Protein Deposu Humus Tarifi İle 1 Ayda 1 Kg Kas

Zayıflamak, kas yapmak ya da formunuzu korumak istiyorsanız sıkı durun oldukça lezzetli humus ile bu amaçlarınıza ulaşabilirsiniz. Humus, hem protein bombası hem de tok durmanızı sağlayan yiyecekler içeriyor. Özellikle içerisinde bulunan protein ve zeytinyağı nedeniyle vücut geliştirme sporu ile ilgilenenler için de kasların gelişiminde oldukça etkili bir salata çeşididir.

humusun faydaları

Protein deposu humus tarifi

Amaçların gerçekleşmesi açısından gün içinde ne kadar yediğinizden ziyade hangi gıdaları yediğiniz daha önemlidir. Örneğin gün içinde bir tencere ıspanak yemeği yeseniz kesinlikle kilo alamazsınız. Ancak bir tencere pilav yeseniz kilo alma ihtimaliniz oldukça artar. Çünkü besinlerin kalori, karbonhidrat, protein ve yağ miktarları farklıdır.

Humus sadece kas yapmak için değil aynı zamanda kilo vermek isteyenler için de oldukça faydalı bir salatadır. Bu amaçta olanlar 1 porsiyonu geçmemek koşulu ile ara öğün olarak tüketebilirler çünkü bu yiyecek kaliteli beslenme kurallarına uygun bir besindir.

Lezzetli Humus Tarifi

Vücut geliştirmek isteyenler proteinli gıdalar ile beslenmek zorundadır. Aksi halde kas gelişimi gerçekleşmez. Yapılması ve servis edilmesi de çok zor değildir humusun. O nedenle pratik bir şekilde hazırlanabilecek bu sağlıklı ve amino asit dolu tarif egzersiz sonrasında protein tozu yerine kullanılabilir.

En önemli özelliği  kompleks karbonhidratlar, az oranda şeker ve oldukça fazla protein içermesidir. Tahinde bulunan sağlıklı yağlar ve nohutta bulunan kompleks karbonhidratlar gün içinde acıkmanızı engeller.

Zayıflamak isteyenler ara öğünlerde, kas yapmak isteyenler ise yatmadan 2 saat öncesinde humus tüketebilir. Böylece kaslarınız  dinlenirken sabaha kadar aynı zamanda beslenmeye devam eder. Bu da egzersizlerde verimi artırır. Yani bu tarif vücut geliştirmeciler için kazein etkisi oluşturabilir. Afiyet olsun şimdiden.

Gerekli Malzemeler

 • Aldığınız 1 kg nohudu üçe bölünüz. Tek parçasını kullanınız. Bu yaklaşık 300- 300 grama denk gelir.
 • Bir su bardağı zeytinyağı
 • 100-120 gr tahin ya da 1 çay bardağı tahin
 • 3 adet  limonun suyu
 • İsteğe göre kırmızı biber ve tuz ya da herhangi bir baharat çeşidi

Protein Deposu Humusun yapılışı

 • 1 gün öncesinin akşamından beri suda bekletilen nohutların kabukları ayıklanır ve sudan geçirilir.
 • 1 gün suda bekleyen nohutlar  bir tencerenin ağzına kadar su doldurularak iyice haşlanır ve süzgeç ile süzülür.
 • İmkanlara göre mutfak robotu ya da süzgeç ile iyice karıştırılıp ezilir.
 • Daha sonra tahin bir seferde olmamak şartıyla azar azar nohut ezmesinin içine karıştırılıp yoğurulur.
 • Limon suyu, tuz ve isteğe göre herhangi bir baharat katılıp tekrar karıştırılır.
 • Servis tabağına konan karışımın üzerine zeytinyağı dökülerek afiyetle yenir.

Humusun Besin değeri

300 gram nohut 492 kalori enerji, 82 gram karbonhidrat, 26,6 gram protein 7,7 gram yağ, 22,8 gram lif, 21 miligram sodyum ve 870 miligram potasyum içermektedir. Dolayısıyla bu miktarlar kas yapımı için oldukça iyi değerlerdir.

100 gram tahin 580 kalori enerji, 21 gram karbonhidrat, 18 gram protein, 48 gram yağ, 5 gram lif, 420 miligram kalsiyum, 414 miligram potasyum, 2,6 miligram demir içerir. Özellikle kalsiyum ve potasyum içeriği bakımından oldukça zengindir.

1 su bardağı zeytinyağı yaklaşık 880 kaloridir. Yüzde 99,5’i yağ içerir. İçinde ayrıca 0,2 gram karbonhidrat ve günlük ihtiyacın % 3’ünü karşılayacak miktarda A vitamini bulunmaktadır.

Zeytinyağı özellikle yoğun şekilde protein tozu, kreatin, glutamin, karbonhidrat tozu, enerji içecekleri gibi ürünleri tüketen insanların karaciğerlerinin temizlenmesi açısından çok faydalıdır ve enginar ile bu konuda yarışacak düzeydedir.

Limon suyu ise içeriğindeki C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirmesi, iyileştirmesi, enerji vermesi ve cildi tazelemesi açısından oldukça faydalıdır. Kalorisi de yok denecek kadar azdır. Az miktarda da olsa A vitamini içerir.

Humusun toplam besin değeri genel olarak, 1952 kalori, 103 gram karbonhidrat, 45 gram protein, 155 gram yağ, 27 gram lif, 21 gram sodyum, 1290 miligram potasyum, 2,8 miligram demir, 420 miligram kalsiyum içermektedir. Ancak bu tarif 4 kişilik olduğu için değerler dörde bölünmelidir.
Kilo vermek isteyen biri bu besini dörde bölerek, kas yapmak, kilo almak ya da hacim kazanmak isteyenler ise ikiye bölerek tüketebilir.

Humusun Faydaları

 • İçerdiği zeytinyağı ve kalsiyum ile kolon kanseri riskini azaltır, kemikleri güçlendirir ve korur.
 • Saç dökülmelerini önler ve cildi korur.
 • Karaciğeri temizler bu sağlıklı yaşam için oldukça önemli bir faydadır.
 • Antioksidan kaynağıdır ve kansızlık problemlerine iyi gelir. En önemli kan yapan yiyecekler arasında sayılabilir.
 • Tahin ve nohutta bol miktarda protein vardır. Kas gelişimini destekler.
 • Tahin ve zeytinyağı nedeniyle sağlıklı yağlar içerir, vücuda çok faydalıdır. Omega eksikliğine ve kolesterole iyi gelir.
 • Testosteron düzeyini yükseltmede etkilidir.
 • Sindirim sistemine iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır.
 • Şekerin düşürülmesinde etkili bir diyet ya da öğün arası olabilecek bir alternatiftir.
 • Kalp sağlığı için oldukça faydalıdır.


Bu yazıyı okuyanlar şunları da okudular:

Yorum

 1. Sansyorumu Nisan 6, 2015
 2. nilüfer sipahi Nisan 6, 2015

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!