Nasıl kilo verilir? Kısa sürede kilo verdiren en iyi 25 yöntem

Eğer daha önce nasıl kilo verilir sorusunun doğru cevabını bulabilseydiniz belki de bu yazıyı okumanıza gerek kalmayabilirdi. Bu konuya verecek çok cevabınız olabilir ancak uygulamakta ve kilo vermekte zorluk çektiğiniz kesin. Hem zayıflamak hem de kilo verdikten sonra bu kilonuzu korumak için ne yapmanız gerektiğini bilmiyor olmalısınız ya da metabolik bir hastalığınız olabilir. Araştırmadığınız yöntem, uygulamadığınız diyet kalmadı mi artık? Bütün bunlara rağmen bir türlü kilo veremediniz mi, bir türlü istediğiniz kiloya kavuşamadınız mı?

Üzülmeyin nasıl kilo verilir konusunda artık kendinizi çaresiz mi hissediyorsunuz? Durumunuz çok mu vahim? Bir an önce kilo vermeniz mi gerekiyor? Ya da hayır benim amacım bu sayılanlar arasından hiç biri değil mi diyorsunuz?

Ben çok kilolu değilim sadece forma girmek istiyorum mu diyorsunuz? Kısa süre sonra bir yakınınızın ya da tanıdığınız birinin düğününe mi katılacaksınız ancak beğendiğiniz elbise üzerinizde istediğiniz gibi durmuyor mu? O elbiseye girmek konusunda çok mu kararlısınız?

nasıl kilo verebilirim

Nasıl kilo verilir?

İste kısa sürede sağlıklı bir şekilde kilo vermenin yolları burada. Bu yazıyı okumadan önce zayıflama hakkındaki en çok okunan makalemizi okumak için zayıflama kelimesine tıklayınız. Bu yazı zayıflama yöntemleri konusundaki en ayrıntılı makalemizdir. Bu makalemizde kilo vermek için hazırlanmış en iyi zayıflama rehberleri içeriyor. İsterseniz bu makaleyi okumadan önce isterseniz bu makaleyi okuduktan sonra okuyabilirsiniz.

Nasıl kilo verilir biliyor musunuz?

Bu sorunun cevabı bilinenin aksine çok az yemek değil tabii ki, doğru yemektir. Yani kilo vermek istiyorsanız az yemek yemenize gerek yok. Zaten her zaman vurguladığımız gibi kaliteli beslenme kurallarına uygun bir beslenme ile siz ister istemez kilo verir ve fit bir görünüme sahip olabilirsiniz. Kilo vermem lazım diyorsanız şu faktörleri mutlaka gözden geçirmeniz gerekiyor.

Peki ancak kaç kilo vermeniz gerekiyor. Bunu öğrenmek için aşağıdaki programı kullanabilirsiniz. O size ideal kiloda olup olmadığınızı belirleyecektir.


Kilo verme sürecinde önemli faktörler

Peki ama kilo verme sürecinde aşağıda sayılan bu faktörlerin ne gibi etkileri var? Bu sorunun cevabını bilip uygularsanız kilo verme konusunda başarılı olma ihtimali artacaktır. O halde şimdi bu faktörleri ayrıntıları ile ele alalım.

 • Uzman kontrolü
 • Sağlık durumu
 • Kaliteli beslenme
 • Öğün sayısı
 • Besin miktarı
 • Egzersiz
 • Uyku düzeni

Birinci faktör uzman kontrolüdür. Bu aşama kilo verme sürecinde en önemli adımdır. Kilo almanın ya da veremeyişin altında yatan nedenin anlaşılmasını sağladığı için bu aşamanın göz ardı edilmesi başarısız olmanın en büyük nedenidir. O nedenle fit bir görünüme kavuşmak ya da fazla kilolardan kurtulmak için öncelikle doktora gidip herhangi bir metabolik rahatsızlık olup olmadığı tespit edilmelidir. Yani bu durum ile ikinci faktör olan sağlık durumu ile de yakından ilgilidir. Çünkü kilo almanın ya da şişmanlığın altında yatan bir çok neden olabilir. Bunlar belirlenmeden atacağınız her adım maalesef yanlış olacaktır. Bu faktörlerin her birinin kilo üzerine etkilerini bildiğiniz zaman nasıl kilo verilir sorusunun da aslında yanıtını bulmuş olacaksınız.

Gelelim üçüncü aşama olan kaliteli beslenmenin kilo verme sürecindeki önemine. Eğer kaliteli beslenme kurallarına uygun olarak beslenirseniz kilo verememek gibi bir sorununuz olmayacak. İlk iki aşamayı yani uzman kontrolü ile sağlık durumu faktörlerini dikkate alarak doktora ya da diyetisyene gittiyseniz ve herhangi bir sağlık sorununuz olmadığı tespit edildiyse işiniz gerçekten kolay. Buna yürekten inanıyorum ve samimi olarak söylüyorum bunu. Kaliteli beslenme kurallarına göre, paketlenmiş hazır yiyeceklerden, basit şeker içeren yiyeceklerden ve kötü yağlardan uzak durmanız gerekiyor. Bunun yanında yine kaliteli beslenme kurallarına göre protein açısından zengin, lifli ve sağlıklı karbonhidrat içeren besinler ile beslenmek gerekiyor. Bu nedenle yağsız et çeşitleri, sebzeler, yeşillikler, baklagiller ve çorbalar beslenme programlarında yer aldığında zayıflamak daha kolay olacaktır. Bunların nasıl, ne kadar ve ne sıklıkta yeneceğini ise ancak bir diyetisyen belirleyebilir.

Diğer bir önemli faktör ise öğün sayısıdır. Öğünler arttıkça kilo alma artarken, verilen kilo sayısı azalmaktadır. Bazı araştırmalar öğün sayısı arttıkça verilen kilo miktarının azaldığını gösterse de bunu belirleyecek olan yine diyetisyendir. Neden mi? Cevap ise çok basittir. Herkesin metabolizması birbirinden farklıdır. Bu nedenle size uygun bir programı ancak yapılan tetkikler sonunda bir uzman yapabilir. Aynı şekilde diğer bur miktar olan besin miktarı da yine diyetisyen tarafından belirlenecek bir konudur.

Kilo vermek için başvurulan en yaygın yöntemlerin başında egzersiz ile zayıflama geliyor. Yukarıdaki tüm faktörlere dikkat edip onlara uygun davrandıysanız belki de egzersize gerek bile kalmaz. Ancak egzersiz yapmak verilen kiloların geri alınmaması, yağ oranının azaltılarak daha fazla enerji harcanmasının sağlanması ve metabolizmanın hızlandırılması açısından büyük önem taşıyor. Egzersiz yapılmadan kilo vermek mümkün olsa da egzersiz yapılarak hedefinize ulaşma konusunda bir adım daha önde olursunuz. Ancak bunu yaparken de yine bir uzmandan destek almak ya da o uzmanın rehberliğinde spor yapmak daha verimli olacaktır.

Eğer nasıl kilo verilir sorusuna cevap arıyorsanız bilmeniz gereken bir diğer faktör de uyku düzenidir. Eğer çok az uyursanız örneğin günde 3, 4 ya da 5 saat gibi az uyuyorsanız kilo vermeniz zorlaşacaktır. Çünkü uyku sırasında yemek yemek mümkün değildir. Kısa uykularda yağ yakımı için zaman yoktur. Uyanır uyanmaz yemek yendiği için yağ yakımı gerçekleşmez. O halde günde 7 ya da 8 saat uyumak hem kilo vermek, hem sağlıklı olmak hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından çok önemlidir.

Neden kilo alırız?

Eğer nasıl kilo verilir öğrenmek ve kilo vermek istiyorsanız neden kilo alırız sorusunun cevabını öğrenmeli ve diyetisyeniniz de onayladıysa aşağıdaki davranışları yapmamanız kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.

 • Kaliteli beslenmeden uzak bir beslenme tarzı ve yeme bozuklukları,
 • Kola ve meyve suyu gibi bol şekerli ve unlu yiyecekleri tüketmek,
 • Kalitesiz yağlar içeren besinler yemek. Örneğin cips, krakerler.
 • Tıka basa yemek,
 • Sebze ve yeşillik yememek,
 • Öğün atlamak,
 • Kahvaltı yapmamak,
 • Alkol kullanmak,
 • Depresyon ve stres durumlarında,
 • Genetik olarak yatkınlık varsa,
 • Egzersiz yapmamak ve atıl olmak yani hareketsiz olmak
 • Diyabet yani şeker hastalığı varsa,
 • Cinsiyet hormonlarının yetersizliğinde,
 • Bazı tümör hastalıklarında,
 • Tiroidin az çalışması durumunda.

Bu gibi durumlarda kilo alma ya da şişmanlık daha kolay ortaya çıkabilir.

Nasıl kilo verilir yöntemleri

İşte uzmanlar tarafından en çok önerilen nasıl kilo verilir konusunda en çok kullanılan yöntemler. Su içmek özellikle günde 8 bardak su içmek bütün uzmanlar tarafından öneriliyor. Doktorunuz aksini istemediği sürece su içimine dikkat etmek gerekiyor.
Öğün sayısını diyetisyenin önereceği şekilde uygulamak gerekiyor. Ancak tecrübeli bir diyetisyene gittiğinizden emin olun. Örneğin Canan Karatay öğün sayısının 3 den fazla olmaması gerektiğini katıldığı her televizyon programında söylüyor.
Şekerden, alkolden ve unlu gıdalardan uzak durmaya özen göstermek ya da onları mümkün olduğunca azaltmak kilo verme sürecinde çok önemli bir adımdır.
Proteinli gıdalarla beslenmek kilo vermeye yardım eder ve örneğin sabahları sebze çorbası ve yumurta da tüketiliyor ise gün içinde çok fazla açlık çekmemiş olursunuz.
Mutlaka kahvaltı yapın. Kahvaltı açlığı engeller ancak ekmek ve çay tüketilmesi uygun değildir.
Şok diyet gibi saçmalıklardan uzak durun. Diyetisyen tarafından yazılmayan hiç bir diyeti uygulamayın.
Karnabahar, pırasa, brokoli, ıspanak, fasulye, mercimek gibi yiyecekleri içeren yemekler yapmayı bilmiyorsanız hemen öğrenin ve ekmek yemeden onları tüketin. Ancak ne kadar ve ne şekilde olacağını yine diyetisyen belirleyebilir unutmayın.

Eğer nasıl kilo verilir konusunda daha ayrıntılı bilgiler edinmek istiyorsanız zayıflama konusundaki makalemizi mutlaka okumanızı öneririz. Çoğu kişi sadece nasıl kilo verilir sorusuna cevap arar durur ancak sorunun cevabını öğrendikten sonra da uygulamaz. Siz de onlardan biriyseniz kilo vermeniz tabi ki mümkün olmayacaktır. Ancak diyetisyen rehberliğinde nasıl kilo verilir sorusuna yanıt arayarak elinizden gelen çabayı gösterdiğiniz zaman mutlaka hedefinize emin adımlarla ilerlersiniz.

Yorum

 1. blank Ayse Aralık 22, 2016
 2. blank nilüfer sipahi Aralık 25, 2016
 3. blank Mert Ocak 7, 2017
 4. blank nilüfer sipahi Ocak 7, 2017
 5. blank Selin Şubat 3, 2017
 6. blank nilüfer sipahi Şubat 14, 2017
 7. blank nur Mart 9, 2017
 8. blank nilüfer sipahi Mayıs 6, 2017
 9. blank Burak Haziran 17, 2017
 10. blank nilüfer sipahi Haziran 25, 2017

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!