Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Bu yazıyı okumadan önce en iyi protein tozu hangisidir başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz. Protein tozu nasıl kullanılır? genel olarak tüm sporcular tarafından merak edilen ve sıkça merak edilen bir olgudur. Daha önce kullanan ve ne yapacağını bilen kişiler zaten biliyor fakat spora yeni başlayan veya ilk defa sporcu besin takviyesi kullanmak isteyen bir sporcu, bu konuyu merak ediyor ve bilgilenmesi gerekiyor. İşte protein tozu nasıl kullanılmalı sorusunun en ayrıntılı cevabı burada.

Vücut geliştirmeye yeni başlayanlar protein tozu kilo aldırır mı, yağlanma yapar mı, günde kaç gram protein tozu kullanmalıyım, spordan önce mi yoksa spordan sonra mı kullanmam gerekir, günün hangi saatlerinde içsem daha uygun olur, protein tozu sağlığa zararlı mıdır gibi bir çok sorunun cevabını da merak ediyor ve bu konuda bilgi düzeylerini artırmak istiyorlar. Bu en doğal hakları.

Bir kere protein tozu kullanmaya karar verdiyseniz öncelikle protein tozu zararları nelerdir bunu iyi bilmeniz gerekiyor. Gerçekten ihtiyacınız var mı, uyguladığınız beslenme programı size yeterli mi değil mi, iyi besleniyor musunuz, sağlıklı bir beslenme programı uyguluyor musunuz? gibi soruların cevabını bilmeden protein tozu kullanmak hiç de mantıklı değildir.

Sporun ve sporcunun dostu, beslenme rehberiniz kalitelibeslenme.com olarak her zamanki gibi sizi en doğru şekilde bilgilendirmek istiyoruz. Bu yazıda aşağıdaki soruların cevaplarını bulacaksınız.

 • Ne Zaman?
 • Günde Kaç Kere?
 • Ne Sıklıkta?
 • Egzersizden Önce mi Sonra mı?
 • Kaç gram?

Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Protein tozu kullanımına bakıldığında son derece basit ve kullanımında karmaşa bulunmayan bir şeydir. Sadece suya koyup karıştırıyorsunuz, fakat asıl olan protein tozunun ne kadar sıklıkla, ne kadar süreyle ve günün hangi zamanlarında kullanılması gerektiğidir.

 • Öncelikle söylenmesi gereken ilk şey şudur, spora başlar başlamaz protein tozu kullanmak gereksizdir. Protein tozu, çoğu bilmeyen kişinin algıladığı kadarıyla kasları şişiren bir takviye olarak görülse de aslında sadece kasları besler ve besleyerek kas gelişimini destekler.
 • Yaptığınız antrenman doğrultusunda bir beslenme programı uygulayarak kaslarınızı besleyebilirsiniz. Tabi bu sadece spora yeni başlayanlar için geçerli bir durum.
 • İşin özü şudur; Spora başlarsınız, antrenman programınız doğrultusunda bir beslenme programı uygularsınız, bu beslenme programınızda da protein ağırlıklı besinler bulundurur ve kaslarınızın gelişimi için gerekli proteinleri alırsınız. Bu durum antrenman yoğunluğunuz artarak böyle gider.

Artık yaptığınız antrenman programınız iyice ağırlaşıp, öğün alarak yeterli proteini kaslara taşıyamaz hale gelene kadar. Sonuç olarak yaptığınız antrenman kaslarınıza fazla gelir ve kaslar beslenemez, bu noktada kasların ihtiyaç duyduğu beslenme ölçütü olan proteinleri vücudunuza takviye olarak almanız gerekir.

 • Orta seviyeye geçmeden protein tozu almak gereksizdir. Orta seviye bir sporcu olduktan sonra da protein tozunu düzenli olarak kullanmanız gerekir ve bu doğrultuda antrenman programları uygulamanız gerekir.
 • Protein tozunu genel olarak antrenmandan önce ve sonra kullanılır, bazı protein tozları gece uyumadan önce kullanılır, bazıları ise antrenman esnasında kullanılabilir. Bunu da aldığınız protein tozunun türü belirleyecektir. Örneğin kazein proteini gece yatmadan önce alınırken, whey proteini antrenman sonrası alınır.

Protein tozunu kullanmaya önem verdiğiniz kadar nereden aldığınıza da önem vermelisiniz. Piyasadaki güvenilir firmaları baz alın ve bu firmalar arasında seçim yapmaya dikkat etmelisiniz.
Protein tozu nasıl kullanılır özetleyecek olursak;

 • Yeni başlayanların protein tozu kullanmasına gerek yoktur. Sağlıklı bir beslenme programı protein ve karbonhidrat ihtiyacı daha sağlıklı bir şekilde karşılanabilir.
 • Orta seviye vücut geliştirme programı uygulamaya başladıysanız daha fazla proteine ihtiyacınız olup olmadığını lütfen bir diyetisyen rehberliğinde belirleyiniz. Bu gerçekten hayati bir aşamadır. Eğer beslenme düzeniniz yeterince protein almanıza engel teşkil ediyorsa ya uyguladığınız diyeti değiştirebilirsiniz ya da diyetisyen onayı ile protein tozu kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Protein tozu genellikle egzersiz sonrası için daha uygundur. Egzersiz öncesinde genellikle kompleks karbonhidrat içeren yiyecekler yemeniz daha mantıklı bir seçim olacaktır. Egzersiz öncesi ve sonrası supplement kullanımı ile ilgili olarak “En İyi Supplementler” başlıklı yazımıza göz atmanız çok faydalı olacaktır.
 • Günün hangi saatinde protein tozu kullanılmalıdır sorusunun cevabı ise şu şekilde verilebilir: Öncelikle  kilo eksiği olmayanlar için sporu günün erken saatlerinde yapmak çok daha etkili olacaktır. Zaten bu tür sporcuların enerji eksikliği gibi bir sorunu yoktur. O nedenle protein tozu günün erken saatlerinde spordan sonra çok faydalı etkiler çıkarabilir.
 • Kilo eksiği olan kişiler için ise erken vakitte spor yapmak beslenme açısından çok mantıklı değildir. Sadece kahvaltı yaptıktan sonra spora yapmak bu kişilerin iyi verim alamamasına neden olabilir. O nedenle öğleden sonra 3 gibi yani hem kahvaltı, hem öğle yemeği hem de ara öğün olmak üzere üç öğün yendikten sonra spor yapılması bu kişilerde verimi artırabilir. Saat 15.00 gibi spora başladınız, 1 saat egzersiz yapmış oldunuz. Sonra 30 dakika geçmeden protein tozu tükettiniz. Bu mantıklı bir tercih olur. Ancak spora akşam 21.00’de geldiniz. 22.00’de spor bitti. 22,15 gibi protein tozu içtiniz. Bu da pek sağlıklı bir tercih olmayacaktır. Yani protein tozunun sindirilmesi için de belirli bir süre gerekiyor.
 • Bir defada 25 gramdan fazla protein tozu tüketmeyiniz. Zaten markaların üzerinde nasıl ve ne kadar alacağı yazar. Ancak bazı markalarda 80 gram gibi abartı miktarlar yazıyor. Bunlar gerçekten iyi markalar değil diye düşünüyorum.  Günlük ne kadar proteine ihtiyacınız var öğrenmek için protein açısından zengin besinler rehberine bakabilirsiniz.
 • Günde ne sıklıkta kullanmalıyım gibi bir soru sorulmamalıdır. Çünkü günde 1 öğünden fazla protein tozu kullanmak hem sağlıklı değildir, hem de protein tozu etkisini kaybeder. Vücut ona fazla alışır, normal bir besin gibi algılar ve faydalı olmaz.

Uyarı: Protein tozu kullanmadan önce herhangi bir sağlık probleminiz olup olmadığını öğrenmeniz ve bir uzmana, doktora ya da diyetisyene danışmanız daha sağlıklı olacaktır.

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!