Yeşil Elmanın 10 Mucizevi Faydası

Yeşiliyle, kırmızısıyla, sarısıyla meyve denilince ilk akla gelen ve Amasya, Golden, Demir ve Hüryemez gibi çeşitleri olan elmanın faydaları ve elma sirkesinin faydaları saymakla bitmiyor. Bazı uzmanlar tarafından günde bir elmanın sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğu ifade ediliyor.

elma sirkesinin faydaları

Elmanın faydaları

Meyve denilince ilk akla gelen meyvelerden biri olan elmanın ne gibi faydaları olduğunu biliyor musunuz? Alzheimer olmaktan mı korkuyorsunuz? Yoksa “Hayır Allah korusun ben daha gencim ama dişlerim beyaz değil.” mi diyorsunuz? Dişlerinizin daha beyaz olmasını mı istiyorsunuz? Ya da daha kolay çalışan bir bağırsak düzenine mi ihtiyacınız var? Yoksa doktor size diyabet riskinizin olduğunu mu söyledi?

Sürekli ishal ya da kabız olmaktan bıktınız mı? Fazla kabız olmaktan dolayı basur sorunu ile karşı karşıya mısınız? Çok çabuk mu hastalanıyorsunuz? İşte bu yazıda hem elmanın faydaları hem de yeşil elma ile elma sirkesi üzerine odaklanmaya karar verdik. Ayrıca, size elmanın besin değeri hakkında da en bilimsel bilgileri yine bu elmanın yararları ve elma sirkesinin faydaları yazımızda paylaşıyoruz.

Elmanın Faydaları

İçerdiği pektin adı verilen bir lif çeşidi sayesinde elmanın özellikle sindirimi kolaylaştırdığı düşünülmektedir. Elmanın yararları bununla sınırlı değil. Bir Galler ata sözüne göre günlük 1 elma tüketenin evinden doktor uzak olurmuş.

Bizde de “Güneş girmeyen eve doktor girer.” derler ya. Buna benzer bir diğer konuda elmadır o halde. Günlük bir elma yemeyenin evine doktor girer diyebilir miyiz? sorusu  aklımıza gelebilir. Peki ancak elmanın içeriğinde ne var da, böyle sözlere konu olabiliyor? Ortalama 125 gramlık orta boy bir elmanın besin değeri:

 • 65 kalori
 • 0 gram doymuş yağ
 • 0 gram trans yağ
 • 0 mg kolesterol
 • 1 mg sodyum
 • Toplam karbonhidrat: 17 gram
 • 13 gram şeker
 • 3 gram lif
 • 0.3 gram protein
 • 5.7 mg C vitamini
 • 0.2 mg E vitamini
 • 0.1 mg niasin
 • 0.1 mg B6 vitamini
 • 7.5 mg kalsiyum
 • 0.1 mg demir
 • 6.3 mg magnezyum
 • 134 mg potasyum
 • 1.3 mg sodyum

yukarıda  listelenmiştir (1). Yani bu değerlere bakıldığında elmanın besleyici bir meyve olduğunu söylemek mümkündür. Ancak elmanın yukarıdaki içeriği göz önüne alındığında ve içindeki şeker miktarı düşünüldüğünde özellikle kilo vermek isteyenler için  günde 1 taneden fazla yenmesinin mantıklı olmayacağı söylenebilir.

13 gram şeker hiç de azımsanacak bir miktar değildir. Bu konuda yani kilo vermek istiyorsanız zayıflama ile ilgili yazımıza bakabilirsiniz. Peki ama elmanın faydaları nelerdir? diye sorduğunuzu hissediyorum. Peki ama elma neye iyi gelir bir fikriniz var mı? Elma sirkesinin faydaları neler?

elma sirkesinin faydaları

Elmanın Faydaları

Birincisi elmalar C vitaminleri ile doludur. Yukarıda ifade edildiği gibi 125 gramlık bir elma yaklaşık olarak 5,7 mg C vitamini içermektedir.

Bazı uzmanlar elmadaki C vitaminlerinin neredeyse yarısından fazlasının kabuğunda bulunduğunu ifade ediyorlar ve elmaların kabukları soyulmadan yenmesinin daha doğru olacağını söylüyorlar.

Elmaların en faydalı içeriklerinden diğeri ise yine aynı miktar elmada 3 gram çözünmeyen lif vardır.  Lifler hem sindirime yardımcı olur, hem de bağırsakların çalışmasını düzenler.

Elmada sadece çözünmez lifler bulunmaz aynı zamanda pektin gibi çözünebilir lifler de içerir. Bunların, özellikle kalp krizi riskini artıran kötü kolesterolün etkisini ortadan kaldırabileceği birçok kaynakta geçmektedir.

O halde elmanın birinci faydası gerek kalori miktarı, gerekse içerdiği lif ve vitaminler (özellikle C ve K vitamini, ayrıca B1, B2 ve B6) ile mineraller (örneğin potasyum) açısından zengin olması sebebiyle besleyici özellikte bir gıda olmasıdır.

Yukarıda şeker içeriği açısından günlük tüketilen miktarının aşılmaması gerektiği ve kilo almaya neden olabileceği ifade edilmiş olsa da bu miktarlar aşılmadığı zaman da kilo vermeye de yardım edebilir.

Yapılan bir çalışmada yemek başlangıcından önce elma gibi bir meyve yiyen kişilerde kalori alımının azaltılabileceği sonucuna ulaşılmıştır (2). Bu sonuçta ise elmadaki lif içeriğinin etkili olduğu da ifade edilmiştir.

Yemeklerden yarım saat öncesinde alınan bir elma kalori alımını azaltabileceği için zayıflamaya da yardımcı olabilir. Ancak bu günde bir öğün yemek için geçerli olabilir. Yani her yemekten önce elma yemek bizce yanlıştır.

Elmanın bir diğer faydası ise bazı hastalıkların oluşma riskini azaltmasıdır. Bilimsel bir araştırmada bu maddeleri düzenli olarak tüketen kişiler için geçerli olmak üzere; elmanın kabuğunda bulunan flavonoidlerin, özellikle akciğer kanseri riskinin azaltılmasında rol oynadığı (3) belirtilmiştir.

Bir başka çalışmada da flavonoid içeren meyvelerin tüketiminin inme riskini % 20 oranında azalttığına dair sonuçlar (4) bulunmuştur.

Bir başka araştırmada: “Elma, üzüm ve yaban mersini gibi meyvelerin tüketilmesi tip 2 diyabet riskini azalması ile bağlantılı iken, bu meyvelerin sularının içilmesi tip 2 diyabet riskinin yüksek olması ile bağlantılıdır.” olarak (5) ifade edilmiştir.

Elma sadece inme riskini, akciğer kanseri ve tip 2 diyabet riskini azaltmakla kalmıyor aynı zamanda yapılan başka bir bilimsel çalışmada: “Elma, zengin besin içeriği yanında polifenol ve fitokimyasal bileşikler içerir bu nedenle elmanın ve elmadan yapılan ürünlerin hayvan modellerinde cilt, meme ve kolon kanserlerini önlediği gösterilmiştir, ayrıca yapılan gözlemler günde 1 veya daha fazla elma tüketmenin akciğer ve kolon kanseri riskini azaltabileceğini göstermektedir.” olduğu (6) ifade edilmiştir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi diğer sirkelere oranla daha az asite neden olur. Üzüm sirkesi mi yoksa elma sirkesi mi sorusunun cevabı bizce elma sirkesidir.  Neden mi?

Elma da doğal bir asit dengeleyici olan malik asit bulunuyor. Bu madde sayesinde vücutta asit birikimi olmaz. Bu da vücut için istenen bir durumdur.

Yediğiniz bir çok yiyecek özellikle proteinli, yağlı ve karbonhidratlı besinlerin çoğu vücutta asit birikmesine neden olarak, hastalıklara ve kilo alımlarına sebebiyet vermektedir. Peki elma sirkesinin faydaları nelerdir?

Elma Sirkesi Zayıflamaya Yardım Eder Mi?

Bir çok uzman elma sirkesinin metabolizmayı hızlandırabileceği için zayıflamaya da yardımcı olacağını ifade ediyor. Kimileri elma sirkesine doğal zayıflama ilacı diyor. Acaba durum gerçekten böyle midir?

Elma sirkesinin faydaları;

 • Kan şekerini düşürerek diyabetle mücadele eder.
 • Kolesterolü düşürerek kalp hastalıkları riskini azaltır.
 • Kilo vermeye yardımcıdır.
 • Güçlü biyolojik etkilere sahiptir.
 • Bazı bakterileri öldürür.
 • Kansere karşı koruyucu etkileri vardır.

olarak sıralanabilir. Peki elma sirkesinin bu kadar faydaları varsa bunu evde kendimiz  nasıl yaparız? Bu sorunun cevabı inanın çok önemli.

Nedeni ise organik elma sirkesinin daha etkili olabileceği gerçeğidir. Bunun için İbrahim Saraçoğlu’nun aşağıdaki videosunu seyredebilirsiniz.

Elma rehberinde konuyla ilgili araştırmaların yanı sıra elma sirkesi hakkındaki bilimsel makalelerde neler ifade edildiği konusuna değindik.

Elmanın faydaları ile elma sirkesinin faydaları konusunda yazdığımız bu makalede merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Ancak yine de bu konuda hala aklınızda soru işaretleri varsa hemen aşağıdaki iletişim formunu kullanarak uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!