Protein Tozunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Bu yazı, protein tozunda doğru bilinen yanlışlar ile ilgili çünkü efsane ile gerçeği ayırmak genellikle vücut geliştirme ve fitness alanında oldukça zor. Bu konuda herkesin bir fikri var. Ve genellikle bu fikirler söylentilerden, yanlış bilgilendirmelerden ve internet forumlarından olabileceği gibi ucuz televizyon satış kanallarından kaynaklanıyor.

İnternetin ve sosyal medyanın yaygınlaşması nedeniyle hiç kullanmamış olanlar bile onlar hakkında ahkam kesebiliyor. Sonuç olarak kullanan ya da kullanmayan hemen hemen herkes artık efsane haline gelen yalan yanlış bilgilerle donatılıyor. İşte bu yazıda popülerliğini koruyan protein tozu hakkındaki bilinen yanlış bilgilere göz atacağız.

Protein Tozu Efsaneleri

Herkes protein tozları hakkında farklı şeyler söylüyor. Bu işin ticaretini yapanlar onun çok faydalı olduğunu savunurken, bazıları da tamamen çok zararlı olduğunu söylüyor. Durum böyle olunca protein tozları hakkında bir sürü yanlış bilgi ve efsaneler ortaya çıkıyor. Biz de bunlardan en çok bilinen 10 tanesini sizinle paylaşmak istedik. Bakın bakalım siz de onları biliyor musunuz?

Protein Tozu Kilo Aldırır Masalı

Gerçek şu ki protein tozu kilo aldırmaz. Bu efsane, proteinli takviye kullanımında kararsız kalanların en sık kafasını karıştıran soru olagelmiştir.

Sadece aşırı miktarda günlük kalori verebilecek gıda tüketmek kilo alımına sebep olur. Günde makul miktarda protein tüketmek size kas kütlesinin gelişimi olarak kazanç sağlayacaktır.

Eğer vücudun ihtiyacından daha az protein tüketirseniz, kas kütlesini geliştirebilmek için daha çok çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Bununla ilgili bir diğer yanılgı da protein tozu kullanımının yağlanmaya sebep olduğu efsanesidir. Bunun bir efsane olduğunu “Protein tozu yağlanma yapar mı” başlıklı yazımda ayrıntılı bir şekilde açıklamıştım. Eğer bu efsane ilgisini çektiyse okumanızı öneririm.

Yumurta Yerim Daha İyi

Bu söylenti de oldukça yaygındır. Dengeli beslenme diyeti iyi bir başlangıçtır ancak bu demek değildir ki vücudun bütün ihtiyaçlarını bu gibi gıdalarla karşılayabiliyoruz. Ve protein tozu yalnızca protein ihtiyacını karşılamaz. Tabi ki ana besin olarak kullanılmamalı.

Bir destek besin olarak kullanılmalı. Belirli bir beslenme programı uygulanıp bunu sağlıklı besinlerle vücut ihtiyacı bazında desteklemek gerekmektedir. Keza özellikle Whey proteini, antrenman sonrasında vücudun acil protein ihtiyacını gidermek ve vücudun yıkımını hızlı bir şekilde önlemek için özellikle tavsiye edilmektedir.

Protein Tozu Çok Pahalı

protein tozu ile ilgili yanlışlar

Protein tozunda doğru bilinen yanlışlar

Protein tozları, özellikle spor yapalar için vücudun ihtiyacı olan amino asit besinlerini içerir. Bunlar sığır eti, daha eti, yumurta, karaciğer, soya ürünleri, buğday, peynir gibi daha birçok sayılabilecek ürünlerdir.

50 gram protein tozunun içeriğindeki besinleri bir marketten satın almaya çalışan bir şahıs, oran olarak neredeyse bir protein tozu fiyatını cebinden çıkarmak durumunda kalabilmektedir. Bunu göz önünde bulundurursak, bir protein tozu ürünü, içinde barındırdığı besin zenginliğine göre oldukça makul bir fiyata satılmaktadır.

Bütün Protein Tozları Aynıdır

Hayır. Proteinlerin hepsi eşit değildir. Ürünlerin içerisinde barındırdığı besin yoğunluğu, kalite ve madde bakımından değişiklik arz etmektedir.

Bir Whey proteini ile Kazein proteini birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Whey proteini vücut tarafından hızla sentezlenmesine rağmen Kazein proteinin vücut tarafından daha yavaş absorbe edilmektedir. Ve ayrıca Soya gibi bitkisel proteinlerin amino asit değerleri daha azdır.

Protein Tozu İle Spor Yapmasam Dahi Kaslarım Gelişir

Protein tozları ve takviyeler sihirli hap ya da tozlar değildir. Protein tozları size spor kalitenizi yükseltmek için yardımcı olabilir. Spor salonunda sıkı çalışmazsanız sizi daha kaslı ya da güçlü hale getirmez.

Protein Tozunun Birçok Yan Etkileri Vardır

Protein tozlarının çoğunluğu insan vücudunda doğal olarak bulunan ya da gıda olarak aldığımız besinleri içerir. Uygun takviye edilen protein tozlarının yan etkileri göz ardı edilebilecek kadar azdır.

Yan etkileri hakkında olduğuna dair birçok söylenti dolaşsa da, bununla ilgili herhangi bir bilimsel kaynak yoktur. Bu tür yanlış bilgiler sonucu ürün kullanmamaya karar vermek zarardan kaçınmayı değil yarardan kaçınmayı doğuracaktır.

Kullanan Herkes Aynı Etkiyi Görür

Bu tamamen yanlıştır. Herkes farklıdır ve kimse aynı seviyede antrenman yapmaz, aynı miktarlarda beslenmez. Protein tozu bir arkadaşınız için işe yaramadıysa sizde de yaramayacağını sanmayın. Bu tamamen beslenme ve belli bir programa bağlı olarak disiplinli çalışmanıza bağlıdır.

Protein tozu protein sentezini arttırıp kas gelişmenizi hızlandırabilir. Zorlu çalışma sürecinden geçmeden mucizevi bir sonuç beklememek gerekir.

Yüksek Proteinli Diyetler Sağlıksızdır

Bu iddiayı destekleyecek herhangi bir bilimsel araştırma yoktur. Düzenli spor yapan biri için yüksek protein tüketme herhangi bir zarara sebebiyet vermez. Tabi ki her şeyin fazlası zarardır. Protein tozları da belirli oranlarda ihtiyaca göre tüketilmelidir.

Proteinle ve protein tozu ile alakalı bilinen yanlışlara değindik ve artık bir ön fikir sahibiyiz. Anlaşılacağı üzere protein tozlarının insan sağlığına sadece yararı vardır, hele ki bir sporcu iseniz. Tüm sporcuların en uygun fiyata en kalitesi besin destek ürününü satın alabileceği doğru adresi bulmak çok önemlidir.

Protein tozları ile alakalı aklınıza takılan herhangi başka bir konu varsa mutlaka ilgili firmanın canlı destek bölümünden sorularınızı yöneltiniz. Ancak adresin destek bölümünün işin ehli ve profesyonel kişiler tarafından kontrol edildiğinden emin olmalısınız. Alacağınız bilgiler tatmin edici ve geçerli bilgiler olmalıdır.

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!