Protein Tozu Kilo Aldırır Mı?

Hayatının belli bir anında protein tozu kullanmak zorunda kalan birisi için protein tozu kilo aldırır mı sorusu hayati derecede önemli olabilir. Özellikle de diyetisyen tarafından önerilen sağlıklı bir beslenme listesindeki günlük protein ihtiyacının karşılanması gerektiğinde kilo vermek veya kilo almak için kullanılıyorsa.

Protein tozu adı altında satılan besin takviyeleri, genellikle sporcular tarafından gerek duyulan protein açığının kapatılması, egzersiz sonrasında hasar gören kas hücrelerinin tamiri ve sonuç olarak hızlı kas yapımı için kullanılmaktadır.

Proteinlerin, enzim yapımı, önemli yapısal proteinlerin oluşumuna katılma ve enerji üretme gibi görevleri vardır. Ancak vücudun birincil enerji kaynağı proteinler değil, karbonhidratlardır. İkincil enerji kaynağı da yağlardır.

Whey Protein Tozu Kilo Aldırır Mı?

protein tozu yağlandırır mı?

Protein tozu kilo aldırır mı?

Spora ya da vücut geliştirmeye yeni başlayanlara arkadaşlar ya da antrenörler içinde whey olan protein tozu kullanmayı önerebilirler. Ya da kişi kendi isteği ile kullanmak isteyebilir. Ancak iyi bir beslenme düzeni olmadan bu tür gıda takviyeleri istenilen faydayı vermeyebilir.

Dahası, doğru şekilde olmadığında protein tozu kullanımı bazı olumsuz durumlara neden olabilir. Bunların başında göbek bölgesinde yağlanma, kaşıntılar, böbreklerle ilgili durumlar ve kilo alımı gelmektedir. Ancak bunlar genellikle, yanlış kullanım ve güvenilir olmayan marka seçiminden kaynaklanır.

✓ Protein tozları, iyi bir beslenme programı ile birlikte diyetisyen ya da uzman rehberliğinde kullanıldığında herhangi bir kilo artışına ya da yağlanmaya neden olmazlar.

Önerilen miktar aşılmazsa, doğru kullandığınızdan eminseniz ve markası güvenilir ise protein tozu kilo aldırır demek yanlış olur. Örneğin güvenilir olmayan bir markada protein yerine karbonhidrat miktarı daha fazla olabilir. Böylece temel enerji kaynağı olan karbonhidratların aşırı kullanımı söz konusu olacağı için kilo almaya başlarsınız.

Protein Tozu Kilo Almak İçin Kullanılır Mı?

Hedefi kilo almak olanlar için protein tozu genellikle iyi bir seçim değildir. Çünkü onların birincil enerji kaynağı olan karbonhidratlara ihtiyacı vardır. Ancak bu asla, onların protein tozu kullanmalarına gerek yok anlamına da gelmez. Kilo almak için proteine, karbonhidratlara, sağlıklı yağlara, vitaminlere ve minerallere ihtiyaç vardır.

Kilo almak isteyenler, kas kütlesini artırmak için iyi bir vücut geliştirme programı uygularken sağlıklı bir beslenme düzeni takip etmelidir.

Kilo almak istiyorsanız, öncelikle gün içinde ne yediğinizi, ne kadar yediğinizi bunların içindeki makro besin miktarlarını hesaplamanız lazım. Sonra günlük makro besin hesaplama aracı ile bulduğunuz değerleri olması gerekenlerle karşılaştırın. Eğer değerler eksik geliyorsa o zaman protein tozu ya da karbonhidrat tozu kullanıma diyetisyen ile birlikte karar verebilirsiniz.

Kilo alımında önemli olan bir başka faktör ise besinlerden alınan kalori miktarının harcanandan fazla olmasıdır. Günlük ihtiyaç duyulan kalori miktarını beslenme programı ile sağlamak mümkün değilse gainer adı verilen kilo aldırıcı gıda takviyeleri kullanılabilir. Ancak orta yoğun egzersiz yapmayan birinin protein tozu kullanması sağlıklı olarak kabul edilemez.

ÖZET: Protein tozu kilo almak için kullanılmaz. Beslenme ile yeterli protein alınmıyorsa kullanılabilir. Ancak kilo alımında temel faktör protein değil, karbonhidrattır.

✓ Kilo almak için protein ve karbonhidrat ve hatta vitaminler, mineraller, kreatin ve glutamin gibi daha fazlasını içeren gainer kullanılabilir.

Protein Tozu Kilo Verdirir Mi?

Kilo alımı uzun süreli pozitif enerji dengesinden kaynaklanır. Harcanan enerji alınan enerjiden azdır. Kilo vermek ise bunun tersidir. Yani alınan enerji harcanan enerjiyi karşılamaz ve negatif enerji dengesi söz konusudur.

Yapılan araştırmalar, protein oranı nispeten yüksek diyetlerin negatif enerji dengesini sağlamada daha başarılı olduğunu çünkü protein tüketiminin karbonhidrat tüketimini azalttığını iddia etmektedir.

Şimdi sıkın durun! Çünkü sizi şaşırtacak bir şey söyleyeceğim. Hoffman ve arkadaşlarının 2004 yılında yaptıkları çalışmada daha fazla proteinin kilo verme programlarının önemli bir parçası olduğu ifade edilmiştir.

2006 yılında yayınlanan başka bir çalışmada ise proteinlerin, karbonhidrat ve yağlara göre daha fazla tok tutması nedeniyle etkili bir kilo kaybı stratejisi olduğu vurgulanmıştır.

Püf Noktası: Kilo vermek istiyorsanız gün içinde yediğiniz proteini artırmak zorunda değilsiniz. Karbonhidrat miktarını azalttığınızda protein oranı % 15’ten % 30 değerine çıkabilir. Bunun sağlıklı olması için bir diyetisyenden yardım almanızda fayda var.

ÖZET: Protein tozu, karbonhidrat azaltıldığında ve diyetisyen rehberliğinde önerilen şekilde kullanıldığında kilo verdirebilir.

Protein Tozu Yağlandırır Mı?

Protein tozları, etkili bir vücut geliştirme programı ile hem kas yaptırabilir hem de kilo aldırabilirler. Ancak ideal olanı kas oranını artırıp yağ oranını azaltarak kilo almaktır.

Hacim kazanmak ve irileşmek isteyen bir vücut geliştirmeci için kilo almak, istenmeyen bir durum değildir. Ancak yağlanmak genellikle istenmeyen durumdur.

Egzersizler düzenli ve yeterli bir biçimde yapılmazsa göbek yağları ve göğüs bölgesinde yağlanmalar oluşabilir. Bu hangi şartlarda oluşur?

Hangi Şartlarda Protein Tozu Yağlandırır?

1. Yaptığınız egzersize göre önerilenden fazla protein tozu kullanırsanız vücudunuzun çeşitli bölgelerinde yağlanmalar oluşabilir.

2. Kaliteli olmayan bir markanın protein tozunu kullanıyorsanız yani protein oranı yüksek olduğu iddia edilen ancak şeker dolu bir ürün kullanıyorsanız hem yağlanarak kilo alırsınız, hem de sağlığınız bozulur.

3. Yanlış bir beslenme düzeni uygulanıyorsa ve özellikle kilo aldıran yiyecekler aşırı tüketilip bir de üzerine protein tozu kullanılırsa yağlanma olasılığı artar.

SONUÇ: Aşırı yağlanma da kilo alımına neden olacaktır. Dolayısıyla protein tozu kilo aldırmaz, kilo almak için ilk tercih değildir, protein ihtiyacı karşılanmadığında kullanılabilir ancak tok tuttuğu için kiloyu korumayı sağlar ya da kilo vermeyi kolaylaştırır.


Bu yazıyı okuyanlar şu yazıları da okudu:

Yorum

 1. aykut Haziran 14, 2015
 2. Bilgecan Haziran 15, 2015
 3. Elif Haziran 16, 2015
 4. gurbetci Ağustos 27, 2016
 5. nilüfer sipahi Ağustos 28, 2016
 6. Gurhan Kasım 11, 2016
 7. Yaşar Aralık 3, 2016
 8. ömer Nisan 4, 2017
 9. Gökberk Ozyurt Nisan 29, 2017
 10. Gündüz Mayıs 4, 2017
 11. nilüfer sipahi Mayıs 6, 2017
 12. Hasan Temmuz 10, 2017
 13. Mehmet Eylül 2, 2017
 14. Ömer Ağustos 2, 2018
 15. nilüfer sipahi Ağustos 4, 2018

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!