Ginseng G 115 Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ginseng yüzyıllardan beri Çin tıbbında kullanılan ve şifalı olduğuna inanılan bir bitkidir. Birçok bilimsel araştırmada faydaları kanıtlanmış olduğu için önemli bulduğumuz kırmızı ginseng, panax, Kore ginsengi ve g 115 ile ilgili ayrıntılı bir rehbere hayatınızın bir anında ihtiyacınız olabilir.

Ginseng G 115’in olumlu etkilerini duyunca çok şaşırabilirsiniz. Bu yazıda ginseng nedir, ne işe yarar, faydaları ve çeşitleri nelerdir, nasıl kullanılır ve takviyelerinin fiyatları ne kadardır açıklıyoruz. On bir türü olan bitkinin en önemli özelliği her türlü iyileşmeyi sağlaması ve sağlığı geliştirmesidir.

En çok bilinen Amerikan ya da Asya türleri enerji verici ve gevşetici etkiye sahiptir. Diyabete ve erkeklerde cinsel işlev bozukluğuna iyi geldiği iddiası vardır. Bununla birlikte kolesterol ve kan yağlarının dengelenmesini sağladığı bilinmektedir.

Ginseng Nedir?

Ginseng bitkisinin köklerinden elde edilir ve kelime olarak, iyileştirici anlamına gelmektedir. Çörek otu gibi çok faydalıdır ve şifa verir. Özellikle Kore yani Panax adı verilen türü binlerce yıldır Çin tıbbında kullanılmaktadır çünkü tam bir şifa kaynağıdır.

En popüler bitkisel takviye olan ginseng Asya’ya özgüdür, genellikle Çin’de ve Kore’de yetişir. İnsan görüntüsüne benzeyen krem renkli çatal biçimli bir kök, uzun bir sap ve oval şekilli yapraklardan oluşur.

Klinik etkilerinin içerisinde bulunan ginsenosid (ginsenoside) adı verilen kimyasal bir bileşenden kaynaklandığı iddia edilmektedir. Ancak birçok faydası olsa da yeterli kanıt için daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Takviyeleri konusundan dikkatli olunması gerekir çünkü kaliteli olmayan markaların içinde başka maddeler ve kimyasal bileşenler de eklenebiliyor. O nedenle takviyenin içeriği, markası ve kalitesi hakkında yeterince araştırma yapmadan kullanmanızı kesinlikle önermeyiz.

Ginsengin Faydaları Nelerdir?

ginseng nedir

Ginseng faydaları

En önemli faydasının fiziksel gücü ve performansı artırmak olduğu söylenilebilir. Vücut direncini ve dayanıklılığını artırması nedeniyle sporcular için çok yararlıdır. Ancak yanlış anlaşılmaması için şunu da belirtelim.

Sadece sporculara yönelik değil herkes içindir.

Doktor kontrolünde veya danışmanlığında kullanılması önerilir. Çünkü kullanımında doz çok önemlidir. Gerekli dozlar faydalı iken fazlası zararlı olabilir.

Fiziksel aktivite yapanlar için çok yararlıdır.

En bilinen faydaları;

 • Enerjiyi artırdığı için fiziksel yorgunluğa ve halsizliğe iyi gelebilir.
 • Zihinsel iyileşme sağlayabilir.
 • Diyabet için tamamlayıcı bir tedavi olabilir.
 • Pankreasta insülin üretimini artırdığı için kan şekerini düşürebilir ancak doktor kontrolünde kullanılması faydalı olabilir.
 • Araştırmalarda tedavisi tamamlanan kanser hastalarında ağrıların ve yorgunluğun giderilmesinde olumlu sonuçlar alındığı görülmüştür.
 • İltihapları azaltabilir.
 • Alzheimer’ı olan kişilerde konsantrasyon problemlerini azaltabilir.
 • Erektil disfonksiyon bozukluğunda etkili olduğuna dair bir kaç araştırma olsa da yeterli kanıt yok.
 • Virüslere karşı önleyici olabilir ancak bununla ilgili yeterince çalışma yoktur.
 • Vücuttaki zayıflık ve güçsüzlük sorunlarının tümünü düzeltebileceğine inanılır.
 • Yapılan araştırmalar erkek hayvanlarda üreme hücrelerini artırdığını göstermiştir.
 • Stres ve depresyon problemlerinde iyileştirici bir etkiye sahiptir.
 • Bazı çalışmalarda bağışıklık sistemini güçlendirdiği sonucuna ulaşılmıştır.

olarak sıralanabilir. Bu faydalardan yorgunluğa ve halsizliğe iyi gelmesi, beyin işlevlerini düzenlemesi ve hafızayı güçlendirmesi bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Güçlü bilimsel kanıtlar olmasa da Çin tıbbına göre üreme sağlığı ve sinir hücreleri arasındaki iletişimdeki bozukluklar için faydalı olduğu düşünülmektedir.

Ginseng Çeşitleri

Asya veya Kore (Panax ginseng) ve Amerikan (Panax quinquefolius) olmak üzere iki ana çeşidi vardır. Panax türünde olanlar kırmızı, beyaz ve taze adı altında 3 farklı şekilde satılır.

 • Asya ginsengi, Amerikan türünde olandan daha uyarıcıdır.

Ginseng G115 Nedir?

Tıbbi açıdan en değerli kabul edilen ve en çok kullanılan tür Panax ginseng olarak bilinir.

Uzak doğuda yüzyıllardan beri zihinsel ve fiziksel güç elde etmek amacıyla kullanılmaktadır.

✓ Ginseng G115 ise, Panax ginsengin en faydalı kısımlarının yoğunlaştırılmış halinden elde edilmektedir.

G115 içeren takviyelere Pharmaton® Kapsül ve Efervesan Tablet örnek verilebilir.

Bilindik takviyeleri kullanmanın faydası ise içlerindeki miktarların her tablet için aynı olmasıdır. Böylece miktarlarda sınırların aşılması mümkün değildir.

Pharmaton resmi sitesinde yazılan bilgilere göre takviyede bulunan G115 içeriği etkilerinin 30 üzerindeki klinik çalışma ile kanıtlandığı iddia edilmektedir.

Ginseng fiyatları ise markalara göre farklılık gösteriyor. Örneğin Pharmaton Mayıs 2019 fiyatları şöyle: 30 kapsül 64,90 TL, 60 kapsül 119,90 TL ve 100 kapsül 164,90 TL olarak satılmaktadır.

Ginseng ve Vücut geliştirme

Ginsengin en temel yararlarından biri de gücü artırmasıdır. Bunda erkeklik hormonu testosteron düzeylerini yükseltmesinin etkili olduğu söylenmektedir.

Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre Kore türünde olan testosteron düzeylerini artırmıştır. Bu nedenle sporcular tarafından kullanılabilir. Ancak bu noktada sporcunun amatör ya da profesyonel olup olmaması önem kazanmaktadır.

Şampiyonluk için hazırlananların hangi bitkisel takviyelerin doping listesine girdiğini bilerek bu ürünleri kullanıp kullanmamaya karar vermeleri gerekmektedir.

Uyarıcı olduğu düşünülecek olursa şampiyonların kullanımında dikkat etmesi gerekir. Gerçi 1988 yılında bir sporcu kanında tespit edilen bir madde için ginseng diyerek kurtulmuştur.

Güncel doping listesi dikkatlice incelenmelidir. Ancak özellikle başlangıç seviyesinde vücut geliştirme yapanlar için olumlu etkileri olabilir, çünkü doğal erkeklik hormonu olduğunu söylenebilir.

Yapılan araştırmalarda ginsengin stresi azalttığı veya engellediği ile ilgili sonuçlar da bulunmuştur.

Günümüz şartlarında, sanayileşen toplumda ve gittikçe elektronik aletlere adeta bağımlı olduğumuz göz önüne alındığında stresle mücadele etmek açısından çok yararlıdır.

İnsan vücudunu kuvvetlendirerek tüm sistemleri düzenler. Özellikle böbrek üstü bezlerini destekler.

Şekeri düşürücü etkileri olduğu için şeker ilaçları ile kullanımında dikkat edilmelidir.

Şeker hastalarına iyi geldiği tespit edilmiştir.

Ginseng Kilo Aldırır Mı?

Ginsengin yararlarından biri de vücut için adeta kuvvetli bir tonik görevi görmesidir.

Tüm zayıflıkları giderir. Özellikle güçsüz zayıf erkeklerin doktor kontrolünde kullanımı çok yararlı sonuçlar verebilir.

Testosteron düzeyini artırarak kas gelişimini de etkilemektedir. Böylece zayıflıklara da iyi gelmektedir.

Ginseng böbrek üstü bezlerini destekler. Böylece adrenalin de etkilenir ve bu durum da zihinsel ve mental sorunları olanları olumlu etkiler. Bunun sonucunda dikkat sorunlarını ve stresi azaltır.

Depresyonu bile iyileştirici etkiye sahip olduğu söylenmektedir.

Strese karşı dayanıklılığı üst düzeyde artırır. Ayrıca Alzheimer hastalarında sürekli kullanıldığında algılamayı artırdığı bulunmuştur.

Ginsengin bir başka yararı da solunum yolu rahatsızlıklarını gidermesidir ve bu nezle, grip, bronşit, astım gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. Bu durum da bağışıklık sistemini güçlendirmesine ve kuvvetlendirmesine bağlanmaktadır.

Piyasada bulunan birçok damar açıcı olarak satılan bitkisel takviyelerinin içeriğine bakıldığında içinde Panax türü bulunduğu görülmektedir. Yani sizinde anlayacağınız üzere damarları genişletici ve açıcı özelliğine sahiptir.

Ginseng Güvenilir Midir?

Kullanımı güvenilir olarak kabul edilse de çok dikkatli olunmalıdır.

Piyasada ginseng adı altında birçok sahte takviyeler satılmaktadır.

Güvenilir markaların ürünlerini kullanmada ve doktora danışmanızda yarar var. Ayrıca daha önce de söylediğimiz gibi dozu çok önemlidir.

Göğüs kanseri, kalp rahatsızlıkları ve ilaçlarla kullanımı gibi bazı durumlarda kullanımı zararlı olabilir. Bu nedenle uzman danışmanlığında kullanmak gerekmektedir.

Özetle genel anlamda iyileştiricidir ve kilo alımına, vücut geliştirmeye de olumlu etkileri vardır.

Zararları ve Yan Etkileri

Önerilen dozlar aşıldığında ya da doktor önerisi olmadan kullanıldığında bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bunlar;

 • Uyku problemleri
 • Sindirim problemleri
 • Tansiyon ve kan şekeri dalgalanmaları
 • Sinirlilik
 • Ağız kuruması
 • Baş ağrısı ve dönmesi
 • Bulanık ya da buğulu görme
 • Burun kanaması
 • Kadınlarda erojen bölgelerde değişiklik
 • İshal
 • Kalp atış hızının yavaşlaması

şeklinde gerçekleşebilir. Bunlar ciddi yan etkiler olup herhangi birinin görülmesi durumunda takviye kullanımının sonlandırılması gerekir. Hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Yorum

 1. kerim Nisan 2, 2015
 2. okuruz Nisan 2, 2015
 3. Kardelen Mayıs 15, 2015
 4. Kemal Haziran 7, 2020
 5. nilüfer sipahi Haziran 8, 2020

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!