Fitness nedir, ne değildir?

Fitness nedir sorusu cevabı bilinen bir soru olarak algılansa da fitness kelimesi bodybuilding ile sıklıkla karşılaştırıldığına göre fitness nedir ne anlamaya geliyor maalesef tam olarak bilinmiyor. Siz de fitness ile bodybuilding kelimelerinin aynı anlama geldiğini  mi düşünüyorsunuz? O zaman bu yazıyı okumanız gerektiğini söyleyebiliriz.

Bu yazıyı okumadan önce eğer hala fitness ile vücut geliştirmenin aynı olduğunu düşünüyorsunuz “kas yapmanın yolları” başlıklı yazımızı okuyabilir ve “vücut geliştirme hareketleri” rehberlerimize göz atabilirsiniz.

Evet şimdi geçelim fitness nedir sorusunun cevabına. Eğer bunları bildiğinizi düşünüyorsanız hemen fitness hareketleri ile ilgili diğer makalemize göz atabilir ve animasyonlu rehberlerle kısa sürede forma girip, fit olabilirsiniz. Ayrıca fitness programı rehberimize de bakarak kendinize uygun bir program seçebilirsiniz.

Fitness nedir?

Sesli sözlüğe bakılacak olursa fitness, “formda olma”, “zindelik”, “form”, “sağlık” ve “spor yapmaya hazır olma” anlamlarına gelmektedir. Bodybuilding ise vücut geliştirme demektir. Sadece sesli sözlüğe bakılsa bile iki kavramın birbirinden farklı olduğu anlaşılabilir. Bu tanımlara göre fitness kavramının aslında sağlık gibi geniş kapsamlı olduğunu söylemek mümkündür.

Fitness sadece bir spor mudur? Eğer fitness sesli sözlükte yazıldığı gibi formda olma anlamına geliyorsa bunun içinde hem spor hem de beslenme olmalıdır diye düşünebilirsiniz. Ancak “Sesli sözlükte yazılan her şey doğru mudur?” mu diyorsunuz? O zaman aşağıda fitness hakkında daha ayrıntılı bilgiler bulacaksın.

Fitness kelime anlamı

fitness faydaları

Fitness nedir?

Önce Longman’e yani dünyanın en iyi sözlüklerinden birine bakıldığında fitness kelimesinin iki anlamı olduğu görülüyor. Birincisinde “Spor yapmak ya da zor bir işi yapmak için sağlıklı ve güçlü olma” durumu yazıyor. İkinci anlamı ise “Bir durumu ya da bir amacı gerçekleştirmek için birinin ya da bir şeyin oldukça iyi ve uygun olması” şeklinde ifade edilmiş bu kavram  fiziksel uygunluk anlamına geliyor. Bu aynı zamanda sağlıklı ve formda olmadır. Sağlıklı ve mutlu olmanın şartlarından biri de fitness diyebiliriz o halde rahatlıkla. Fiziksel uygunluk ise dolaşımsal dayanıklılığı ya da kalp ve solunum gücünü, kas gücünü, kas dayanıklılığını, vücut bileşimini ve esnekliği de içerir. Buradan fitness kelimesinin aslında ülkemizde yanlış olarak kullanıldığını söyleyebiliriz.

Uz. Dr. Metin Okucu’ya göre fitness nedir?

Wikipedia ise fiziksel fitness’ı iyi olma hali olarak ifade ederek, fiziksel uygunluğun doğru beslenme, orta şiddetli fiziksel aktivite, egzersiz ve dinlenme ile elde edilebileceğini göstermektedir.

ABD İnsan Hizmetleri ve Sağlık Bakanlığı’na göre fitness nedir sorusunu cevabı şöyledir: “İnsanların fiziksel aktivite ya da egzersiz yapmaları için sahip oldukları ya da başarmak istedikleri yetenekleri ile ilgili niteliklerdir.” Bu tanıma göre fitness, tempolu yürüyüşten, uzun mesafe koşmaktan ya da spor salonunda ağırlık kaldırmaktan çok daha kapsamlıdır ve  “Hangi egzersizi ne kadar süre yapmam gerekiyor?”  gibi soruların da üstünde bir kavramdır.

Özetleyecek olursak, kalitelibeslenme.com‘un fitness tanımı ise şöyledir: “Sağlıklı, zinde ve formda olmamızı sağlayan egzersiz, dinlenme,  esneme ve beslenme yöntemlerini de içine alan düzenli etkinliklerin tümüdür.” O halde fitness denildiğinde aklımıza sadece vücut geliştirmek gelmemelidir. Fitness denildiğinde aklımıza “yürüyüş yapmak, kardio yapmak, bisiklete binmek, tempolu yürüyüş yapmak, yüzmek, ağırlık çalışmak, ısınma hareketleri yapmak, düzenli uyumak ve bütün bunları düzenli bir beslenme programı ile entegre ederek formda kalmak, fit görünmek, sağlıklı olmak ve mutlu yaşamak” gelmelidir. Temel amaç formu korumak, sağlıklı olmak ve hastalıklara daha dirençli hale gelmek ve mutlu olmaktır.

Fitness ne değildir?

Fitness vücut geliştirme ya da bodybuilding demek değildir. Yukarıda ve aşağıda birbiriyle adeta özdeşleştirilmiş bu iki kavramın arasındaki farkları ayrıntılı bir şekilde açıkladık.

Fitness yapmak ve vücut geliştirme arasındaki farklar

Kenzo Karagöz’e göre fitness ve body arasındaki farklar

O halde fitness yapmak denildiğinde “sağlıklı, fit, zinde, güçlü ve formda olmak için yapılan çok çeşitli spor dallarını ve beslenme programlarını da içeren etkinlikleri” aklınıza getirebilirsiniz. Bu kapsamda fitness yapmanın içinde vücut geliştirmek de yer alabilir. Çünkü bir anlamda vücut geliştirme de doğru yapıldığı taktirde sağlıklı ve güçlü olmanızı sağlayabilir. Bu bağlamda Vücut Geliştirme Antrenörü Türker Fırat fitness ile vücut geliştirme arasındaki ayrım için idealkilox.com’da şunları yazmıştır:

“Zamanımızda bu iki branş çoğu spor salonunda birbirine karışmış vaziyette. Bodybuilding yapmak isteyen farkında olmadan fitness kurallarına uyan, fitness yapmak isteyip de Bodybuilding kurallarına uyan ve karşılığında istediği neticeye ulaşamayan çoğu kişilerle karşılaşıyoruz. İnsanlara faydalı olabilmek için öncelikle bu iki branşı ayırmamız lazım, öncelik olarak Fitness ı ele alalım:

Fitness

Fitness,  bütün vücuda sağlıklı bir görüntü kazandırma ve bütün kas gruplarının fit bir vaziyette görünmesi amaçlı yapılan bir spordur. Fitness dalında büyüme ön plana alınmaz.  Kasların daha belirgin hale gelmesi için düzenli bir beslenme programıyla yapılır.  Fitness, çok ağır yüklemeler yapmamak şartıyla çok tekrara dayalı antrenman yaparak kondisyonu üst düzeyde tutmak amaçlıdır. Beslenme ön plandadır genelde. Kilo başına orantılı protein ve karbonhidrat alınmalıdır. Şeker ve tuzdan kaçınarak define bir görünüm sağlanmalıdır.

Vücut geliştirme

Vücut geliştirmede ise amaç; adı üzerinde vücudun her daim gelişmesine yönelik yüklemeler ve zorlamalar yapmak ve vücudun bütün sınırları zorlamak, çıkılabilecek en yüksek kiloya çıkıp sert ve iri durmaktır. Vücut geliştirmede beslenmeniz her daim artmalı, kilo ve boy orantısına bakmadan protein ve karbonhidrat miktarını yüksek tutup vücudun kendisini zorlamasına yardımcı olmanız gerek, ortalama öğün başına e az 50 gram protein almak şartıyla 4 veya 5 öğün yenmelidir. Karbonhidrata da önem verilmeli ve kişi testosteron limitlerini zorlamalıdır.

Vücut geliştirmede büyümekte sınır yok, Fitness’ta ise kilo ve boy orantısına göre sağlıklı bir görünüm sağlanmaya çalışılmaktadır.

Birisinde sınırları zorlamak, diğerinde ise orantılı ve sağlıklı görünüm sağlamak amaçtır.  Bu iki amaç birbirinden farklı antrenman ve beslenme gerektirmektedir. Çoğu spor salonunda bu branşların birbirine karıştırılması sebebiyle içinden çıkılmaz bazı durumlar ortaya çıkabilmektedir.  Zayıflamak isteyen insanın aşırı protein kullanması ve aşırı ağırlık girmesi, kilo almak isteyen insanın kardio yapması, bu karışıklıktan dolayı olmaktadır.

İnce narin bir plaj vücudu istiyorsanız Fitness, Arnold gibi görünmek istiyorsanız vücut geliştirme yapın.”

Yani vücut geliştirmek kasların geliştirilmesi, fitness ise daha çok fazlalıkların yok edilmesi ve fit olmak için yapılır. Fitness kilo vermek, kasları belirginleştirmek (ama irileştirmemek) için de yapılabilirken, vücut geliştirmede daha çok kas kütlesi artırılarak kilo almak hedeflenebilir.

Fitness faydaları

 1. Fitness yapmak çok bilinmese de beyne giden oksijen miktarını artıracağı için beyin hücrelerinin daha sağlıklı olmasını ve dolayısıyla beyin gücünü artırır.
 2. Daha çekici bir görünüm kazandırabilir.
 3. Sağlıklı ve formda olmak zaten amaçtır. Bunlara ulaşan birey stresten ve depresyondan uzak durur. Böylece daha mutlu bir birey olabilir.
 4. Bireyin kötü alışkanlıklardan uzak durmasını sağlayarak daha sosyalleşmesini sağlar.
 5. Kalbi sağlamlaştırır, damar tıkanması ve kalp krizi gibi risklerin oranını azaltabilir. Kalp ve beyin sağlığı için fitness yapmak önemlidir. Ancak ülkemizde vücut geliştirme yaptığını sanan bazı kimseler çok çeşitli maddeler kullanarak sağlıklarını, organlarını tehlikeye atmaktadırlar.
 6. Fitness halsizliğe, yorgunluğa iyi gelir ve enerji verir.
 7. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklardan korur.

Eğer bu yazıyı okumanızdaki amaç zayıflamak ve kilo vermek ise  zayıflama egzersizleri ile ilgili yazımıza bakmanızı öneririz. Ayrıca kilo vermek ile ilgili sağlıklı kilo verme yazımıza da bakabilirsiniz.

Yok ben kilo almak istiyorum diyorsanız ve vücut geliştirmeye yeni başladıysanız “yeni başlayanlar için vücut geliştirme programı” başlıklı makalemizi okuyabilir ve hareketleri animasyonlardan kolayca öğrenebilirsiniz.

Fitness mı body mi?

Fitness son zamanlarda daha bir trend olma yolunda. Çünkü kızlar da çok abartılmış iri kaslardan pek hoşlanmıyorlar. İri kaslı erkekler de artık çoğu kadın tarafından çekici bulunmuyor. Ama zevkler ve renkler tartışılmaz. İri kaslı erkeklerden hoşlananlar da olabilir,  çok az da olsa.

Bu yazımızda fitness nedir sorusuyla ilgili bütün çelişkileri giderdiğimizi düşünüyoruz. Fitness nedir rehberinde fitness faydaları, fitness ve vücut geliştirme arasındaki farkları da öğrenmiş oldunuz. Bu fitness nedir rehberini dikkatli bir şekilde okuduysanız ve vücut geliştirmeye gidiyorsanız bir daha size nereye gidiyorsun diyenlere “Fitness’a gidiyorum.”  demeyeceğinize inanıyoruz.

Sağlıklı ve hep formda kalın. Mutlu yaşayın.

6 yorum

 1. Yunus Emre Arısoy Ağustos 31, 2015
 2. fehmi atakan Ağustos 31, 2015
 3. faruk dundar Eylül 2, 2015
 4. tarık yeşilpınar Eylül 2, 2015
 5. hayrullah Eylül 2, 2015
 6. alihan Eylül 22, 2015

Yorum yaz