Kabızlığa Ne İyi Gelir Ve Kabızlık Nasıl Geçer?

Tuvaletten çıkmak bilmiyor musunuz? Ikınırken acı çekmekten bıktıysanız, dışkılama işleminin eziyete dönmesinden çok çektiyseniz doğru adrestesiniz. Çünkü bu yazıda kısa sürede kabızlık nasıl geçer diyenlere bilimsel araştırmalar bağlamında pratik ve uygulanabilir çözüm öneriler sunduk. Sert dışkının nedenleri nelerdir, tedavisi nasıldır, önlenmesine yardımcı yiyecekler nelerdir öğrenmek için makalemizi sonuna kadar okuyabilirsiniz.

Tıp dilindeki adıyla konstipasyon, herkes tarafından bilinen adıyla kabızlık, dışkının sert ve kuru bir hal alarak bir kaç gün boyunca tuvalete çıkılamaması durumudur ve bağırsak hareketleri zorlaşır ya da normalden daha az olur. Her yaş grubunda görülebilir ancak kadınlarda ve yaşlılarda daha sık olur.

Bağırsak hareketleri arasındaki zamanın normal uzunluğu kişiden kişiye değişir. Bazı insanların bağırsak hareketleri günde üçe kadar çıkabilirken bazılarında günde sadece bir veya haftada iki kez kadar olabilir. Salınımlar tamamen durduğunda ise bağırsak tıkanmaları bile olabilir.

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

kabızlık nasıl geçer
Kabızlığa ne iyi gelir?

Dışkının sert ve katı olmasının yanında dışkının uzun süre yapılamaması da kabızlık olarak değerlendirilebilir. Yukarıda da ifade edildiği gibi nadiren olması fazla sorun yaratmasa da uzun süre bu problem ile karşı karşıya kalmak anüste çatlaklara ve kanamalara neden olabilmektedir. Ayrıca halk arasında basur ya da hemoroit olarak bilinen ve daha sonraki dönemlerde kolon kanserine neden olma  olasılığı vardır. Bu nedenle problemi oluşturan nedenlerin çok iyi teşhis edilmesi gerekecektir.

Nedenleri Nelerdir?

Birçok sebebe bağlı olarak gelişebilir. Özellikle beslenme düzenindeki hatalardan, yenilen besinlerden, sindirim sistemindeki bir bozukluktan ve kullanılan ilaçlardan kaynaklanabilir. En temel sebebi ise posalı beslenmedeki yetersizlik ve suyun az içilmesidir.

1. Beslenme düzeni

Sağlıklı beslenme ile uzaktan yakından ilginiz yoksa, günlük vitamin ve mineralleri yeterince almıyorsanız, 8 bardaktan daha az su içiyorsanız ve lif içeren yiyecekler yemiyorsanız katı bir dışkı ile karşılaşabilirsiniz. Aşırı yeme, fazla unlu gıdaların yenmesi ya da aşırı protein tüketimi ve posasız beslenme sonucunda meydana gelebilir. Belirli bir beslenme düzeninin olmaması da bağırsak hareketleri üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Örneğin kahvaltıyı bir gün sabahın saat sekizinde yaparken diğer gün öğlen ikide yapmak gibi. Ayrıca her zamanki diyet veya faaliyetlerinde değişiklikler de kabızlığa neden olabilir. Özellikle inekten elde edilen süt ve süt ürünlerini aşırı tüketmek de bu soruna yol açan nedenler arasındadır.

2.Posalı beslenmedeki yetersizlik

Sebze ve meyve az mı yiyorsunuz? O zaman dışkının sert ve kuru olması kaçınılmaz bir durum olabilir sizin için. Sabah kahvaltılarını yağlı poğaça ve katran gibi demli çaylarla mı geçiştirmek zorunda mı kalıyorsunuz? Üzülerek söylemeliyiz ki her olumsuz durum başımıza düzensizlikten geliyor. Neden sabahları poğaça yemek zorundasınız? Buna bazıları “Çünkü erken kalkamıyorum.”, bazıları “Çok erken yiyemiyorum, midem bulanıyor.”gibi cevaplar verir. Eğer akşam yemeğini 7 den önce yerseniz ve erken yatıp sabah da erken kalkarsanız kahvaltınızı evde yapabilirsiniz. Hem de mideniz bulanmadan. Eğer kahvaltıyı evde yaparsanız posalı bir kahvaltı yapma olasılığınız artar. Ondan yukarıdakileri yazdık. Sabah kahvaltısında iki salatalık, bir domates rahatlıkla yenebilir. Beyaz ekmek de posalı beslenmenizi engeller.

3.Parazit ve enfeksiyon kaynaklı

Bağırsak parazitleri de bazen bağırsak hareketlerinin durmasına neden olarak bağırsakların tıkanmasına ve bu probleme neden olabilir. Bazen de yenilen gıdalardan ve içilen sulardan bakteri, virüs, mantar ya da parazit gibi gözle görülmeyen mikroorganizmalar sindirim sisteminde ilerleyerek bağırsaklara kadar ulaşıp kilitlenme yapabilirler. Bu durum özellikle yiyeceklerin hazırlanmasında ve tüketilmesinde hijyen kurallarına uyulmamasından kaynaklanmaktadır. Bozulmuş gıdalar bağırsak düzenini bozmaya yeter. Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri satın almayınız ve bozuk gıdalardan uzak durunuz.

3.Bazı ilaçlar

Özellikle kalsiyum ya da alüminyum içeren antiasit ilaçlar ve antibiyotikler yeterli su ile alınmadığı durumlarda ortaya çıkabilir. Ayrıca aşırı laksatif kullanmak, antidepresanlar ya da demir hapları gibi ilaçlar da koyu ve kuru dışkılamayı ortaya çıkarabilir.

4. Yetersiz su tüketimi

Günde 1,5- 2 litre arasında su tüketen bireylerin bağırsak sorunları ile karşı karşıya kalma olasılığı tabii ki daha düşük. Bu sağlıklı bireyler için söylenebilir, eğer herhangi bir sağlık sorununuz varsa bundan söz etmek doğru olmaz. Hatta bazen su içmek de yeterli olmayabilir. Vücuttaki asit dengesini artırmayan sulardan yani alkali su içmeniz gerekebilir.

5. Hareketsizlik

Gün boyunca sürekli oturmak da etkili olan faktörlerden biridir. Her zaman spor yapmak gerekir. Ancak yaptığımız spor doğru olmalıdır. Örneğin vücut geliştirme yapanlar çok ağır kaldırmaktan sakınmalıdır eğer kronik bir konstipasyon durumlarına sahipseler. Sürekli oturmak, bilgisayar başından kalkmamak,  asansöre binmek ve her yere arabayla gitmek de bağırsakları tembelleştirir.

Kabızlığın çok bilinen nedenleri;

 • Lifli gıdalar açısından düşük bir beslenme düzeni
 • Hareketsiz yaşam
 • Yetersiz su tüketimi
 • Bağırsak kanseri ve tümör oluşumu
 • Safra hastalıkları
 • Guatr
 • Şeker hastalığı
 • Menenjit
 • Tifo
 • Karaciğer problemleri
 • Morfin ve antibiyotik gibi ilaçların kullanımı
 • Uzun süreli oturma ya da bisiklet, motor ve araba kullanımı

olarak sıralanabilir. Demek ki uzun süren durumlarda doktora gitmek ve hangi nedenle ortaya çıktığını öğrenmeniz gerekiyor. Doğru teşhis için şart bir aşama.

Belirtileri Nelerdir?

Aşağıda böyle bir problem yaşandığında en çok görülen belirtiler özetlenmiştir:

 • 7 gün içinde 3 kereden daha az dışkılama görülebilir.
 • Dışkılama sırasında ıkınmak zorunda kalınabilir.
 • Dışkı koyun pisliği gibi küçük küçük, sert ve katı bir şekilde olabilir.
 • Tüm dışkının çıkmaması olabilir ya da hissi meydana gelir.
 • Kanama ya da çok feci ağrılar varsa basur ve kanser riski söz konusu olup doktor kontrolü şarttır.

Sert ve koyu dışkıya ek olarak kanama, şiddetli ağrılar, kusma, halsizlik, baş ağrısı ve karın şişliği gibi durumlarla karşılaşıldığında acilen doktora gitmelisiniz.


Kabızlık nasıl geçer?

kabızlığa ne iyi gelir
Kabızlık nasıl geçer?

Vücudumuz yeterince su alamamış olabilir. En başta da ifade edildiği gibi özellikle yediğimiz besinlerden kaynaklandığı için bazı besinlerin tüketimi kabızlığın daha kolay atlatılmasında etkili olabilir. Sert dışkıdan korunmak için su alımını artırmak ve posalı gıdalarla beslenmek gerekir. Yüksek oranda lif içeren gıdaları sağlıklı beslenme listesi içerisine eklemenizde yarar vardır. Çok yağlı ve sindirilmesi zor olan besinler beslenmek sorunu daha da artırabilir.  Acı biber, kara biber, alkol ve kafeinli gıdalardan uzak durulması gerekenler listesinin en başında yer alır. Ayrıca kabız olmamak için de bunlardan her zaman uzak durmanız çok faydalıdır.

 • Suyu yeterince içmeye çalışın

Günde 1,5- 2 litre kadar su içmek koyu dışkıları engelleyecektir. Özellikle pH değeri 7,5’tan yüksek olan alkali su içmenizde büyük fayda vardır. Ancak yemekten 30 dakika önce ya da 30 dakika kadar sonra su içmeye dikkat etmeniz daha sağlıklıdır. Çünkü yemekle birlikte içilen su besinlerin hacmini artırarak sindirimini de zorlaştırır. Bazı olumsuz durumlara neden olur.

 • Kahvaltıdan önce

Sabah uyanır uyanmaz aç karnına bir su bardağı su içmeniz çok önemli ve değerlidir. Ayrıca sürekli kronik böyle bir durumu söz konusu ise bu durumda aç karnına bir su bardağı suyun üzerine 3-4 adet kuru kayısı ve üstüne takrar bir bardak su içebilirsiniz ve yarım saat sonra da kahvaltınızı yapabilirsiniz.

 • Sebze çorbası

İster kahvaltı, ister öğle arası, isterse de akşam yemeği olsun bütün öğünlerden önce içeceğiniz diyet sebze çorbası bağırsak problemlerinizi en aza indirecektir. Bu çorbanın içerisine eklediğiniz kabak, patates, brokoli, soğan, havuz gibi sebzeler sağlıklı bağırsaklar için birebirdir. Nasıl yapıldığını öğrenmek için ilgili linke tıklayabilir ve sebze çorbasının tarifi hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 • Kahvaltıda posalı ve lifli tüketin

Kahvaltınızda demli çay içme alışkanlığını bırakarak doğal sebze suyu ya da erik suyu içimine alışmaya özen gösterin. Eğer bunları yapamıyorsanız ya çayınızı çok açık için ya da bitkisel çaylara yönelin. 1 bardaktan fazla çay içmeyin.

Kahvaltıda poğaça, ekmek, simit gibi unlu mamullerden uzak durmak bu sorunu önlemek açısından çok önemlidir. Peki ama lif oranını nasıl artırabilirsiniz? Kahvaltıda 15-20 adet tuzsuz zeytin, 2 adet domates ve 1-2 adet salatalık yiyebilirsiniz. Ayrıca suda pişmiş yumurtanın beyazı ve 1 dilimi geçmeyecek şekilde tam buğday ya da ruşeymli ekmek tercihiniz olabilir.

 • Kuru kayısı ve incir

Sabahlarda bir gün aç karnına bir bardak su içtikten sonra tüketeceğiniz 3 adet kuru kayısı tüketerek diğer gün aynı şekilde kuru kayısı kuru incir tüketebilirsiniz. Bu hem sindirimi kolaylaştırır hem de kabızlığı önler. Posa ve lif alımını da böylece artırmış olursunuz.

 • Probiyotik içeren gıdalar

Probiyotik içeren besinlerin düzenli olarak tüketilmesi bağırsak florasını düzene sokarak bağırsaktaki yararlı bakterilerin sayısını dengeler ve kabızlık önlenmiş olur. Sütlü tatlılar, yoğurt ve ayran aşırıya kaçılmadan tüketilebilir. Aşırısı ters etki yapabilir. Özellikle antibiyotik tedavileri sonlandıktan sonra düzenli olarak yoğurt tüketebilirsiniz. Örneğin her akşam yemeğinden 1 saat sonra bir kase doğal yoğurt yenebilir. Manda yoğurdu daha faydalı olacaktır.

 • Yulaf kepeği

100 gram yulaf kepeğinde 17 gram protein, 67 gram karbonhidrat ve 1,5 gram yağ vardır. Ayrıca 27 gram lif içerir.Eğer 10 gram yulaf kepeği yerseniz yaklaşık 2,7 gram lif kazanabilirsiniz. Yalnız işlenmiş ve marketlerde satılan yulaf kepeğini tercih etmemek gerekir. Yani işlenmemiş ham yulaf seçilmelidir. Özellikle bir tabak sebze çorbası içine 1 yemek kaşığı kadar ekleyebilirsiniz.

 • Su teresi

100 gram su teresinde yaklaşık 11 gram lif vardır. Lifin kabızlık tedavisinde ne kadar önemli olduğunu bir kez daha söylemeye gerek yok. Özellikle kırmızı et ve tavuk eti yediğinizde su teresi bağırsak tıkanmasını önlemek açısından çok faydalı olabilir. Ayrıca sadece lif değil aynı zamanda kalsiyum, demir, potasyum, fosfor gibi mineraller ve C vitamini içerir.

 • Sızma zeytinyağı

Salatalarınıza ekleyeceğiniz 1 yemek kaşığı doğal sızma zeytinyağı hem sindirimi kolaylaştırır hem de dışkı atımının daha rahat olmasını sağlar. Kabızlığı da önler. Ayrıca eğer yoğurt yiyecekseniz 1 kase yoğurdun içine 1 tatlı kaşığı zeytin yağını iyice karıştırıp tüketebilirsiniz.

 • Kabak

Tedbir almak için en önemli gıdalardan birisidir kabak. 100 gram kabakta 28 kalori vardır. Şeker içermez ve lifleri sayesinde bağırsak hareketlerine iyi gelir.

 • Ayaklarınızı sıcak tutun

Soğuktan uzak durun, ayaklarınızı üşütmeyin ve aşırı dar giysilerden kaçının. Bu sayılanlar direkt olarak kabızlığa neden olmasa bile uzun vadede reflü, hemoroit gibi ciddi rahatsızlıklara neden olarak bağırsakları da olumsuz etkiler.


Hamilelikte kabızlık nasıl geçer?


Hamilelikte meydana gelen bu tür durumlarda doktorunuzun önerdiklerini yapmanız çok önemlidir. Kulaktan dolma bilgilerle kendiniz bir şeyler yapmaya çalışmayın.

Uzak Durulması Gerekenler

 • Her türlü pilav
 • Makarna
 • Börek, kek gibi unlu gıdalar
 • Portakal
 • Suda pişmiş tavuk eti
 • Aşırı şekerli gıdalar
 • Süt, yağ, dondurma ve peynir gibi süt ürünlerinin aşırı tüketilmesi
 • Alkol ve kafeinli içecekler
 • Aşırı yağlı ve katı besinler
 • Mayalı gıdalar
 • Uzun süre beklemiş ve dondurulmuş gıdalar

Uzun süreli olması durumunda ciddi bir rahatsızlık olduğu unutulmamalıdır, mutlaka doktorunuzun önerilerini dikkatle uygulayın. Bizim sitemizde dahil olmak üzere hiç bir internet sitesindeki bilgileri doktor kontrolünden üstün tutmayın. Ayrıca ellerinizi bol bol yıkayın ve hijyen kurallarına da dikkat edin.

Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Bebeklerin dışkıları mutlaka kontrol edilmeli ve sert midir yoksa çok sulu mu böyle bir durum varsa hemen doktora gidilmelidir. Bebeklerde bu türdeki sorunların nedenleri ise posa açısından zengin olmayan gıdalarla beslenme ve bebeğinde gerektiği kadar su alamamasıdır.

Bebeklerde uzun süreli oluşması durumunda anüste çatlak ve kanamalar meydana gelebilir. Bu durumda bebeğinizin maalesef canını çok acıtır ve sürekli ağlamasına neden olabilir. Süt çocuklarına verilen inek sütünü sulandırmamak ya da içine şeker katmamak ve bazı mamaların yedirilmesi sorunu daha kötü bir hale sokabilir. Ayrıca baskıcı bir tuvalet eğitimi de kabızlığın en önemli nedenleri arasındadır. Çocuğun tuvaleti gelmeden zorla yaptırmaya çalışmak da ıkınmaya ve zorlanmaya neden olacaktır. Bu da zararlı bir durumdur. Çatlaklara ve kanamalara neden olur.


Ne zaman doktora gidilmelidir?

Bebeklerde 1 günden fazla süren her kabızlık durumunda çocuk doktoruna başvurmalı ve doktorun verdiği beslenme önerilerini uygulamalısınız. Eğer buna ilaveten birlikte aşağıdaki durumlar söz konusu ise gecikmeden çocuk doktoruna başvurunuz.

 • Ateşlenme- yüksek ateş
 • Bulantı, kusma, yediklerini geri çıkarma
 • Huzursuzluk durumu, sürekli ağlama ve inleme

Bebeklerde kabızlık nasıl geçer?

 • İnek sütünü sulandırmak ve doktorun önereceği miktarda şeker koymak kabızlığı önleyebilir.
 • Mamayı doğru miktarda vermek ve doktorunuzun önereceği demir miktarı açısından aşırı yüksek olmayan mama markalarını tercih edebilirsiniz.
 • Kabız olan çocuğa müshil ve lavman gibi teknikleri doktora danışmadan uygulamak kesinlikle doğru değildir. Doktora danışmadan kesinlikle kullanmayınız.

Sonuç:

 • Bol su tüketin.
 • Belirli bir süre süt ürünlerinden uzak durun.
 • Bol su içerken bol lif içeren yiyecekler ile beslenin.
 • Şeker oranı az meyveler ile beslenin. Daha çok sebze ve sebze çorbası tüketin.
 • Hareketli olun.
 • Magnezyum içeren besinleri artırın ya da doktor onayı ile magnezyum takviyesi kullanın.
 • Doktor önerisi ile glukomannan ve probiyotik takviyesi kullanabilirsiniz.

Bonus Bilgi: Hiç bir şekilde dışkılama yoksa doktorunuza ya da eczacıya danışarak lavman yapabilirsiniz. Lavman sıvı bir ilaç olup doktorun önereceği şekilde makattan içeri sıkılır ve 5 ya da 10 dakika sonra tuvalete gidilir. Rahat bir şekilde bağırsaklarınız boşalır.  Ancak en az 3 ay geçmeden ve doktor önermeden kesinlikle ikinci kez yapılmamalıdır.

Bu yazıda hem bebeklerde, hem hamile kadınlarda hem de yetişkinlerde kabızlığa ne iyi gelir konusu üzerine odaklandık. Bu yazıyı okuduktan sonra kabızlık nasıl geçer gibi bir soru sormanıza gerek kalmaz inşallah. Allah şifa versin herkese.

Merhabalar: Daha İyi Gülümsemeniz İçin Size Uzmanlarından Önerilerimiz Var

14 yorum “Kabızlığa Ne İyi Gelir Ve Kabızlık Nasıl Geçer?”

 1. kabız olmamak için öncelikle sabahları aç karnına 2 su bardağı ılık su içerim ve sebzeyi meyveyi bol yerim kabızlık nasıl geçer diyorsanız ben eczaneden lağman alıyorum genelde ancak fazla kullanmak istemiyorum doktor derse kullanırım

 2. ben kabız olunca genelde ayran ve süt içiyorum üzerine 200 gram çilek yerim üzerine 3 bardak su içerim acaba kabızlığa iyi gelir mi bazen faydasını görüyorum bazen ise etkili olmuyor. Peki babam da basur hastası kabız olmaması gerekiyor. basurda kabızlığa ne iyi gelir ya da kabızlık nasıl geçer?

 3. en iyi gelen seylerde n biri bol corba tuketmektır. ardından lıflı yıyecekler hem agrıları hemde bagırsaklaımız calıstırarark kendımıızı rahatlatacaktır

 4. Hocam merhaba bende sürekli bir kabızlık durumu var, artık bıktım ben ne yapacağım. Çok rahatsız edici oldu artık bu kabızlıktan kurtulmak için denemediğim şey kalmadı, her gün 10 bardak su içiyorum, sürekli sebze çorbası yiyorum ancak yine de kabız oluyorum. Acaba ekmek, makarna ve muz çok yediğim için mi kabız oluyorum? Ayrıca kabızlık için en iyi çözüm nedir lütfen yardımcı olun kabızlığa ne iyi gelir En azından benim için bir kez daha cevap verebilir misiniz hocam sizin için dua edeceğim.

 5. Hocam merhabalar öncelikle bu kadar güzel bir sitemize olduğu için size çok teşekkür ederim. Ben her zaman olmasa da kabızlık durumu yaşıyorum. Ancak çok kötü oluyorum ve hiç bir şekilde yapamıyorum. Ben de eczaneden makat içine sıkılınca kolon temizliği yapan ilaçdan kullanıyorum. Sadece yapamayacak gibi olunca kullanıyorum. Bunun bur sakıncası var midir? Çok teşekkür ederim.

 6. nilüfer sipahi

  Merhaba Tuba hanım, kabızlığa ne iyi gelir ve kabızlık nasıl geçer sorularının ayrıntılı bir şekilde cevaplandığı bu makalede belirtildiği üzere eğer bu kadar ciddi kabızlık durumu yaşıyorsanız hemen doktora gitmeniz gerekir.

 7. hocam benim sormak istediğim bir şey var Ben bazen dışarıda yemek yemeye gittiğimiz zaman vişne suyu kayısı suyu şeftali suyu gazoz bazen hayran bazen kodu içebiliyorum kendime engel olamadım caba İşte bu içecekler kabız olmaması neden oluyor bazen makat bölgemde kaşıntı var olabiliyor beyaz ekmek yemiyorum Tamam hadi ya da kepekli ekmek yiyorum bunlara rağmen yine de Kabız olmamak nedeni ne olabilir Ne yapmam lazım Lütfen yardımcı olur musunuz kabız olmaktan bıktım artık cevap versene teşekkür ederim ayrıca çok fazla meyve yiyemiyorum yoksa o nedenle muhafız oluyorum

 8. nilüfer sipahi

  Sevgili Mesut, kabızlığa ne iyi gelir yazısında belirtildiği gibi tabi ki o saydığınız meyva sularını içmek yerine su içmeniz daha faydalı olacaktır.

 9. Merhabalar ben gırtlak kanseri oldum ve şu anda sıvı tüketimiyle ilgili sorun yaşıyorum. Sıvı gıdaları normal tüketemiyorum. Yiyecek ve içeceklerim de kıvam artıcı kullanıyorum. Zaten bağırsak tembelliği vardı. Kıvam artırıcı kullanmaya başladığımdan bu yana daha fazla var. Laktasif ilaç kullanıyorum faydasını görmedim ne yapmalıyım?

 10. nilüfer sipahi

  Merhabalar Mihrican, öncelikle çok geçmiş olsun, Allah şifa versin. Biz gerek bu kabızlığa ne iyi gelir makalesinde ve diğer bütün makalelerimizde her şeyin üzerinde bir konuyu tutarız. O da doktor muayenesinin çok önemli olduğudur. Yani kabızlık nasıl geçer başlıklı bu makalede de belirtildiği üzere doktora gitmelisiniz. Zira sizin ciddi bir hastalığınız var. Bu nedenle internetten araştırma yapmanın yanında mutlaka doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almalısınız. Yani size kıvam artırıcı ilacı kim yazdıysa o doktorla görüşmeniz en mantıklı olanıdır. Acil şifalar dilerim.

 11. Hocam benim kabızlıgım 20 günü geçiyor dikkat de ediyorum besinlerine doktora gittim kolonoskobinin sonuçlarında da sadece tembellik çıktı geçmesi için ne yapmalıyım?
  Hocam merhaba benim 22 yaşında kızım var kızım sürekli kabızlık yaşıyor ve kabızlık süresi en az 8 en fazla 30 günü gördük doktora gittik verdiği ilaçları düzenli kullandı başlarda iyi gibiydi sonradan eski haline döndü çok ağrılar çekiyor ne yapmam lazım onu bu ağrılardan kurtarmak.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir