Sertleşmeme Sorununa Son Veren 25 Etkili Teknik

Hiç üzülmeyin, ereksiyon sorunu çözümü sanıldığı kadar zor değil. Sertleşme sorunu yaşıyorum ne yapmalıyım, sertleşmesi için ne yapmalı tedavisi nasıldır diyorsanız bu yazı tam size göre. İktidarsızlık, sağlıklı veya sağlıksız her erkeğin başına gelebilen problemlerden biridir. Ancak endişe etmenize gerek yok. Artık sertleşmeme sorunu tedavisi çok kolay ve kısa sürede ondan kurtulmanız mümkün. Hem de evde alacağınız basit pratik yöntemlerle.  İşte bu yazıda kılıcın kolayca sertleşmesi için yapılması gerekenler nelerdir sorusunu cevaplayacağız. Ayrıca iktidarsızlık nedir, sertleşmeye ne iyi gelir, sertleşme problemini ortadan kaldırmak için bitkisel yöntemler nelerdir ve sertleşmeyi sağlayan bitkiler nelerdir hepsini sizin için araştırdık.

Sertleşmeme sorununun ortaya çıkmasında birçok faktör etkili olmaktadır. Etkili bir çözüm arıyorsanız ve bu problemi evde çözmek istiyorsanız öncelikle durumun nedenini bulmanız gerekir. Bunun için en önemli ilk adım hiç şüphesiz doktora gitmektir. Tüm sorunlarda başvurulması gereken ilk merci, Üroloji kliniğidir.

Üroloji bölümü doktorları erken boş alma, ilişkiden zevk alamama, iktidarsızlık yani sertleşme sorunları, orgazm olamama, isteksizlik ve kadınlarda ilişkiden korkma veya acı duyma gibi rahatsızlıklara bakar.

Üroloji uzmanının sorduğu sorulara doğru cevaplar verdiğinizden emin olmalısınız. Aksi takdirde iktidarsızlık tedavisi etkili olmaz ve emekleriniz boşa gider. Muayene ve yapılan tahliller sonunda herhangi fizyolojik bir sorun tespit edilmediyse o zaman beslenme ve ruhsal kökenli bir sertleşmeme problemi yaşıyor olabilirsiniz.

Erkek sertleşmekte zorluk çekiyorsa, böyle bir durumda kadın ne yapmalı ve erkeğin sertleşmesi ne yapılmalı öğrenmek için yazımızı sonuna kadar okumalısınız. Öncelikle problemin tanımından ve nedenlerinden yola çıkarak kesin çözüm önerilerini sıralayalım.

Sertleşmeme Sorunu Tedavisi (İktidarsızlık)

İktidarsızlık nedir sorusunu erkeklik organının ilişkiyi sürdürebilecek kadar sertleşmemesi olarak cevaplarız. İktidarsızlığı, tıp dilinde erektil disfonksiyon ya da impotans olarak tanımlarız. Halk arasında ise kuşu kaldıramama veya kuşun kalkmaması anlamına gelir. Bir erkekte erektil disfonksiyon durumunun olması için bunun süreklilik göstermesi veya çok sık olması gerekir.

Normalde sorunsuz ereksiyon olarak ilişkiyi tamamladığı halde bazen sertleşemeyen erkekler için böyle bir teşhis koymak yanlış olur. Sağlıklı erkeklerde bile çeşitli faktöre bağlı olarak bu sorun ara sıra ortaya çıkar. Yani çok nadir olarak meydana geldiğinde bir hastalık söz konusu değildir.

Nedenleri

 • Organa kan dolmasını sağlayan en önemli temel madde nitrik oksit adı verilen ve L- Arginin amino asidinden yapılan bir maddedir. Eğer tüm amino asitleri içermeyen ve protein açısından zengin olmayan bir beslenme programı uyguluyorsanız yani yeterli ve dengeli beslenmeden uzaksanız ereksiyon olamama riski artar.
 • Son zamanlarda stres düzeyiniz arttıysa, bazı konularda sürekli endişe duyuyorsanız veya depresyon söz konusu olduğunda ortaya çıkar.
 • Aşırı alkol ve sigara ise organı besleyen ve kanla dolmasına sağlayan damarlara oldukça fazla zarar vermektedir. Damarların tıkanması sonucunda sağlıklı bir ilişki sürdürmeniz mümkün olmaz.
 • Yukarıda sayılanlar geçici nedenlerdir. Ancak bazen öyle sorunlar vardır ki onlar kalıcı sertleşmeme sorunlarına neden olurlar. Örneğin erkeklik organındaki yapısal sorunlar, hormonal dengesizliklerden dopamin ve seratonin eksikliği durumlarında.
 • İnme, felç ve sinir sistemi rahatsızlıkları veya yüksek kolesterol ve uykusuzluk
 • Cep telefonu ve bilgisayar gibi teknolojik aletleri aşırı kullanma
 • Kansızlık veya böbrek hastalıkları
 • Kemoterapi, tansiyon, kolesterol, depresyon ve kortizon ilaçları
 • Anabolik steroid kullanımı
 • Varikosel ve şeker hastalığı ile organa giden damarlar zarar görür.
 • Kalp yetmezliği ve kalp damar rahatsızlıkları
 • Akciğer ve karaciğer problemleri
 • Testosteron düşüklüğü gibi hormon bozuklukları
 • Deneyimsizlik, aşırı heyecan ve başarılı olamama korkusu
 • Öz güven eksikliği, güçsüz olduğunu düşünme ve endişe

Sertleşmeme sorunun altında yatan nedenlerin % 75’inden fazlası fizikseldir. Eğer yapısal ve fiziksel olarak bir sorun tespit edilmediyse kişinin ruhsal problemleri üzerine odaklanmak faydalı olacaktır. Bunun için hastanın psikiyatri servisine yönlendirilmesi sağlanır.

Belirtileri Ve Teşhisi

Ereksiyon sorunu nasıl anlaşılır sorusunun cevabını bu bölümde veriyoruz. Erkek belirli bir süre ereksiyon olabilir ancak ilişkiyi sürdürebilecek kadar yeterli sertleşme olmadığında ve bu  durum sürekli ya da çok sık bir şekilde meydana geldiğinde iktidarsızlık sorunu söz konusudur.

Aranan kriter ilişkinin zevk ile sonlanabilecek kadar sürmesidir. Eğer erkek kendini elle tatmin ederken sertleştiği halde bir kadınla ilişki sırasında sorun yaşıyorsa erektil disfonskiyondan söz edilemez. Öncelikle üroloji uzmanına başvurmanız gerekir. Muayene sonunda doktor sizden aşağıdaki testleri yaptırmanızı isteyebilir:

 • Tam kan sayımı
 • Erkeklik hormonu seviyesi
 • Açlık ve tokluk kan şekeri
 • Kolesterol ve trigliserid düzeyleri
 • Üre ve kreatinin değerleri
 • Kalp sorunu olup olmadığını anlamak için kalp şeridi

Kan tahlilleri sonuçlarına uygun olan bir tedavi seçenekleri belirlenir.

İktidarsızlık Tedavisi Nasıl Olur?

Sertleşme sorunu tedavisinin kesin çözüm olabilmesi için öncelikle doğru uzmana muayene olmanız ve yukarıda sayılan tahlilleri yaptırmanız gerekir. Kan tahlilleri sonuçlarına göre her şey yolundaysa hastalık ruhsaldır ve psikolojik yardım ya da terapi ile düzeltilmesi yoluna gidilir.

 • Kan şekeri yüksekliği varsa öncelikle sağlıklı beslenme kurallarına uygun bir beslenme programı uygulamanız gerekecektir. Zaten diyabet ve çeşitleri sadece ereksiyon bozukluğuna değil vücudun tüm organlarını olumsuz etkileyebilecek durumlara neden olmaktadır. O nedenle hemen doktor kontrolünde ciddi bir tedavi uygulanması gerekir. Yani kan şekeriniz yüksekse ilişkiyi sürdürememek doğaldır.
 • Testosteron eksikliği ya da düşüklüğü durumunda doktorun reçete ettiği ilaçları kullanabilirsiniz ancak egzersiz yaparak da erkeklik hormonunu düzene sokabilirsiniz.
 • Erkeklik organında doğuştan var olan yapısal sorunlarda ise cerrahi tekniklere başvurulur.
 • Cerrahi ile düzeltilemeyecek fiziksel sorunlarda ise organ protezleri ve mutluluk çubukları kullanılabilir ancak doktor onayı almadan kullanmak güvenilir değildir.
 • Yapısal sorunlar yoksa beslenme yetersizliği, psikolojik bozukluklar ve deneyimsizlik ile ortaya çıkabilen iktidarsızlık aslında kolay teknikler ile ortadan kaldırılabilir.

Sertleşmeme Sorununa 15 Kesin Çözüm

Yeterli ve dengeli beslenme olmadan sağlıklı bir ilişki hayaldir. Bazıları hemen iyi beslenmediğim halde ben çok iyi bir performansa sahibim diyebilir ancak yıllar geçtikçe kendini belli eder ve zamanla ortaya çıkar. Endişe ile birlikte giderek büyür ve oldukça ciddi bir hal alır. Yeterince sertleşmiyorum diyenler öncelikle iyi beslenip beslenmediği konusunda fikir sahibi olmalıdır. Bunun için aşağıdaki kurallara uyup uymadığınızı düşünün. Sertleşmeye iyi gelen beslenme önerileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Gün içinde en az 8 – 10 bardak su içiyor musunuz? Vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesi su şarttır. Su içmemek çeşitli sorunlara neden olacağından kuşu kaldırmak zorlaşabilir. Bir gece yatmadan önce 2 bardak su için ve sabaha karşı daha güçlü bir şekilde sertleştiğinizi deneyimleyebilirsiniz.
 • Kilo başına 0,8 gram protein tüketiyor musunuz? Kılıcın kanla dolması için yeterince amino asit almanız gerekir. Örneğin 80 kiloluk sağlıklı bir erkek yetişkin gün içinde en az 56 gram protein tüketmelidir. Bir de ağır işlerde çalışanlar ya da spor yapanlar için bu değer kilo başına 1 – 1,5 grama kadar çıkabilir. Yani 80 gram ile 120 gram arasında protein kaynağı tüketmek gerekebilir.
 • Amino asitlerden L- arginin nitrik oksit maddesi üretimini sağlar ve bu madde kuşu kaldırmak için damarlara kan akışını sağlar. Belirtilen protein değerlerini sağlayacak şekilde yemiyorsanız whey proteini faydaları rehberine bakarak kendinize uygun bir protein tozu seçebilirsiniz ancak buna doktorunuzla karar vermeniz daha uygun olacaktır.
 • Sertleşmeyi nasıl sağlarım diye kara kara düşünmeyin. Bol bol portakal yiyin. Üzerine 1 çorba kaşığı keçi boynuzlu çay için.
 • Yatmadan önce ya da öğle yemeklerinde balık yağı hapı kullanabilirsiniz. Eğer yeterince balık yiyemiyorsanız omega 3 eksikliğiniz olabilir. O nedenle kan damarlarını açtığı bir çok araştırma ile desteklenen balık yağı takviyelerinden faydalanabilirsiniz.
 • Gün içerisinde en az 1 porsiyon sebze ve meyve tüketiyor musunuz? Özellikle C ve E vitamini almak için yeterince sebze ve meyve tüketmelisiniz. Kısacası çeşitli gıdalarla beslenerek tüm vitaminlerden yeterince almanız gerekir. Bunu başarmanın mümkün olmadığı durumlarda doktorunuz tarafından günde 1 tane kullanılması önerilen en iyi vitamin takviyesi ile eksiklikleri ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Uykusuzluğa bağlı iktidarsızlıkta melatonin takviyeleri kullanılabilir. Doktor önerisi ile yatmadan 2 saat önce 3 mg kadar alınabilir. Ancak gece 23.00’dan sonra uyumak da sertleşmeyi olumsuz etkileyeceği için bu saati geçmemek gerekir.
 • Kimi erkekler kuşu kaldırmak için baklava, börek ve aşırı şekerli gıdalar ile beslenir. Ancak bu gıdalar zamanla insülin direnci ve şeker hastalığına neden olur. Ayrıca damarların tıkanmasının en büyük nedeni trans yağlar ve basit şekerlerin aşırı tüketilmesidir.
 • Sertleşmeme sorunu tedavisinde bitkisel çözüm olarak en çok kullanılan şifa kaynağı keçi boynuzudur. Gün içinde özellikle kahvaltıda 1 çorba kaşığı keçi boynuzu pekmezi ya da 1 çorba kaşığı doğal bal tüketilebilir ancak diğer öğünlerde almak sağlıklı değildir.

İktidarsızlığa neden olan diğer faktörlerden biri de yeterince hareket etmemektir. Bunu sağlamak için düzenli egzersiz yapabilirsiniz. Özellikle erkeklik hormonunu doğal yollardan artırarak performansı artırmak için aşağıda verilen egzersizleri yapabilirsiniz.

 • Günde yarım saat açık havada tempolu yürüyüş
 • Arjinin amino asidinden daha etkili olan sitrülin malat takviyesi kullanabilirsiniz.
 • Spor salonunda her gün temposu gittikçe artan 10 dakikalık yürüyüş. Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa makineyi önce 3,00’a ayarlayın. Sonra her 1 dakikada bir değeri 1 artırın ve son 12,00’a kadar yükselin. Bunu uygulayabilmek için kalp sorunu ya da başka bir rahatsızlığın olmaması gerekir. O geceki durumunuza siz de şaşıracaksınız.
 • 10 dakika bisiklet ya da uzay yürüyüşü de çok etkili olabilir. Ancak vücut hücrelerinizi iyi besinler verdiğinizden emin olmanız gerekiyor. O nedenle üstteki önerileri uygulamadan bunlar çok etkili olmayabilir.
 • Kegel egzersizleri ile sadece ilişki sorunlarını değil idrar ve dışkı problemlerini de ortadan kaldırabilirsiniz.
 • İyi uyumak, kaslı bir görünüme kavuşmak ve fit bir vücut için vücut geliştirme sporu ile uğraşabilirsiniz. Ancak size anabolik maddeler kullanmanızı öneren hoca bozuntularından uzak durun. Onlar sırf para kazanmak için sizin sağlığınızı hiçe sayıyorlar. Hem de bunu çok sinsice yapıyorlar. Bu konuda dikkatli olun.
 • Vücut geliştirme programınızda mutlaka bacak ve sırt hareketleri de yapmalısınız. Büyük kas grupları arasında yer alan bu egzersizler erkeklik hormonu düzeylerini daha fazla artırır ve daha çabuk kaslı bir yapınız olabilir. Hem de kuş bir bakmışsınız o gece daha iyi havalanmış.

Ruhsal bir sorun varsa ruhsal destek almalısınız ancak bazen deneyimsizlik ve endişe gibi sorunlarla böyle bir probleme sahip olabilirsiniz. İşte bu durumlarda yani sertleşme sorunu yaşıyorum ne yapmalıyım diyorsanız endişeleri ve korkuları yenmek için aşağıdaki prensiplere dikkat etmenizde büyük fayda var:

 • Öncelikle iyi bir yemek programı ve egzersiz planı uyguladığınızdan emin olun.
 • Stresten korunmak için kişisel gelişim kitapları okuyun ve kendinizi daha iyi hissetmek için dua edin ve namaz kılın. Yukarıda değinildiği üzere spor yapın. Sizi mutlu edecek etkinliklere katılın.
 • Cep telefonu kullanımını sınırlandırın. O olmadan da yaşanabileceğini hatırlayın ve üzerinizde taşırken kasıklarınıza yakın bir bölgede taşımayın.
 • Sosyal medyadan ve bilgisayar oyunlarından uzak durun. Kullanımlarını mümkün olduğunca sınırlandırın.
 • Saygı görmek için sosyal medyayı değil, kendi bilgi gücünüzü konuşturun. Kendiniz gibi olun ve sürekli gelişmeye çalışın.
 • Hangi işe girerseniz girin kendinize hedef koyun ve en iyisi olmak için çalışın. Başarı elde etmek stres sorunlarını ortadan kaldıracaktır.
 • Daha çok para kazanmak için yasal olmayan yollara başvurmayın. Ancak gelirinizi yasal olarak nasıl artırmak için projeler geliştirin ya da ek iş yapın.
 • Yüzmeye gidin ve ara sıra tatil yapın. Ancak tatil yapmak için tüm paranızı heba etmeyin.
 • Aşık olduğunuzda o kişiyi elde etmeye çalışmanız doğal bir durum olsa da olmuyorsa zorlamanın bir anlamı yok. Onu tutku haline getirmeyin. Azra Kohen’in Fi, Çi ve Pi kitaplarının kahramanların biri olan Can Manay gibi olmayın. Duru’yu tutku haline getiren ve yaşamında çeşitli kötü yollara sapan kahramanın iktidarsızlık sorunu ile karşı karşıya geldiğini hatırlayın. Olmuyorsa yeni bir aşka yelken açın.
 • Sevmediğiniz biriyle ilişkiye girmeye çalışmayın. Bu tiksintiye ve impotansa neden olabilir. Ten uyumu denilen kavramı görmezden gelmeyin.
 • Performansın iyi olmayacağı konusunda endişe duyuyorsanız yeterince deneyiminiz yok denilebilir. Bunun için terapi yardımı alabilirsiniz. İlişkide dikkat edilmesi gereken kuralların neler olduğunu öğrenip onları uygulamaya çalışabilirsiniz.
 • Bazen erken boş alıyorum diyen erkekler bu korku nedeniyle ruhsal olarak heyecanlanabilir ve ilişkiyi sağlayacak kadar sertleşemeyebilir. İşte bu durumda elle tatmin ile deneyim kazanabilirsiniz. Ancak linkte verilen önerileri de mutlaka okumalısınız.Sertleşmeyi Sağlayan Bitkiler Ve Yiyecekler

Kuşu kaldıran yiyecekler ve bitkiler ile kısa sürede gücünüze güç katabilirsiniz. Kuşu kalkmayan erkekler genellikle tatlıdan medet umarlar. Ancak bu sorunu daha da derinleştirebilir. Şeker kuşu kaldırmak yerine diyabete neden olacağından kesinlikle zararlıdır. Ereksiyonun bitkisel tedavisi aşağıda verilen yiyeceklerde saklıdır. İçinde şeker olan bal var ama doğal olanı tercih etmeniz gerekiyor. İşte iktidarsızlığa ne iyi gelir hangi besinler ya da bitkiler faydalar nelerdir, sertleşmesi için ne yapmalı aşağıda sizin için listeledik:

 • Keçiboynuzu: Kahvaltılarda günde 1 çorba kaşığı keçiboynuzu pekmezi alınabileceği gibi ilişkiden 2 saat öncesinde 1 çorba kaşığı da tüketilebilir. Ya da çayınızın içerisine 1 tatlı kaşığı kadar öğütülmüş halini katabilirsiniz.
 • Doğal Bal: Kahvaltıda yenecek 1 çorba kaşığı bal özellikle içerdiği bor minerali sayesinde performansınızı artırır. Tabi şeker hastaları baldan ve pekmezden uzak durmalıdır.
 • Yeşil Biber: Sabahları kahvaltıda 10 adet yeşil biber fazlasıyla C ve E vitamini sağlayacaktır.
 • Brokoli ve Karnabahar: Haftada iki kez tüketilecek brokoli ve karnabahar erkeklik hormonu olan testosteron düzeylerini artırarak kuvvetli bir ereksiyon sağlar.
 • Küçük Balıklar: Haftada iki kez 100 – 150 gram hamsi ve istavrit gibi balıklar yeterince EPA ve DHA almanızı sağlar. Yine balık yağı takviyeleri de damar tıkanıklıklarının açılmasında faydalıdır. Bunlar erkeklik organına giden damarları açarak güçlü ereksiyonlar sağlar.
 • Kırmızı ya da Panax Ginseng: Hekim kontrolünde günde 1-2 mg kadar kullanılabilir. Vücudu iyileştirici etkisi vardır ve kuvveti artırır. Genel vücut sorunlarında bile faydalı olabilir. Çin tıbbına göre yüzyıllardan beri afrodizyak etkili olarak görülmüş ve sertleşmeme sorununda faydalıdır. Tansiyon hastaları kullanmamalıdır.
 • Vanilyalı Dondurma: Eğer bulabiliyorsanız vanilya meyvesi, bulamıyorsanız dondurmasını tüketebilirsiniz. Hem afrodizyak etkilidir hem de gücü artırır. Çok küçük miktarları bile oldukça etkilidir. Yarım gramdan daha az yaklaşık 0,2 gram vanilya meyvesi tüketilebilir.
 • Damiana Çayı: Hekim önerisi ile sadece ilişki olacak günler 1 fincan sallama damiana çayı tüketebilir. Drog olarak da kullanılabilir. Bu konuda doktorun reçete ettiği ya da önerdiği damiana takviyeleri uygulanabilir.
 • Protein İçeren Yiyecekler: Günde 100 -150 gram Kırmızı et, balık, yumurta, tavuk ve hindi eti tüketilebilir. Bunlar yenirken yenilen etin 2 ya da 3 katı yeşillik yemeniz gerektiğini unutmayın. Amino asit ve L arginin için diyetisyen önerisi ile protein tozu kullanabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için en iyi protein tozu hangisidir başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.
 • Çiğ Badem, Limon ya da Portakal: İçerdiği çinko nedeniyle ilişki sırasından kaybedilen mikro besinlerin yerine konularak sağlıklı ilişkilere zemin hazırlar. Gece uyumadan 1 saat kadar önce alınacak 30 adet çiğ bademin, 1 adet haşlanmış yumurtanın ve 1 adet balık yağı hapı ile 1 adet portakalın iktidarsızlığa olan etkisi tartışılmazdır. Portakal yoksa  C vitamini içeren limon suyundan faydalanabilirsiniz.
Bu yazıyı okuyanlar şunları da okudu:

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!