Kendini Test Et | Dayanıklılık Testi

Kendini test et güzel bir slogan doğrusu. Eğer etkili bir vücut geliştirme programı doğrultusunda vücut geliştirme hareketleri yapıyorsanız dayanıklılık oranınızı bilip bilmemeniz egzersiz veriminizi ve performansınızı olumlu yönde etkileyebilir.

Sizin için hazırladığımız bu dayanıklılık testi ile kendinizi test edin ve dayanıklı olup olmadığını hemen öğrenin. Tabii bu dayanıklılık testi hasta olduğu doktor tarafından yapılan muayene sonucunda kesinleşmiş için hazırlanmış bir “kendini test et” testi değildir.

Kendini Test Et

Kas yapmak istiyor ya da spor yapmaya yeni başlayan biri olabilirsiniz. Kendini test et makale serimizin bu aşamasında dayanıklılık testi üzerinde duracağız.İşte dayanıklılık testi:

Dayanıklılık Testi

Daha önce şınav hareketi yapmayan yok gibidir. Her erkek hayatında bir kez de olsa şınav çekmeye çalışmıştır. Ancak bunu belirli bir şekilde ilerletmiş ve şınavı üst vücudu çalıştırmak ve göğüs kası geliştirmek için yapanlar da oldukça fazladır. Kendi sınırlarınızı aşmak ister misiniz?

Performansınızın ne olduğunu anlamaya var mısınız? Acaba sınırlarınız nedir daha önce hiç test ettiniz mi? Hiç bir dakikada ne kadar şınav çekebildiğinizi test etmeye çalıştınız mı? Bazılarının denemiştir mutlaka. Bazıları ise şınav nasıl çekilir dahi bilmez. Bazıları da maalesef şınavı yapamayacak kadar güçsüzdür. İşte kendini test et rehberinin ilk aşamasında dayanıklılığınızın sınırları hakkında bilgi sahibi olacaksınız. İster misiniz?

Tabii ki hiç bilmeyenlere söylüyorum: Şınav hareketinin nasıl yapıldığını “Şınav nasıl çekilir?” başlıklı makalemizden ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Şimdi şınav hareketinin nasıl yapıldığını herkes öğrendi diye varsayarak diyorum ki animasyonda da görülen şınav hareketini doğru bir şekilde 1 dakikada ne kadar yaptığınızı saymanız gerekiyor?

dayanıklılık testi

Kendini test et

Bu testi yapabilmek için telefonumuzun kronometresini ya da alarmını kuruyoruz. Animasyonda görülen şınav hareketini 1 dakika boyunca yapabileceğimizin en fazlasını yapabileceğimiz şekilde yapıyoruz. Bu söylemesi ve yapması kolay gibi gelebilir ancak özellikle yeni başlayanlar yaparken ne kadar zor olduğunu yaşayarak anlayacaklardır. Bu testin nasıl yapıldığını ve uygulandığında dayanıklılığınızı nasıl yorumlayacağınızı gösteren test aşamaları ve sonuç aşağıda ifade edilmiştir. Tekrar söylüyorum herhangi bir sağlık probleminiz varsa bu testi yapmayınız.

Testin Aşamaları

 1. Kronometreyi 1 dakikaya ayarlayın. Bu şınav hareketini 3 set halinde yapmalısınız.
 2. 1. set tam bir dakika boyunca sürmeli. Kağıt kalem alın.  Birinci sette en fazla ne kadar şınav çekebildiğinizi kağıda yazın.
 3. 45 saniye bekleyin.
 4. Şimdi ikinci sete geçin ve bu sette de bir dakika boyunca en fazla sayıda şınav çekmeye çalışın. Alarm çalınca şınav sayısını kağıda not edin.
 5. 45 saniye bekleyin.
 6. Son olarak üçüncü settede bir dakika boyunca çekebildiğiniz kadar şınav çekin. Sayısını da lütfen aynı kağıda yazın.
 7. Bütün setlerdeki çekebildiğiniz şınav sayısını lütfen telefondaki hesap makinesi ile değil, aklınızdan toplayın. Sonra bir de akıllı telefonunuz yardımıyla toplayın. Her iki sonucu da kağıda yazın.

Test Sonucunu Değerlendirme

Öncelikle aklınızdan topladığınız sayı ile akıllı telefondaki değer aynı değilse dört işlemi bile öğrenememişsiniz demektir. Ama bizim amacımız dört işlem performansınız olmadığı için bunu es geçelim. Asıl konuya gelelim. Bu üç set boyunca çekebildiğiniz toplam şınav sayısına göre nasıl bir değerlendirme yapacağınız aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Şınav sayısı (3 set toplamı) Sonuç
0-10 Durumun vahim
10-20 Oldukça kötü
20-30 Kötü
30-40 Orta
40-50 İyi
50-60 Oldukça iyi
60-70 Çok iyi
70-80 Mükemmelsin

Yorum

Siz de bu testi yaparak performansınız hakkında önemli bir ipuçları elde edebilirsiniz. Hangi sonuç çıkarsa çıksın, performansınızı artırmanız kesinlikle mümkün. Hangi seviyede olursanız olun, üzülmeyin. Eğer seviyeniz oldukça kötü çıktıysa daha fazla azimli olmanız gerekiyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

scott zeigler (@scottzigfit)’in paylaştığı bir gönderi ()

Oldukça iyi çıktıysa çok fazla azimli olmanıza gerek yok ancak zirvede kalmak, zirveye çıkmaktan daha zordur. Bu nedenle siz de  kaslarınızı koruyacak bir kas yapma programı uygulamalısınız.

Bu makalede yer alan kendini test et rehberi ile size performansınız hakkında önemli bir bilgi verecek olan “dayanıklılık testi” üzerinde durduk. Durma hadi eğer hiç bir sağlık sorunun yoksa hemen kendini test et. Bu dayanıklılık testi size performansınızın sınırlarını çizecek, egzersizlerin veriminde çok işinize yarayacak.

Yorum

 1. dert ortağım Temmuz 18, 2015
 2. Süleyman ÖZKAN Temmuz 18, 2015
 3. nilüfer sipahi Temmuz 18, 2015
 4. Süleyman ÖZKAN Temmuz 20, 2015
 5. Ayşe Nur Temmuz 22, 2015
 6. ibrahim sular Temmuz 23, 2015
 7. nilüfer sipahi Temmuz 23, 2015
 8. Ömer Temmuz 24, 2015
 9. emre Şubat 26, 2017
 10. nilüfer sipahi Mayıs 6, 2017

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!