Sağlıklı Yaşam, Kaliteli beslenme

10 Pratik Yöntemle Uykusuzluk Problemi Tarih Oluyor:)

Bu yazıda uyku ile ilgili her konuda bilgi sahibi olacaksınız.  Ayrıca kaliteli uyku nedir, uykusuzluk nedir, uykusuzluk nedenleri nelerdir, uykusuzluğun tedavisi nasıl olur, uykusuzluğa ne iyi gelir, uykusuzluk nasıl giderilir gibi bütün soruların cevaplarını öğreneceksiniz.

uyku getiren bitkiler
Uyku getiren bitkiler

Herkes mükemmel bir uyku ister. Mükemmel bir uyku ya da kaliteli uyku için neler yapmalıyız? Bu sorunun cevabını vermeden önce bu duruma tersten bakalım. Yani uykunuzun kötü uyku olup olmadığını belirleyebilmenizde kullanabileceğiniz durumlar nelerdir?

Kötü uykunun belirtileri nelerdir? Uykusuzluk belirtileri nelerdir? Eğer siz de kötü uyku yoksa uykunuza mükemmel diyemeyiz ancak durumu belirlemek açısından yararlı olacağına inanıyoruz.

Uyku problemi hakkındaki bu yazıyı okuduğunuzda uyku apnesi, uyku apnesi tedavisi, uykusuzluk, uyku, uyku problemi, uykusuzluk nedenleri, uykusuzluğa ne iyi gelir, bebeklerde uykusuzluk, uykusuzluğun nedenleri, uykusuzluk için, uykusuzluk nasıl giderilir, uykusuzluk tedavisi, uykusuzluk problemi, uykusuzluğa iyi gelen bitkiler, uykusuzluk için ne yapmalı, uyku getiren bitkiler, uykusuzluğa bitkisel çözüm, uyku veren bitkiler, uykusuzluk tedavisi gibi bütün konularda bilgi sahibi olacaksınız. Aşağıda uykusuzluk belirtileri listelenmiştir.

Kötü uykunun belirtileri ya da kaliteli olmayan uykunun belirtileri

Uykuya dalmada zorluk çekme

Uykuya daldıktan sonra sık sık uyanma yani uykuyu sürdürmede zorluk çekme

Erkenden uyanma ve bir daha uyuyamama

Uyandıktan sonra yorgun hissetme yani uykunun dinlendirici olmaması

Eğer bu belirtilerin birden fazlası bir arada sizde varsa uykunuzun kötü uyku olduğunu ya da iyi uyku olmadığını söyleyebiliriz. “Amannnn uykusuzluk işte ne olacak?” gibi bir yaklaşım benimsemenizi önermeyiz çünkü uykusuzluk problemi yaşayan kişilerde ruhsal bozukluklar sık karşılaşılan bir durumdur. Eğer yukarıda saydığımız belirtiler sizde de varsa ruhsal bir probleminiz olabilir.

Uykusuzluk sorununu tedavi eden bazı merkezler var. Buralara başvurarak uykusuzluk problemi altında yatan nedeni öğrenebilirsiniz ve uykusuzluk tedavisi hakkında daha ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz. Ancak para harcamadan önce uykusuzluk nedenleri nelerdir? Bunu öğrenmenizde yarar vardır.

Uykusuzluk nedenleri

Gün boyu hareketsiz bir yaşam uykusuzluğun en önemli nedenidir. Spor yapan insanların, gün boyu ağır işlerde çalışan insanlarda diğerlerine göre daha az uykusuzluk olduğu görülür.

Uykusuzluğun diğer bir önemli nedeni ise kaliteli beslenme kurallarına uygun olmayan bir beslenme düzenine sahip olmaktır. Uykusuzluk tedavisi için şekerli gıdalardan uzak durmanız gerekiyor. İnsilün hormonu salgılandıkça uykusuzluk probleminin ortadan kalkması çok zordur.

Yine yatmadan önce aşırı tıka basa yemek yemek ve yemekten sonra 2-3 saat geçmemesi de uykusuzluğun önemli bir nedenidir.

Uykusuzluk nedenleri arasında belki de artık en önemlisi sosyal medyadır. Sosyal medya dalan insanlar maalesef kaliteli uyku düzenine sahip değiller. Sosyal paylaşım sitelerini günün erken saatlerinde kullanmanız, sınırlı kullanmanız ve gece kullanmamanız çok önemli. Çünkü bir dalarsanız çıkamayabilirsiniz. Zaten akşam 23 den sonraki uyku pek kaliteli olmuyor.

Uyku apnesi nedir?

Uyku apnesi, her gün horlayanlarda ve gün boyu uykulu olan ve uykusuzluk problemi yaşayanlarda daha sık görülmektedir. Ancak doktorlar bile yeterli deneyime sahip değildirler. Bu nedenle uyku apnesi genellikle teşhis edilmesi zor bir hastalıktır ve çok sık görülmesine rağmen bazı hastalarda gizli kalmıştır. Peki ama uyku apnesi nedir?

Uyku apnesi; uyku sırasında çok şiddetli ve sesli horlamalar ya da solunumda meydana gelen duraklamalardır. Bazı uzmanlar gece görülen karabasanın aslında bir uyku apnesi yani solunum durması olduğu konusunda açıklamalar yapmışlardır. Eğer uykunuzun bir kısmında solunum durması problemi yaşıyorsanız siz de uyku apnesi olabilir.

Uyku apnesi nedir? Nasıl tedavi edilir? Tedavi edilmezse ne olur?

Uyku apnesi nasıl anlaşılır?

İsteksizlik yaşıyor musunuz?

Düzensiz solunum yaptığınızı siz ya da bir başkası fark etti mi?

Gün boyunca kendinizi uykulu hissediyor musunuz?

Gün boyunca kendinizi yorgun ve halsiz hissediyor musunuz?

Dikkat probleminiz var mı?

Çok gürültülü ve çok şiddetli horluyor musunuz? Ya da çok gürültülü horladığınız söyledi mi hiç?

Kilo probleminiz var mı? Kilo vermek sizin için zor mu?

Eğer bu sorulardan bir ya da bir kaçına evet diye cevap veriyorsanız uyku apnesi olma ihtimaliniz yüksek ve bir an önce bu hastalığı tedavi ettirmeniz gerekiyor. Çünkü uyku apnesi daha ciddi hastalıklara neden olabiliyor.

Uyku apnesinin yol açabileceği hastalıklar 

Eğer uyku apnesi teşhis edilip tedavi edilmezse kalp ile hastalıklar, yüksek tansiyon, inme, aşırı kilo alma, terleme problemleri gibi hastalıklar meydana gelebilir.

Uykusuzluk tedavisi

Uykusuzluğa ne iyi gelir, uykusuzluk nasıl giderilir, uykusuzluk tedavisi nasıl olur? Aşağıya uykusuzluk tedavisi için kullanılan ve uykusuzluğa iyi gelen yöntemleri sıraladık.

Öncelikle beslenme düzenine çok dikkat edin ve kaliteli beslenme kuralları nelerdir öğrenip uygulayın.

Spor yapın, gün boyunca hareketli olun. Uykunun amacı dinlenmektir. Eğer sizin vücudunuz yorulmazsa uykuya ihtiyacınız da olmaz ve uykusuzluk problemine davetiye çıkarırsınız.

Şekerli gıdalardan uzak durun.

Çay ve kahveden uzak durun.

Her zaman erken yatıp erken kalkmayı alışkanlık haline getirin.

Genelde uyku sırasındaki en iyi duruş pozisyonunun cenin şeklinde uyumak olduğu kabul ediliyor ancak bu duruş herkes için faydalı olmayabilir.

Bizim ilk önerimiz yatak odanıza giren tüm ışık kaynaklarınızı engellemeniz olacaktır. Ancak bunu yapamıyorsanız uyku gözlüğünü şiddetle tavsiye ediyorum. Perdeleriniz kalın ve siyah olmalı ki odaya ışık girmesin.

Gece lambalarını atın gitsin. Karanlıktan korkuyorsanız uyku gözlüğünüz tek çareniz. Yatmadan önce ilgili dualarınızı okuyup rahat bir şekilde uyuyabilirsiniz.

Odanızın sıcaklığı da iyi bir uykuda önemli bir etkendir. Oda sıcaklığı 19 ile 23 derece arasında olmalıdır. Ancak bu durum da kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Eğer uykuya dalamıyorsanız ve sürekli bir şeyler düşünüyorsanız uyku gözlüğünü şiddetle öneriyorum. Uyku gözlüğünün en önemli yararı uykuya daha çabuk dalmanızı sağlamaktır.

Uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız ve bekarsanız evlenin bir an önce… Eğer evliyseniz eşinizle bir şeyler yapabilirsiniz, eğlenin ve sonrasında zaten kendiliğinden uykunuz gelecektir.

Hafif egzersizler yapmak da uykuya dalmayı kolaylaştıracaktır.

Yatmadan önce bir şeyler yemek iyi değildir diyenler çok olsa da yatmadan önce yediğiniz gıdalardan bazıları uykuya dalmanızı kolaylaştırabilir. Uykuya dalmanızı kolaylaştıran en önemli besinler protein içeren gıdalardır. Ancak şunu unutmamak gerekir. Proteinlerin sindirimi biraz zordur. Yatmadan en az 3 saat önce yediğiniz gıdalar sindirilebilir. Bunun için yemekten 3 saat geçtikten sonra uyumanızda yarar vardır. Zaten büyüklerin deyimiyle yemek yeyip yatan kötü rüya görürmüş. Daha önce de belirttiğim gibi protein içeren gıdalar yemeniz uykuya dalmayı kolaylaştırır. Örneğin yumurta, süt, et, çiğ badem tüketebilirsiniz.

Soğuk suyla duş yapmak gece boyunca daha rahat bir uyku uyanmasını sağlıyor.

Uykusuzluğa ne iyi gelir? Uykusuzluğa iyi gelen bitkiler

Uykusuzluğa iyi gelen bitkiler ya da uykusuzluğa iyi gelen bitkisel çaylar arasında rezene ve papatya çayları önemli yer tutar. Rezene sakinleştirir ve sinirleri yatıştırır. Uykusuzluk tedavisi için etkili bir bitkidir. Papatya çayı da uykuya dalma süresini kısaltır ve sindirim sisteminden kaynaklanabilecek uykusuzluk nedenleri için ortadan kaldırıcı bir etkiye sahiptir. Yine uykusuzluğa iyi gelen bir diğer bitki de limon melisa bitkisidir. Uykusuzluğa iyi gelen bitkisel çözümler için aşağıdaki videoyu mutlaka izlemenizi öneririz.

Uykusuzluğa iyi gelen yiyecekler

Uykusuzluğa iyi gelen yiyecekler genellikle protein içeren gıdalardır. Uykuya dalma süresini kısaltmada en etkili uykusuzluğa iyi gelen besin hiç şüphesiz yoğurttur. Laktik asit oluşturan yoğurt uykusuzluk tedavisi için vazgeçilmezdir. Bunun dışında erkeklerde yumurta ve badem de uykusuzluğa iyi gelir. Uykusuzluk tedavisi için süt içilmesi tavsiye edilmez. Süt dışında diğer süt ürünleri uykusuzluk probleminde etkilidir. Uykusuzluğa iyi gelen proteinli süt ürünleri ise  lor peyniri, keçi peyniri, kaşar peyniri, yoğurt ve kefir olarak sıralanabilir.

Biz bu yazıda sağlıklı olduğunuzu varsayarak yani uykusuzluğunuzun altında ruhsal, fizyolojik, biyolojik, genetik ya da başka kökenli bir hastalık olmadığını varsayarak kaliteli bir uyku için neler yapmanız gerektiği konusunda sizi bilinçlendirmek istiyoruz.

İyi bir uykuda uyku süresinden ve REM süresinden daha çok REM süresinin toplam uykudaki oranı daha önemlidir. Yani toplam uykunuz içindeki REM süresinin payı ne kadar uzunsa uykunuz o kadar dinlendirici olacaktır. Peki, toplam uykunuz içindeki REM süresi oranını nasıl artırabiliriz? Yukarıda verilen önerileri uygulayarak REM süresi oranını da artırabilirsiniz.

Aklınıza takılan her soruyu bize sorabilirsiniz. En kısa sürede cevap verilir.

Sağlıklı günler…

28 Yorum

 1. Öyler bir an oluyor ki insanın herhangi bir sıkıntısı olmasa bile geceleri uyuyamıyor.

 2. Kendini sürekli yorgun hissetmenin laktik asit ile ilgisi var mıdır? Ya da karaciğerde bir bozukluk olma ihtimali var mıdır ? İşimden dolayı neredeyse tüm gün hareketsiz halde çalışıyorum Grafik – Tasarım alanında bilgisayar operatörüyüm). Eve dönerken kendimi çok yorgun hissediyorum. Tasarım ağırlıklı çalıştığım zamanlarda ( beyin yogunluğu )sabah kalkmakta zorluk olabilir mi acaba? Böyle zamanlarda sabah kalkamıyorum ve neredeyse hiç bir şey duymayabiliyorum, yada duyduğum şeylere tepki veremiyorum (kalkamadığım için). Ev tipi CPAB, BPAP, nemlendirme cihazlarını kullanmak sabah uyanmayı kolaylaştırır mı? Teşekkürler..

 3. Sevgili Cem hareket etmediğin sürece laktik asit neden biriksin ki? Nefes alma problemin var mı? Yorgun hissetmenin bir çok nedeni olabilir. Eğer geç vakitlere kadar yemek yiyorsan ve hareketsizlikten dolayı yediklerini sindiremiyorsan uyumakta zorlanabilirsin. Gün içinde ne kadar su içiyor ve ne kadar şekerli yiyorsun?

 4. Hocam ben aydır uyuyamiyorum yatağa giriyorum saatlerce o tarafa bu tarafa dönüyorum uyuyamayip tekrar kalkıyorum sabah beşe altıya kadar uyku uyuyamiyorum uykum var ama yatamiyorum delirmek üzereyim nolur yardım edin

 5. Papatya çayı içebilir ve uykudan en az 2 saat önce yemeğini yiyebilirsin. Bunun dışında uykusuzluk problemin varsa hala parazit olabilir ya da çok hareketsiz olabilirsin aynı zamanda sabahları geç mi uyanıyorsun?

 6. Benim. Uyku düzenim 1-2 yıldır hiç yok bazen saat sabaha doğru U 5-6-7-8-9-10 gibi yatıp akşam saat 8-9-10-11-12 gibi kalkıyorum bazen iise hiç uyuyamıyorum Ve halsizlik yorgunluk mide mi karnımı bilmiyorum tam polarak çünkü karın bölümünde fazla organ var
  İşte ben de karın bölümünde yanma var

 7. Uyumadan önce şekerli gıdalar yerseniz ve reflünüz varsa uykusuzluk problemi çekmeniz normal bir durumdur.

 8. Panik atak ve tansiyon rahatsizligim var aksam 2 den once uyumaz sabahta 12 den once kalkmazdim 20 gundur sabah 4 5 gibi uyuyom en fazla 2 saat uyuyup kalkiyom uyuyamiyorum bidaha ne yapmaliyim delirmek uzereyim lutfen bir sey onerirmisiniz

 9. Ben de uyku bozukluğu oluyor bazen sabah erken uyanıyorum iki saat ya da üç saat durunca tekrar uyuyorum sebep?

 10. Merhaba Turan bey, uykusuzluk ve uyku problemi ile ilgili bu yazıda belirtildiği gibi uykusuz kalmanızın altında yatan bir çok neden olabilir. Bunların başında geç yemek yemek, gün içinde çok yorulmamak, yeterli ve dengeli beslenememek, gece çok geç yatmak, sabah çok geç uyanmak, gece 1 ya da 2 den sonra yatağa gitmemek, bekar olmak, mutlu olamamak, sürekli cep telefonu ile uğraşmak, gece geç saatlere kadar internete takılmak vs. Bu nedenlerle ve daha bir çok neden ile olabilir

 11. Yatağa yatmadan uykum gelse bile yatınca uyuyamıyorum. Sabahladığım oluyor. Uyumak istiyorum. Uykuya dalamıyorum. Uyusam da hemen uyanıyorum. Çaresi nedir?

 12. Merhaba Mehmet yaşın, kilon, boyun kaç? Evli misin, bekar mısın? Gün içinde nasıl besleniyorsun? Kaçta yatağa gidiyorsun? Bu konu ile ilgili doktora gittin mi? Gittiysen doktor ne dedi? Bu soruların cevaplarını verirsen yorumlarımı daha sağlıklı yapabilirim.

 13. 5 gündür uyuyamıyorum, sabahlara kadar dönüp duruyorum hocam delirmek üzereyim, grip oldum ama bu uykusuzluk başıma hiç gelmemişti. 25 yaşında, bekarım 178 boy 74 kilo yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 14. Ben uzun zamandır uyuyamıyorum haliyle erken kalkmakta güçlük çekiyorum. Bu uyku bozukluğu hamile kaldığım zamanda başladı ve halen devam ediyor, hemen hemen 4-5 yıl oldu, 2 çocuğum var, onları da uyutmakta zorlanıyorum, geceleri 12 den sonra daha bir enerji dolu oluyorlar. 2 den aşağı çok nadir uyuyorlar ben de onları uyuttuktan sonra 4 gibi ancak uykuya dalabiliyorum kısacası uyuyamıyorum. Ne yapmam gerekli?

 15. Yaklaşık 5 gündür uyuyamıyorum, çok yorgun olduğum halde uyku resmen yok oldu ne yapabilirim?

 16. Sevgili Mustafa, sigara içiyorsan bırakmalısın, eğer hareketsiz bir yaşam tarzın varsa spor salonuna yazılabilirsin. Spor sonrası çok güzel uyursun. Akşam papatya çayı içebilirsin. Ancak bunlar geçici kesin çözümler değildir. O nedenle bir sağlık kuruluşuna başvurman en iyisidir. Eğer bekarsan Allah size hayırlı bir kısmet nasip etsin diyelim. İyi uykular.

 17. Merhaba Fatih, eğer herhangi bir sağlık problemin yoksa uykusuzluğun tek bir nedeni olabilir. O da 25 yaşında hala bekar olmak. Allah sana hayırlı bir kısmet nasip etsin. Evlenmeyi düşünmüyor musun? Her açıdan faydalıdır düzenli yaşam. Eğer sigara ve çay içiyorsan onları terk edebilirsin. Geç vakitlerde çok yemek yemeyebilirsin ya da yemek yiyip hemen yatağa gitmeyebilirsin.

 18. Sevgili Zeliha hanım, demek ki çocuklarınızın da uykusu gelmiyor. Onlar uyumadan sizin uyumanız mümkün olmadığına göre onların uyku düzeni konusunda bir çocuk doktoru ile görüşmeniz gerekir. Eğer çocuklar gündüz uyuyorlarsa tabi ki gece geç uyurlar. Benim fikrime göre çocukların gündüz gereğinden fazla uyuması buna neden olabilir. Bu nedenle hemen çocuk doktoruna danışınız.

 19. Merhaba ben Sema 2 ay önceye kadar mükemmel bir uykuya sahiptim moral bozukluğu nedeniyle bir ilaç kullanmaya basladım ve uyku muyku kalmadı kafam rahatti ama uyku yoktu sabaha kadar uykum varmis gibi yatıp 5 6 ya kadar uyuyamiyordum sabah 3 4 saatlik uykuyla duruyorum hapi yarima aldim 10 gun sonra da bırakali 3 gun oldu hala ayni uyuyamiyorum…

 20. Selam benim babam gece değil değil gündüzleri uyuyor gece ne yapsak yine değil uyutamıyorum bunun nedeni nedir nasıl uyutabilirim?

 21. Merhaba Sema hanım, uykusuzluk problemi ya da uyku problemi gibi durumlarda kafanıza göre ilaç kullanmanız doğru değil. Yapmanız gereken hemen bir doktora görünmek olacaktır. Allah şifa versin.

 22. Merhaba Mustafa bey, uykusuzluk ve uyku problemi başlıklı yazımızda belirtildiği gibi bunun için hemen bir psikiyatri bölümünden randevu alarak babanızı psikiyatri doktoru ile görüştürünüz. Geçmiş olsun.

 23. Merhaba hocam kaç gündür uykudayken hafif seslere uyanıp yatamıyorum strese giriyorum.

 24. Merhaba Zülküf bey, eğer uyku problemi durumlarını arada sırada değil de uzun bir süredir yaşıyorsanız psikiyatri bölümünde randevu alarak uzman bir kişiye danışmanızda fayda var. Bir sağlık sorununuz yoksa ve buna rağmen uykusuzluk varsa gün içinde yorulmuyor, cep telefonu, bilgisayar veya tabletle çok fazla vakit geçiriyor, sigara kullanıyor olabilirsiniz. Bunları azaltabilirsiniz. Ayrıca doktorunuz bir sakınca olmadığını söylerse kas yapmak için kendinize bir hedef belirleyerek vücut geliştirme sporuna başlayabilirsiniz. Spor salonuna başlayarak iyi bir programla bakın mışıl mışıl uyuduğunuzu göreceksiniz.

 25. Merhaba Nilüfer hanım, arkadaşımın uyku problemi var her gün 2-3-4 saat kadar uyuyabiiliyor. Daha önce ilaç tedavisi görmüş ama o da gün içerisinde sorunlar yaşamasına neden olmuş. Kendisine daha iyi bi doktora gitmesini söyledim. Nöroloji ile alakası var mı? Kendisi 24 yaşında, bekar, 178 boyunda ve 70-75 arası kilo arasında. Çözüm yolu önerebilir misiniz?

 26. Merhaba Rabia hanım, öncelikle geçmiş olsun. Uyku problemi altında yatan bir çok neden olabilir. Tabi ki öncelikle doktora gitmesi gerekir. Bunun için psikiyatri bölümlerine başvurabilir. Yatmadan evvel çay, kahve tüketimi ya da ağır yemekler yeme söz konusu ise bunların kesilmesi sağlandıktan sonra geece yatmadan 1 ya da 2 saat önce yoğurt yiyerek hala uyuyup uyuyamadığını test edebilir. Eğer sabahları geç kalkıyorsa bir gün erken kalkarak spor yapabilir, yürüyüş yapabilir. Gün içinde yorulduğu günler daha rahat uyuyor mu? İşe gidiyor mu? Cep telefonu ya da bilgisayar ile uğraşıyorsa onları uyuduğu odadan çıkarabilir. Bütün bunlara rağmen uyku problemi devam ediyorsa acilen doktora görünmesinde fayda var.

 27. Cevabınız için teşekkür ederim Nilüfer hanım, öncelikle daha önce psikiyatri bölümüne gittiğini söylemiştim sanırım. Söylediklerinizi tek tek ilettim ve uygulaması konusunda yardımcı olacağım. Sabahları 6 da uyanıyor ve işe gidiyor, bilgisayar başında oluyor sürekli. Bilgisayarı odasında ve işten geldikten sonra da bilgisayarla uğraşıyor. Günlük programı genelde gece 3-4 gibi uyuyor sabah 6 da uyanıp 8 de işte oluyor ve akşam 6 da işten çıkıp 8 de evde oluyor. Bende size katılıyorum yorulacağı bir faaliyet yapsa örn. spor daha erken uyuyup aynı saatinde uyanabilir. Düzenli ve sporlu bir program oluşturmak istiyorum bu konuda bana yardımcı olur musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir