Kas Yapmanın Yolları | Hızlı Kas Yaptıran 15 Pratik Öneri

Bir çok delikanlı ya da orta yaşlı erkek, kas yapmanın yolları nelerdir ve kas yapma hayalimi nasıl gerçekleştirebilirim diye merak ederken kısa sürede vücut yapmanın yollarını araştırıyor. Bunun için ya spor salonuna yazılıyor ya da evde kas yapma teknikleri uygulanıyor ancak doğru teknikler uygulanmadığında genellikle motivasyon düşüyor ve ağırlık çalışmaları yarıda kalıyor. Bakın ben size bir şey söylemek istiyorum.

Öncelikle spor salonunda ya da evde kas yapmak hiç zor değil, buna gerçekten inanın ve dev kaslara sahip olduğunuzu hayal edin. Geriye doğru kas yapma tekniklerini ve hareketlerini düzenli bir şekilde uygulamak, iyi bir şekilde beslenmek ve etkili bir şekilde dinlenmek kalıyor.

Yanlış okumadınız kas yapma egzersiz, beslenme ve dinlenme şeklinde özetlenebilir. Peki egzersiz nasıl yapılmalı, evde mi spor salonunda mı, ne yemeli ne içmeli ve daha iyi dinlenmek için hangi önerilere dikkat edilmeli sorularını bu yazıda yanıtladık. İşte kısa sürede vücut geliştirmenizi sağlayacak spor salonunda ya da evde kas yapma teknikleri:

Hızlı Kas Yapma Yolları

İyi bir vücut yapmanın yolu doğru kas yapma yöntemlerini uygulamaktan geçiyor. Bu işin teorik alt yapısını öğrendikten sonra alacağınız her karar, uygulayacağınız her egzersiz ve de beslenme düzeni, sizi adım adım hedefinize ulaştıracaktır. Peki bu işin teorik alt yapısı nedir kısaca özetleyelim.

Kas gelişimi, kaslara doğru sinyaller göndermekle gerçekleşir ve bu büyük ölçüde motor nöronların işlevselliğine bağlıdır. Başka bir ifade ile kas yapmak için kilit rol uydu hücrelerinde olup düzenli egzersiz bu hücreleri daha aktif hale geçirebilir.

Vücut geliştirme egzersizleri yaptıktan sonra kaslarda bulunan lifler hasar görür ve kas büyümesi için bu liflerin yeniden onarılması şarttır. Bu onarımın gerçekleşmesi ise uydu hücrelerinin aktiflik durumuna bağlıdır. Buna şu örneği vermek durumu daha iyi anlamanızı sağlayabilir.

Yaşları, kiloları ve boy uzunlukları aynı olan ve aşağı yukarı aynı beslenme düzenine sahip iki erkek vücut geliştirmeye başlasın ve her açıdan aynı kas yapma programını bire bir uygulasınlar. Sürecin sonunda vücut geliştirmecilerden birisinin kasları daha iyi gelişirken, diğeri olduğu yerde sayıyor olsun.

Farklı sonuçların ortaya çıkmasında, hemen genetik faktörler aklınıza gelebilir. Ancak asıl sebep genellikle, uydu hücrelerinin gençlerden birinde aktif olması, diğerinde ise yeterince aktif olmamasıdır. Peki, uydu hücrelerini harekete geçirmenin bir yolu yok mu? Elbette var. Şunları harfiyen okuyup uygulaman durumunda neden olmasın?

Kas ve Vücut Yapmanın Yolları

✓ Evde ya da spor salonunda kas yapılabilir fark etmez, önemli olan disiplinli ve düzenli çalışmadır.

✓ Uzman tarafından size özel olarak hazırlanmış bir kas yapma programı uygulamalısınız.

✓ Hareketleri doğru yaptığınızdan emin olmalısınız.

✓ Protein tozuna 6 ay düzenli olarak vücut geliştirme yapmadıysanız başlamayın.

✓ Kaliteli beslenme kurallarına uygun olarak beslenmelisiniz.

✓ Protein oranı yüksek gıdalarla beslenip uygun miktarda protein tüketmelisiniz.

✓ Günde  7-8 saat uyumaya çalışın.

✓ Mümkünse bilgisayarı ve telefonu sınırlamalısınız çünkü beslenmenizi ve sporunuzu olumsuz etkileyecektir.

✓ Spora yeni başladıysanız öncelikle adaptasyon programı ile başlayınız. Bunun anlamı tüm vücut kaslarına yönelik bir programı takip etmektir.

✓ Adaptasyon programındaki aşamaları geçtikten sonra bölgesel programlara geçebilirsiniz.

✓ Bölgesel programı uygularken öncelikle üst vücut ve alt vücut olmak üzere iki bölgeye yönelin.

✓ 6 hafta sonra göğüs ve ön kol, omuz ve arka kol, sırt ve bacak ve 1 günde kardio ile karın çalışın.

✓ Sonraki 6 hafta boyunca da tek bölge çalışın. Örneğin birinci gün göğüs çalıştıysanız, ikinci gün dinlenin. Üçüncü gün kol kası çalışın. Dördüncü gün dinlenin. Beşinci gün omuz çalışın. Altıncı gün dinlenin. Yedinci gün bacak kası çalışın.

✓ Sık sık program değiştirmeyin. Bir programı en az 6 hafta uygulayın. İkinci haftadan sonra ağırlıkları artırmak suretiyle aynı programları daha büyük ağırlıklar ile hocanız yardımıyla yapın.

✓ Günde en az dört öğün beslenin ve her öğünde mutlaka proteinli yani peynir, et, süt, yumurta, balık, tavuk, kaşar peyniri, fındık, fıstık, ceviz gibi gıdaları tüketerek kaslarınızı besleyin.

✓ Hareketlerin videolarını seyrederken çok dikkatli izleyin ve hemen ben bu hareketi öğrendim diyerek hataya düşmeyin.

✓ İyice öğrendiğinizden emin olduktan sonra hareketleri yapın. Böylece hem sakatlık riskini bertaraf edersiniz hem de hareketlerin etkiliğini artırarak daha hızlı kas yapmış olursunuz.

Vücut yapmak için biliyorum ki bunlardan daha fazlasına ihtiyacınız olacak. Onun için bu işin uzmanı tarafından ayrıntılı bir şekilde hazırlanmış Hızlı Fitness Vücut Geliştirme Rehberi merak ettiğiniz tüm sorulara cevap olacaktır.

Yorum

 1. blank murat Temmuz 5, 2015
 2. blank adamzeka Temmuz 6, 2015
 3. blank Oguzhan Açıkgöz Temmuz 6, 2015
 4. blank mehmet barış Temmuz 7, 2015
 5. blank cevat Temmuz 8, 2015
 6. blank hasan Temmuz 8, 2015
 7. blank nicat Temmuz 9, 2015
 8. blank Bilgehan Temmuz 10, 2015
 9. blank mevlüt Temmuz 15, 2015
 10. blank Umut Küçük Temmuz 27, 2015
 11. blank Veysel Temmuz 30, 2015
 12. blank giritlioğlu Ağustos 2, 2015
 13. blank nevzat Ağustos 11, 2015
 14. blank uğur Eylül 8, 2015
 15. blank Oğuzhan TUNÇ Ağustos 8, 2016
 16. blank nilüfer sipahi Ağustos 9, 2016
 17. blank Hakan Aralık 4, 2016
 18. blank nilüfer sipahi Aralık 8, 2016
 19. blank Fatih Ocak 10, 2017
 20. blank nilüfer sipahi Ocak 24, 2017
 21. blank Yusuf Haziran 16, 2017
 22. blank nilüfer sipahi Haziran 25, 2017

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!