Yeşil Kahve Gerçekten 1 Ayda 7 Kg Zayıflatıyor mu?

Son zamanlarda yeşil kahve ile ilgili birçok haber çıkmaya başladı. Mehmet Öz tarafından önerildiği söylenen yeşil kahvenin zayıflama için çok yararlı olduğu ifade ediliyor.

Bazı uzmanlara göre yeşil kahvenin zayıflama üzerinde hiç bir etkisi yok ve pek de sağlıklı değil. Durum gerçekten böyle mi? Güvenilir değil mi? Dünyaca ünlü bir doktor tarafından önerilen bu ürün sağlıksız olabilir mi? Bu soruların tüm cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Son zamanlarda yeşil kahvenin zayıflama üzerine hiç bir etkisi olmadığı ortaya çıktı deniliyor.

Satışları artsa da yeşil kahve kilo vermeye yardımcı olmuyor ve hatta bazı kullanıcıların yorumlarına göre de tam tersi etki ediyor ve kilo aldırıyor. Ancak dünyanın en ünlü doktorlarından biri olan Dr. Öz yeşil kahve çekirdekleri ile metabolizmanın hızlandığını, yağların eridiğini söylemişti.

Yeşil kahve kullanımı ile vücudun enerji harcama miktarının da arttığı iddia ediliyordu. Bu açıklamalardan sonra piyasada yeşil kahve hapı, kapsülü, çekirdeği hapı ya da zayıflama hapı gibi farklı isimlerle birçok ürün ortaya çıktı.

yeşil kahve ve zayıflama

Yeşil kahve zayıflatır mı?

Sağlıklı olup olmadığı konusunda çok dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle tansiyon, şeker, kalp ve böbrek hastaları doktorlarına danışmadan kahve ya da herhangi bir bitkisel ürünü kullanmamalıdır.

Yeşil kahve nedir, hangi amaçla ve nasıl kullanılmalıdır? Zayıflama üzerinde herhangi bir etkisi var mıdır? Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalarda hangi sonuçlara ulaşılmış. Hadi öğrenelim.

Yeşil Kahve ve Zayıflama

Özellikle medyanın yoğun ilgisi sayesinde zayıflama konusunda oldukça popüler bir ürün haline gelen yeşil kahve “coffea” adı verilen kahve ağacı meyvelerinin çekirdeklerinden elde edilmektedir.

Bildiğimiz Türk kahvesinin ham halidir. Yani kavrulmamış bir kahve olduğu için diğer kahve türlerine göre daha yüksek bir klorojenik asit seviyesine sahiptir.

İçindeki bu maddenin ise sağlığa önemli faydaları olduğu düşünülüyor. Bu faydalar üzerinde ise daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç olduğu kesin.

İlgili Araştırmalar

2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre aşırı kilolu insanlar tarafından  6 hafta süreyle % 45 üzerinde klorojenik asit içeren yeşil kahve ekstresinin günde 700 miligram ile 1000 miligram arasında bir miktarda kullanılması sonucunda kilo vermenin kolaylaştığı sonucuna (1) ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmada bu ekstrelerin obeziteyi önlemede ucuz bir yöntem olduğu bildirilmiştir.

Yeşil kahvenin en önemli savunucularından Dr. Mehmet ÖZ katıldığı bir programda daha önce yaptığı açıklamaları hakkında kendisinin bu konuda kandırıldığını ve satışların artması için herhangi bir ücret almadığını açıkladı. Bu nedenle kendilerinin de yeşil kahve ve zayıflama hakkında araştırma yaptıklarını duyurdu.

Dr. Öz’ün sağlık ekibi tarafından yaşları 25 ile 45 arasında değişen 100 kadın ile gerçekleştirilen araştırmada kadınlar iki hafta boyunca yemeklerden 30 dakika önce günde 3 kez 400 mg yeşil kahve çekirdeği kullandı ve sonuç olarak 2 kg verdikleri sonucuna ulaşıldı. Araştırma ile ilgili video aşağıdadır.

Yukarıda değinilen araştırmalarda yeşil kahvenin zayıflamaya yardımcı olduğu söylense de forbes dergisinde yayınlanan bir makalede Dr. Öz’ün çalışması metodolojisi açısından eleştiriliyor ve güvenilir bir çalışma olmadığından (2) bahsediliyor. Ayrıca bu araştırmalarla çelişen başka bilimsel çalışmalara da rastladık.

Amerikan Kimya Derneği tarafından yayınlanan Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde yayınlanan bir makalenin raporunda yeşil kahve içerisinde bulunan klorojenik asidin fareler üzerindeki etkileri araştırıldığı belirtiliyor.

Araştırmada farelerin üç gruba ayrılarak birinci gruba normal diyet, ikinci gruba yüksek yağlı diyet ve üçüncü gruba da yüksek yağlı diyet ile birlikte klorojenik asit uygulandığı rapor edilmiş.

Sonuç olarak klorojenik asidin vücut ağırlığını azaltmadığı aksine insülin direncine neden olduğu bulunmuştur (3). Burada bahsi geçen insülin direnci ise vücudu kilo almaya yatkın bir hale getiriyor ve bir çok sağlık problemi de beraberinde getiriyor.

Bu kadar tartışmalı sonuçlar elde edildiğine göre zayıflamak için bu ürünlerin kullanımı konusunda dikkatli olmak gerekiyor.

Yeşil kahve zayıflatıyor demek için daha çok bilimsel araştırma yapılmalıdır. Eğer ortada ticaret varsa sağlıktan söz etmek de mümkün olmuyor maalesef. Ancak birçok uzman Dr. Öz’e karşı çıkmış olsa da Dr. Öz gibi birinin bilgisi hakkında yorum yapmak da yanlış olur.

Acaba yeşil kahve kullananlar kilo verme konusunda memnun kaldılar mı sorusunun cevabı ise çoğunluğun memnun olmadığı yönündedir.

Bazıları ise memnun kaldığını ifade ediyor. Ancak araştırmalar da aynısını söylüyor. Bazıları diyor ki metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardım ediyor, bazıları da tam tersi kilo kaybı sağlamıyor.

Sağlıklı bir beslenme olmadan yeşil kahve kilo verdirmez, aksine daha fazla kilo aldırır nokta. Neden mi böyle düşünüyoruz? Yapılan tüm araştırmalar aynı sonuca ulaşmıyorsa ortada bir problem var demektir.

Sağlığınızı en küçük olasılıkla bile tehlikeye atma riski varsa o işe kalkışmamanın en doğru davranış olduğunu düşünüyoruz. Eğer kısa sürede sağlıklı kilo vermek istiyorsanız hemen “Hızlı Zayıflamanın Yolları” başlıklı yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Yorum

  1. zeynep Şubat 1, 2015
  2. serpil Şubat 1, 2015
  3. atakan sert Şubat 1, 2015
  4. caner-3 Mart 30, 2015
  5. jülide Aralık 14, 2015
  6. Elif Mart 20, 2016
  7. mürşide Şubat 22, 2017
  8. Ahmet Nisan 12, 2017

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!