Protein tozu kullanımı – En iyi protein tozu çeşitleri

Kas yapmak istiyorsunuz ancak proteine mi ihtiyacınız var? Protein tozu kullanımı konusunda endişeleriniz mi var ya da protein tozu kullanımı nasıldır bilmiyor musunuz? O halde sizin için büyük bir titizlikle hazırladığımız protein tozu rehberimiz ile bütün sorularınıza cevap bulabileceksiniz.

Protein tozları hakkında merak ettiğiniz her sorunun cevabı bu rehberde. Ayrıca bu makaleyi okumadan önce en iyi protein tozu ile ilgili makalemizi okumanızı öneririz. Hadi başlayalım.

Protein tozu ve kullanımı

Protein tozu kullanımı, protein tozunu satan protein tozu markasına göre değişiklik gösterebilir.  Bununla birlikte protein tozlarının genel olarak spor yapmadan yarım saat önce ve vücut geliştirme hareketleri yaptıktan yarım saat içinde kullanılması uzmanlarca önerilir.

protein tozu nasıl kullanılır
Protein tozu kullanımı

Yapılan bilimsel araştırmalarda protein tozu kullanımını gün içine yaymanın daha yararlı olduğu yönünde bulgular da vardır.  Burada dikkat edilmesi gereken vücudunuzun bir deneme tahtası olmadığıdır. Protein tozu kullanımının etkili olmasında birçok faktör vardır. Bunlar aşağıda özetlenmiştir:

Protein tozu kullanımı konusunda öneriler

 1. Eğer vücut geliştirme hareketlerine yeni başladıysanız protein tozu kullanmak için kesinlikle acele etmeyin. Öncelikle düzenli olarak 6 ay spor yapın. Daha sonra spor hocanızın protein tozu kullanımı yönündeki fikirlerini dinleyebilirsiniz. Eğer protein tozu kullanımı hemen başlatırsanız vücudunuz buna alışır ve sürekli protein tozu ister. Ancak 6 ay sonra başlarsanız daha etkili olacaktır. Bu altı ay boyunca protein ihtiyacınızı yemeklerden karşılamaya çalışmanız gerekir. Kırmızı et, tavuk eti, ton balığı, fındık, fıstık, yoğurt, ceviz vs.
 2. Bazıları protein tozu ile karbonhidrat tozu ürünlerini birbirine karıştırılabiliyor. Etkileri arasındaki farkı anlamak çok önemli bir rol oynuyor. İkisinin kas yapımına ve kilo alımına etkileri tamamen farklıdır. Birisi daha çok kilo almaya yöneliktir.
 3. Protein tozu kullanımında diğer bir husus da kullandığınız protein tozunun miktarıdır. Protein tozu markaları protein tozu kullanımını biraz abartırlar. Nedeni malumunuz olsun. Protein tozunu önerilenden az kullanın. Daha sonra her ay artırın. Ancak asla önerilen dozu geçirmeyin. Bu şekilde kullanırsanız daha etkili olduğunu göreceksiniz. Birden sonuç almaya çalışmak yanlış ve sağlıksız bir yöntemdir.
 4. Protein tozu kullanımı için önerilen en etkili yöntem kullanma zamanlarını iyi ayarlamaktır. Örneğin vücut geliştirmeye yeni başladıysanız ve düzenli olarak  6 ay vücut geliştirme egzersizleri ile uğraştıysanız antrenmandan yarım saat önce 50 gr protein tozu kullanabilirsiniz. Antrenmandan yarım saat sonra ise bir 50 gram daha kullanabilirsiniz. Bunun dışında diğer protein ihtiyacınızı kırmızı et ve diğer protein kaynaklarından karşılamaya çalışınız.
 5. Amacınız hem sağlıklı kilo almak hem de vücut yapmaksa öğün sayınızı artırmanız ve her öğüne az oranda karbonhidrat, yüksek oranda protein ve yüzde 20 oranında sağlıklı yağlar eklemelisiniz.
 6. Eğer amacınız göbek eritmek ve sağlıklı kilo vermek ise öğün sayınızı azaltın ve öğünlerde protein ağırlıklı beslenin. Ayrıca göbek eritmek istiyorsanız protein tozundan da uzak durun.

Protein tozuna ihtiyaç var mı?

protein tozu
Protein tozu

Eğer vücut geliştirmeye gidiyorsanız, protein tozu kullanmanızı öneren bir çok kişi, antrenör, spor hocası ya da arkadaşla karşılaşmanız muhtemeldir. Bu kişiler özellikle egzersiz sonrası bu ürünleri kullanmanın gerekli olduğunu söyleyebilirler. Peki hangi durumlarda protein ihtiyacı artar ve protein tozu kullanmak gerekebilir?

Büyümek için: Özellikle büyüme çağında olanların daha fazla protein ihtiyacına sahip olduğu bilinen bir gerçektir. Genç yeterli ve dengeli beslenemiyorsa Dr. Öz tarafından önerilen whey protein tozları kullanabilir.

Vücut geliştirme egzersizleri:  Kas yapılmak için egzersiz yapıldığında yine vücut daha fazla proteine ihtiyaç duyacaktır. Aslında bir egzersiz programına yeni başlandığında ilk 6 ay içerisinde protein tozu kullanmanın doğru olmadığını ifade eden uzmanlar da yok değil.

Eğer yeterli beslenemiyor, protein içeren besinler yeterince tüketilmiyorsa ve kas yapmak da isteniyorsa kasların erimemesi için doktor önerisi ile protein tozu ürünleri düşünülebilir.

Spor yaralanmaları: Vücut geliştirme de bazen istenmeyen durumlar da olabiliyor. Bu durumlardan biri de spor kazaları ve spor yaralanmalarıdır. Spor yaralanması olduğunda protein ihtiyacı artabilir.

Vejetaryen kişiler: Vejetaryen olanlar kırmızı et, balık, tavuk ve yumurta gibi hayvansal gıdaları yiyemezler. Protein ihtiyacı herkesten daha fazla olan veganlar sadece bitkisel gıdalardan protein ihtiyacını karşılamaya çalışırlar. Protein tozu kullanımı da bu kişiler için bir seçenektir. Hatta Mehmet Öz, sağlıklı insanların günlük protein tozu kullanımının faydalı olacağını vurgulamaktadır.

Protein içeren yiyecekler ve içecekler videosu

Eğer proteinli yiyecekler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu videoyu mutlaka seyretmelisiniz.

Protein tozu nasıl kullanılır?

Aşağıda protein tozu nasıl kullanılır hakkında sizler için seçtiğimiz videoları izleyerek protein tozu kullanımı konusunda merak ettiğiniz sorulara cevaplar bulabilirsiniz.

Protein tozu kullanmak zararlı mıdır?

Günümüzde sporcu besinleri olarak da bilinen protein tozu kullanımının zararlı olduğunu söyleyenler var. Bu kesim genelde bir kısım doktor ya da diyetisyenden oluşuyor. Bu kişiler protein tozunun zararlarını bilimsel dayanakları ile açıklıyor olsalar da bazı vücut geliştirme ile uğraşan kişiler, antrenörler, sporcular protein tozu kullanımının zararlı olmadığını, doğru kullanıldığında olumlu etkileri olabileceğini söylemektedir.

protein tozu kullanımı
Protein tozu nasıl kullanılır?

Protein tozuna karşı çıkanlar protein tozunun yapay ve kimyasal olduğunu öne sürerken, protein tozları hakkında olumlu yorum yapanlar ise teknolojinin çok geliştiğini ve protein tozu firmalarının da bu teknolojiden yararlanarak protein tozu ürettiklerini ve bu sebeple sağlığa zararlı olmadıklarını savunmaktadırlar.

Protein tozunu destekleyenler, genelde markası belli olmayan hatta üzerinde etiketi bile olmayan protein tozu ya da ilaçların zararlı olabileceğini ancak tanınmış markaların protein tozlarının sağlıklı olduklarını da ifade etmektedirler. Bu noktada aklınıza en iyi protein tozu markası nedir ya da protein tozu hangisi daha iyi gibi sorular gelebilir.

Yukarıdaki sorunun cevabını vermeden önce protein tozları hakkında biraz daha ayrıntılı bilgiler vermek doğru olacaktır. Bir de protein tozları ile karbonhidrat tozları birbirine çok sık karıştırılan terimlerdir. Bunlardan karbonhidrat tozları şeker ağırlıklı ve daha sağlıksızdır denilebilir.

Protein tozu en doğru nasıl kullanılır?

Protein tozu güvenilir midir?

Medyada protein tozu, kilo aldırıcı ya da steroid gibi ilaçlar nedeniyle yaşamını kaybeden sporcuların haberlerini gördüğümüzde kaygı duymamak mümkün değil. Bir de bu tozların gençler arasında hızlı bir şekilde yaygınlaştığını düşünecek olursak durumun vahim bir hal aldığını söyleyebiliriz. Ancak protein tozunun bilinçli bir şekilde kullanıldığında bile zararlı olacağı konusunda pek çok uzman görüşü var. 

Dr. Öz whey protein tozu hakkında ne düşünüyor?

İbrahim Saraçoğlu protein tozu hakkında ne düşünüyor?

İbrahim Saraçoğlu katıldığı bir televizyon programda protein tozu kullanmak isteyenlerin mutlaka doktora danışmalarını ifade ederek özellikle ergenlik dönemimde olanların protein tozu kullanmalarını doğru bulmuyorum, içeriği ve kimyası bilinmeyen ürünlerin kullanımı önermenin doğru olmadığını ifade etmiştir.

Protein tozu nasıl bilinçli kullanılır?

Peki ama protein tozunu nasıl bilinçli olarak kullanabiliriz? Hemen cevap vermek gerekirse, bu konuda araştırmalar yaparak, daha çok okuyarak protein tozunu daha bilinçli olarak kullanabiliriz. Bu bağlamda protein tozunda tabi ki markanın çok önemli bir yeri var.

Öncelikle markasız, etiketsiz ya da barkotsuz hiçbir ürünü kullanmamanız gerektiğini aklınızın bir köşesinde bulundurun. Spor salonuna gidiyor olabilirsiniz, spor hocanıza güveniniz tam da olabilir. Ancak hiçbir zaman yukarıdaki kuralı unutmayın.

Markası olmayan hiçbir ürünü kullanmayın. Aklınıza dünyanın en iyi protein tozu hakkında bazı sorular takılabilir. İşte bu noktada birçok protein tozu markası olduğu görülmektedir. Ancak en iyi protein tozu hangisidir diye sorarsanız weider protein tozu için lider diyenler vardır denilebilir.

Weider protein tozu markası dışında birçok protein tozu markası ve bunların sunduğu birçok ürün var. Bunlardan bazıları ultimate protein tozu, hardline protein tozu, protein powder, bsn protein tozu, usn protein, elite protein tozu, syntha 6 protein, myofusion protein, muscletech protein tozu, weider premium whey, gold standard whey, gold standard whey protein olarak sıralanabilir.

Protein tozlarının birçok çeşidi vardır. Bunlar yani protein tozu çeşitleri olarak whey protein tozu, ve casein protein tozu olarak sıralanabilir. Bunlar;

Protein tozu çeşitleri

Protein tozu ile ilgili olarak üç protein tozu türü üzerine odaklandık. Bunlar whey protein, kazein protein ve kompleks protein olarak sıralanabilir.

Whey protein tozu

Vücut geliştirmeciler tarafından en çok kullanılan protein tozu çeşidinin whey protein tozu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bazı sporcular bu protein tozu için way protein tozu ifadesini kullanmasına ancak gülümsenebilir. Doğrusu whey protein unutmayın.

Whey protein tozları peynir altı suyundan elde edilir ve belirli işlemlerinden geçirilirek elde edilen bir protein türüdür. Whey protein çok hızlı emilme özelliğine sahiptir ve yağ oranı azdır.

Whey Protein kaslara çok hızlı bir şekilde protein akışını sağlar ve kas hücrelerinin çok hızlı bir şekilde beslenmesini sağlar. Bu nedenle whey protein ile ilgili olarak genellikle aşırı spor yapanlarda ortaya çıkan kas yıkımlarını ya da kas erimelerini önleyecek bir protein tozu olduğu ifadesi kullanılabilir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi casein protein olan kazein proteini ise sütten elde edilin ve düşük yağ oranına sahip bir protein tozu çeşididir.  Kazein protein tozunun whey protein tozundan en önemli farkı ise çok yavaş bir şekilde emilmesidir. Bazı uzmanlara göre geç emilmesinin nedeni sindiriminin daha zor olmasıdır.

Whey protein spordan önce ve hemen sonra kullanılabilirken, kazein protein tozu spordan saatler sonra, uyumadan önce ya da off günlerde kullanılabilir. Kazein, geç emilmesi nedeniyle kasları uzun süreli olarak besleyen bir protein türüdür.

Karmaşık (Komleks) protein tozu

Vücut geliştirmeye yeni başlayanlar için çok daha yararlı olabilecek protein tozu çeşidi de kompleks protein tozlarıdır. Kompleks proteinler belirli oranlarda whey protein ve kazein protein içermektedirler. İçerdikleri birden fazla protein çeşidi ile Kompleks protein tozları kas gelişimini daha da hızlandırmaktadır.

Whey proteini ile kazein proteini hakkında emilimlerinin farklı hızlarda olduğunu yukarıda ifade etmiştik. Bu nedenle bu kompleks protein tozları içerisindeki whey protein ile kasları spor sırasında beslerken, kazein proteini ile de spordan saatler sonrasında bile kas hücreleri beslenmeye devam etmektedir.

Protein tozu incelemeleri

En karlı protein tozu hangisidir?

Protein tozlarının farklı markalarda ve farklı çeşitlerde olduğunu yukarıda anlatmaya çalıştık. Ancak durum böyle olunca protein tozu fiyatları da ciddi farklılık gösteriyor. Örneğin internet sitelerinden 120 TL’ye satın alınabilen bir protein tozu eczanede 30 TL fazlasına satılabiliyor. Bu konu ile ilgili size daha yararlı olması amacıyla bir özet yapacak olursak en ucuz protein tozu markası için hardline nutrition yani hardline protein tozu diyebiliriz.

Hardline’ın yerli bir protein tozu olması sebebiyle gümrük vergileri vs. fiyata yansımayınca fiyatı da diğerlerine göre daha ucuz oluyor. Ancak fiyatının az olması asla kalitesiz olduğu anlamına gelmez. Çünkü bazı ünlü sporcular kullandıklarını ve çok memnun olduklarını söylüyorlar.

Protein tozu markaları

Bir diğer önemli konu da protein tozlarının kalitesidir. Vücut geliştirme ile ilgilenen çoğu sporcu google arama motoruna en iyi protein tozu, en kaliteli protein tozu, en iyi protein tozu markası, en etkili protein tozu, en iyi protein tozu hangisi gibi ifadeler yazıp aratmıştır.

Sonuç alarak hangi terimi kullanırsanız kullanın karşınıza kesin bir sonuç çıkmamış, her sitede farklı bir markadan bahsedildiğini ya da en iyi 10 protein tozu markası şunlardır gibi ifadeler kullanıldığını görmüşsünüzdür. Bu konuda genel bir uzlaşı olmamakla birlikte bir çok site de, bir çok dergi de ve uzmanlar tarafından weider whey protein, weider protein tozları, weider protein 80 plus ve weider premium whey protein için olumlu yorumlar yapılmaktadır.

Protein tozu zararları

Dünyanın ve Türkiye’nin bir çok başarılı vücut geliştirme ve fitness ile uğraşan kişileri incelediğimizde protein tozu kullanmayanı bulmak imkânsız gibi. Sonuç olarak bu bir besin takviyesi olduğuna göre zararlı olabileceği hakkında yorum yapmaya gerek yok. Örneğin marketten aldığınız bir bisküvi ya da çikolata ne kadar yapaysa protein tozu da o kadar yapaydır. Bu konuda daha ayrıntılı bir bilgi istiyorsanız protein tozu zararları başlıklı yazımıza bakmanızı öneririm.

Protein tozu ilaç değil ancak bazı art niyetli firmalar protein tozu içine anabolik maddeler, steroidler ya da testosteronu artıran maddeler koyabiliyor. Bu durumda markanın yine önemi ortaya çıkıyor. Herkes tarafından kullanılan ve bu konuda uzman kişilerin tavsiyelerini dikkate almak gerekir. 

Yukarıda anlatılanlar dışında protein tozu kullanımı hakkında şunu söyleyebiliriz. Protein tozundan mümkün olduğunca en etkili şekilde faydalanabilmek için mümkün olduğunca kullanmadan spor yapınız. Yani önce kullanmayın ve spor yapmaya devam edin. Daha sonra 6 ay düzenli spor yaptıktan sonra protein tozu kullanmaya başlayın.

Protein tozu faydalı olsun isteniyorsa, protein tozu kullanımı konusunda ne kadar dikkat ediliyorsa, egzersiz konusunda da o kadar dikkat etmek gerekiyor. Bu nedenle hareketleri daha doğru yapabilmek için vücut geliştirme programı ile ilgili makalemizi ziyaret etmenizi öneririz.

protein tozu

Protein tozu kullanımı konusunda sizin için hazırladığımız protein tozu nasıl kullanılır rehberinde protein tozu kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz her sorunun cevabını bulabildiğinizi düşünüyoruz. Ancak yine de protein tozu kullanımı hakkında hala merak ettiğiniz sorularınız varsa alttaki yorumlar bölümünden uzmanlarımıza ücretsiz olarak danışabilirsiniz. Bir kez daha hatırlatmak gerekirse eğer sağlığınız tehlikeye girsin istemiyorsanız protein tozu kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Merhabalar: Daha İyi Gülümsemeniz İçin Size Uzmanlarından Önerilerimiz Var

21 yorum “Protein tozu kullanımı – En iyi protein tozu çeşitleri”

 1. Dikkatsiz ve bilinçsizce tüketildiğinde alerji yapıyor uyarmadı demeyin arkadaşlar:) Vücuda kuvvetli geliyor kızarıklık ve sivilcelere yol açabiliyor.

 2. Vücut geliştirme diyip geçmemek lazım, sadece egzersizle bitmiyor iş. Ben kendim hiç girişmedim ama yakın bir arkadaşımdan biliyorum özel besinleri vardı diyetleri vardı kas yapmak için. Protein tozu da o özel besinlerden biri demek ki.

 3. nilüfer sipahi

  kesinlikle haklısınız yasmin hanım vücut geliştirme yapmak ciddiyet ve azim ister

 4. ” vücut geliştirme hareketlerine yeni başladıysanız protein tozu kullanmak için kesinlikle acele etmeyin. ” bu cümleye katılmıyorum protein tozuna hemen başlanmalı bence..

 5. Bu tür ek takviye gıdalara kesinlikle karşıyım. Diyelim ki; sporu bırakmak zorunda kaldınız. O zaman vücut nasıl bir şekile girecek düşünüyor musunuz? Dikkat edin arkadaşlar. 3 ayda kas yapacağım diye 1 yıllık yükü vücudunuza yüklemeyin. Yakından tanıdığım hocalar var. Takviye gıdasız da belirli bir seviyeye kadar gelebileceğimizi söylüyorlar. Profesyonel anlamda vücut geliştirme yapmayacaksanız belirli kademelerde kalmanızı öneriyorum. Kolay gelsin.

 6. Hocam Vücut gelistirmeye yeni başladım protein tozu kullamı için hangi markayı onerirsiniz?

 7. nilüfer sipahi

  neden katılmıyorsunuz neden protein tozu kullanımı için acele ediyorsunuz, ticari olarak bir gelir mi elde ediyorsunuz ki:))

 8. nilüfer sipahi

  haklısınız bizim makalede de ilk altı ay protein tozu kullanımı önerilmiyor… ancak dediğiniz gibi profesyonel vücut geliştirme hareketleri yapanlar kullanabilir…

 9. nilüfer sipahi

  sevgili fevzi bey biz yorumlarda bir protein tozu markası önermiyoruz nedeni ise sağlık ciddi bir iştir. protein tozu kullanımı konusunda bizim önerilerimizin ne olduğu bellidir. ilk altı ay önermiyoruz ancak protein tozunda bilindik markaları tercih etmenizde yarar var saygılar… kullanıcı yorumlarından ziyade uzman yorumları daha önemlidir. örneğin alman markalarından weideri araştırabilirseniz ve size de mantıklı geldiyse kullanabilirsiniz…

 10. Kesinlikle 2 ayı doldurmadan protein tozunu almaya kalkma çünki daha kas kütlen büyümemiştir protein tozu Peynirin suyunu sıkıp kurutularak yapılır vede toz haline getirilir Yararı vücuttaki kas kütlesini yakmadan geliştirimekdir bu sadece kasta değil ayak tırnağından sacına kadar gerekli olan bütün protein ihtiyacını karsılar.

 11. merhaba hocam ben 3 aydır spor salonuna gidiyorum ve vücut geliştirmeye çalışıyorum epey de gözle görülür bir değişiklik oldu acaba şimdi protein tozu kullanmama gerek var mı? Protein tozu kullanımında nelere dikkat etmem gerekir? En iyi protein tozu markası size göre hangisi?

 12. 6 ay spor yapıp yeni protein tozu kullanacaklar için diyet yapması gerekir mi ya da normal rutin hayatına devam etmeli midir?

 13. Merhaba Nilüfer hocam, ben bir yıldır spor salonuna gidiyorum ve ilk 7 ayda protein tozu kullanmadım. Bu yedi aylık süreç sonunda hem karbonhidrat hem de protein oranı yar yarıya olan bir ürün kullandım. Bu ürün % 50 protein ve % 50 karbonhidrat içeriyordu. Gözle görülür deredece kilo aldım ancak göbeğimde yağlanma oldu. Ben de o ürünü bırakarak weider protein tozu aldım. Bir de kreatin aldım. Ancak şimdi de gelişimim durdu. 74 kiloda takıldım kaldım. Sizce ne yapmalıyım?

 14. nilüfer sipahi

  Öncelikle protein tozu kullanacak kadar egzersiz yaptığına inanıyor musun sevgili Kaan? Ayrıca beslenme programının kaliteli olduğundan emin misin? Sana tavsiyem öncelikle diyetisyene gitmen ve kendine yani senin vücuduna uygun bir beslenme programını diyetisyene hazırlatmandır. Kreatin genellikle daha yüksek ağırlıklar kaldırma konusunda yardımcı olabilir. Ancak kilo almak istiyorsan sadece protein tozu kullanman yanlıştır. Kilo almak için karbonhidrat şart ancak sağlıklı olanları tercih etmelisin. Ayrıca kilo almak için protein tozları kullanmak doğru bir tercih değildir.

 15. 178 cm boyum, 66 kilom var bir hafta önce vücut geliştirme için spor salonuna yazıldım. Spor hocam şimdilik protein tozu kullanmana gerek yok. Proteinli ve dengeli beslenmeye bak dedi. Sizce hoca doğru mu söyledi? Protein tozu kullanmadan kaslarım gelişir mi?

 16. nilüfer sipahi

  Merhaba Uğur Bayramcığım, kaç yaşındasın bilmiyorum ancak spor hocanın bilinçli olduğunu düşünmeye başladım. Yeni başlayanların bence de protein tozu kullanmasına gerek yoktur. Ancak protein tozu kullanımı konusunda bir diyetisyen ile birebir görüşmen daha faydalı olabilir.

 17. nilüfer sipahi

  Merhaba Talip protein tozu kullanımı hakkındaki en iyi protein tozu rehberimizde belirttiğimiz gibi bu konudaki kararı diyetisyeniniz ile birlikte kararlaştırmalısınız. Ancak protein tozu kullanımı konusunda acele etmemenizde yarar var. Kaldı ki altı ay çok uzun değil. 1 yıldan sonra doktorunuz da onay verirse ya da önerirse kullanabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir