İltihap gideren ve göbek eriten 7 yiyecek

İltihap gideren ve göbek eriten 7 yiyecek. Bu makalede hem iltihap gideren hem de göbek yağlarını eriten yiyeceklerin neler olduğunu öğreneceksiniz. Muhteşem göbek eriten yiyecekler! Bazen ne kadar göbek eritme egzersizleri yapsanız da eğer kaliteli beslenme kurallarına uymayan bir kilo verme diyeti uyguluyorsanız hiç bir başarı elde edemezsiniz. Bu nedenle göbek eritmek ve iltihap gidermek için bazı yiyecekleri beslenme programınıza ekleyerek egzersizlerinizin etkisini artırabilir ve daha hızlı bir şekilde göbek yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. İşte iltihap gideren ve göbek eriten 7 yiyecek:

Göbek Eriten 7 Yiyecek

1. Meyve ve Sebzeler

Göbek yağlarınızdan kurtulmanız ve iltihap giderici olarak tüketebileceğiniz yiyeceklerden belki de en önemlileri meyve ve sebzelerdir.

iltihap gideren besinler

Göbek eriten besinler

Zengin besin ve lif içeriği sayesinde tüm meyve ve sebzeler, kronik inflamasyon ile mücadelede en etkili yiyeceklerdir. Bu nedenle meyve ve sebzeleri  günlük olarak yeterli miktarda tüketmeniz gerekir. Bu yiyecekleri taze olarak tüketmek daha faydalıdır. Ancak meyve ve sebzeler arasında bazılarının etkisi diğerlerine  göre daha kuvvetlidir.

Bazı müthiş anti-inflamatuar meyve ve sebzeleri yeme planına dahil ederek hem hastalık yapan mikrobik reaksiyonları önlemiş hem de göbek yağlarınızdan kurtulmuş olursunuz. İşte iltihap gideren ve göbek eriten meyve ve sebzeler:   elma, çilek, brokoli, mantar, papaya, ananas ve ıspanak olarak sıralanabilir.

Ancak göbek eriten yiyecekler arasında meyvelerin yer alabilmesi için şeker miktarı düşük oranda olanları tercih edilmesi gerekir.

Örneğin göbek eriten meyveler şunlar olabilir: Kiraz, elma, yeşil erik, hünnap vb.

2. Yeşil çay

Antioksidan kaynağı yeşil çay da özellikle göbek yağlarını eritmek için kullanılan önemli bitkilerden biridir. Bu hafif içecek iltihabı azaltmanın yanı sıra bel küçültmek ve göbek eritmeye yardımcı olmak için harika bir bitkisel içecektir. Bu çay flavonoidler doğal anti-inflamatuar özellikleri içerir. Ve bazı bilimsel araştırmalarda yeşil çayın vücut yağlarını azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

3.Tekli doymamış yağlar

göbek eriten yiyecekler

Tekli doymamış yağlar

Kalp-sağlıklı yağlar olarak bilinen tekli doymamış yağlar HDL’yi yani sağlıklı kolesterol düzeylerini yükseltmeye ve genel inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. En önemli kaynakları zeytinyağı, badem, avokado olarak sayılabilir. Fındık, fıstık ve ceviz de sağlıklı yağlar açısından çok zengindir. Bahsedilen bu yiyeceklerin çiğ olarak tüketilmesinin daha faydalı olduğuna dair birçok uzmanının görüşü vardır.

Badem kabuğu soyularak yenilirse daha iyi olabilir. Peki ama kabuğu nasıl soyulur diye merak edenlere işte püf noktası.

Kabuğu soyulmak istenen bademler ılık suda bekletilir. Sonra bakın, deneyin. Ne zaman rahatça kabuğu soyulabiliyor?

4.Omega-3 yağ asitleri

Araştırmalar omega-3 yağ asitleri oranı yüksek ve omega-6 yağ asitleri oranı düşük olan bir diyetin enflamasyonu azalttığını yani iltihapları ve mikrobik hastalıklara karşı direnci artırdığını göstermiştir. Omega-3 gıda kaynakları arasında somon balığı, ceviz, keten tohumu ve balık türleri bulunmaktadır.

5.Baharatlar

Sarımsak, zerdeçal, tarçın, zencefil, biber ve biber olmak üzere bazı baharatlar, güçlü iltihap giderici yeteneklere sahiptir. Bu yüzden mümkün olduğunca bu gıdaları da kilo verme diyet listenize eklemelisiniz.

 6. Su

İltihapları gideren, toksinleri, mikropları, bakterileri ve zararlı artıkları vücuttan uzaklaştıran su en çok ihmal edilen ve yeterince tüketmediğimiz bir şifadır. Her bir saatte bir bardak su içmeniz hem yağları eritir hem de vücudun fonksiyonlarını düzenli bir şekilde yerine getirmesini sağlar.

7. Kepekli tahıllar

Lif açısından zengin, kepekli tahıllar vücudunuzdaki insülin yanıtını kontrol etmeye yardımcı olur. Kepekli tahıllar yüksek B vitamini içeriği sayesinde vücuttaki iltihabi azaltmaya ve hormon dengesini sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca kan şekerinin birden yükselmesini ve birden düşmesini önler.

Böylece iltihap gideren ve göbek eriten 7 yiyecek rehberi ile hem iltihaplarınızdan kurtulabilirsiniz hem de göbek yağlarınızı uygun egzersiz programları ile kısa sürede eritebilirsiniz. Mükemmel göbek eriten yiyecekler! Bu yiyecekler ile hem hastalıklara karşı önlem alabilirsiniz hem de göbek eritmek için en uygun diyet listesini oluşturabilirsiniz. Sağlıklı beslenme listesi oluşturabilmek için bu iltihap gideren ve göbek eriten 7 yiyecek diyet listenize mutlaka eklenmelidir.

Yorum

  1. bilgilist Mayıs 31, 2015
  2. elif Haziran 1, 2015
  3. emel Haziran 3, 2015
  4. aykut Haziran 6, 2015
  5. selin Haziran 11, 2015
  6. nermin Haziran 12, 2015
  7. nilüfer sipahi Haziran 12, 2015
  8. Bilindik market Temmuz 6, 2015

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!