Protein tozu kilo aldırır mı?

Protein tozu kilo aldırır mı?

Protein tozu kilo aldırır mı?” sorusu vücut geliştirmeye yeni başlayanların ya da belli bir süre evde kas yapma hareketleri ile uğraşanların ve bu konuda uzman olmayan vücut geliştirmecilerin sorduğu sorulardan cevabı en çok merak edilenlerinden biridir.

protein tozu yağlandırır mı?

Protein tozu kilo aldırır mı?

Yapılan araştırmalarda protein tozları kilo aldırır mı sorusu oldukça araştırılan bir konu olma özelliğini koruyor. Tabii ki bu sorunun cevabına geçmeden önce protein tozu kullanımı hakkındaki makalemizi okumanızı öneririz. İşte protein tozu kilo aldırır mı rehberi…

Protein tozları, protein oranı en az yüzde 80, karbonhidrat oranı en fazla yüzde 15 olduğunda Kaliteli beslenme kurallarına uygundur. Bu oranlar protein tozu markasına göre maalesef değişiklik göstermekte olup etkileri de birbirinden oldukça farklıdır.

Protein tozu ile karbonhidrat tozu aynı değildir. Protein tozu vücut geliştirmeciler tarafından kas yapmak için kullanılırken, karbonhidrat tozları kilo almak için kullanılırlar.  Peki ama karbonhidrat tozu kullanılmadan protein tozu kullanımı kilo aldırır mı?

Bu sorunun cevabını daha iyi kavrayabilmek için protein tozu hakkında bilgi vermek gerekiyor.  Bir spor salonuna giderseniz, muhtemelen protein tozu kullanmanızı tavsiye edenler olabilir. Protein tozları besin takviyesi olarak kullanılır. Özellikle vücut geliştirmeye yeni başlayanlar arasında popülerdir.

Her beslenme deposundan ve internet üzerinden protein tozu satın alabilirsiniz. Hatta önceden karıştırılmış, hazır içecek proteini birçok mağazada bulabilirsiniz. Ancak protein tozu kullanımı konusunda çok dikkatli olmak gerekiyor. Kısa vadede çok faydalı gibi görünen bazı protein tozları uzun vadede bazı olumsuz etkilere neden olabiliyor. Bunların başında hiç şüphesiz böbrek rahatsızlıkları, hormon dengesizliği ve göbekte yağlanma geliyor.

Yapılan bir araştırmada protein  tozu kullananlar arasında en çok duyulan şikayet göbek yağlanmasıdır. Gerçi bununla ile ilgili Göbek eritme egzersizleri başlıklı yazımızı okuyarak böyle bir probleminiz varsa bunu etkili egzersizler ile giderebilirsiniz. Ancak amaç bu sorunu hiç ortaya çıkarmamaktır. İşte bunun için bu makaleyi çok iyi okuyup buradaki prensipleri egzersizlerinizde uygulamanız gerekiyor.

Protein tozu kesinlikle kilo aldırır demek mümkün değildir. Bu daha çok uyguladığınız vücut geliştirme beslenme programı  ve yaptığınız vücut geliştirme hareketleri ile ilgilidir. Sizin amacınız nedir, kilo almak mı yoksa, kas yapmak mı? Ya da amacınız her ikisi de olabilir. Yani hem kas yapmak hem de kilo almak istiyor olabilirsiniz. Amacınız sadece kilo almak ise diyetisyen kilo almak istiyorum başlıklı yazımızı da okumalısınız.

Protein tozu hangi durumlarda kilo aldırır?

Mantıklı ve sağlıklı olanı hem kas yapmak hem de kilo almaktır. Protein tozları, etkili bir kas yapma programı ile tabii ki hem kas yaptırabilir hem de kilo aldırabilirler. Ancak ideal olanı kas oranını artırıp yağ oranını azaltarak kilo almaktır.

Aslında burada sorulmak istenen protein tozu yağlandırır mı? şeklinde olmalıdır. Bu kapsamda hacim kazanmak ve irileşmek isteyen bir vücut geliştirmeci için kilo almak istenmeyen bir durum değildir. İstenmeyen durum yağlanmaktır. Yani yağlanmadan kilo almak istenen bir durumdur. Bazıları da fitness yaparlar, onlar için ise hem zayıflamak hem de kas yapmak amaçtır.

Protein tozu yağlandırır mı?

Eğer egzersizleri düzenli ve yeterli bir biçimde yani gerektiği gibi yapmadığınız taktirde göbek yağları ve basen yağları oluşabilir.Peki ama hangi şartlar altında protein tozu yağlandırır?

Hangi şartlarda protein tozu yağlandırır?

1. Eğer yaptığınız egzersize göre gereğinden fazla yani önerilenden fazla protein tozu kullanırsanız vücudunuzun çeşitli bölgelerinde yağlanmalar oluşabilir.

2. Kaliteli olmayan bir markanın protein tozunu kullanıyorsanız yani protein oranı yüksek olduğu iddia edilen ancak şeker dolu bir ürün kullanıyorsanız hem yağlanarak kilo alırsınız, hem de sağlığınız bozulur.

3. Yanlış bir beslenme düzeni uygular ve özellikle kilo aldıran yiyecekler hakkında bilgi sahibi olmadan bir kilo alma diyeti uygularsanız ve bir de üzerine protein tozu kullanırsanız yağlanma olasılığınız fazladır.

4. Çok az egzersiz yapıyorsanız yine kullandığınız protein tozu kilo artışına ve yağlanmaya neden olabilir.

Yani bazı durumlarda protein tozu kilo aldırır mı sorusunun cevabı evet, bazı durumlarda ise hayırdır. Bu makalede protein tozu kilo aldırır mı rehberi sunmaya çalıştık. Protein tozları kilo aldırır mı bu kısacası tamamen size bağlıdır. Hareketleri doğru ve yeterli sayıda yapın ve kullandığınız protein tozu kaliteli bir ürün olsun kilo almazsınız.

Sağlıklı günler

22 yorum

 1. aykut Haziran 14, 2015
 2. Bilgecan Haziran 15, 2015
 3. Elif Haziran 16, 2015
 4. emirhan Temmuz 5, 2015
 5. yunus Temmuz 20, 2015
 6. gurbetci Ağustos 27, 2016
 7. nilüfer sipahi Ağustos 28, 2016
 8. Gurhan Kasım 11, 2016
 9. Yaşar Aralık 3, 2016
 10. nilüfer sipahi Aralık 8, 2016
 11. ömer Nisan 4, 2017
 12. nilüfer sipahi Nisan 23, 2017
 13. Gökberk Ozyurt Nisan 29, 2017
 14. Gündüz Mayıs 4, 2017
 15. nilüfer sipahi Mayıs 6, 2017
 16. nilüfer sipahi Mayıs 6, 2017
 17. Hasan Temmuz 10, 2017
 18. nilüfer sipahi Temmuz 10, 2017
 19. Mehmet Eylül 2, 2017
 20. nilüfer sipahi Eylül 3, 2017
 21. Ömer Ağustos 2, 2018
 22. nilüfer sipahi Ağustos 4, 2018

Yorum yaz