Peynir Altı Suyu – Peynir Suyunun Faydaları – 20 Aminoasit

Peynir altı suyu proteini genellikle sporcular ve zayıflamak isteyenler tarafından takviye olarak satın alınıp kullanılıyor ancak whey olarak da isimlendirilen bu protein evde kolayca yapılabilir. Araştırmalara göre sayısız faydaları var. Bu açıdan peynir suyunun faydaları düşünüldüğünde denemeye değer, buna garanti verebilirim.

Fast food beslenerek her şeyini hazır alanların aksine doğal beslenmek isteyen insanlar bazı yiyeceklerini kendileri üretiyor. Bu yiyecekler listesinde ekmek, yoğurt ve lezzetli peynirler ilk sıralarda yer alıyor. Özellikle hazır alınan peynirlerdeki katkı maddelerinin yaygınlığı ve zararları peynir yapımını bir çok kişi için gerekli kılabilir.

Peynirinizi kendiniz yaparken oluşan suyu ya da hazır aldığınızda ortaya çıkan peynir altı suyunu döküyorsanız 10 kere düşünün derim. Muhtemelen farkında olmadan büyük bir israf yapıyorsunuz. Çünkü peynir suyunun bugün bilinen ve araştırmalarla kanıtlanmış sayısız faydası var.

Kanser gibi çok ciddi rahatsızlara iyi gelmesinin yanında kas yapımını da destekleyen önemli besin bileşenlerine sahip bir proteindir. Peki evde peynir altı suyu nasıl elde edilir ve faydaları nelerdir yazımın ilerleyen bölümlerinde açıkladım. Hadi başlayalım.

Peynir Altı Suyu Faydaları

Peynir altı suyu, peynir üretilirken elde edilen çok faydalı bir sudur. Hafif sarı ya da yeşilimtırak bir renge sahiptir. İçecek olarak satın alınabileceği gibi toz haline getirilmiş bir gıda takviyesi olarak da kullanılabilir. Kalori değerinin düşük olması nedeniyle zayıflamak isteyenlerin gözdesidir.

Kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi önemli mineraller ile albümin proteini, su ve süt şekeri içermesi nedeniyle peynir altı suyu kemik erimesi problemlerinde etkili bir besin bileşeni olarak kullanılabilir. Peki peynir suyu faydaları nelerdir araştırmanın sonuçlarını aşağıda özet haline getirdim.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

LENA | PERSONAL TRAINING (@lena.schntgn)’in paylaştığı bir gönderi ()

Sağlık açısından oldukça faydalıdır. İnsan vücudu için gerekli olan tüm aminoasitleri içeren çok kaliteli bir proteindir.

 • Zayıflama diyeti uygulayanlar ya da ağırlık çalışması ile vücut geliştirme sporu yapanlar için ek besin kaynağıdır. Bazı uzmanlarca yumurta ve balıktan bile daha kaliteli aminoasitler içerdiği iddia edilmektedir.

Et proteinin maliyeti düşünüldüğünde çok ucuz ve sağlıklı bir protein kaynağı olması fiyat performans açısından onu ön plana çıkarır.

 • Bazı kaynaklara göre, Tip 2 diyabet hastalarında kan şekeri üzerine olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Ancak hasta ya da sağlıklı tüm insanlarda yemekten önce ya da sonra takviye olarak kullanılması her iki grupta da olumlu sonuçlar ortaya çıkarmıştır.

İçerdiği laktokinin maddeleri sayesinde yüksek tansiyonu ve kan basıncını normale döndürebilir. Hayvan çalışmalarında peynir suyunun kan basıncını düşürdüğü görülmekle birlikte bir kaç insan çalışmasında da aynı sonuçlara ulaşıldı ancak böyle bir genelleme yapmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu kesindir.

 • Kas yapımı ve kaybı: Yaşa bağlı kas kaybını önler. Kas gelişimi açısından kazein ve soya proteininden daha etkili olduğu bulunmuştur.

Sağlıklı bir beslenme programına ek olarak tüketilen peynir altı suyu etkili bir vücut geliştirme programı ile birlikte kas yapımı için ciddi bir anabolik etki oluşturur.

 • Vücudun herhangi bir zarar görmesi durumunda verdiği yanıt olarak kabul inflamasyon kısa süreli olduğunda faydalı olsa da kronik hale geldiğinde zarar verici olabilmektedir.

Peynir altı suyunun inflamasyona iyi gelip gelmediği araştırılmış ve bir çok çalışmayı meta analiz yöntemi ile inceleyen bir araştırmanın sonucuna göre ciddi bir kanıt bulunmamıştır (Kaynak 1). Ancak aynı araştırmanın giriş ve sonuç kısmında yüksek düzeyde peynir altı suyu tüketiminin hassas bir inflamasyon belirteci olan CRP seviyelerini düşürebileceği ifade edilmiştir.

 • Bağırsaklar üzerinde olumlu etkileri vardır. Sindirimi düzenler. Ülser ve bağırsak hastalıklarının tedavisinde yardımcı bir ek besindir.

Yağ yakımı ve doyma üzerinde olumlu etkileri vardır. Peynir suyunun diğer protein türlerine göre daha doyurucu ve yağ yakımının sağlanması açısından daha üstün olduğu iddia edilmektedir (Kaynak 2). Bu iddianın ben de doğru olduğunu düşünüyorum. Açlığı azaltmak için takviye olarak yemeklerden önce tüketebilirsiniz. Örneğin sabahları protein oranı yüksek peynir tüketirseniz daha geç acıkırsınız. Bunu denemeyen var mı?

Sistein içermesi ve glutatyon üretimini destekleyen tüm aminoasitleri içermesi sayesinde peynir altı suyu doğal bir antioksidan görevi yapar ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yapılan bazı araştırmalarda kan yağları üzerinde olumlu etkileri olduğu görülse de sonradan yapılan araştırmalarda aynı sonuçlara ulaşılamamıştır.

Peynir Suyunun Faydaları

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Receitas fáceis fit (@receitas.faceis.fit)’in paylaştığı bir gönderi ()


Özetle; Peynir altı suyunun kas yapımı için gerekli olan tüm amino asitleri içermesi, bağışıklık güçlendirici olması ve kan şekerini olumlu etkilemesi hakkında ciddi kanıtlar var.

 • Kas yaptırır.
 • Zayıflamaya yardımcıdır.
 • Hastalıklara karşı korur.
 • Bağışıklığı güçlendirir.
 • Doyurucudur.
 • Poğaça ve börek gibi hamur işlerine katıldığında lezzet katmasının yanı sıra daha iyi kabarmayı sağlar.

Peki bu kadar faydaları olan bir besin maddesini evde kendimiz nasıl elde edebiliriz. Bir sonraki bölümde anlattım.


Ekşi Peynir Altı Suyu Yapımı

Geniş bir tencereye 500 mililitre (yarım litre) kadar süt koyup kaynatmaya başlayın. Süt kaynamaya başladığında içine yavaş yavaş 1 çorba kaşığı kadar limon suyu ekleyin ve karıştırın. Eğer süt kesilmezse yani suyu katı kısımdan ayrılmazsa bir miktar daha limon suyu ekleyebilirsiniz.

Verdiğim miktarı aşmanızı önermem. Belki beğenmeyeceksiniz ya da güzel olmayacak. Ziyan olmasın. Unutmadan söyleyeyim, kimileri limon suyu yerine sirke de konulabileceğini söylüyor ancak ben önermiyorum. Çünkü sirkelerin doğal olup olmadığını bilmiyoruz.

Tatlı Peynir Altı Suyu Yapımı

Kaynayan süt maya ile mayalanır. Ancak benim tavsiye etmediğim bir teknik. Çünkü bunun yapımında limon suyu yerine maya kullanılır ve yapılan araştırmalar limon suyu ve sirke gibi asit kullanılarak elde edilen peynir suyunun mineraller ve proteinler açısından daha zengin olduğunu göstermiştir.

Peynir Suyun Besin Değerleri

Su g 93.42
Enerji kcal 24
Protein g 0.76
Toplam Yağ g 0.09
Karbonhidrat g 5.12
Toplam Lif g 0.0
Kalsiyum (Ca) mg 103
Demir (Fe) mg 0.08
Magnezyum (Mg) mg 10
Fosfor (P) mg 78
Potasyum (K) mg 143
Sodyum (Na) mg 48
Çinko (Zn) mg 0.43
C Vitamini mg 0.1
Tiamin mg 0.042
Riboflavin mg 0.140
Niasin mg 0.079
Vitamin B-6 mg 0.042
Folat, DFE µg 2
Vitamin B-12 µg 0.18
Vitamin A µg 2
Vitamin E mg 0.00
Vitamin K µg 0.0
Kolesterol mg 1

Tablo 1: Limon suyu kullanılarak elde edilen ekşi peynir suyunun besin değerleri. Aynı kaynağa göre Maya ile yapılan tatlı peynir suyunun protein değeri 0,85 gramdır. Ancak mineral ve vitamin açısından zayıftır.

 • Peynir altı suyu buzlukta kaç gün saklanır? Marketten alınan karton kutu içindeki süt ürünleri yaklaşık 10 gün kadar bozulmadan kalabilir. Peynir suyu da buzlukta 8-9 kadar saklanabilir.

Bu yazıda sporcular ve kilo vermek isteyenler için ek bir besin kaynağı olan peynir altı suyu hakkında ayrıntılı bir rehber sunduk. Peynir suyunun faydaları ile ilgili tüm bilimsel araştırmaların sonucunu liste haline getirdik. Ayrıca peynir altı suyu nasıl elde edilir sorusunu cevapladık ve besin değerlerinin ne olduğunu tablo haline getirerek peynir altı suyunun faydalarını kısaca maddeler halinde açıkladık. Ancak aklınıza takılan bizim burada değinmediğimiz sorularınız varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Sağlıklı günler dilerim.

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!