet, yüksek proteinli diyet, çikolata diyeti, greyfurt diyeti, açlık diyeti ve hatta “diyet yok” diyeti bulunur. Ayrıca bazı reklamlara göre özel tasarımlı kıyafetler egzersiz sırasında yağ kaybına yardımcı olmaktadır. Belki de en ilginç olanı da hipnozdur. Hipnoz veya davranış değişikliği gibi psikolojik teknikler, yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek amacıyla tasarlanmıştır.

Birçok sitede farklı önerilerle karşılaşabilirsiniz ancak daha sağlıklı bir değerlendirme yapmanız için aşağıdaki önerilerin sizin için uygun olup olmadığını diyetisyeninize danışmalısınız. Ayrıca en etkili diyet ile ilgili bir rejim listesi oluşturabilirsiniz. Çok kısa sürede zayıflamayı istemek aslında sağlığın tehlikeye atılması ile eş anlamlıdır. Ancak ilaç, hap ve krem gibi ürünleri kullanmadan da bu amaca ulaşmanız mümkün.

Kilo vermek zor olsa da, yapılabilecek bir şeydir. Şayet zayıflamak istiyorsanız şunu bir kenara not almalısınız: Kas kazanmak zor, kaybetmek kolay ama yağ elde etmek kolay ve kaybetmek zor. Sağlıklı bir şekilde ideal kiloya kavuşmak istiyorsanız ve sağlıklı beslenme listesi uygulayarak daha istikrarlı bir şekilde fit bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Kolay Zayıflama Yöntemleri

Her sitede aşağı yukarı aynı teknikleri okuyup duruyorsunuz ve sonuç olarak başarılı olamıyorsunuz ve kilo veremiyorsunuz. Peki amacınıza ne kadar yakınsınız? Varmak istediğiniz nokta nedir? Kaç kilo verirseniz kendinizi başarılı olarak kabul edeceksiniz?

İşte bu soruların cevaplarını öğrenmek için ideal kilonuzu hesaplamanız gerekiyor. Bunun için aşağıdaki ideal kilo hesaplama aracını kullanıp rotanızı belirledikten sonra yazımızı okumanız çok faydalı olacaktır.


Yukarıdaki hesaplama aracını kullanarak boyunuza göre olmanız gereken kiloyu artık biliyorsunuz. İdeal kilonuz ile gerçek kilonuz arasında en fazla 20 kg kadar fark varsa buradaki muhteşem teknikler ile fazla yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

İdeal fit yapılı bir vücuda kavuşmanız için bilmeniz gereken diğer önemli bir değişken ise vücut kitle indeksi değeridir. Bu değer size zayıf mısınız, normal kiloda mısınız, kilolu musunuz, aşırı kilolu musunuz, obez misiniz gibi soruların cevaplarını verecektir.


Beden kitle endeksi sonucunuz 30’dan büyükse yani obez kategorisinde ise acilen doktora danışmanız gerektiğini unutmayınız. Ancak hesaplanan değer 30’dan küçükse ve sağlıklıysanız uygulayacağınız kolay yöntemlerle kısa sürede kilo verebilirsiniz.

Kısacası kapsamlı zayıflama programı üç bileşeni içerir: (1) dengeli beslenmeyi vurgulayan ancak kalorik alımı azaltan bir diyet rejimi; (2) kalorik harcamayı arttırmak ve yağsız vücut kütlesini korumak için bir aerobik ve direnç egzersiz programı; ve (3) ilk iki bileşenin uygulanmasını kolaylaştırmak için bir davranış değişikliği programı.

İşte o uygulanması kolay altın değerinde öneriler:

Hızlı Kilo Verme Yöntemleri

 1. Öncelikle amacınız ideal kiloya ulaşmak değil, ona yaklaşmak olmalıdır. Örneğin yukarıda verilen ideal kilo hesaplama aracı ile öğrendiğiniz kilo değeri 61 kg ise siz bu değer üzerine +5 kg ilave edin. Yani 66 kilo olduğunuzda oldukça önemli bir ilerleme kaydettiniz demektir. Eğer bu kiloya ulaştığınızda memnunsanız daha fazla vermenize gerek kalmayacaktır. Ancak hala memnun değilim diyorsanız aynı şekilde devam etmelisiniz.
 2. İdeal kiloya ulaşma sürecinde uygulanması en kolay diyet neyse diyetisyen ile birlikte belirleyin ve iyi bir diyetisyen arıyorsanız diyetisyeninizin esnek diyetler oluşturup oluşturmadığını mutlaka araştırmalısınız. Eğer kişiden kişiye değişmeyen bir diyet programı uyguluyorsa o diyetisyene giderek hiçbir başarı elde edemezsiniz. Bu nedenle en etkili diyet sizin en kolay uygulayacağınız ve sizin yapınıza uygun olarak hazırlanmış diyettir.
 3. Vücut kitle indeksi değeriniz yukarıda verilen hesaplama programına göre 18.5-24.9 arasında çıkarsa normal kilolu olduğunuz anlamına gelir. Ancak 24.9’dan büyük her değer dikkatli olmayı gerektirir.
 4. 7 gün diyeti ve 10 günde 5 kilo verdiren diyet listesi ve en iyi hızlı zayıflamanın yolları arasında olduğu iddia edilen yağ yakma hapı gibi bitkisel ürünler hakkındaki saçmalıklara kanmayın. Uzman olmayan kişiler tarafından hazırlanan diyet programları, kilo verme diyetleri sizin uzak durmanız gereken en önemli konudur.
 5. Birçok kişi sihirli formüller arayıp durur ve genellikle İnternet aracılığı ile ya da arkadaşlardan ve komşulardan kullanma tavsiyesi duyduğu, içinde ne olduğu bilinmeyen ilaçlar ile fazla yağlarından kurtulmanın yollarını öğrenmek ister.
 6. Yeni bir beslenme programına başladıysanız sonuç almak için bu programı en az “21 Gün” uygulamanız gerekir. Uzmanlar insanın eski alışkanlıklarından kurtulup yenilerine ruhsal olarak alışmasının 21 gün sürdüğünü ifade ediyorlar. Bu durum aynı zamanda hücrelerin yenilenme süresiyle ilişkilidir. Örneğin mide duvarı hücreleri kendini yaklaşık 4 günde yenilerken, ince bağırsak hücreleri için bu süre yaklaşık 5 gündür.
 7. Diyetisyeniniz ya da doktorunuz önermediği sürece ilaç kullanmak kesinlikle yanlıştır. Doğal olanı varken, yapayı kullanmayın. Doğaldan kasıt ise doğal zayıflama yöntemleri olarak burada bahsedilen yöntemlerdir.
 8. Herhangi bir programa başlamadan önce detoks yaparak vücudunuzdaki toksinlerden kurtulabilirsiniz. Zira vücuttaki toksinler yağ yakımını engelleyebilir. Peki detoks nasıl yapılır? Özellikle ramazan ayları hem ibadetlerin yerine getirilmesi hem de detoks için büyük fırsat zamanlarıdır. Oruç tutmak ya da uzun süreli açlıklar aşırı yağların yakılmasını sağlar. Elbette istenilen bedene ulaşmak için bu ayı beklemeye gerek yok. İlkbahar ve sonbahar gibi mevsim döngülerinde ve ay takviminin ilk 3 gününde yapılabilir.
 9. Detoks aşamasında ıspanak, enginar, maydanoz, dere otu, semiz otu, domates, brokoli, su kabağı, salatalık, kara lahana,  beyaz lahana, marul, havuç, karnabahar, limonlu su ve zencefil ağırlıklı bir program takip edebilirsiniz. 3 gün boyunca bunlarla beslenip 8 bardak su içebilirsiniz. Sonra aşağıdaki tekniklere geçebilirsiniz.
 10. En etkili hızlı zayıflamanın yollarından birisi yeterli miktarda su içmektir. Uzmanlar sağlıklı bir yaşam için günde 8- 10 bardak su önerirler. Ancak bundan fazlasına da kaçmayın. Günde en az 1,5 litre su içmeniz yağ yakımını hızlandıracak, enzimlerin düzgün çalışmasını sağlayacak,  metabolizmayı hızlandıracak, vücuttaki mikropları ve zehirleri uzaklaştıracaktır. Bir türlü su içemiyorum diyorsanız 1 litrelik cam şişelere her akşam yatmadan önce su doldurun. Suyun ılık olmasına özen göstermek şartıyla her gün o şişeden suyunuzu için. Böylece ne kadar su içtiğinizi anlarsınız. Eğer su içmeyi unutursanız lütfen alarm kurun ve mutlaka suyunuzu için. En kolay kalori yakıcı sudur unutmayın.
 11. Suyunuzun içine 3-4 damla limon sıkabilirsiniz. Limon da hem metabolizmayı hızlandırır, hem doğal antiseptiktir. C vitamini gibi oldukça etkili antioksidanlar içeren limonlu su hastalıklardan korur ve böylece gereksiz ilaç kullanımından kaynaklanan kimyasal kullanımı engellenmiş olur. Bu da vücuttaki asit oranını azaltır ve daha hızlı kilo vermek mümkün olur. Limon dışında sizi canlandıracak ve kilo vermenizi kolaylaştıracak metabolizmayı hızlandıran yiyecekler tüketebilirsiniz.
 12. Fırından yeni çıkan sıcacık iki dilim börek ya da buzdolabından alınan çilek, erik ve kayısıdan oluşan bir tabak meyve salatasına kimse yok diyemez değil mi? Ancak bir sorun var. O da çok sıcak ve çok soğuk gıdaların sindiriminin zor olduğu gerçeğidir. O halde fazlalıklardan bir an önce kurtulmak istiyorsanız besinleri ılık tüketmelisiniz. Ancak böreğin ılığı bile karbonhidrat içerdiği için tam bir kalori bombası, uzak durun.
 13. Hızlı zayıflamanın yollarından biri de öğün sayısını azaltmaktır. Öğün sayısının 3’den fazla olması yağ yakımını zorlaştırır. Bazı uzmanlar karşı çıksa da bu konu özellikle Canan Karatay tarafından dile getirilmektedir. Birçok bilimsel çalışma da bu fikri desteklemektedir. Ancak öğün sayısının 3’den fazla olmaması durumu sağlık sorunu olmayan hastalar için geçerlidir. Örneğin diyabet ve insülin direnci gibi bir hastalığınız varsa sık sık ve az yemeniz gerekebilir.
 14. Kesinlikle öğün atlamayın. Böylece bir sonraki öğüne daha tok başlarsınız ve daha az yemiş olursunuz. Diyetisyen kontrolü olmadan gelişigüzel hazırlanan beslenme programlarından uzak durmak en mantıklısıdır.
 15. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmenize ek olarak spor da yapmalısınız. Yani kısa sürede gözle görülür bir yağ yakımı hedefliyorsanız sadece diyet yapmak yetmez aynı zamanda düzenli ve doğru bir şekilde egzersiz yapmalısınız. Sizi amaca ulaştıracak en etkili zayıflama hareketleri yürüyüş, fitness, yüzme ve pilates ile ilgili yapılan hareketlerden oluşur. Örneğin yokuş yukarı yürümeniz tavsiye edilmez.
 16. En önemli kurallardan biri düzenli ve yoğun egzersiz yapmaktır. Spor yaparak sağlıklı yaşama adım atmak istiyorsanız spor salonuna yazılmanız ve düzenli olarak devam etmeniz en mantıklı yöntemdir. Bu hareketleri evde yapmak hem zordur hem de risklidir. Ancak imkanınız varsa evinize bisiklet ya da yürüme bandı alabilirsiniz. Bunları soğuk kış günlerinde bile sıcacık evinizde kullanabilirsiniz.
 17. Fitness hareketleri yaparken ise çok ağır kütleler kullanmayınız. Daha küçük ağırlıklarla daha fazla tekrar yapmanız hızlı kilo vermenizi sağlar. Ayrıca squat hareketlerini es geçmeyin. Zira en kompleks ve etkili hareketlerden biridir.
 18. Akşam yemeği ile uyku arasında en az 2 saat olması yararlı olur. Eğer uyumadan hemen önce yerseniz uyuma düzeniniz de bozulabilir. Bu da yağların erimesi sürecini olumsuz yönde etkiler.
 19. Zayıflatan bitkiler, bitkisel ürünler, kolay diyet listesi, bölgesel incelme, su içerek hızlı zayıflamanın yolları ve şok diyet listeleri gibi safsatalardan uzak durmanız emin olun sizin yararınıza olacaktır.
 20. Kesinlikle uzman olmayan kişilerin sözlerine itibar etmeyiniz. Birçok kişinin fit bir görünüm için bilinçsiz bir şekilde kilo verdiren çayları kullandığını ve böbreklerine zarar verdiğini medyadan duymuşsunuzdur.
 21. Günde iki fincanı geçmemek şartıyla diyete yardımcı doğal antioksidanlar içeren yeşil çay içebilirsiniz.
 22. Hızlı zayıflamanın yolları arasında çok popüler olan “yavaş yeme tekniği” gibi bir teknik var. Yemeklerin yavaş yenmesinin  doyma hissini hızlandırdığı bilinmektedir. Bu durum, beyne doyma hissi için bir sinyal gönderilmesi ilkesine dayanır. O sinyal gönderilene kadar ne kadar az yenirse o kadar iyidir. O sinyal gönderilince artık yeme isteği kaybolmaktadır.
 23. Yağ yakımı sürecinde düzenli uyumaya özen gösterin çünkü düzenli uyumak çok önemlidir ve 7-8 saat uyumak sağlığınızı iyileştirir ve bağışıklık sisteminiz de güçlenmiş olur. Ayrıca 7-8 uyumak melatonin ve büyüme hormonunu artırır ve hücreleriniz gençleşir. Böylece siz de daha genç gözükürsünüz.
 24. Hızlı zayıflamanın yolları denilince akla gelen bir diğer önemli teknik de tuz kullanımıdır. Aşırı tuz kullanımından kaçının çünkü aşırı tuz suyu vücutta tutarak sizi hem daha şiş gösterir hem de daha çok kilo almanıza neden olur.
 25. Sebzelere ve proteine ağırlık vermelisiniz. Ayrıca yiyeceklerinizi fırında ya da suda az yağ ile pişirin. Ancak bunun sağlıklı yağlar kullanılmalıdır. Örneğin zeytinyağı kullanmanız daha faydalıdır.
 26. Öğün aralarında acıkırsanız 3 ceviz – 1 bardak yoğurt ya da 1 salatalık ve 1 bardak ayran tüketebilirsiniz. Ancak öğün aralarında şekerli gıdalardan ve ekmekten uzak durmalısınız. Tabi bu ana öğünlerde ekmek yemeniz gerektiği anlamına gelmesin. Diğer öğünlerde karbonhidrat içermeyen yiyeceklere ağırlık vermelisiniz.
 27. Kesinlikle kola gibi şeker ve kalori deposu hazır içeceklerden uzak durun. Bunlar hem sağlığınızı bozar hem de aşırı yağlanmanıza neden olur.
 28. Günde en fazla 2 ya da 3 dilim tam buğday ekmeği tüketmelisiniz. Ekmek sadece kahvaltıda yenmelidir.
 29. Nasıl kilo verilir diye kara kara düşünmeyin ve stresten kaçının. Çünkü vücudunuzun stres altında iken kortizol hormonu salgıladığını ve bu hormonun da yağlanmaya neden olduğunu unutmayın.
 30. Canınız tatlı çektiği anda tatlı yerine ballı limonlu su ya da bir bardak ayran içebilirsiniz ya da bir dilim peynir yiyebilirsiniz.
 31. Kahvaltınızı mutlaka yapınız. Kahvaltıyı yapmanız sizi daha tok tutar ve diğer öğünlerde daha az yemenizi sağlar.
 32. Şekerli içeceklerden ve diyet içeceklerden uzak durmalısınız. Aşırı şeker ya da tatlandırıcı amacınıza ulaşmanızı engeller.
 33. Bu önerileri dikkate alırsanız artık sağlıklı diyet listesi, en etkili diyet, kilo vermenin püf noktaları, hızlı kilo verme yolları, nasıl kilo verebilirim, akupunktur ile hızlı zayıflamanın yolları gibi ifadeleri google arama motoruna yazmanıza gerek kalmayabilir.
 34. Yemeğe çorba ya da salatayla başlamayı bir adet haline getirirseniz siz de ideal kiloya ulaşma sürecinde önemli bir ilerleme kaydedebilir ve hayal ettiğiniz vücuda kavuşabilirsiniz. Neden mi? Yemeğe çorba ve salata ile başlamak, kan şekerinizi yavaş yavaş yükseltmiş olur ve kan şekerinde ani dalgalanmalar olmaz. Tavsiye edilen çorba tarifi ile ilgili video aşağıdadır. İzlemenizi kesinlikle öneririm. Zira bu çorbayı tüketmeniz hiç bir şey yapmasanız bile ayda 1000 gram vermenizi sağlayacak niteliktedir.
 35. Yemeklerden 10 ya da 15 dakika önce limonlu ılık su içebilirsiniz.
 36. En kolay kilo verme yolları dahi uygulanırken yapılan hatalardan en önemlisi ise ünlülerin yağ yakma sırları ve önerileri gibi sizin vücut yapınıza ve metabolizmanıza uygun olmayan yolları denemektir. Sibel Can, Madonna, Beyonce ya da Pelin Öztekin gibi isimlerin kullandığı hızlı zayıflamanın yolları sizin için uygun mudur? Bunu en az 10 kere düşünmeniz gerekiyor.
 37. Uğur Yücel’in sağlık durumu ve metabolizması sizinki ile aynı değil ki. Onların kilosu, boyu, yaşı, hastalık durumları, sağlık değişkenleri, boy kilo indeksleri, yaşam tarzları ve beslenme düzenleri sizinki ile benzerlik gösteriyor mu? Bütün bu değişkenleri diyetisyene danışmadan, bunları işe koşmadan yapılan her diyet sizi yanlışa sürükler.
 38. Yemek yerken televizyon seyretmeyin lütfen. Televizyon seyrederken yemek aşırıya kaçmanıza ve fazla kalori almanıza neden olabilir.
 39. Bütün bu teknikleri kullanmanıza rağmen hiç bir kıpırtı yoksa akupunktur tedavisi görebilirsiniz. Akupunktur ile zayıflayanların sayısı günden güne artıyor ve bu yöntem deneyimli uzmanlar tarafından uygulandığında mucizeler yaratabiliyor. Ayrıntılar aşağıda sakın es geçmeyin.
 40. Sağlıklı kilo yönetiminde doktor ya da uzman kontrolü şarttır. Önerilerimiz her hasta için uygun olmayabilir. Önce doktorunuza danışınız. Bizim amacımız sadece bilgi paylaşımı yapmaktır. İdeal kiloya ulaşma konusunda sitemizin hiç bir tıbbi sorumluluğu yoktur.

Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Güvenli Kilo Vermek İçin Önemli Bilgiler

 • Yemekte yavaş yiyebilirsiniz.
 • Düzenli egzersiz yapabilirsiniz.
 • İyi hissetmek için sebze ve meyve yiyebilirsiniz.
 • Daha çok su içebilirsiniz.
 • Bir işle meşgul olmadığınızda daha az yiyebilirsiniz.
 • Öğün atlamadan bir beslenme düzeni oluşturabilirsiniz.
 • İlk aydaki duruma bakmadan motivasyonunu sürdürebilirsiniz.
 • Gereğinden az kalori almak iyi değildir çünkü metabolizmayı yavaşlatır.
 • Egzersizlere en az 30 dakika devam etmek gerekir.
 • Basit şekerlerden uzak durabilirsiniz.
 • Günde 8 saat uyuyabilirsiniz.

Beslenme Programı İle Hızlı Zayıflamanın Yolları

En iyi zayıflama yöntemi tabi ki sağlıklı beslenme ve kaliteli beslenme kurallarına uygun bir beslenme programını takip etmek ve beslenme düzenini yaşam biçimi haline getirmektir.

Beslenmenin yağ yakımı üzerindeki etkisi egzersizden daha fazladır. Öyle ki sadece egzersiz programı takip ederek beslenmeye dikkat etmeyen kişiler ideal vücut ancak hayalden ibarettir.

Zayıflatan Yiyecekler

İdeal kiloya ulaşma konusunda kararlıysanız diyetisyen rehberliğinde aşağıdaki yiyecekleri beslenme programınıza eklemeniz yağ yakımına yardımcı olacaktır. İşte en etkili zayıflatan yiyecekler şunlar:

 • Bütün yumurta
 • Yeşillikler (İyice yıkanmış ve 15 dakika sirkeli suda bekletilmiş su teresi,  kıvırcık ya da marul)
 • Özellikle somon balığı ve diğer balık çeşitleri
 • Yeşil sebzelerden brokoli ve beyaz sebzelerden pırasa ya da karnabahar
 • Beyaz tavuk göğsü
 • Barbunya
 • Çorba çeşitleri
 • Lor peyniri
 • Fındık
 • Kırmızı biber
 • Greyfurt
 • Hindistan cevizi
 • Tam yağlı ev yapımı yoğurt
 • Chia tohumu

Tabi ki yukarıda verilen yiyeceklerin nasıl ve hangi oranlarda yeneceğine diyetisyen karar verecektir.

Kilo Verme Çorbası

Zayıflamak İçin Diyet Programı

Aşağıda güzel bir vücut isteyenler için hazırlanmış örnek bir diyet listesi var. Ancak bu listenin herkese uygun olmayabileceğini, herkesin metabolizmasının farklı olduğunu ve diyet listelerinin kişiye özel olarak hazırlanması gerektiğini sakın aklınızdan çıkarmayınız.

Bu diyet programı sadece bir fikir edinme amaçlı olup size uygun olmayabilir. Bu nedenle hiçbir diyeti daha önce de vurguladığımız gibi diyetisyen ya da doktor kontrolü olmadan uygulamayınız.

Ünlü diyetisyen Ender Saraç en iyi zayıflama yöntemleri hakkında bilgi verdiği bir televizyon programında karbonhidratların öğle yemeğinde azaltılması gerektiğini vurgulamıştır.

Bir kere sağlıklı birinin öğün sayısının 3 den fazla olması bazı uzmanlar tarafından önerilmiyor. Bunların başında Canan Karatay ve Ahmet Maranki geliyor.

Sabah

 • Sabaha aç karnına ılık bir bardak su ile başlayabilirsiniz.
 • Sonrasında padişahlar ya da kraliçeler gibi bir kahvaltı yapabilirsiniz.
 • Sebze çorbası içerek sindirim sisteminizi rahatlatabilirsiniz. Her zaman olmasa bile haftada 3 kez iyi gelebilir.
 • 2 tane haşlanmış yumurta ya da 1 tatlı kaşığı doğal tereyağında da olabilir.
 • 10 tane tuzsuz zeytin
 • 1 çorba kaşığı lor peyniri
 • 1 ya da 2 dilim kepek ekmeği
 • 1 domates ve 1 salatalık (yazları)
 • 1 avuç maydanoz ya da su teresi (Kışları)
 • Çayları şekersiz olmak şartıyla çok demsiz içebilirsiniz. Eğer şeker atıyorsanız içmeyin. Su ile kahvaltıda yapılabilir.
 • Ara öğüne kadar su içmeyi unutmayınız. İçine limonda damlatılabilir.

Ara öğün

 • 5 çorba kaşığı bulgur pilavı
 • 1 tabak sebze çorbası
 • 1 kase yoğurt ya da 1 bardak kefir
 • Bol limonlu salata
 • Duruma göre bir tavuk budu ya da 3 adet köfte ya da et çeşidi

Akşam

 • 1 kâse çorba
 • 1 tabak pırasa yemeği ya da 1 tabak haşlanmış brokoli ya da karnabahar
 • 1 dilim tam buğday ya da kepek ekmeği
 • 2 kibrit kutusu büyüklüğünde peynir
 • 1 kâse ev yapımı yoğurt
 • Bol limonlu salata

Egzersiz Programı Nasıl Olmalı?

Eğer kaliteli bir beslenme programınız varsa ve bu programı azimle takip ediyorsanız işin yüzde 80’inin başarmış olduğunuz söylenebilir. Bu programa ek olarak egzersiz programı da uygularsanız yağların erimesini hızlandırabilir, daha sıkı bir görünüme kavuşabilir ve zayıflarken sarkma problemlerini de ortadan kaldırabilirsiniz.

Nasıl bir egzersiz programı takip etmeniz gerektiği ile ilgili “fitness hareketleri” başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Bilimsel Gerçeklerle Zayıflama Yolları

Amacınıza ulaşmanız için birçok teknik var. Bu yöntemler diyet yapmak, egzersiz yapmak, sağlıklı beslenme seminerleri ve yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç kullanımı, bitkisel çay kullanma, liposuction (liposakşın- yağ aldırma) ve mide küçültme gibi cerrahi yöntemler olarak sıralanabilir.

1. Düşük Karbonhidrat

Şayet evde kilo verme amacında olan biriyseniz, öncelikle şekerden ve ekmek gibi nişasta içeren gıdalardan uzak durman gerektiğini birçok sitede ya da ünlü kitapçıların sağlık bölümlerinde satılan diyet, sağlık ya da beslenme ile ilgili kitaplarda defalarca okumuş ya da televizyon programlarına katılan profesörlerden dinlemiş olabilirsin.

Uzmanların ya da doktorların 100 yıldan daha fazla süredir üzerinde anlaştığı bir konu varsa o da mutlaka kalori alımının azaltılması gerektiğidir. Eğer  buna inanma konusunda sıkıntılarınız varsa kilo verememek doğal olacaktır, şaşırmaya hiç gerek yok. O halde kalori alımı azaltılmalıdır.

Hızlı zayıflamanın yollarından biri de yabancı makalelerde geçtiği üzere “low carbonhydrate” yani “düşük karbonhidrat diyeti” yapmaktır. Neden mi? Ne kadar az karbonhidrat alırsanız kan şekerinizde dalgalanma fazla olmaz ve  o kadar geç acıkırsınız.

Bilimsel bir araştırmada, düşük karbonhidrat diyeti ile yağ yakmaya çalışanların günlük 300 kalori daha az almış oldukları vurgulanmaktadır (1). Çok az vaktiniz varsa hemen o vücudu istiyorum diyorsanız Kim Kardashian’ın da 27 kilo vermesini sağlayan “Ketojenik diyet nedir, nasıl yapılır?” başlıklı yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Başka bir bilimsel araştırmanın makalesinde ise uzun dönem etkileri bilinmese de düşük karbonhidrat diyetinin hem vücut kilosu hem de kalp hastalıkları riskleri üzerine olumlu etkileri olduğu (2) ifade edilmektedir. Eğer insülin direnci probleminiz varsa şişman kalmak kaderinizdir adeta. O nedenle kendi başınıza bir şeyler yapmaya çalışmadan önce hastaneye gitmeniz çok faydalı bir adımdır.

Kan şekerinin, glukagon ve leptin adı verilen hormonların arasındaki ilişkiyi ve etki mekanizmalarını Prof. Dr. Canan Karatay ne kadar güzel açıklamış. Bu nedenle aşağıdaki videoyu mutlaka izleyerek yağ yakımının nasıl gerçekleşeceğini öğrenebilirsiniz.

Kalori azaltmanın bir diğer yolu ise yukarıdaki ilk resimde de görüldüğü gibi besin piramidinde kırmızı oku takip etmektir. Bu besin piramidi düşük karbonhidrat diyetine göre hazırlanmış olup, normalde en altta tahılların olması gerekir. Kırmızı ok yukarıyı gösteriyor, yani yukarıda yer alan besinlerin daha az tüketilmesinin daha etkili olacağını ifade ediyor.

En üst kısımda karbonhidratlı besinler var ki bu besinlerin sınırlandırılması bu diyet için hayati önem taşıyor. Ancak bu diyetin size uygun olup olmadığını ve hangi yiyeceğin ne kadar oranda azaltılması gerektiğini diyetisyen belirleyebilir.

En altta ise protein içeren besinler var. Alttan ikinci sırada ise sebzeler ve meyveler yer alıyor. Burada en önemlisi protein nelerde var sorusunun cevabıdır.

2. Aç Kalmayın Acıkınca Yiyin.

Hızlı zayıflamanın yolları nelerdir diye merak edenlerin yaptığı en büyük hata karbonhidratları azaltırken aynı zamanda yağları ve proteinleri de azaltmalarıdır. Sonuç olarak siz makine değilsiniz, insansınız acıkmak ve beslenmek sizin de hakkınızdır.

Vücut için temel enerji kaynağı olan besinleri tamamen kesmek kesinlikle yanlış bir yöntemdir. Az yemek değil, sağlıklı ve dengeli beslenmek kilo verdirebilir.

Eğer hepsini yani karbonhidratlarla birlikte protein ve yağları da keserseniz, sonunda açlık çeker ve yorgun düşersiniz. Bunun sonucunda beslenme programını takip etmeniz zorlaşır ve artık o programı uygulamak istemezsiniz. Peki karbonhidratları bir miktar sınırlandırırken, onun yerine neler yenebilir?

3. Yumurta Yiyerek Zayıflayın!

Kahvaltılarda yenilen bir adet doğal yumurta hem protein kazandırır hem de daha tok tutar. Suda pişmiş olması ancak fazla katılaşmaması daha sağlıklıdır.

Yumurta haşlandıktan sonra sarısı siyahlaşmaya başlamış ise o yumurta sağlıklı olmaz, zira trans yağ oluşmuştur. Ancak kolesterol probleminiz varsa doktorunuzun önerilerini aklınızdan çıkarmayınız.

4. Ev Yapımı Yoğurt 

Bir kere yoğurt derken marketlerden alınan katkı madde dolu yoğurtlardan bahsetmiyoruz. Ev yapımı yoğurtlar, hem protein ve kalsiyum açısından zengindir hem de katkı maddesi içermez. Kendiniz yaparsınız, içine ne konulduğunu da en iyi siz bilirsiniz.

Yoğurt midede bazı besinlere göre daha uzun süre kaldığı için tok tutma özelliğine sahip olup ara öğünlerde ya da acıkınca tüketilebilecek kalorisi ve karbonhidratı az, protein içeren bir besindir. İçindeki bağışıklık sistemini güçlendiren probiyotik bakteriler de ayrı bir öneme sahiptir.

5. Tereyağı ve Doğal Sızma Zeytinyağı

Doğal olduktan sonra ve günlük belli bir miktarı geçirmeden bu tür yağları tüketmek size D vitamini kazandırır ve tok tutarlar. Ancak diyetisyenin önereceği miktardan fazlasını tüketmemek gerekir.

 • Sağlıklı bir yaşam için de zeytinyağı hayat kaynağıdır.
 • Yapılan araştırmalarda birçok hastalığa karşı koruyucu olduğu da unutulmamalıdır.

6.Yağsız Et ve Balık

Şişmanlığın en büyük nedenlerinden biri de yeterince protein alınamamasıdır. Protein açısından zengin besinlerin başında tabi ki et gelir.

Sindirilmesi uzun sürdüğü için hem daha tok tutar hem de daha fazla kalori yakılmasını sağlar. Ancak çalışmalarda balık etinin daha faydalı olduğuna dair açıklamalara rastlamak mümkün olsa da balıktaki civa birikmesi durumları da göz ardı edilmemelidir.

7. Lifli ve Sulu Yiyecekler

Lif bakımından zengin ve sulu gıdalar mideyi daha fazla doldurarak daha az yenmesini sağlayabilir. Bu yiyecekler genellikle meyvelerdir. Örneğin greyfurt, karpuz, elma ve  armut gibi meyveler lif açısından zengindir.

Yemeklerden önce yenildiklerinde midede doluluk oluştururlar. Ancak bu meyvelerdeki şeker miktarı konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Yaşa ve cinsiyete göre değişmekle birlikte günlük en az 20 gram lif ihtiyacını karşılamak için lifli yiyecekler rehberine bakabilirsiniz.

8. Süt ve Süt Ürünleri

Diyet yaparken süt ve süt ürünlerini kesmek pek mantıklı değildir. Zira kalsiyum alımının yağ yakımını hızlandırdığına dair araştırmalar vardır.

2005 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre normal protein alımı ile birlikte kısa süreli kalsiyum alımının dışkıdaki yağ miktarını ve günlük harcanan enerjiyi 350 kJ kadar artırdığını ifade etse(3) de, 2004 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre ise; kalsiyum takviyesi kullananlar ile kullanmayanlar arasında yağ yakımı açısından anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (4).

Ancak aynı makalede ise uzun vadede ve daha çok denek ile değişim yönü dikkate alındığında bir etkinin olabileceğinden bahsedilmiştir. Kesin bir bilimsel kanıta rastlanılmasa da bazı uzmanlar kalsiyumu yetersiz almanın kiloya neden olabileceği üzerinde duruyorlar.

9. Light Değil Doğal Ürünleri Tercih Edin.

Marketler light yoğurt, süt, bisküvi ve gevrekler ile dolup taşıyor. Peki ama bunların etiketinde yazan değerleri hiç okudunuz mu? İçindeki karbonhidrat, şeker, protein ve yağ oranlarına baktınız mı? O halde paketli ürünlerden uzak durmak ve doğanın size sunduğu besinleri tüketmek daha sağlıklıdır.

Paketlenmiş gıdalar yerine sebzeler, meyveler, yumurta, balık, et, tereyağı, fındık ve zeytinyağı gibi besinleri tüketmek vücuttaki fazla yağın atılmasına yardımcı olur. Evde yemek yapmak da bu amaca hizmet eder.

Akupunktur İle Hızlı Zayıflama

Sadece muhteşem bir vücut ya da sigarayı bırakmak için değil, aynı zamanda kan şekeri, tansiyon, sinir sistemi ve bağışıklık sistemi üzerinde de oldukça olumlu etkilere sahip bir tekniktir.

Tüm vücut fonksiyonlarını düzenlemesi, su içmeyi alışkanlık haline getirmesi, çalışmayan bağırsakları çalıştırması, sindirim sorunlarını azaltması ve uykusuzluk problemlerini düzenlemesi gibi birçok açıdan sizi mutlu edebilir.

Akupunktur uygulaması Çin tıbbına göre kulaktan ve vücuttan yapılırken, Almanlar sadece kulaktan yapıyorlar. Bu uygulamadan maksimum derecede fayda sağlamak istiyorsanız işinin ehli uzmanlardan yardım almalısınız.

Vücudunuzda kilo fazlası yoksa ve sadece yüzünüzden zayıflamak istiyorsanız en etkili yöntemlerden biri olan “mezoterapi ile bölgesel zayıflama” tekniğini tercih edebilirsiniz.

Yorum

 1. erkan nuri Mart 21, 2015
 2. lorena yıldız Mart 22, 2015
 3. karamanlı hayriye Mart 22, 2015
 4. Terbaik 2015 Nisan 3, 2015
 5. nilüfer sipahi Nisan 6, 2015
 6. burhan Temmuz 28, 2015
 7. Gizem Kasım 21, 2015
 8. Pingback: şahin bey Kasım 26, 2015
 9. nilüfer sipahi Aralık 1, 2015
 10. yasemin bozkurt Şubat 16, 2016
 11. Melis Mart 4, 2016
 12. sumeyye Mart 9, 2016
 13. cagla demırdes Mart 21, 2016
 14. Semih Gök Mart 22, 2016
 15. Sevda Nisan 12, 2016
 16. Ayza Nisan 16, 2016
 17. sass Nisan 17, 2016
 18. Bilyana Nisan 18, 2016
 19. nilüfer sipahi Nisan 25, 2016
 20. Serhat Mayıs 7, 2016
 21. ahmet Mayıs 8, 2016
 22. harun Mayıs 9, 2016
 23. Aliye Mayıs 12, 2016
 24. Gönül Mayıs 17, 2016
 25. Ömercan Haziran 20, 2016
 26. Sema Haziran 25, 2016
 27. Sema Haziran 29, 2016
 28. Ayşe Temmuz 6, 2016
 29. Hale Temmuz 29, 2016
 30. Fidan Ağustos 21, 2016
 31. Selin Kasım 10, 2016
 32. Emin Kasım 19, 2016
 33. Aslı Ocak 7, 2017
 34. Batuhan Nisan 17, 2017
 35. Misafir Temmuz 18, 2017
 36. Hasan Can Kasım 17, 2017
 37. gamze Aralık 30, 2017
 38. huriyeiremçetin Ocak 2, 2018
 39. nilüfer sipahi Ocak 20, 2018

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!