Vitaminlerin Faydaları

Bu makaleyi okuduğunuzda vitaminlerin ne olduğunu ve vitaminlerin faydaları nelerdir sorusunun cevabını öğreneceksiniz.

Sağlıklı beslenme önerilerine uygun bir kaliteli beslenme için vitaminlerin ne kadar önemli olduğu artık çoğu insan tarafından bilinen bir gerçek.

Vitaminler sadece sağlıklı beslenmek isteyenler için değil, aynı zamanda sağlıklı beslenme listesi hazırlamak zorunda olanlar ve vücut geliştirme hareketleri yapanlar için de gereklidir ve öneminin bilinmesi etkilerini artırabilir.

Özellikle vücut geliştirme beslenme programı içinde de vitaminlerin önemli bir yeri vardır. Her vitaminin ayrı bir görevi vardır.

Eğer vücut geliştirme programı uyguluyorsanız bazı vitaminleri daha fazla almanız gerekir. Bunları da bilmelisiniz. Yine hızlı kilo verme diyet listesine uymak zorunda iseniz yine bazı vitaminler daha kolay zayıflamanızı sağlayabilir. Ya da amacınız sağlıklı kilo almak ise yine vitaminlerin kilo alma konusundaki faydalarını öğrenmelisiniz.

Vitamin nedir ve çeşitleri nelerdir?

Vitaminler vücudun büyümesi ve normal gelişimi için ihtiyacı maddelerdir. Vücudunuzun ihtiyacı 13 vitamin vardır. Bunlar;

A Vitamini
B vitaminleri (tiamin, riboflavin, niasin, pantotenik asit, biotin, vitamin B-6, B-12 vitamini ve folik asit )
C Vitamini
D Vitamini
E Vitamini
K Vitamini

Her bir vitaminin görevini öğrenmek yukarıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Her bir vitamin türünün faydalarını okumak için üstteki vitaminlerin çeşitleri başlıklı bölümdeki her bir vitamin türünün  üzerine tıklayabilirsiniz.

Vitaminlerin faydaları

vitamin çeşitleri

Vitaminlerin faydaları nelerdir

Yukarıdaki linklere tıkladığınızda her bir vitaminin türünün görevlerini, bulundukları besinleri, eksikliğinde ve fazlalığında ne gibi hastalıklara neden olduklarını öğrenebilirsiniz. Bunları söyledikten sonra şimdi vitaminlerin faydaları nelerdir onlara bakalım.  Genellikle yediğiniz tüm yiyeceklerden vitamin alabilirsiniz. Vücudunuz D ve K vitaminini kendisi yapabilir ancak dışarıdan da alınmaları gerekir. Özellikle vejetaryen diyet yapan insanların B12 vitamin takviyesi almaları faydalı olacaktır.

Her vitaminin belirli işlevleri ve görevleri vardır. Eğer kaliteli beslenme kurallarına uygun beslenmek istiyorsanız vitaminleri yiyeceklerden ya da takviyelerden yeterince almanız gerekir. Eğer bazı vitamin düşük seviyelerde alırsanız bazı sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Eğer yeterince C vitamini alamazsanız anemi olabilirsinz. Bazı vitaminler de bazı sağlık sorunlarını önlemeye yardımcı olabilir. Örneğin A vitamini gece körlüğünü önler.

Yeterli vitamin almak için en iyi yol, çeşitli gıdalar ile dengeli bir diyet uygulamak ve kaliteli beslenme kurallarına uygun bir diyet listesi hazırlamaktır. Bazı durumlarda, vitamin takviyeleri almak gerekebilir ancak bu ilk düşünülmesi gereken bir durum değildir. Eğer gerekliyse bir sağlık kuruluşunda doktora ya da uzmana sormanız yararlı olacaktır. Bazı vitaminlerin yüksek dozlarda alınması da bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle doktora danışmadan ya da vücudunuzun ihtiyacı olmadan vitamin takviyesi kullanmanız tavsiye edilmez.

Bu yazıda vitaminlerin faydaları ve vitaminlerin çeşitleri üzerinde durduk. Ayrıca vitaminlerin fazlalığı ya da eksikliği durumunda neler olur öğrenmek isterseniz en başta sunulan vitamin çeşitlerindeki her bir vitaminin üzerine tıklayabilirsiniz.

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!