Geçmiş olsun Türkiye. Başımız sağ olsun.

Fit Vücut Olmanın Yolları ve Fit Olmak

Fit vücut ve fit olmak. Sadece kızların değil, artık bir çok bilinçli erkeğinde en çok arzuladığı durumlardan birisi fit vücut olmak ve zinde yaşamak. Hatta öyleleri var ki fit olmak uğruna binlerce lirasını gözden çıkarabiliyor.

Kimisi yemeden içmeden kesiliyor, kimisi yağlarını aldırıyor, kimisi bıçak altına yatıyor. Ancak sonuç hep hüsran oluyor maalesef.

Bazıları da fit vücut denilince hemen aklına zayıflama ve diyet ile egzersiz geliyor. Pek de haksız sayılmazlar aslında.

Lafı hiç uzatmadan hayalinizdeki fit vücut için neler yapılabilir sorusunun cevabını vermeye çalışalım. Fit bir vücudun oluşması nelere bağlıdır?

Fit bir vücut; sağlıklı beslenme, doğru egzersiz, doğal yaşam ve ruhsal denge ile sağlanabilir.

Aşağıda fit bir vücuda ulaşmak için en etkili yöntemler yukarıda belirtilen faktörler bağlamında ele alınacak olup daha sonra fit vücut taktikleri açıklanacaktır.

Fit Vücut İçin Sağlıklı Beslenme

Yıllardır arzu ettiğiniz o fit vücut için ilk koşul tabi ki sağlıklı beslenme kurallarını bir yaşam biçimi haline getirmek ve onları doğal yaşamın bir parçası gibi uygulamaktır. Peki ama sağlıklı beslenme derken ne anlatılmak isteniyor. Gelin bunlara kısaca göz gezdirelim.

fit vücut

Fit vücut olmak

Bir günlük beslenmenizi makro besinler açısından düşünelim. Beslenmenizde % 45- 50 oranında sağlıklı karbonhidrat, % 20 -30 protein ve % 20 -30 oranında sağlıklı yağlar var mı?

50-30-20 kuralına dikkat ediyor musunuz? Menüde tabağın bir tarafında karbonhidrat, diğer tarafından sağlıklı yağ ve protein var mı?

Gün içerisinde yeterince lif alabiliyor musunuz? Ekmeğiniz beyaz ekmek mi yoksa tam buğday ekmeği mi? Yeterince sebze ve meyve tüketme imkanınız var mı? Hangi gıdaların lif açısından zengin olduğunu biliyor musunuz?

Başka bir ifade ile lifli yiyecekler nelerdir dendiğinde aklınıza hangileri geliyor? Cevaptan emin değilseniz öğrenmenizde yarar var.

Yulafın faydalarını ve lif açısından zengin olduğunu, meyvelerin ve tahılların yüksek oranda lif içerdiğini biliyor musunuz? Bunlardan makul oranlarda almanız gerektiğini unutmamakta fayda var.

Sağlıklı beslenme için dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör de yeterli miktarda su alımıdır. Kimileri, “Hiç içmesem aklıma gelmez.” dese de parlak bir ciltleri olmadığı hemen dikkati çekebilir.

Gün içinde ne kadar su içmek gerekiyor? Herkes tarafından önerilen 1.5 – 2 litre arası önerisi gerçeği yansıtıyor mu?

Sağlıklı yaşam için olmazsa olmaz su ile ilgili yapılan araştırmalarda günlük içilmesi gereken su miktarının da bazı faktörlere bağlı olarak değiştiği vurgulanmakta ve bu faktörlerin ise aktiflik ya da hareketlilik durumu ile yaşanılan yer olduğu ifade edilmiştir.

Vücuttaki tüm sistemlerin çalışması için suyun gerekli olduğu ve Tıp Enstitüsü’ne (The Institute of Medicine) göre erkeklerin günlük su ihtiyacının yaklaşık 3 litre olduğu, bayanlar için bu miktarın  ise 2,2 litre olduğu belirtiliyor.

Esasen sağlıklı bir beslenme düzeni olmadan fit bir vücut ancak ulaşılması çok güç bir hayal olarak kalacaktır.

Fit Vücut İçin Doğru Egzersizler

Fit bir vücuda kavuşmak için hareketli bir yaşam olmazsa olmaz denilebilir. Uyuşuk bir şekilde olduğu yerde kalıp ömrü boyunca aktif olmayan insanlar nasıl hayal ediniz.

“İşleyen demir pas tutmaz.” atasözü hak verilmeyecek gibi değil. Yine İbn-i Sina’nın yürümenin önemine dair sözlerini hiç akıldan çıkarmamak gerekiyor.

Dolaşımı canlandırmak, kanın bütün hücrelere ulaşmasını sağlamak, oksijenin ve besin maddelerinin hücrelere ulaşmasını sağlamak, hiçbir hücreye iltimas geçmeden hepsini beslemek, metabolizmayı hızlandırmak sporla mümkün!

Hücrelerin yenilenmesini sağlamak, ruhsal açıdan iyi hissetmek, depresyondan kurtulmak, dertleri, üzüntüleri, kederleri unutmak, mutlu olmak ve her açıdan güçlenmek için spor yaparak fit vücut hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer erkekseniz fit vücut denilince aklınıza ya iri kasları olan biri ya da plaj vücudu olan daha feminen bir tip de gelebilir.

Kimileri kasları irileşsin isterken, kimileri de baklavalı bir karın ancak çok da iri olmayan kas yapısına sahip bir vücut isteyebilir. Bu açıdan bakıldığında patlayacak gibi duran kas yapısına ulaşmak vücut geliştirme ile mümkün olmaktadır.

Bazıları ben aletleri alırım evde istediğim gibi çalışırım diyenler genellikle motivasyon düşüklüğü yaşadıkları için pek başarılı olamıyorlar.

Eğer kaslanmak amacında iseniz bir spor salonuna yazılıp uzman hocalar eşliğinde çalışmanız bizce daha mantıklıdır.

Yeni başlayanların önce adaptasyon programı ile başlamaları, sonra tüm vücut programları ile güçlenmeleri ve sonraki aşamalarda da bölgesel çalışmaları daha faydalı gözle görülür sonuçlar sağlayabilir.

Plaj vücudu isteyen bir erkek ya da fit görünümlü bir kadın olmak amacını taşıyorsanız o zaman iki konu da bilgi sahibi olmalısınız.

En önemlisi birinci faktör olan sağlıklı beslenme kurallarının uygulanması olacaktır. Ancak bazen normal kilosunun üzerinde olanlar için bu kurallar yetersiz kalabilir.

Onların sadece sağlıklı beslenme önerileri bağlamında davranmaları yeterli olmayacağı için ayrıca zayıflama yöntemleri konusunda da bilinç düzeylerinin artırılması ve onları etkili bir biçimde uygulamaları gerekiyor.

Plaj vücutlu bir erkek veya fit bir kız olmak istiyorsanız zayıflama yöntemleri nelerdir çok iyi öğrenmeniz bile bu amaca ulaşmanızı kesin sağlar diyemeyiz.

Eğer fazla yağlarınız ya da kilolarınız varsa mutlaka bir diyetisyenden yardım almanız gerektiğini de hiç unutmayınız. Aslında bu yöntemler dışında en önemli faktörlerden biri de doğru egzersizdir.

Sıklıkla karıştırılan konuların başında vücut geliştirme ve fitness kavramları geliyor.

Kilo almak, hacimlenmek ve kaslanmak için vücut geliştirme yapılırken, kilo vermek, sağlıklı olmak, forma girmek ve fit görünümlü olmak için ise fitness programı yapılıyor.

Hiçbir alet gerekmeden yapacağınız fitness hareketleri ile amacınıza ulaşabilirsiniz. Ancak doğru beslendiğinizden emin olmalısınız. Yoksa o kadar emeğinizi çöpe atmış olursunuz.

Fit Vücut Önerileri


Fit vücudun ilk kuralı sağlıklı olmak olduğuna göre doktor kontrolleri ve genel kontroller ile check-up yaptırmak herhangi bir sağlık sorununuz olup olmadığını ortaya çıkarmak için çok önemlidir.

Geriye dönüşü olmayacak sorunların üstesinden gelmek için sağlık kontrollerini ihmal etmemek gerekir.

Bazen sorun sadece bacaklarda olabilir. Yani tüm vücudunuz fit bir görünüme sahip olmasına rağmen bacaklarınız kalın, sarkık ya da selülitli bir yapıda gibi algılanabilir ya da gerçekten öyledir.

Abur cubur yiyeceklerden, paketli gıdalardan, aşırı yemekten, basit şekerlerden, gece geç saatlerde yemekten, az uyku uyumaktan uzak durmak ya da sınırlı tutmak hedefiniz değil, yaşam prensipleriniz ve yaşam biçimleriniz olabilir.

Günde en az 1,5 litre su içilebilir.

Hijyene çok dikkat etmek gerekiyor. Bir çok kişinin ellediği yerlere dokunmayınız ya da dokunsanız bile hemen ellerinizi yıkayınız.

Elinizi yıkadıktan sonra musluğa ya da tuvalet kapısına dokunmayınız. Bu nasıl olacak demeyin en azında peçete ile tutabilirsiniz. Ne bilelim lokanta ya da avm gibi yerlerde hiç dokunmayın.

Spor salonuna yazılın ve doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde haftada 3-4 kez olacak şekilde fitness yapabilirsiniz. Ayrıca haftada bir gün kardiyo egzersizi yapabilirsiniz.

Mutlu olmanın yollarını öğrenerek yaşamın her anından zevk almaya çalışabilirsiniz ve olumlu düşünmek ise ruhsal olarak rahatlatacaktır. Bazıları için stres kilo sebebidir unutmayın.


✓ Fit vücut için en etkili yöntemler ve egzersizler üzerine odaklandığımız bu makalede fit olmak amacına nasıl ulaşabilirsiniz sorusunu ayrıntılı bir şekilde açıklamaya çalıştık. Umarız hayal ettiğiniz o fit vücut sizden hiç uzak olmaz.


Bu yazıyı okuyanlar şu yazıları da okudu:

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!