Sporun ve Düzenli Egzersizin Faydaları

Sporun faydaları saymakla bitmez. Gençlerimiz medyadaki seviyesiz dizilerle her geçen gün biraz daha şiddet bataklığına çekiliyor maalesef. Onları içinde bulunduğu stres, duygu durumu bozuklukları, davranış bozuklukları gibi kötü durumlardan kurtarmanın etkili yollarından biri de spor ve özellikle vücut geliştirme sporudur.

Gençlerimiz sporun faydaları ile ilgili bilgileri okullarda sağlık derslerinde görüyor olsalar da uygulayamadıkları için bunun farkında olamayabiliyorlar. Gençlerin sağlıklı bir birey olarak yaşamaları için yetişkinlere düşen görev ise onları spora yönlendirmek olmalıdır. İşte bu nedenle bu makalede sporun faydaları hakkında ve özellikle sporun ruhsal sağlığa etkileri üzerine odaklanmayı görev olarak gördük.

Sporun Faydaları Saymakla Bitmiyor!


Birçok fiziksel yararlarının yanı sıra, egzersiz zihinsel sağlığı geliştirmek için en kolay ve en etkili yollarından biridir. Düzenli egzersiz duygusal olarak rahatlama ve hayata karşı bakış açılarında da tam bir iyilik oluşturabilir ve ruhsal denge üzerinde tüm yönleriyle derin bir etkiye sahip olabilir.

Düzenli olarak yapılan fiziksel aktiviteler hafızayı geliştirmek, depresyon ve anksiyete ile mücadele kolaylığı sağlamak, stres durumlarında rahatlatmak daha iyi kaliteli bir uyku düzenine sahip olmak ve genel ruh durumlarında iyileştirme ve güçlülük için etkili bir şekilde kullanılabilir.

Yaşınız ne olursa olsun, vücut geliştirme, fitness, yoga, futbol ve basketbol gibi sporların düzenli yapılaması duygusal sağlığı iyileştirmek ve hayatınızı daha iyi bir yönde değiştirmek için keyifli fiziksel aktiviteler eşliğinde kullanılabilir.

Egzersizin Zihinsel ve Duygusal Faydaları

Egzersiz sadece aerobik kapasitesi ve kas boyutu ile ilgili değildir. Tabii ki, düzenli egzersiz ile sizin bel inceliği kazanabilir, fiziksel sağlığa ve fiziksel olarak daha çekici bir vücuda kavuşabilirsiniz ve hayatınıza yıllar ekleyebilirsiniz. Ama bu insanların çoğu egzersiz yapmak ve fit kalmak konusunda motive değiller.

Düzenli egzersiz muazzam bir esneklik ve esenlik duygusu verir çünkü spor yapanlar kendilerini daha iyi hissetme eğilimindedir. Onlar, gün boyunca daha enerjik hissederler, geceleri daha iyi uykuları olur, kendileri ve hayatları hakkında daha rahat ve pozitif duygulara sahiptirler.

Bu sonuçları elde etmek için kilometrelerce yol yürümenize, spor salonunda yüzlerce ağırlık kaldırmanıza veya saatlerinizi ayırmanıza gerek yok. İşte bu yazıda bu etkileri sağlayabilecek, sizi aktif hale getirecek, motivasyonunuzu artıracak zaman ve para maliyeti gerektirmeyen egzersiz yöntemleri üzerinde durulacaktır.

Egzersiz yapmanın yararları ve avantajları sayıları artan araştırmalar ile desteklenmeye devam ediyor. Düzenli egzersiz ya da vücut geliştirme hareketleri yan etkileri olmayan ilaç gibidir. Hatta bazen ilaçtan daha etkilidir. Fiziksel aktivite depresyon, anksiyete, kalp-damar hastalıkları ve hatta diyabet gibi durumlar için etkili bir çözümdür.

Düzenli Egzersizin Faydaları

İhtiyaçlarınıza uygun ve zevk alacağınız egzersiz programları düzenleyerek egzersiz ruh sağlığınız olumlu yönde etkileyebilir ve hayatınıza yeni bir başlangıç hakkı verebilirsiniz.

1) Stres, anksiyete ve gerginlik azaltır

Yirmi dakika bisiklete binmek hayatın tüm sorunlarını süpürüp bir kenara atmasa da, ama düzenli egzersiz ve vücut geliştirme hareketleri anksiyete, stres, öfke, hayal kırıklığı gibi durumları azaltmaya yardımcı olur.

Egzersiz aynı zamanda bazı anksiyete, depresyon ve diğer ruhsal ve duygusal problemleri besleyen olumsuz düşüncelerin döngüsüne ara vermeyi sağlayarak kendinizle baş başa olabileceğiniz sessiz bir oyalama zamanı olarak da düşünülürse daha faydalı olabilir.

2) Ruh dinlendirir

Egzersiz ruhları iyi hissettirecek ve enerji verecek endorfin salgılar ve beyindeki güçlü kimyasalları harekete geçirir. Aslında, egzersiz yan etkileri olmayan bir antidepresan olarak düşünülebilir.
Beyin gücünü geliştirme: Daha iyi hissettirecek endorfin salgısının en önemli yararlarından keskin bir zihinsel güç vermesidir. Egzersiz aynı zamanda yeni beyin hücrelerinin büyümesini uyarır ve yaşa bağlı hücrelerdeki azalmayı önlemeye yardımcı olur.

3) Özgüveni artırır

Düzenli aktivite daha iyi bir zihin, beden ve ruh için yapılan yüksek gelirli bir yatırımdır. Bu alışkanlık haline geldiğinde, bu özgüven duygusunu teşvik eder ve daha güçlü hissetmenize neden olabilir. Hatta küçük egzersiz hedefleri oluşturup bunlara ulaştığınızda fiziksel görünümünüz hakkında daha iyi hissedeceksiniz ve ayrıca kendinizi daha başarılı hissedersiniz.

4) Kaliteli uyku sağlar

Sabah veya öğleden sonra yapılan düzenli vücut geliştirme egzersizleri kaliteli bir uyku için yardımcı olabilir. Özellikle germe, yoga, Pilates, fitness ve vücut geliştirme hareketleri rahatlatıcı olacağı için geceleri daha iyi bir uyku sağlar.

5) Enerjinin artırılmasını sağlar

Bir hafta içinde kalp hızının birkaç kez artırmak bile beden enerjisinde yükseliş sağlar. Stresle mücadele eder ve yılmazlık katsayınızı artırır: Semptomları daha kötü hale getiren alkol, uyuşturucu ya da diğer olumsuz davranışlara başvurmadan düzenli egzersiz ile hayatta karşı karşıya kaldığınız zihinsel veya duygusal sorunlarla mücadele konusunda daha etkili bir şekilde başa çıkabilirsiniz. Düzenli egzersiz aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirerek de stres etkisini azaltabilir.

Sporun faydaları bilinse de ne yazık ki herkes tarafından yapılmıyor ve gerekli olarak görülmüyor. Çoğumuz keşke vaktim olsa da yapsam diye düşünüyoruz. Özellikle anne, baba, ağabey ya da ablalar çevrenizdeki özellikle derslerinde başarısız ve yaşama umudunu, amacını kaybetmiş ve hayalleri olmayan gençleri sporun ruhsal sağlık üzerinde olumlu etkilerini de düşünerek spora yönlendirmeye çalışınız.

Yorum

  1. blank alican Nisan 16, 2015
  2. blank buziy Nisan 17, 2015
  3. blank deniz yılmaz Nisan 17, 2015
  4. blank ositeler Nisan 18, 2015
  5. blank Film izle Nisan 19, 2015
  6. blank okuruz Mayıs 6, 2015

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!