Protein tozunda doğru bilinen yanlışlar

Bu yazıda protein tozunda doğru bilinen yanlışlar listelendi. Yazıyı okumadan önce “protein tozu” ile ilgili yazılarımızı özellikle en iyi protein tozu  başlıklı yazımızı okumanız faydalı olacaktır. Şimdi gelelim protein tozu ile ilgili doğru bilinen yanlışlara. Efsane ile gerçeği ayırmak genellikle kas geliştirme ve fitness alanında zor olabilir. Bu konuda herkesin bir olabilmektedir. Ve genellikle bu fikirler söylentilerden, yanlış bilgilendirmelerden, internet forumlarından olabileceği gibi ucuz televizyon satış kanallarından da edinilebilmektedir.

Esasen bu kişiler ya da protein tozu kullanmamış olanlar hemen hemen çevresinden artık efsane haline gelen yalan yanlış bilgilerle donatılmışlardır. İşte bu yazıda popülerliğini koruyan protein tozu hakkındaki bilinen yanlış bilgilere göz atacağız.

Protein Tozu Efsaneleri

Herkes protein tozları hakkında farklı şeyler söylüyor. Bu işin ticaretini yapanlar onun çok faydalı olduğunu savunurken, bazıları da tamamen çok zararlı olduğunu söylüyor. Durum böyle olunca protein tozları hakkında bir sürü yanlış bilgi ve efsaneler ortaya çıkıyor. Biz de bunlardan en çok bilinen 10 tanesini sizinle paylaşmak istedik. Bakın bakalım siz de onları biliyor musunuz?

  • PROTEİN TOZU KİLO ALDIRIR

Gerçek şu ki protein tozu kilo aldırmaz. Bu efsane, protein tozu kullanımında kararsız kalanların en sık kafasını karıştıran soru olagelmiştir.

Sadece aşırı miktarda günlük kalori verebilecek gıda tüketmek kilo alımına sebep olur. Günde makul miktarda protein tüketmek size kas kütlesinin gelişimi olarak kazanç sağlayacaktır.

Eğer vücudun ihtiyacından daha az protein tüketirseniz, kas kütlesini geliştirebilmek için daha çok çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Protein tozu kullanımının yağlanmaya sebep olduğu efsanesi de aramızda dolanmaktadır. Yağlanmaya sebep olmamaktadır. Protein tozunu kullanımın bir diğer amacı da zaten budur.

  • PROTEİN TOZU KULLANACAĞIMA YUMURTA YERİM DAHA İYİ

protein tozu ile ilgili yanlışlar

Protein tozunda doğru bilinen yanlışlar

Bu söylenti de oldukça yaygındır. Dengeli beslenme diyeti iyi bir başlangıçtır ancak bu demek değildir ki vücudun bütün ihtiyaçlarını bu gibi gıdalarla karşılayabiliyoruz. Ve protein tozu yalnızca protein ihtiyacını karşılamaz. Tabi ki ana besin olarak kullanılmamalı.

Bir destek besin olarak kullanılmalı. Belirli bir beslenme programı uygulanıp bunu sağlıklı besinlerle vücut ihtiyacı bazında desteklemek gerekmektedir. Keza özellikle Whey proteini, antrenman sonrasında vücudun acil protein ihtiyacını gidermek ve vücudun yıkımını hızlı bir şekilde önlemek için özellikle tavsiye edilmektedir.

  • PROTEİN TOZU ÇOK PAHALI

Protein tozları, özellikle spor yapalar için vücudun ihtiyacı olan amino asit besinlerini içerir. Bunlar sığır eti, daha eti, yumurta, karaciğer, soya ürünleri, buğday, peynir gibi daha birçok sayılabilecek ürünlerdir.

50 gram protein tozunun içeriğindeki besinleri bir marketten satın almaya çalışan bir şahıs, oran olarak neredeyse bir protein tozu fiyatını cebinden çıkarmak durumunda kalabilmektedir. Bunu göz önünde bulundurursak, bir protein tozu ürünü, içinde barındırdığı besin zenginliğine göre oldukça makul bir fiyata satılmaktadır.

  • BÜTÜN PROTEİN TOZLARI AYNIDIR

Hayır. Proteinlerin hepsi eşit değildir. Ürünlerin içerisinde barındırdığı besin yoğunluğu, kalite ve madde bakımından değişiklik arz etmektedir.

Bir Whey proteini ile Kazein proteini birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Whey proteini vücut tarafından hızla sentezlenmesine rağmen Kazein proteinin vücut tarafından daha yavaş absorde edilmektedir. Ve ayrıca Soya gibi bitkisel proteinlerin amino asit değerleri daha azdır.

  • PROTEİN TOZU İLE SPOR YAPMASAM DAHİ KASLARIM GELİŞİR

Protein tozları ve takviyeler sihirli hap ya da tozlar değildir. Protein tozları size spor kalitenizi yükseltmek için yardımcı olabilir. Spor salonunda sıkı çalışmazsanız sizi daha kaslı ya da güçlü hale getirmez.

  • PROTEİN TOZUNUN BİRÇOK YAN ETKİLERİ VARDIR

Protein tozlarının çoğunluğu insan vücudunda doğal olarak bulunan ya da gıda olarak aldığımız besinleri içerir. Uygun takviye edilen protein tozlarının yan etkileri göz ardı edilebilecek kadar azdır.

Yan etkileri hakkında olduğuna dair birçok söylenti dolaşsa da, bununla ilgili herhangi bir bilimsel kaynak yoktur. Bu tür yanlış bilgiler sonucu ürün kullanmamaya karar vermek zarardan kaçınmayı değil yarardan kaçınmayı doğuracaktır.

  • PROTEİN TOZU KULLANAN HERKES AYNI ETKİYİ TECRÜBE ETMEKTEDİR

Bu tamamen yanlıştır. Herkes farklıdır ve kimse aynı seviyede antrenman yapmaz, aynı miktarlarda beslenmez. Protein tozu bir arkadaşınız için işe yaramadıysa sizde de yaramayacağını sanmayın. Bu tamamen beslenme ve belli bir programa bağlı olarak disiplinli çalışmanıza bağlıdır.

Protein tozu protein sentezini arttırıp kas gelişmenizi hızlandırabilir. Zorlu çalışma sürecinden geçmeden mucizevi bir sonuç beklememek gerekir.

  • YÜKSEK PROTEİNLİ DİYETLER SAĞLIKSIZDIR

Bu iddiayı destekleyecek herhangi bir bilimsel araştırma yoktur. Düzenli spor yapan biri için yüksek protein tüketme herhangi bir zarara sebebiyet vermez. Tabi ki her şeyin fazlası zarardır. Protein tozları da belirli oranlarda ihtiyaca göre tüketilmelidir.

Proteinle ve protein tozu ile alakalı bilinen yanlışlara değindik ve artık bir ön fikir sahibiyiz. Anlaşılacağı üzere protein tozlarının insan sağlığına sadece yararı vardır, hele ki bir sporcu iseniz. Tüm sporcuların en uygun fiyata en kalitesi besin destek ürününü satın alabileceği doğru adresi bulmak çok önemlidir. Protein tozları ile alakalı aklınıza takılan herhangi başka bir konu varsa mutlaka ilgili firmanın canlı destek bölümünden sorularınızı yöneltiniz. Ancak adresin destek bölümünün işin ehli ve profesyonel kişiler tarafından kontrol edildiğinden emin olmalısınız. Alacağınız bilgiler tatmin edici ve geçerli bilgiler olmalıdır.

Bu yazıda protein tozunda doğru bilinen yanlışlar üzerine odaklandık. Protein tozu ile ilgili bazı yanılgıları paylaştık. Protein tozu kullanmadan önce diyetisyene ya da bir uzmana danışmanız gerektiği unutmayın.

Yorum yaz