Geçmiş olsun Türkiye. Başımız sağ olsun.

Kilo Verdiren Besinler – En İyi 25 Yiyecek

Hızlı kilo verdiren yiyecekler nelerdir merak edenlerdenseniz doğru adresi seçtiniz. Sizin için hazırladığımız bu yazıda kilo vermeye yardımcı yiyeceklerin neler olduğunu sıralamanın da ötesinde kısa sürede etkili olanları açıkladık. Başka bir ifade ile en hızlı kilo verdiren yiyecekler, besinler, yemekler, meyveler, içecekler ve gıdalar nelerdir sorularının cevabını bu yazıda verdik.

Yazımızı okumadan önce kilo aldıran yiyecekler ile ilgili rehber niteliğindeki yazımızı okumanız çok faydalı olabilir. O yiyeceklerden uzak durmak veya onları mümkün olduğunca az tüketmek zayıflama sürecinde kilo vermenize yardımcı besinleri öğrenmeniz kadar önemlidir.

Hiç şüphesiz beslenme programı sizin yapınıza uygun olarak hazırlanmaz ise, burada bahsedilen yiyeceklerin tüketilmesi zayıflamanıza yardımcı olacağı yerde tam tersi etki yapabilir. Bu nedenle kilo verme sürecinde stratejik bir planlama yaparak öncelikle diyetisyene gitmelisiniz.

En Hızlı Kilo Verdiren Yiyecekler

Bu yazıda yer alan kilo verdiren besinlerin en etkili şekilde kilo vermenize yardımcı olması için bazı kurallara dikkat etmeniz kesinlikle şarttır. Yoksa hiç bir besin siz düzensiz bir beslenme programına sahip olduğunuz taktirde kilo verdirmez, aksine kilo aldırır. Bu nedenle sağlıklı beslenme listesi nasıl oluşturulur? konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Şimdi lafı uzatmadan kilo verdiren yiyecekler nelerdir? sorusunun cevabını verelim ve daha sonra da bu gıdaları ayrıntılı bir şekilde inceleyip etkilerini görelim.

Kilo verdiren yiyecekler, içinde şeker olmayan, kompleks karbonhidrat oranı düşük, protein oranı karbonhidrata göre daha fazla, sağlıklı yağlar içeren, vücutta asit etkisi yaratmayan ve glisemik indeksi düşük yani kan şekerini hızlı yükseltip hızlı indiren gıdalardır.

Yukarıdaki tanıma göre bu özelliklere sahip olan gıdalar genellikle sebzeler ve süt grubudur. Sebzelerin genelinde karbonhidrat, protein ve yağ oranları azdır ve kalori açısından düşük değerdedirler. Bu bakımdan en hızlı kilo verdiren besinlerin başında sebzeler gelir.

Bu sıralamada ise hayvansal ürünler de kilo vermenizi sağlayan besinlerdendir. Ancak sebzeyi bile doğru şekilde tüketmediğiniz taktirde kilo verdiren besinler sınıfında olan bu gıdalar kilo aldıran bir canavara bile dönüşebilir. Şaka şaka o kadar da değil ancak doğru şekilde tüketmek çok önemlidir.

Kilo Verdiren Mineraller

Kilo vermenize yardımcı olan bazı mineraller var. Özellikle bu mineralleri içeren besinlerin dengeli tüketimine mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor. Bu minerallerin başında ise kalsiyum, potasyum, magnezyum ve sodyum gelir. Bu minerallere vücudun asit-baz dengesini ayarladıkları için aşırıya kaçmadan dengeli tüketimleri kilo vermenize yardımcı olacaktır.

kilo verdiren besinler

Kilo verdiren yiyecekler

Yıllardır biliyorsunuz,  süt ve süt ürünleri tüketmemiz ta ilkokul öğretmenimiz tarafından mutlaka söylenmiş ve hayat bilgisi derslerinden de bildiğimiz bir gerçektir. Hatta okumaya başlamak için kullanılan “Işık süt içer.” gibi cümleler beynimize adeta kazınmış durumda.

Kalsiyum almak için sadece süt ürünleri  tüketmemiz gerekmiyor aslında. Salata, roka, lahana gibi yeşilliklerde de kalsiyum var. Bazen kalsiyum emiliminde sorunlar olabilir. Eğer böyle bir sorun varsa C vitamini ve D vitamini eksik alıyor olabilirsiniz.

Sodyumu yemek tuzundan almak yerine besinlerden almanız daha faydalı olacaktır. Çünkü işlenmemiş gıdalarda bulunan sodyum daha yararlıdır. Buna kereviz, meyve, levrek ve yumurta örnek verilebilir.

Magnezyum, kalsiyumdan sonra ikinci derece önemlidir denilebilir. Vücuttaki bir çok önemli fonksiyonda yer aldığı için temel minerallerden biridir. Kuru fasulye, ıspanak ve ay çekirdeği tüketerek magnezyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Sağlıksız Beslenmenin Vücuttaki Etkileri

Daha önce sağlıklı beslenme önerileri başlıklı bir yazımız olmuştu. Ancak sağlıksız beslenmeniz dolayısıyla vücutta meydana gelen bazı değişikliklerden bahsetmemiştik. Yani eğer sağlıksız besleniyorsanız vücudunuzda şu belirtiler söz konusu olabilir. Bunlar; sürekli bir yorgunluk hali, hiç bir şey yapmama isteği, mutsuzluk, bazı psikolojik rahatsızlıklar olarak kendini gösterebilir.

Burunda sürekli tıkanıklık, sinirlilik, eklem ağrıları, kasların erimesi, kaslarda zayıflık, kemiklerde kırılganlık artması gibi durumlar sağlıklı beslenme olmadığının kanıtları arasındadır. Ayrıca sürekli (grip ve nezle gibi) hastalıklar, eklem ağrıları, ağız kenarlarında yaralar veya uçuklar oluşabilir. Sağlıklı beslenme yoksa vücudun çeşitli yerlerinde ödemler ve ağrılar görülebilir.

Kilo Verdiren Yiyecekler Listesi

Kilo verdiren yiyecekler

Kilo verdiren besinler

Kilo verdiren yiyecekleri bir kaç başlık altında toplayabiliriz. Bunlar; sebzeler, meyveler ve hayvansal ürünler olarak sıralanabilir. Kilo verdiren besinler yukarıda bahsedilen özellikler dışında iştah kapatma ve tok tutma özelliklerine sahip olabilirler.

1. Kabak
Bazıları kabak yemeğinin tadını nedense sevmez. “Zaten hep tadı beğenilmeyen gıdalar kilo verdiren besinler arasında yer alır.” diye düşünebilirsiniz. Böyle düşünebileceğiniz gıdalar arasında yer alan kabak aslında çok lezzetli bir şekilde tüketilebilir.

Fırında patlıcan közlemeyi çoğu kişi bilir. Eğer kabağı da sanki patlıcan közler gibi bütün şekilde küçük bir elektrik ocağına koyun, pişene kadar bekleyin. Bakın ne kadar lezzetli bir yemek ortaya çıktı.

Pişen ya da közlenen kabakları dilimleyip yanında lor peyniri ve doğal sızma zeytinyağı ekleyip afiyetle yiyebilirsiniz. 2 tane kabak yeseniz en fazla 50-60 kalori kazanırsınız. Ayrıca hem bir çok vitamin hem de bir çok mineral içerdiğinden çok sağlıklı bir besindir. Az kalori, iyi oranda mineral ve vitamin deposudur.

2. Salatalık 

Bir çok vitamin ve mineralden oluşan salatalık kilo vermek isteyenler için mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir. Özellikle kahvaltılarda yediğiniz salatalık ağızdaki özellikle koku yapan bazı bakterileri öldüren fitokimyasallar salgılar.

Kalori oranı düşüktür ve vücutta asit oluşturmadığı için kilo vermenizi sağlar. Ayrıca kahvaltıda ekmek yerine yiyeceğiniz her bir salatalık sizi gün boyu da tok tutabilir. Ancak yanında domates de yemelisiniz. Bir de suda pişmiş yumurtanın beyazını yemelisiniz.

3.Patlıcan

Fırında ya da elektrik ocağında közleyip afiyetle yiyebilirsiniz. Kan yağlarını dengeleyici özelliktedir. Yoğurtla ya da lor peyniri ile birlikte tüketildiğinde çok etkili bir tok tutucu olarak görev yapar.

Hem lezzetli hem de kilo verdiren gıdalar arasındadır.

100 gramında sadece 24 kalori vardır. A, B ve C vitaminlerini içerir.

4.Pancar

Detoks etkili ve iltihap giderici pancar bağışıklık sistemini güçlendirecek olan C vitamini içerir.

Suda haşlayıp yiyebilirsiniz. Ancak bir öğünde 2 taneden fazla yememeniz gerekiyor.

5. Yumurta
Özellikle suda pişirin ve iki tane yumurta akı yiyin. Bunun yanında kibrit kutusu büyüklüğünde bir dilim de süzme peyniri yerseniz gün boyunca akşam yemeğine kadar hiç acıkmadığınızı deneyerek gözlemleyebilirsiniz.

Tek şartı kesinlikle kahvaltıda ekmeğin 1 dilim üzerine çıkılmamasıdır. Diyelim ki gün acıktınız hemen bir bardak su içersiniz ve açlığınız hemen kaybolur. Ancak bünyeden bünyeye değişmekle birlikte genelde acıkmama oranı fazladır. Ancak acıkan bünyeler de yukarıdaki öneriye uyabilirler.

6.Kereviz
100 gram kerevizde yaklaşık 18 kalori enerji vardır. Bir çok vitamin ve mineral içerir ve alkali yapıda olan yani vücutta asit etkisi oluşturmayan gıdalardandır.

Hem tok tutar hem de iştahı dengeler. Böyle kilo vermenize yardımcı olur.

7. Sarımsak 

Haydari içerisinde ya da yoğurt içerisinde zeytinyağı ile haftada bir gün yiyebilirsiniz. Fırında patlıcan ile közleyerek ya da çorbaların içerisine (1 tencere çorbaya 3-4 diş sarımsak atarak pişirebilirsiniz.) ekleyerek tüketebilirsiniz. Ancak çiğ yemenin daha faydalı olduğuna dair çalışmalar var.

8. Yeşil biber

Kahvaltıda tüketebileceğiniz gibi öğle aralarında yani ara öğünlerde tüketebilirsiniz. Kahvaltıda tüketeceğiniz 3-4 tane iyice yıkanmış çiğ yeşil biber sizi gün boyu tok tutarak acıkmanızı engelleyecektir.

Elektrikli ocakta da pişirilerek daha fazla da tüketilebilir. Yanında kesinlikle ekmek olmamalıdır.

9. Bezelye

Lif kaynağı olması sebebiyle bağırsak problemlerine yakalanmayı engelleyici bir etkiye sahiptir. Yüksek oranda protein içeren bitkisel besinler arasında yer alır.

Özellikle ekmeksiz yenilen bezelye sizi uzun süre tok tutacaktır. Böylece daha az yiyeceğiniz için kilo verdirecektir.

10. Çiğ badem 

Yapılan bir araştırmada ara öğünlerde günde 15 gram çiğ badem yiyen ve kilo vermek istiyorum diyenlerin daha yüksek oranda kilo verdiği ortaya çıktı.

Çiğ badem içerdiği sağlıklı yağlar ve protein açısından kan şekerini dalgalandırmadan tok durmanızı sağlıyor.

Kilo Verdiren Meyveler

Meyveler şeker içermesi bakımından çok dikkatli tüketilmelidir.

 • Kiraz
 • Vişne
 • Yeşil erik
 • Ekşi elma
 • Avokado
 • Hünnap

Diğer Kilo Verdiren Besinler Listesi

Yukarıda ayrıntılı olarak açıklanan besinler dışında kilo vermenizi sağlayan bütün besinleri açıklamak için bu yazının tam 3- 4 katı kadar okumanız gerekebilir. Bu nedenle aşağıda kilo verdiren gıdaların sadece isimlerini yazmakla yetineceğiz.

İşte o gıdalar: Tofu, brokoli,  brüksel lahanası, havuç, kara lahana, enginar, pazı, ıspanak, mantar, soğan, maydanoz, kıvırcık, roka, dere otu, semiz otu, kırmızı biber, turp, bamya, limonlu su, marul, taze patates, ısırgan otu, sızma zeytinyağı, tuzsuz zeytin, suda pişmiş kırmızı et,  balık türleri olarak sıralanabilir.

Kilo Verdiren İçecekler

 • Su
 • Alkali su
 • Limonlu su (Bir bardağa yaklaşık 3-4 damla limon)
 • Ayran
 • Maydanoz suyu

Yorum

 1. demet Temmuz 30, 2015
 2. Vidyo Temmuz 31, 2015
 3. yaren Ağustos 2, 2015
 4. Çerkezköy evden eve Ağustos 2, 2015
 5. sahibimben Ağustos 2, 2015
 6. adamzeka Ağustos 3, 2015
 7. Muhammed Ağustos 3, 2015
 8. Bilindik Market Ağustos 4, 2015
 9. harun talha Ağustos 5, 2015
 10. bilge canan Eylül 8, 2015
 11. Pingback: mercan Mart 11, 2016

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!