Fitness Nedir, Ne Değildir?

Kendisini sporcu olarak tanımlayan bir çok kişi bile fitness nedir tam olarak bilmiyor. Gündelik yaşamda ise fitness ve vücut geliştirme arasındaki ayırım bilinmediğinden birbirinin yerine kullanılabiliyor. Yazımızı sonuna kadar okuyarak fitness  nedir ve ne değildir merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.

Fitness Nedir?

Kelime anlamlarına bakılacak olursa fitness, “formda olma”, “zindelik”, “form”, “sağlık” ve “spor yapmaya hazır olma” anlamlarına gelmektedir. Bodybuilding ise vücut geliştirme demektir. Bu tanımlara göre fitness kavramının  sağlık gibi geniş kapsamlı olduğunu söylemek mümkündür.

fitness faydaları

Fitness nedir?

Bir başka tanıma göre fitness; Spor ya da zor bir işi yapmak için sağlıklı ve güçlü olma durumudur. Fitness sporunu “Bir durumu ya da bir amacı gerçekleştirmek için birinin ya da bir şeyin oldukça iyi ve uygun olması” şeklinde ifade edenler de olmuştur ki bu tanımda kavram  fiziksel uygunluk anlamına geliyor. Bu aynı zamanda sağlıklı ve formda olmadır.

Sağlıklı ve mutlu olmanın şartlarından biri de fitness diyebiliriz o halde rahatlıkla. Fiziksel uygunluk ise dolaşımsal dayanıklılığı ya da kalp ve solunum gücünü, kas gücünü, kas dayanıklılığını, vücut bileşimini ve esnekliği de içerir. Buradan fitness kelimesinin aslında ülkemizde yanlış olarak kullanıldığını göstermektedir.

Uz. Dr. Metin Okucu’ya Göre Fitness Nedir?

Wikipedia ise fiziksel fitness’ı iyi olma hali olarak ifade ederek, fiziksel uygunluğun doğru beslenme, orta şiddetli fiziksel aktivite, egzersiz ve dinlenme ile elde edilebileceğini göstermektedir.

ABD İnsan Hizmetleri ve Sağlık Bakanlığı’na göre fitness nedir sorusunu cevabı şöyledir: “İnsanların fiziksel aktivite ya da egzersiz yapmaları için sahip oldukları ya da başarmak istedikleri yetenekleri ile ilgili niteliklerdir.” Bu tanıma göre fitness, tempolu yürüyüşten, uzun mesafe koşmaktan ya da spor salonunda ağırlık kaldırmaktan çok daha kapsamlıdır ve  “Hangi egzersizi ne kadar süre yapmam gerekiyor?”  gibi soruların da üstünde bir kavramdır.

Özetle fitness “Sağlıklı, zinde ve formda olmamızı sağlayan egzersiz, dinlenme,  esneme ve beslenme yöntemlerini de içine alan düzenli etkinliklerin tümüdür.”şeklinde tanımlanabilir.O halde fitness denildiğinde aklımıza sadece vücut geliştirmek gelmemelidir.

Fitness etkinliklerine “yürüyüş yapmak, kardio yapmak, bisiklete binmek, tempolu yürüyüş yapmak, yüzmek, ağırlık çalışmak, ısınma hareketleri yapmak, düzenli uyumak ve bütün bunları düzenli bir beslenme programı ile entegre ederek formda kalmak, fit görünmek, sağlıklı olmak ve mutlu yaşamak” örnek verilebilir.

✓ Temel amaç formu korumak, sağlıklı olmak ve hastalıklara daha dirençli hale gelmek ve mutlu olmaktır.

Fitness Ne Değildir?

Fitness vücut geliştirme ya da bodybuilding demek değildir. Peki birbirine karıştırılan bu iki ifade ne anlama geliyor ve arasındaki farklar nelerdir?

Fitness ve Vücut geliştirme Arasındaki Farklar

Fitness yapmak denildiğinde “sağlıklı, fit, zinde, güçlü ve formda olmak için yapılan çok çeşitli spor dallarını ve beslenme programlarını da içeren etkinlikleri” aklınıza getirebilirsiniz.

Fitness yapmanın içinde vücut geliştirmek de yer alabilir. Çünkü bir anlamda vücut geliştirme de doğru yapıldığı taktirde sağlıklı ve güçlü olmanızı sağlayabilir.

“Zamanımızda bu iki branş çoğu spor salonunda birbirine karışmış vaziyette. Bodybuilding yapmak isteyen farkında olmadan fitness kurallarına uyan, fitness yapmak isteyip de Bodybuilding kurallarına uyan ve karşılığında istediği neticeye ulaşamayan çoğu kişilerle karşılaşıyoruz.

İnsanlara faydalı olabilmek için öncelikle bu iki branşı ayırmamız lazım.

Fitness Ne Demek?

Fitness,  bütün vücuda sağlıklı bir görüntü kazandırma ve bütün kas gruplarının fit bir vaziyette görünmesi amaçlı yapılan bir spordur.

Fitness dalında büyüme ön plana alınmaz.  Kasların daha belirgin hale gelmesi için düzenli bir beslenme programıyla yapılır.

Fitness, çok ağır yüklemeler yapmamak şartıyla çok tekrara dayalı antrenman yaparak kondisyonu üst düzeyde tutmak amaçlıdır. Beslenme ön plandadır genelde. Kilo başına orantılı protein ve karbonhidrat alınmalıdır. Şeker ve tuzdan kaçınarak define bir görünüm sağlanmalıdır.

Vücut Geliştirme Ne Demek?

Vücut geliştirmede ise amaç; adı üzerinde vücudun her daim gelişmesine yönelik yüklemeler ve zorlamalar yapmak ve vücudun bütün sınırları zorlamak, çıkılabilecek en yüksek kiloya çıkıp sert ve iri durmaktır.

Vücut geliştirmede beslenmeniz her daim artmalı, kilo ve boy orantısına bakmadan protein ve karbonhidrat miktarını yüksek tutup vücudun kendisini zorlamasına yardımcı olmanız gerek, ortalama öğün başına en az 50 gram protein almak şartıyla 4 veya 5 öğün yenmelidir. Karbonhidrata da önem verilmeli ve kişi testosteron limitlerini zorlamalıdır.

✓  Vücut geliştirmede büyümekte sınır yok, Fitness’ta ise kilo ve boy orantısına göre sağlıklı bir görünüm sağlanmaya çalışılmaktadır.

Birisinde sınırları zorlamak, diğerinde ise orantılı ve sağlıklı görünüm sağlamak amaçtır.  Bu iki amaç birbirinden farklı antrenman ve beslenme gerektirmektedir.

Zayıflamak isteyen insanın aşırı protein kullanması ve aşırı ağırlık girmesi, kilo almak isteyen insanın kardio yapması, bu karışıklıktan dolayı olmaktadır.

İnce narin bir plaj vücudu istiyorsanız Fitness, Arnold gibi görünmek istiyorsanız vücut geliştirme yapın.

Vücut geliştirme kasların geliştirilmesi, fitness ise daha çok fazlalıkların yok edilmesi ve fit olmak için yapılır. Fitness kilo vermek, kasları belirginleştirmek (ama irileştirmemek) için de yapılabilirken, vücut geliştirmede daha çok kas kütlesi artırılarak kilo almak hedeflenebilir.

Fitness Faydaları

 1. Fitness yapmak çok bilinmese de beyne giden oksijen miktarını artıracağı için beyin hücrelerinin daha sağlıklı olmasını ve dolayısıyla beyin gücünü artırır.
 2. Daha çekici bir görünüm kazandırabilir.
 3. Sağlıklı ve formda olmak zaten amaçtır. Bunlara ulaşan birey stresten ve depresyondan uzak durur. Böylece daha mutlu bir birey olabilir.
 4. Bireyin kötü alışkanlıklardan uzak durmasını sağlayarak daha sosyalleşmesini sağlar.
 5. Kalbi sağlamlaştırır, damar tıkanması ve kalp krizi gibi risklerin oranını azaltabilir. Kalp ve beyin sağlığı için fitness yapmak önemlidir. Ancak ülkemizde vücut geliştirme yaptığını sanan bazı kimseler çok çeşitli maddeler kullanarak sağlıklarını, organlarını tehlikeye atmaktadırlar.
 6. Fitness halsizliğe, yorgunluğa iyi gelir ve enerji verir.
 7. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklardan korur.

Kilo almak istiyorum diyorsanız ve vücut geliştirmeye yeni başladıysanız “yeni başlayanlar için vücut geliştirme programı” başlıklı makalemizi okuyabilir ve hareketleri animasyonlardan kolayca öğrenebilirsiniz.

Fitness Mı Body Mi?

Fitness son zamanlarda daha bir trend olma yolunda. Çünkü kızlar da çok abartılmış iri kaslardan pek hoşlanmıyorlar. İri kaslı erkekler de artık çoğu kadın tarafından çekici bulunmuyor. Ama zevkler ve renkler tartışılmaz. İri kaslı erkeklerden hoşlananlar da olabilir, çok az da olsa.

Yorum

 1. Yunus Emre Arısoy Ağustos 31, 2015
 2. fehmi atakan Ağustos 31, 2015
 3. faruk dundar Eylül 2, 2015
 4. tarık yeşilpınar Eylül 2, 2015
 5. hayrullah Eylül 2, 2015
 6. alihan Eylül 22, 2015

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!