Ginseng nedir? | Ginseng faydaları

Bu yazıda ginseng nedir, ginseng çeşitleri ve ginseng faydaları nelerdir sorularına cevap vereceğiz. Eğer vücut geliştirme hareketleri yapıyorsanız ya da kilo almak istiyorum diyorsanız bu yazıyı çok dikkatli bir şekilde okumanızı öneririm.

Ginseng özellikle erkeklerde testosteron hormon düzeylerin önemli oranda etkiler ve vücut geliştirme egzersizleri ile uğraşanların güvenle kullanabileceği bitkidir. Ginsengi daha yakından tanıyalım.

Ginseng nedir, neye iyi gelir?

Ginseng nedir?

Ginseng bitkisinin köklerinden elde edilen ginseng kelime olarak, iyileştirici anlamına gelmektedir. Ginseng de çörek otu gibi çok faydalıdır ve şifa verir. Özellikle Kore ginsengi yani Panax ginseng adı verilen türü binlerce yıldır Çin tıbbında kullanılmaktadır çünkü tam bir şifa kaynağıdır.

Ginseng şifalı bitkisi Asya’ya özgüdür, genellikle Çin’de ve Kore’de yetişir. Biz bu yazımızda ginsengi daha çok kilo alımına ve testosteron düzeylerine etkileri açısından ele alacağız. Tabi ki bu açılardan ele alabilmemiz için öncelikle ginsengin faydaları ve yan etkilerinin neler olduğunu açıklayalım.

ginseng nedir

Ginseng faydaları

Ginseng çeşitleri nelerdir?

Ginsengin iki çeşidi vardır. Bunlardan birincisi Sibirya ginsengidir. Diğeri ise Kore ginsengidir. Ancak daha yararlısı ve Çin tıbbında en çok kullanılanı Kore ginsengidir. Bu nedenle biz bu yazıda Kore ginsenginin yararları üzerinde duracağız.

Ginsengin faydaları nelerdir?

Ginsengin en önemli faydasının fiziksel gücü ve performansı artırmak olduğu söylenilebilir. Vücut direncini ve dayanıklılığını artırması nedeniyle sporcular için çok yararlıdır. Ancak yanlış anlaşılmaması için şunu da belirtelim.

Ginseng sadece sporculara yönelik değil herkes içindir. Tabi ki doktor kontrolünde veya danışmanlığında kullanılması önerilir. Çünkü ginseng kullanımında doz çok önemlidir. Gerekli dozlar faydalı iken fazlası zararlı olabilir. Fiziksel aktivite yapanlar için çok yararlıdır.

Ginseng ve vücut geliştirme

Ginsengin en temel yararlarından biri de gücü artırmasıdır. Bunda erkeklik hormonu testosteron düzeylerini yükseltmesinin etkili olduğu söylenmektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre Kore ginsengi testosteron düzeylerini artırmıştır. Bu nedenle sporcular tarafından kullanılabilir. Ancak bu noktada sporcunun amatör ya da profesyonel olup olmaması önem kazanmaktadır.

Şampiyonluk için hazırlananların hangi bitkisel takviyelerin doping listesine girdiğini bilerek bu ürünleri kullanıp kullanmamaya karar vermeleri gerekmektedir. Ginsengin uyarıcı olduğu düşünülecek olursa şampiyonların kullanımında dikkat etmesi gerekir. Gerçi 1988 yılında bir sporcu kanında tespit edilen bir madde için ginseng diyerek kurtulmuştur. Yine de güncel doping listesi dikkatlice incelenmelidir. Ancak  özellikle başlangıç seviyesinde vücut geliştirme yapanlar için ginsengin mutlaka olumlu etkileri olacaktır, çünkü doğal erkeklik hormonu olduğunu söyleyebiliriz.

Yapılan araştırmalarda ginsengin stresi azalttığı veya engellediği ile ilgili sonuçlar da bulunmuştur. Bu da günümüz şartlarında, sanayileşen toplumda ve gittikçe elektronik aletlere adeta bağımlı olduğumuz göz önüne alındığında stresle mücadele etmek açısından çok yararlıdır. İnsan vücudunu kuvvetlendirerek tüm sistemleri düzenler. Özellikle böbreküstü bezlerini destekler. Şekeri düşürücü etkileri olduğu için şeker ilaçları ile kullanımında dikkat edilmelidir. Şeker hastalarına iyi geldiği tespit edilmiştir.

Ginseng kilo aldırır mı?

Ginsengin yararlarından biri de vücut için adeta kuvvetli bir tonik görevi görmesidir. Tüm zayıflıkları giderir. Özellikle güçsüz zayıf erkeklerin doktor kontrolünde kullanımı çok yararlı sonuçlar verebilir. Testosteron düzeyini artırarak kas gelişimini de etkilemektedir. Böylece zayıflıklara da iyi gelmektedir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi ginseng böbreküstü bezlerini destekler. Böylece adrenalin de etkilenir ve bu durum da zihinsel ve mental sorunları olanları olumlu etkiler. Bunun sonucunda dikkat sorunlarını ve stresi azaltır. Depresyonu bile iyileştirici etkiye sahip olduğu söylenmektedir. Strese karşı dayanıklılığı üst düzeyde artırır. Ayrıca Alzheimer hastalarında sürekli kullanıldığında algılamayı artırdığı bulunmuştur.

Ginsengin bir başka yararı da solunum yolu rahatsızlıklarını gidermesidir ve bu nezle, grip, bronşit, astım gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. Bu durum da bağışıklık sistemini güçlendirmesine ve kuvvetlendirmesine bağlanmaktadır.

Piyasada bulunan birçok damar açıcı olarak satılan bitkisel takviyelerinin içeriğine bakıldığında içinde Panax ginsengi bulunduğu görülmektedir. Yani sizinde anlayacağınız üzere damarları genişletici ve açıcı özelliğine sahiptir.

Ginseng güvenilir midir?

Kullanımında çok dikkatli olunmalıdır. Piyasada ginseng adı altında birçok sahte takviyeler satılmaktadır. Güvenilir markaların ürünlerini kullanmada ve doktora danışmanızda yarar var. Ayrıca daha önce de söylediğimiz gibi dozu çok önemlidir. Ayrıca göğüs kanseri, kalp rahatsızlıkları ve ilaçlarla kullanımı gibi bazı durumlarda kullanımı zararlı olabilir. Bu nedenle uzman danışmanlığında kullanmak gerekmektedir. Özetle ginseng genel anlamda iyileştiricidir ve kilo alımına, vücut geliştirmeye de olumlu etkileri vardır.

Bu yazıda ginseng nedir tanıtmaya çalıştık ayrıca ginseng faydaları üzerinde durduk. Ginsengin vücut geliştirme hareketleri yapıldığında etkilerinin ne olduğunu açıklamaya ve ginseng ile kilo alma arasındaki ilişkiyi irdelemeye çalıştık. Umarım sizin için faydalı bir rehber olmuştur. Bunun dışında vücut geliştirme hareketleri ile ilgili sayfamızı ziyaret edebilir ya da kilo almanın yolları hakkındaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

5 yorum

  1. kerim Nisan 2, 2015
  2. okuruz Nisan 2, 2015
  3. nilüfer sipahi Nisan 2, 2015
  4. ali can Nisan 4, 2015
  5. Kardelen Mayıs 15, 2015

Yorum yaz